تالارهای پادشاه ایرانی

بازگشت   تالارهای پادشاه ایرانی > خودرو > مباحث تخصصی خودرو > تکنیک های رانندگی

پاسخ
 
ابزارهای تاپیک جستجوی این تاپیک

دریفت!
  #1  
قدیمی 18/02/2008
آواتار sepideh
sepideh sepideh آفلاین است
آماده دریافت درجه
 

نام: سپيده
جنسيت: زن
شغل: دانشجو
محل سکونت: تهران
پست: 710
سپاس: 353
از این کاربر 581 بار در 462 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 4 بار در 3 پست اعتراض شده
چوب: 97,497
Talking دریفت!

قبل از اينكه قبل از همه چيز به نكات زير توجه كامل داشته باشيد:

1- دريفت يك تكنيك است و بيشتر جنبه نمايشي دارد ( به غير از رالي هاي حرفه اي و برخي مسابقات ديگر)
2- انجام دريفت به مهارت و تمرين فوق العاده اي نياز دارد.
3- با هر اتومبيلي نبايد دريفت كرد ٫ بايد اتومبيلي مناسب در اختيار داشته باشيد و تجهيزات لازم روي اين اتومبيل نصب شده و تنظيمات و تغييراتي صورت گرفته باشد.
4-بعد از رعايت همه موارد بالا توجه داشته باشيد كه دريفت به آن سادگي كه در فيلمها و يا پيست ديده ايد نيست و فقط به فقط بايد در داخل پيست و آن هم با رعايت تمام جوانب ايمني دريفت كرد. دريفت همان اندازه كه زيباست ميتواند تبديل به يك تجربه تلخ و بد شود.
5- اگر شما تجربه ٫ مهارت و دانش لازم را نداريد و مطمئن نيستيد كه ميتوانيد اين كار را به درستي انجام دهيد از خير انجام يك دريفت تمام و كمال بگذريد چرا كه دريفت جزو تكنيكهاي پيشرفته اي است كه مهارت و تسلط زيادي مي طلبد.
6-و نكته آخر ٫ اگر به اصول و مبانی رانندگی حرفه ای (منظورم رانندگی ریس هستش و نه لایی کشیدن) آشنایی ندارید به سراغ دریفت نروید.

خواهشمند موارد بالا را رعايت كنيد و هيچ گاه ٫ تاكيدا هيچ گاه با اتومبيل استاندارد خود و آن هم در جايي به غير از پيست اقدام به دريفت نكنيد ٫ حتي در يك جاي مطمئن و خلوت ٫ كه به نظر من خطرناكتر است چرا كه در صورت بروز حادثه اي براي شما كسي به كمك شما نخواهد شتافت.
من چيزهايي رو كه بايد ميدونستيد رو گفتم و اميدوارم در پيست و با اتومبيل مناسبي بتوانيد به زيبايي دريفت كنيد و مهارتهاي رانندگي خود را افزايش دهيد و از انجام دريفت لذت ببريد.

در ضمن اگر شما در پيست رانندگي نمي كنيد و قصد دريفت هم نداريد خواندن اين مطالب از اين جهت ميتواند براي شما مفيد باشد كه بر اطلاعات شما مي افزايد.

چگونگي دريفت

چگونه بايد شروع به دريفت كرد؟
آموختن دريفت يك كار ساده نيست. دريفت يكي از شكلهاي رانندگي است كه در اکثر رشته هاي اتومبيلراني از قبيل race ٫ rally و Off road و ... ميتوانيد آنرا ببينيد.
تصوير كلي و مفهوم دريفت اين است : درك اينكه اتومبيل چه رفتاري دارد و واداشتن اتومبيل به رفتاري كه دقيقا خواسته شما است.
در بسياري از كشور ها دريفت به صورت يك رشته اتومبيل راني در آمده است و رانندگان علاقه مند تحت تعليم افراد مجرب قرار ميگيرند و در پيستهاي مجهز و طراحي شده براي دريفت مسابقات دريفت انجام ميگيرد ٫ همچنين بسياري از مدارس اتومبيل راني آموزش دريفت نيز دارند و در اين مدارس نيز ابتدا رانندگان را از خطرات و احتمال حادثه در دريفت آگاه ميكنند و سپس بعد از گذراندن مراحل اوليه و كسب آمادگي ٫ تكنيكهاي دريفت را به رانندگان آموزش داده و شروع به تمرين ميكنند.

آماده شدن براي دريفت
به طور كلي 2 تكنيك اصلي براي دريفت وجود دارد.
تكنيكي كه مبناي انجام آن كلاج است (clutching technique) و اين روش در اتومبيلهاي ديفرانسيل عقب (rear-wheel drive) كاربرد دارد.

clutching technique را اينگونه ميتوان توصيف كرد:
در حال رسيدن به پيچ معمولا اتومبيل را در دنده 2 قرار ميدهند (و يا اگر اتومبيل در دنده بالاتري باشد 1 يا 2 دنده معكوس ميدهند) سپس دور موتور را درمحدوده 4000 تا 7000 ( بسته به اتومبيل) نگه ميدارند و با همين دور موتور ٫ اتومبيل را به شدت به داخل پيچ رانده و پدال كلاج را بصورت ناگهاني فشار داده و رها ميكنند كه اينكار باعث مي شود چرخهاي عقب دچار هرز گردي شده و چسبندگي خود را از دست بدهند.

براي ادامه دريفت در طول پيچ و يا پيچهاي بعدي بايد همچنان پدال گاز را فشار داد و گاز را تنظيم كرد ( بازي كردن با پدال گاز) و براي جلوگيري از spin شدن اتومبيل را با فرمان كنترل كرد ( بازي كردن با فرمان) . وقتي اتومبيل در اين حالت كنترل شد و راننده توانست كنترل اتومبيل را در دست داشته باشد ميتواند با يك حركت متناسب و كنترل روان فرمان ٫ مسير را تغيير دهد و پيچ بعدي را نيز با دريفت طي كند. در اينجا اگر سرعت كم باشد دريفت كوتاهتر خواهد بود و چون چرخها چسبندگي خود را دوباره كسب خواهند كرد ادامه حركت ميسر نخواهد بود.

hand-brake technique :چون در اتومبيلهاي ديفرانسيل جلو (front-wheel drive) به روش قبلی نمي توان چرخهاي عقب را به هرزگردي و از دست دادن چسبندگي واداشت ٫ بايد از تكنيك اصلي دوم براي دريفت استفاده كرد كه تكنيك ترمز دستي است (hand-brake technique).

اين در حالي است كه در اتومبيل ديفرانسيل عقب با clutching technique از قدرت و گشتاور اتومبيل براي انجام دريفتهاي متمادي استفاده ميشود و در hand brake technique آزادي عمل كمتر است.

در hand brake technique در حال رسيدن به پيچ ترمز دستي كشيده ميشود تا لاستيكها ناگهان چسبندگي خود را از دست بدهند. در اين روش گشتاور تاثير زيادي ندارد و تداوم حركت ( تداوم عدم چسبندگي) بسيار سخت تر است و طي كردن چند پيچ به شكل دريفت با روش hand brake technique بسيار دشوار است.

با اتومبيلهاي ديفرانسيل عقب ميتوان دريفتهاي طولاني انجام داد.ولي در كل با انجام دريفت با يك اتومبيل ديفرانسيل جلو و يا ديفرانسيل عقب شما ميتوانيد مهارت رانندگي خود را به نمايش بگذاريد و آنها را افزايش دهيد و همچنين از انجام دريفت لذت ببريد.

تا اين قسمت توضيحاتي ارائه شد و شما با دريفت يك آشنايي كلي پيدا كرديد و مطمئنم اكنون در حال تجزيه و تحليل مطالب بالا هستيد و متوجه شده ايد كه دريفت را فقط بايد در پيست انجام داد و براي دريفت كردن بايد علاوه بر اينكه راننده مهارت بسيار بالايي داشته باشد به اتومبيلي با كنترل مناسب و همچنين ايمن نياز است ٫ چرا كه همه عوامل خطر موجود هستند : سرعت بالا ٫ بر هم زدن تعادل اتومبيل و عدم چسبندگي لاستيكها به عمد ٫ فشار زياد به موتور ٫ گيرباكس ٫ كلاج ٫ ترمزها و همچينين چرخها ٫ تعليق ٫ ديفرانسیل ٫ اكسل و كلا تك تك قطعات اتومبيل.

پس نتيجه منطقي اين است : دريفت فقط بايد در پيست و با اتومبيلي مناسب و مجهز از لحاظ قطعات تيونينگ و تجهيزات ايمني انجام شود.

توجه داشته باشيد كه اتومبيل شما بهتر است Rollbar داشته باشد و اگر ميخواهيد تمرين دريفت كنيد و كاملا دريفت را بياموزيد حتما بايد Roll bar نصب كنيد تا در صورت چپ شدن اتومبيل به شما صدمه وارد نشود ٫ حتمن در اتومبيل خود كپسول آتش خاموش كن داشته باشيد ٫و در هنگام دريفت حتما كلاه ايمني بر سر داشته باشيد ٫ استفاده از كفشهاي رانندگي ٫ صندلي و كمربند مخصوص Race ٫ نيز به طور كلي براي رانندگي در پيست و بخصوص براي دريفت بسيار مفيد و لازم است. بدين ترتيب ميتوانيد با خيالي آسوده و حداكثر ايمني در پيست دريفت كنيد.

توجه داشته باشيد كه مساله تنها با هندلينگ و تامين ايمني راننده ختم نميشود و اتومبيل شما از لحاظ فني نيز بايد توان دريفت و تحمل فشار دريفت را داشته باشد. مانند استفاده از صفحه كلاج ريسي ٫ تقويت شفتها و پلوس و تقويت اجزاي موتور تا اتومبيل شما در اثر دريفت دچار مشكل فني نشود. تقويت ترمزها و حداقل استفاده از لنت ترمزهاي ريسي بسيار مفيد است.

همچنين اتومبيل دريفت بايد گشتاور و قدرت موتور مناسبي داشته باشد تا بتوان به خوبي دريفت كرد ٫ بخصوص در اتومبيلهاي ديفرانسيل عقب كه براي دريفت نياز به گشتاور بيشتر است.
پاسخ با نقل قول
3 کاربر زیر بخاطر پست مفید از sepideh سپاسگزاری کرده اند :

5 تاپیک آخر توسط sepideh
تاپیک تالار آخرین ارسال کننده پاسخ نمایش آخرین پست
تست خودشناسی! روانشناسی sepideh 3 2071 26/05/2008 13:35
راست بنشینیم یا لم به دهیم! مقالات و توصیه های پزشکی sepideh 0 1526 23/05/2008 20:43
سازگاریها و ناسازگاریها! مقالات و توصیه های پزشکی sepideh 0 1540 23/05/2008 20:35
تاریخچه یوونتوس! آرشيو sepideh 0 2187 13/05/2008 00:44
شخصيت شناسي (بدن)! روانشناسی sepideh 0 866 12/05/2008 22:29


  #2  
قدیمی 18/02/2008
آواتار sepideh
sepideh sepideh آفلاین است
آماده دریافت درجه
 

نام: سپيده
جنسيت: زن
شغل: دانشجو
محل سکونت: تهران
پست: 710
سپاس: 353
از این کاربر 581 بار در 462 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 4 بار در 3 پست اعتراض شده
چوب: 97,497
اتومبیل دریفت
تعليق Suspension


تصور كنيد يك اتومبيل ديفرانسيل عقب و استاندارد داريد و با اين اتومبيل اقدام به دريفت كرديد.
چه روي ميدهد؟ اتومبيل Body roll دارد كه هر چه قدر بيشتر باشد بدتر است و هنگام دريفت بدنه اتومبيل به يك طرف ميخوابد و مشكلاتي از اين دست روي ميدهد كه براي دريفت اصلا خوب نيستند. Body roll (بازي بدنه اتومبيل) بايد بسيار كم باشد و بدنه اتومبيل به يك سمت نخوابد. هر چه Suspension اتومبيل سفتتر باشد ٫ در هنگام دريفت راننده كنترل بيشتري بر اتومبيل خواهد داشت.
باز هم به اتومبيل استانداردمان بر ميگريدم ٫ در حال دريفت هستيد و اقدام به تغيير مسير دريفت به راست ميكنيد.( پيچ به چپ را با دريفت طي كرده ايد و حال ميخواهيد در پيچ بعدي كه به راست است دريفت را ادامه دهيد)چه اتفاقي مي افتد؟ تقريبا همه وزن اتومبيل به سمت چپ منتقل ميشود و يعني بار وزني اتومبيل بر روي چرخ چپ عقب است و اين لاستيك چسبندگي بيشتري از لاستيك راست عقب دارد ( كه چسبندگي بسيار كمتري دارد). كنترل اتومبيل بسيار سخت ميشود ٫ حركتي كه شما انجام داده ايد اصلا زيبا نيست ٫ سپس زماني كه اقدام به اتمام دريفت ميكنيد وزن اتومبيل به يكباره به سمت ديگر منتقل ميشود و اتمام دريفت به شكلي روان و كنترل شده بسيار سخت ميشود.
در بسياري از موارد نمي توان جلوي Spin را گرفت چرا كه فرمان عكس براي كنترل دريفت كافي نيست.
به طور كلي از لحاظ رانندگي به نظر ميرسد با اتومبيل خود در حال جنگ و جدال هستيد و تنها نتيجه اينكار صدمه به لاستيكها و اتومبيل و همچنين شتافتن به صوري خطر حادثه است.
حل اين مشكلات نيازمند چيست؟ كمك فنرها و فنر هاي (فنر لول) سفتتر و كوتاهتر كه بهتر است با نوع ريسي عوض كنيد ٫ نصب ميل تعادل و يا همان sway bars ٫ نصب استرس بار و در صورت امكان camber kit.
كه با استفاده از اين قطعات و انجام تنظيمات مناسبي مشكلات تا حد زيادي رفع خواهند شد و دريفت كردن بسيار آسانتر ٫ زيباتر و لذت بخش تر خواهد بود. به ياد داشته باشيد كه هر چه تعليق را بهتر تنظيم كنيد براي دريفت بهتر خواهد بود.

كمك فنر و فنرها Shocks and Springs
اولين مرحله كار به شمار ميرود.شما ميتوانيد ابتدا sway bar ( ميل تعادل) را نصب كنيد ولي كمك فنرها و فنرها مهمتر هستند. انواع مختلفي از قطعات مانند كيتها و پكيجهاي كمك فنر و فنر لول (shocks and spring packages) و همچنين coilovers و .... موجود هستند ولي شما بايد در انتخاب دقت كنيد ٫ بدون شك Coilovers بهترين انتخاب است ولي بيشتر از پكيجها استفاده ميشود.
ابتدا بايد به دقت تحقيق و جستجو كرد ٫ همه فنرهاي با ساير ماركها كمك فنر Fit نميشوند. همچنين نبايد تعليق اتومبيل خود را به حالت اسپورتي تنظيم كنيد چرا كه به طور اساسي در اتومبيلهاي اسپورتي هدف رواني و نرمي رانندگي و يك مقدار سفتي مناسب با شرايط خياباني است ٫ به همين دليل تنها ميتوانند مناسب streetracing و Drag باشند.
براي دريفت٫ اتومبيل شما نياز به تعليقي به شكل Race دارد ( racestyle suspension).با انجام اين تغييرات و تنظيمات اتومبيل شما براي رانندگي روزانه و شهري راحتي مناسبي نخواهد داشت ولي براي دريفت و همچنين ريس بسيار مناسب خواهد بود (هندلينگ بسيار خوبي خواهد داشت) برخي از كيتهاي خوب و مشهور تعليق عبارتند از Tanabe, Tein, Koni, Kgmm و apex , JR, vogtland , biltsein , ...حال با setup خوب تعليق ٫ هنگام دريفت وزن اتومبيل به شدت به يك سمت اتومبيل منتقل نميشود ٫ شروع به دريفت ٫ كنترل دريفت و اتمام آن بسيار آسان و زيباتر مي شود.
اگر بودجه شما كم است و يا نمي خواهيد پول زيادي خرج كنيد ميتوانيد تنها از فنر لول ريسي و سفت استفاده كنيد ٫ در اينصورت شما ميتوانيد كمك فنرها را به حال خود رها كنيد ولي بهتر است با انجام يكسري تنظيمات و دست كاري ها ٫ كمك فنرهاي استاندارد را سفتر كنيد.
بريدن و يا حرارت دادن فنرها را به هيچ وجه توصيه نميكنم ٫ بخصوص براي اتومبيلي كه ميخواهيد با آن دريفت كنيد.

ميل تعادل و استرس بار Sway Bars andStrut Tower Bars
Sway bars ( ميل تعادل) و strut tower bars ( كه در ايران به استرس بار stress bar معروف است) قطعاتي هستند كه با نصب آنها تعليق اتومبيل به نحو بسيار خوبي تنظيم ميشود و تاثير قابل ملاحظه اي در ايجاد تعادل اتومبيل خواهند داشت.با نصب اين قطعات بازي شاسي و بدنه به حداقل ميرسيد و در نتيجه تعليق اتومبيل شما سفتتر خواهد بود. هر چه body roll كمتر باشد بهتر ميتوانيد دريفت كنيد.
اگر شما در اين مرحله نيز خواهان مخارج كمي هستيد ميتوانيد فقط از استرس بار جلو و عقب استفاده كنيد ٫ اگر هم استرس بار عقب نكرديد حتما از استرس بار جلو استفاده كنيد ٫‌اينكار تاثير بسيار خوبي در هندلينگ اتومبيل و دريفت دارد.

Camber Kits
بهتر است چرخهاي اتومبيل مقداري كمبر منفي داشته باشند ( كمبر منفي يعني قسمت بالاي چرخها به طرف داخل باشد) تا در هنگام دريفت و پيچيدن ٫ سطح تماس لاستيكها (tires contact patch) با سطح زمين صاف و برزگتر باشد.
با استفاده از كيت كمبر و ايجاد چند درجه كمبر منفي پايداري اتومبيل بيشتر ميشود.البته در setup اتومبيلهاي مخصوص دريفت به چرخاي جلو كمبر منفي ميدهند ( كه حدودا بين 1 تا 3 درجه منفي است) و يك مقداري جزئي كمبر مثبت به چرخهاي عقب ميدهند ( برایOversteer اسانتر) و يا كمبر چرخهاي عقب را صفر ميكنند تا راحت تر بتوان اتومبيل را Oversteer كرد و دريفتهاي زيباتري انجام داد.
با ايجاد كمبر منفي در چرخها ٫ فرمان پذيري اتومبيل بيشتر مي شود و ميتوان آسانتر و زيباتر دريفت كرد و كنترل دريفت نيز زيباتر صورت ميگيرد ٫ ولي به طور كلي حتما لازم نيست چرخهاي اتومبيل شما زاويه كمبر داشته باشند ولي داشتن كمبر منفي براي دريفت و هندلينگ اتومبيل بسيار خوب است.

LSD يا همان Limited SlipDifferential
كه فقط براي تكميل مطلب به اين مورد نيز اشاره ميكنم.
كليد كنترل دريفت LSD است و بدون اين قطعه دنيا براي دريفت كارها تبديل به كابوس مي شد. چرا كه نگه داشتن اتومبيل در حالت دريفت و انجام دريفتهاي با شكوه بدون LSD تقريبا غير ممكن است.LSD اين امكان را ميدهد كه چرخهاي عقب با هم حركت كنند و بدين ترتيب ميتوان به زيبايي دريفت كرد و پيچ ها را پشت سر هم با دريفت طي كرد.
جزو قطعات لازم و حياتي نيست ولي براي دريفت كارهاي فوق حرفه اي و در مسابقات دريفت يكي از قطعات حياتي است. حتي اگر اتومبيل شما مجهز به LSD باشد متاسفانه در ايران پيستي نداريم كه بتوان از LSD بهره خوبي گرفت.

اصطلاحات دريف

Chicane :يك پيچ S شكل چپ و راست نسبتا سريع كه معمولا قبل از مسير مستقيم و گاهي در انتهاي آن تعبيه ميشود تا رانندگان مجبور به كاهش سرعت شوند.

Choku-Dori و Chaku-Dari:يك اصطلاح آمريكايي.دريفتي كه در مسير مستقيم انجام ميشود و به نامهاي تكنيك Swaying Drift و Manji نيز ناميده ميشود و در حقيقت يك sliding drift طولاني در منطقه ترمز (braking zone) است.

Countersteer :استفاده از فرمان براي ايجاد تعادل و ادامه حالت oversteer.وقتي اتومبيل شروع به oversteer ميكند فرمان در جهت مخالف پيچ چرخانده ميشود. ( فرمان عكس)

D1 :يا D1 Grand Prix مسابقه حرفه اي دريفت ژاپن All Japan Professionaldrifting competittion كه در نقاط بسياري از ژاپن انجام مي گيرد و داور مسابقات Keiichi Tsuchiya است. و از سال 2003 و يا 2002 وارد آمريكا نيز شد.

Donut :يك حركت نمايشي . چرخاندن چرخهاي عقب حول چرخهاي جلو ٫ به صورت متناوب و معمولا بصورت در جا ٫ ميتوان اتومبيل را آنقدر چرخاند تا لاستيكها بسوزند و تبديل به پودر و دود شوند.


Drift :سر دادن اتومبيل با پهلو در نتيجه يك حالت oversteer و در حالتي فراتر از ليميتهاي اتومبيل و چسبندگي لاستيكها.

Drift King:سلطان دريفت يا آقاي دريفت. راننده ژاپني Keiichi Tsuchiya و يك افسانه ٫ افراد ديگري نيز اين ادعا را دارند ولي بدون شك اين راننده سلطان دريفت است.

Drift Run :به اتومبيلهاي مخصوص دريفت گفته ميشود.

(E-Braking (hand braking / side braking :استفاده از ترمز دستي براي انجام دريفت. چون ترمز دستي چرخهاي عقب را قفل ميكند براي انجام دريفت وسيله مناسبي است.

Exhibition Drift : هنگام دريفت هدف حداقل كاهش سرعت با حداكثر oversteer است.در مسابقات دريفت زمان و سرعت ملاك امتياز دهي نيست و راننده اي موفق تر است كه دريفتي تمام و كمال را با سرعت مناسبي انجام دهد و در هنگام دريفت حداقل كاهش سرعت را داشته باشد. در دريفتهاي نمايشي روشي به نام one hand drifting ( دريفت با يك دست) وجود دارد كه راننده سعي ميكند در هنگام دريفت در اتومبيل را باز كند و يا دست خود را از اتومبيل بيرون آورد ( و باي باي كند (-:

GTS :Grand Touring Sport و يا عبارتي مشابه . نام كد معمول بسياري از اتومبيلهاي اسپورتي ٫ ولي در دنياي دريفت معمولا منظور 1984-1987 Toyota CorollaGTS است ( اتومبيل ديفرانسيل عقب ٫ مجهز به LSD و موتور DOHC 4-AGE)

Heel-Toe Shifting :
يكي از تكنيكهاي دريفت كه هنگام كلاج گرفتن با پاي چپ ٫ با پنچه پاي راست ترمز و با پاشنه پاي راست گاز ميدهند تا دور موتور قبل از دنده معكوس دادن بالا برود. ( اين كار سبب ميشود به نرمي دنده معكوس داده شود و اتومبيل دچار ضربه و تكان نشود)

(Limited Slip Differential (LSD :اين نوع ديفرانسيل قدرت را به چرخي منتقل ميكند كه بيشترين چسبندگي را دارد.( امكان ميدهد چرخهاي متحرك به صورت همزمان قفل شوند و يا هرزگزدي كنند)

Off-Camber :شيب پيچ از خارج به داخل

Oversteer :سر خوردن قسمت عقب اتومبيل. چرخيدن عقب اتومبيل در هنگام پيچيدن.با نگه داشتن اتومبيل در لبه مرز اسپين شدن و Oversteer بيش از حد ٫ دريفت به زيبايي انجام ميشود

Powerslide :اصطلاح آمريكايي دريفت. استفاده مفرط از قدرت اتومبيل براي كاهش چسبندگي لاستيكها و انجام دريفت.

Understeer :عدم چسبندگي لاستيكهای جلو به علت سرعت بيش از حد نسبت به زاويه پيچ كه سبب سر خوردن اتومبيل به خارج پيچ ميشود.( اقدام به طي كردن پيچ با سرعتي بيش از حد و بگونه اي كه نتوان اتومبيل را كنترل كرد ٫ اصلا خوب و لذت بخش نيست)

U-Turn :يك پيچ تيز 180 درجه اي به شكل U كه معمولا در انتهاي 400 متر قرار ميگيرد ( همانند پيست ازادي)
پاسخ با نقل قول
3 کاربر زیر بخاطر پست مفید از sepideh سپاسگزاری کرده اند :

  #3  
قدیمی 18/02/2008
آواتار sepideh
sepideh sepideh آفلاین است
آماده دریافت درجه
 

نام: سپيده
جنسيت: زن
شغل: دانشجو
محل سکونت: تهران
پست: 710
سپاس: 353
از این کاربر 581 بار در 462 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 4 بار در 3 پست اعتراض شده
چوب: 97,497
در قسمت قبلي اشاره شد كه به طور كلي 2 تكنيك اصلي براي دريفت وجود دارد clutching technique كه مخصوص اتومبيلهاي ديفرانسيل عقب ميباشد و در ديفرانسيل جلو براي دريفت كاربردي ندارد و hand brake technique که برای اتومبیلهای دیفرانسیل جلو نیز استفاده میشود.

همچنين توضيح مختصري درباره اين دو تكنيك اصلي داده شد تا يك تصوير كلي از دريفت داشته باشيد.
در اين قسمت و قسمت بعدي همه تكنيكهاي دريفت و روش انجام مرحله به مرحله آنها توضيح داده شده است.

براي انجام اين تكنيكها يك راننده بايد چه خصوصياتي داشته باشد؟
حساس نسبت به هر آنچه به چسبندگي لاستيكها و رفتار اتومبيل مربوط ميشود ٫ سريع و در عين حال با عملكرد روان ٫ آگاه ٫ كاملا مسلط و آگاه بر اتومبيل ٫ كاملا رفتارهاي اتومبيل و نحوه واكنش اتومبيل به فرامين مختلف را درك كرده باشد و در هر لحظه و در هر حالتي بداند اتومبيل چه رفتاري انجام خواهد داد و بتواند اتومبيل را به نحوي دلخواه و مطلوب هدايت كند و .... كه همه اينها از خصوصيات رانندگان ماهر ٫ حرفه اي و ورزيده است.

تصور كنيد به روش مثلا faint و يا Swaying شروع به دريفت كرده ايد و اتومبيل به شدن در حال دريفت با پهلو است و در لحظه اوج دريفت در حالي كه اتومبيل كاملا با پهلو در حال سر خوردن است و فرمان را به صورت معكوس تا حد ممكن چرخانده ايد ٫اتومبيل رفته رفته از ميزان دلخواه شما بيشتر Oversteer شد و احساس كرديد اتومبيل به سوي Spin ميرود چه كاري انجام ميدهيد؟
كنترل پدال گاز و بازي كردن با فرمان نكته بسيار مهمي است و در هنگام دريفت هدايت اتومبيل تنها با فرمان صورت نميگيرد ٫ هر يك از 4 لاستيك همانند فرمان در كنترل اتومبيل نقش دارند و بايد بدانيد هنگامي كه در حال دريفت هستيد يعني اتومبيل شما فراتر از ليميتهاي چسبندگي لاستيكهاست ٫ نسبت به برخي از فرامين شما بسيار حساس ميشود و به برخي فرامين اتومبيل واكنشي فراتر از انتظار نشان ميدهد و به برخي از فرامين واكنشي در حد انتظار شما نخواهد داشت.

به لحظه اوج دريفت و پيشرفت به سوي اسپين بر ميگرديم ٫ به نظر من 2 گز ينه براي ادامه زيباي دريفت وجود دارد ٫ يا بايد چرخهاي عقب كمي چسبندگي خود را بازگيرند و يا بايد متناسب با همان ميزان oversteer اضافي ٫ چرخهاي جلو نيز سر بخورند. پس بدون رها كردن كامل پدال گاز ميزان گاز را تا حدي كاهش ميدهيم و اگر احساس شد اينكار كافي نخواهد بود بايد از چسبندگي لاستيكهاي جلو به ميزان Oversteer اضافي كاست ٫ كه اينكار بسته به شرايط ميتواند با بازي كردن با فرمان و يا در شرايط شديدتر كه هيچ گزينه اي نداريد با مقدار كنترل شده اي ترمز لاستيكهاي جلو را كمي سر دهيد ( شايد با left foot braking).البته ترمز كردن هنگام دريفت اصلا توصيه نميشود ولي گاهش اوقات بايد بدانيد با چه عملي اتومبيل شما چه عكس العملي نشان خواهد داد كه اين امر كاملا بستگي به شرايط دارد.

شما بايد كاملا رفتار و ليميتهاي اتوملبيل خود را بشناسيد و حالت تعادل در Slide و drift را به نحو مطلوبي ايجاد كنيد.به همين دليل اگر تقسيم وزن اتومبيل در جلو و عقب مساوي و يا در حالتي تقريبا مساوي باشد كار شما راحتتر و بهتر صورت خواهد گرفت. ايجاد حالت neutral balance ( به لغتنامه رانندگي مراجعه كنيد) هم از لحاظ ساختاري اتومبيل و هم از لحاظ رانندگي مهم است.

تكنيكهاي دريفت (Drifting techniques) عبارتند از :

Heel Toe Shifting
E-Brake Drift , Side Brake Drift , hand brakedrift
Clutch Kick
Shift Lock Drift
Dirt Drop Drift
Feint Drift - Faint Drift
Jump Drift
Braking Drift
Kansei Drift
Long Slide Drift
Swaying Drift , Manji Drift , Choku-Dori
Power Overنكات ٫ مراحل و نحوه Drifting techniques
[/b]

Heel ToeShifting
در قسمت پنجم رانندگي فني تكنيك Heel-toe downshifting به صورت كامل توضيح داده شده بود ٫ ميتوان از اين تكنيك براي دريفت استفاده كرد.
Heel toe shifting يك تكنيك Race است كه بدين روش راننده ميتواند در حال ترمز كردن به سرعت معكوس دهد.انجام درست اين تكنيك باعث ايجاد تعادل و تناسب بين موتور ٫ اجزاي سيستم انتقال نيرو ٫ چرخها و سرعت اتومبيل ميشود و بدين طريق هنگام معكوس دادن اتومبيل از drive line دلخواه لغزش نخواهد داشت.
هنگام دريفت از تكنيك heel toe downshifting براي انجام معكوس همراه با افزايش rpm ( دور موتور) در هنگام ترمز كردن براي انتقال وزن اتومبيل به چرخهاي جلو و كاهش وزن روي چرخهاي عقب استفاده ميشود.

1- قبل از ورود به پيچ ترمز كنيد تا وزن اتومبيل روي چرخهاي جلو منتقل شود ٫ Double clutch / heel toe downshift را انجام داده ( قسمت بعدي را ببينيد) فرمان را چرخانده و وارد پيچ شود ٫ حركت بايد به گونه اي باشد كه اتومبيل دچار Oversteer شود.

2- كلاج را فشار داده و دنده را خلاص كرده و كلاج را رها كنيد ٫ در حال ترمز كردن ٫ پاشنه پا را روي پدال گاز آورده و دور موتور را افزايش دهيد (blip) تا دور موتور متناسب با سرعت اتومبيل و اجزاي انتقال نيرو باشد. بدون تنظيم كردن دور موتور هنگام دنده معكوس ٫ سرعت موتور باعث تكان اتومبيل و خارج شدن از driveline دلخواه ميشود و چسبندگي لاستيكهاي عقب كنترل ناپذير خواهد بود.

3- بعد از تنظيم دور موتور (revs) كلاج را بگيريد و دنده معكوس بدهيد. Double clutching ( 2 كلاج براي heel and toe downshift) اختياري است و ميتوانيد از Double clutching استفاده نكنيد ولي انجام ندادن اينكار باعث فرسايش صفحه كلاج و ساير قطعات انتقال نيرو ميشود. اگر نيروي حركتي و دنده معكوس براي ايجاد ميزان دلخواه oversteer كافي نيست ٫ از ترمز دستي (e-brake) استفاده كنيد.

4- كلاج را رها كنيد ٫ پا را از روي پدال ترمز برداريد و گاز را فشار دهيد. به حد كافي بايد گاز داد تا چرخها در جا بچرخند و حالت oversteer ادامه پيدا كند. حالا فرمان عكس بدهيد (countersteering و يا steering input ) تا جلوي اسپين و پرت شدن اتومبيل را بگيريد (pivoting و spinning out) . كه در اينجا كنترل و بازي كردن با گاز و فرمان بسيار مهم است.

نكات : انجام دريفت بدين روش با يك اتومبيل ديفرانسيل عقب و پر قدرت ميتواند زيبا ٫ روان و لذت بخش باشد.
ميزان دريف در اين روش ميتواند يك دريفت كوتاه و سريع و همچنين طي كردن كل پيچ و يا چند پيچ با دريفت باشد.
با اتومبيلهاي ديفرانسيل جلو هم ميتوان با اين روش دريفت كرد و Overseer با نحوه فرمان گرفتن و استفاده از ترمز دستي خواهد بود ولي دقت كنيد تا هنگام ورود به پيچ و انتقال وزن به چرخهاي جلو توسط ترمز ٫ اتومبيل عوض oversteer دچار understeer نشود.
اگر شما كاملا به روش Heel and toe downshifting مسلط هستيد و توسط اين تكنيك با موفقيت پيچها را طي ميكنيد ٫ دريفت به روش Heel Toe Shifting نيز براي شما سخت نخواهد بود.


E-Brake Drift
اين تكنيك از روشهاي ساده و ابتدايي دريفت به شما ميرود ولي با اين روش نيز ميتوان به زيبايي دريفت كرد و بخصوص در اتومبيلهاي ديفرانسيل جلو كاربرد دارد.

1- با سرعتي بسيار فراتر از ليميتهاي اتومبيل وارد پيچ شويد ٫ با سرعتي كه اگر دريفت نكنيد اتومبيل وارد Understeer شود.

2- با تكنيك Heel-Toe Downshift معكوس دهيد ٫ بايد از دنده اي استفاده كنيد كه در طول دريفت بتواند اتومبيل را بكشد ( غالبا دنده 2)

3- به صورت تيز فرمان را چرخانده و وارد پيچ شويد ٫ زماني كه دنده معكوس و چرخاندن فرمان را به اتمام رسانديد بايد در Apex پيچ باشيد.

4- دكمه ترمز دستي (E-Brake) را فشار داده ٫ ترمز دستي را سريع و با قدرت كشيده و بخوابانيد ( بايد فقط براي حدودا 1 ثانيه ترمز دستي را بكشيد) . در اتومبيلهاي ديفرانسيل عقب(RWD) هنگام كشيدن ترمز دستي بايد كلاج بگيريد. در اتومبيلهاي ديفرانسيل جلو (FWD) هنگام كشيدن دستي به گاز دادن ادامه دهيد.

5- وقتي احساس كرديد قسمت عقب اتومبيل به صورت بصورت ضربه اي سر خورد ٫ بلافاصله فرمان را در جهت عكس بچرخانيد (countersteer) تا چرخهاي جلو موازي جهت مسير باشند.
اتومبيل شما در جهت چرخهاي جلو تا زمان چرخيدن چرخها كشيده ميشود. به گاز دادن ادامه دهيد ٫ اگر شما گاز را رها كنيد و يا ترمز كنيد چون اتومبيل به شدت در حالت oversteer ميباشد ٫ اتومبيل يا از مسير خارج ميشود و يا اسپن وحشتناكي روي ميدهد.كه در اينجا كنترل و بازي كردن با گاز و فرمان بسيار مهم است.

6- وقتي خواستيد دريفت را به اتمام رسانده و به صورت مستقيم حركت كنيد ٫ بعد از پايان دريفت گاز را به رواني رها كرده و فرمان را را صاف كنيد ٫ اتومبيل با حركتي ضربه اي از حالت دريفت خارج شده و به شكلي مستقيم در جهت چرخهاي جلو حركت ميكند.

نكات : در انجام دريفت بدين روش عملكرد ترمز دستي بايد خوب باشد.
ادامه اين حركت بسيار سختتر از شروع آن است و هرچه قدرت اتومبيل بيشتر باشد بهتر خواهد بود. پس هنگام اجراي اين تكنيك به فكر ادامه دريفت در سرتاسر نميه دوم پيچ نيز باشيد ٫ بخصوص براي پيچهاي U شكل و طولاني. همچنين بايد سرعت زيادي داشته باشيد و اتومبيل شما قدرت ادامه دريفت را داشته باشد.
يك نكته تكراري : roll bar نصب كرده باشيد.
بازي كردن با گاز و فرمان در اين تكنيك براي دريفتهاي طولاني مهم است.
نكته ديگر اينكه از اين روش براي اصلاح خطاهاي رخ داده در هنگام Race نيز استفاده ميشود و در رالي هاي حرفه اي ٫ بخصوص براي پيچهاي تيز و با زاويه زياد نيز مورد استفاده است.


Clutch Kick
1- با سرعتي بسيار فراتر از ليميتهاي اتومبيل وارد پيچ شويد ٫ با سرعتي كه اگر دريفت نكنيد اتومبيل وارد Understeer شود.

2- فرمان را به داخل پيچ چرخانده و گاز را فشرده و نگه داريد.

3- در اين سرعت اتومبيل شما بايد شروع به Understeer كند. وقتي اين حالت رخ داد و يا درست قبل از رخ دادن آن ٫ كلاج را فشار داده و نگه داريد و همچنان گاز را فشار دهيد.

4- با فشار دادن كلاج و نگه داشتن گاز دور موتور تا حداكثر بالا ميرود ٫ به محض اينكه دور موتور بسيار بالا رفت كلاج را ناگهان رها كنيد و اين كار باعث از دست دادن ناگهاني چرخهاي عقب ميشود.

5- وقتي احساس كرديد قسمت عقب اتومبيل بشكل ضربه اي سر خورد ٫ بلافاصله فرمان را در جهت عكس بچرخانيد (countersteer) تا چرخهاي جلو موازي جهت مسير باشند.
اتومبيل شما در جهت چرخهاي جلو تا زمان چرخيدن چرخها كشيده ميشود. به گاز دادن ادامه دهيد ٫ اگر شما گاز را رها كنيد و يا ترمز كنيد چون اتومبيل به شدت در حالت oversteer ميباشد ٫ اتومبيل يا از مسير خارج و يا اسپن ميشود.كه در اينجا كنترل و بازي كردن با گاز و فرمان بسيار مهم است.

6- وقتي خواستيد دريفت را به اتمام رسانده و به صورت مستقيم حركت كنيد ٫ بعد از پايان دريفت گاز را به رواني رها كرده و فرمان را را صاف كنيد ٫ اتومبيل با حركتي ضربه اي از حالت دريفت خارج شده و به شكلي مستقيم در جهت چرخهاي جلو حركت ميكند.

نكات : همانطور كه در قسمت قبلي اشاره شده بود اين تكنيك مخصوص اتومبيلهاي ديفرانسيل عقب است.
با اجراي اين تكنيك فشار زيادي به صفحه كلاج و ساير قطعات منتقل كننده نيرو وارد ميشود و انجام اين تكنيك مستلزم داشتن موتوري پرقدرت و صفحه كلاج ريسي است تا داغ نكند و زود خراب نشود و تحمل ضربه ناشي از انجام اين تكنيك را داشته باشند.
با اتومبيلهاي پر قدرت ميتوان با سرعتهاي متوسط نيز اين تكنيك را انجام داد.


Shift LockDrift
1- با سرعتي بسيار فراتر از ليميتهاي اتومبيل وارد پيچ شويد ٫ با سرعتي كه اگر دريفت نكنيد اتومبيل وارد Understeer شود.

2- شروع به پيچيدن كرده و سريعا دنده معكوس بدهيد ( غالبا اتومبيل بايد در دنده 2 باشد)

3- بوسيله معكو سريع ( بدون Heel-Toe Downshifting) اتومبيل دچار لغزش شده ٫ سرعت كاهش زيايد ميابد و دور موتور بالا ميرود.

4- پس از معكوس دادن سريعا گاز بدهيد و اينكار باعث مي شود لاستيكها چسبندگي خود را ناگهان از دست بدهند و دريفت آغاز ميشود.

5- وقتي احساس كرديد قسمت عقب اتومبيل بشكل ضربه اي سر خورد ٫ بلافاصله فرمان را در جهت عكس بچرخانيد (countersteer) تا چرخهاي جلو موازي جهت مسير باشند.
اتومبيل شما در جهت چرخهاي جلو تا زمان چرخيدن چرخها كشيده ميشود. به گاز دادن ادامه دهيد ٫ اگر شما گاز را رها كنيد و يا ترمز كنيد چون اتومبيل به شدت در حالت oversteer ميباشد ٫ اتومبيل يا از مسير خارج و يا اسپن ميشود.كه در اينجا كنترل و بازي كردن با گاز و فرمان بسيار مهم است.

6- وقتي خواستيد دريفت را به اتمام رسانده و به صورت مستقيم حركت كنيد ٫ بعد از پايان دريفت گاز را به رواني رها كرده و فرمان را را صاف كنيد ٫ اتومبيل با حركتي ضربه اي از حالت دريفت خارج شده و به شكلي مستقيم در جهت چرخهاي جلو حركت ميكند.

نكات : همانطور كه خوانديد در زمان ورود به پيچ با معكوس دادن و رها كردن كلاج دور موتور سريعا بالا رفته و از سرعت چرخهاي عقب ناگهان كاسته ميشود و بدين ترتيب Oversteer و دريفت شروع ميشود و اينكار تاثيري شبيه به كشيدن دستي ايجاد ميكند.
انجام اين تكنيك به موتور و دنده ها ضربه وارد ميكند و براي كاهش مقدار اين ضربه بهتر است اين تكنيك روي زمين خيس انجام شود ٫ زماني كه سطح پيست خيس است و يا هنگام باريدن باران انجام اين تكنيك لذت خاصي خواهد داشت
در اين روش با مقدار كمي اشتباه ممكن است نتوانيد Oversteer را كنترل كرده و دريفت را انجام دهيد و چون بر روي زمين خيس انجام اين تكنيك آسانتر خواهد بود و oversteer آسانتر صورت خواهد گرفت ٫ كنترل اتومبيل و انجام دريفت آسانتر و زيباتر خواهد بود.
همانند اغلب تكنيكهاي دريف اين روش نيز احتياج به قدرت و گشتاور موتور زياد است.
پاسخ با نقل قول
3 کاربر زیر بخاطر پست مفید از sepideh سپاسگزاری کرده اند :

  #4  
قدیمی 18/02/2008
آواتار sepideh
sepideh sepideh آفلاین است
آماده دریافت درجه
 

نام: سپيده
جنسيت: زن
شغل: دانشجو
محل سکونت: تهران
پست: 710
سپاس: 353
از این کاربر 581 بار در 462 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 4 بار در 3 پست اعتراض شده
چوب: 97,497
DropDrift
1- با سرعت كم و يا متوسط وارد پيچ شويد.

2- شروع به پيچيدن كرده و به گاز دادن ادامه دهيد ٫ ولي با پهلوي اتومبيل كمي به طرف بيرون مسير تمايل پيدا كنيد ( براي مثال اگر پيچ به چپ است ٫ چرخهاي سمت راست را از روي خرده ريزه ها و گرد و خاك اطراف مسير پيست عبور دهيد)

3- هنگامي كه چرخهاي عقب در لبه بيروني مسير ( محل چركهاي اطراف مسير) است ٫ گردو خاك و كثافت سطح آسفالت باعث كاهش چسبندگي لاستيكها و خواهد شد. به گاز دادن ادامه بدهيد تا oversteer تشديد پيدا كند و اتومبيل را به داخل مسير عادي برگردانيد تا به دريفت ادامه دهيد.

4- وقتي احساس كرديد قسمت عقب اتومبيل بشكل ضربه اي سر خورد ٫ بلافاصله فرمان را در جهت عكس بچرخانيد (countersteer) تا چرخهاي جلو موازي جهت مسير باشند.
اتومبيل شما در جهت چرخهاي جلو تا زمان چرخيدن چرخها كشيده ميشود. به گاز دادن ادامه دهيد ٫ اگر شما گاز را رها كنيد و يا ترمز كنيد چون اتومبيل به شدت در حالت oversteer ميباشد ٫ اتومبيل يا از مسير خارج و يا اسپن ميشود.كه در اينجا كنترل و بازي كردن با گاز و فرمان بسيار مهم است.

5- وقتي خواستيد دريفت را به اتمام رسانده و به صورت مستقيم حركت كنيد ٫ بعد از پايان دريفت گاز را به رواني رها كرده و فرمان را را صاف كنيد ٫ اتومبيل با حركتي ضربه اي از حالت دريفت خارج شده و به شكلي مستقيم در جهت چرخهاي جلو حركت ميكند.

نكات : در اين روش با قرار گذراندن لاستيكهاي عقب از روي گرد و خاك و كثافتهاي لبه بيروني مسير پيست و سپس گاز دادن ٫ اتومبيل وارد oversteer و دريفت ميشود و بدين دليل زاويه دريفت كمي متفاوت خواهد بود.
اين تكنيك براي اتومبيلهاي با قدرت كم كاربرد خوبي دارد.


Feint Drift - FaintDrift
1- در حال رسيدن به پيچ ٫ فرمان را خلاف جهت پيچ بچرخانيد.اينكه چه ميزان بايد فرمان را در خلاف جهت پيچ چرخاند بستگي به سرعت اتومبيل دارد.هدف از چرخاندن فرمان در خلاف جهت پيچ ٫ انتقال وزن به يك طرف اتومبيل بر روي تعليق است ٫ اينكار باعث متراكم شدن فنرهاي يك سمت شده و اتومبيل در جهت معكوس پيچ تمايل به گرانش پيدا ميكند.

2- هنگامي كه تعليق يك طرف متراكم شد ( تعليق مخالف جهت پيچ فشرده ميشود) ٫ سريعا فرمان را به سمت ديگر بچرخانيد ( موافق جهت پيچ).
اين حركت فريب مانند (feint motion) بايد با رواني صورت گيرد و لزومي ندارد خيلي با سرعت عمل كنيد.چرخاندن خيلي ناگهاني فرمان در جهت پيچ باعث understeer خواهد شد.

3- بعد از برگشت اتومبيل به سمت دلخواه ٫ گاز بدهيد. هنگام تركيب نيروي چرخشي ٫ گريز از مركز و برگشت ٫ با گاز دادن زياد اتومبيل وارد دريفت ميشود. در اتومبيلهاي ديفرانسيل جلو (FWD) ميتوان عوض گاز دادن از ترمز دستي (E-Brake) براي oversteer استفاده كرد.

4- وقتي احساس كرديد قسمت عقب اتومبيل بشكل ضربه اي سر خورد ٫ بلافاصله فرمان را در جهت عكس بچرخانيد (countersteer) تا چرخهاي جلو موازي جهت مسير باشند.
اتومبيل شما در جهت چرخهاي جلو تا زمان چرخيدن چرخها كشيده ميشود. به گاز دادن ادامه دهيد ٫ اگر شما گاز را رها كنيد و يا ترمز كنيد چون اتومبيل به شدت در حالت oversteer ميباشد ٫ اتومبيل يا از مسير خارج و يا اسپن ميشود. كه در اينجا كنترل و بازي كردن با گاز و فرمان بسيار مهم است.

5- وقتي خواستيد دريفت را به اتمام رسانده و به صورت مستقيم حركت كنيد ٫ بعد از پايان دريفت گاز را به رواني رها كرده و فرمان را را صاف كنيد ٫ اتومبيل با حركتي ضربه اي از حالت دريفت خارج شده و به شكلي مستقيم در جهت چرخهاي جلو حركت ميكند.

نكات : اين تكنيك روش محبوب من هست و واقعا عاشق اين تكنيك هستم. و با همه انواع اتومبيل ( AWD, FWD , RWD) قابل انجام مي باشد.
اسم اين تكنيك در بعضي جاها Feint ( بمعني تظاهر و فريب) و در برخي ديگر Faint ( به معني حالت ضعف و غش ) نوشته شده كه هر دو نام نيز مناسب اين تكنيك هستش٫ ولي در آموزشهاي Keiichi Tsuchiya ملقب به Drift king به نام Faint معرفي شده است.
اين تكنيك از فنون سنگين rally و race محسوب ميشود و گرايش اتومبيل را هنگام پيچيدن تغيير ميدهد.
چون توصيف مراحل اين تكنيك دريفت كمي پيچيده به نظر ميرسه به صورت خلاصه نيز توضيح ميدهم ٫ براي مثال يك پيچ به راست:
در حال رسيدن به پيچ بسته به سرعت اتومبيل و شرايط موجود ٫ يك ميزان به چپ فرمان ميگيريد ٫ به گونه اي كه وزن روي تعليق چپ منتقل شود ٫ بلافاصله فرمان را برگردانده و شروع به پيچيدن ميكنيد ٫ كه برگشت فرمان بايد با سرعتي باشد كه اتومبيل understeer نشود.
سپس در ديفرانسيل عقب گاز ميدهيد تا oversteer ادامه پيدا كرده و دريفت آغاز شود و در ديفرانسيل جلو از دستي براي ادامه oversteer و آغاز دريفت استفاده ميكنيد.
يك پيشنهاد : این تكنيك بسیار سنگيني است و هنگام انجام اين تكنيك 2 خاطره بد دارم.شدت oversteer و ميزان نيروي G وارده خيلي زياد و لذت بخش و فراتر از تحمل بسياري از اتومبيلها میتواند باشد.


Jump Drift
انجام اين تكنيك رو توصيه نميكنم.

1- با سرعت متوسط وارد پيچ شويد.

2- شروع به پيچيدن كرده و به گاز دادن ادامه دهيد ٫ چرخهاي داخل پيچ را از روي crub ( يا bumper) كوتاهي عبور دهيد.

3- وقتي چرخ عقب از روي curb پريد به گاز دادن ادامه دهيد. زماني كه چرخها با آسفالت برخورد كردند ٫ درجا ميچرخند كه بدين وسيله traction (چسبندگي كششي) لاستيكها كم شده و لاستيكها چسبندگي خود را از دست ميدهند. به گاز دادن ادامه دهيد تا دريفت آغاز شود.

4- وقتي احساس كرديد قسمت عقب اتومبيل بشكل ضربه اي سر خورد ٫ بلافاصله فرمان را در جهت عكس بچرخانيد (countersteer) تا چرخهاي جلو موازي جهت مسير باشند.

اتومبيل شما در جهت چرخهاي جلو تا زمان چرخيدن چرخها كشيده ميشود. به گاز دادن ادامه دهيد ٫ اگر شما گاز را رها كنيد و يا ترمز كنيد چون اتومبيل به شدت در حالت oversteer ميباشد ٫ اتومبيل يا از مسير خارج و يا اسپن ميشود. كه در اينجا كنترل و بازي كردن با گاز و فرمان بسيار مهم است.

5- وقتي خواستيد دريفت را به اتمام رسانده و به صورت مستقيم حركت كنيد ٫ بعد از پايان دريفت گاز را به رواني رها كرده و فرمان را را صاف كنيد ٫ اتومبيل با حركتي ضربه اي از حالت دريفت خارج شده و به شكلي مستقيم در جهت چرخهاي جلو حركت ميكند.

نكات : انجام اين تكنيك توصيه نميشود و حتي در برخي از پيستها و در آموزش دريفت نيز انجام آن ممنوع است.دليل واضح است ٫ كمك گرفتن از crubs براي پرتاب اتومبيل و كمك به oversteer كه ميتواند حادثه ساز باشد.
در اين تكنيك با كمك گرفتن از crubs تماس لاستيكها را از زمين قطع كرده و با برخورد مجدد آنها با آسفالت چرخها در جا چرخيده و اتومبيل دچار Oversteer شده و دريفت را آغاز ميكنند.
براي انجام اين تكنيك بايد crubs ( كه Bumper و rumble strip هم ناميده ميشود) از لحاظ ارتفاع و جنس مناسب اينكار باشند.


Braking Drift
1- با سرعتي بسيار فراتر از ليميتهاي اتومبيل وارد پيچ شويد ٫ با سرعتي كه اگر دريفت نكنيد اتومبيل دچار Understeer شود.

2-به روش Heel -toe downshift اتومبيل را در دنده اي قرار دهيد كه هنگام گاز دادن لاستيكهاي عقب چسبندگي خود را از دست بدهند.( دنده 2) در اينجا ترمز كردن بايد بگونه اي باشد كه چسبندگي لاستيكها كاهش يابد.

3- به صورت تيز وارد پيچ شويد. هنگامي كه اتومبيل روي apex پيچ قرار گرفت شما بايد چرخاندن فرمان را به اتمام رسانده و دنده معكوس داده باشيد.

4- به شدت گاز دهيد ٫ ولي براي ادامه دريفت گاز را تنظيم كنيد ( بازي با پدال گاز)

5- وقتي احساس كرديد قسمت عقب اتومبيل بشكل ضربه اي سر خورد ٫ بلافاصله فرمان را در جهت عكس بچرخانيد (countersteer) تا چرخهاي جلو موازي جهت مسير باشند.
اتومبيل شما در جهت چرخهاي جلو تا زمان چرخيدن چرخها كشيده ميشود. به گاز دادن ادامه دهيد ٫ اگر شما گاز را رها كنيد و يا ترمز كنيد چون اتومبيل به شدت در حالت oversteer ميباشد ٫ اتومبيل يا از مسير خارج و يا اسپن ميشود. كه در اينجا كنترل و بازي كردن با گاز و فرمان بسيار مهم است.

6- وقتي خواستيد دريفت را به اتمام رسانده و به صورت مستقيم حركت كنيد ٫ بعد از پايان دريفت گاز را به رواني رها كرده و فرمان را را صاف كنيد ٫ اتومبيل با حركتي ضربه اي از حالت دريفت خارج شده و به شكلي مستقيم در جهت چرخهاي جلو حركت ميكند.

نكات : خلاصه اين روش اينگونه است : ترمز كردن در مسير مستقيم ورودي در قبل از پيچ ٫ به نحوي كه چسبندگي لاستيكها كاهش يابد و سپس oversteer را هنگام حركات فرمان و گاز متعادل كرده و دريفت ادامه داده ميشود.
براي انجام اين روش بايد نقاط ترمز هر پيچ و ليميتهاي اتومبيل خود را دقيقا بدانيد تا بتوانيد ترمز كردن را به شكلي مطلوب براي دريفت و Oversteer انجام دهيد.در غير اينصورت اتومبيل به راحتي و بدون كنترل spin خواهد شد ٫ لذت و لحظه اوج اين تكنيك زماني است كه اتومبيل را در لبه مرز اسپين قرار داده و دريفت كنيد.
با اتومبيلهاي ديفرانسيل جلو نيز ميتوان اين تكنيك را انجام داد ٫ و همانند بسياري از تكنيكها به جاي گاز از ترمز دستي استفاده كرد.
پاسخ با نقل قول
2 کاربر زیر بخاطر پست مفید از sepideh سپاسگزاری کرده اند :

  #5  
قدیمی 18/02/2008
آواتار sepideh
sepideh sepideh آفلاین است
آماده دریافت درجه
 

نام: سپيده
جنسيت: زن
شغل: دانشجو
محل سکونت: تهران
پست: 710
سپاس: 353
از این کاربر 581 بار در 462 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 4 بار در 3 پست اعتراض شده
چوب: 97,497
من ندیدم کسی این دریفت رو در ایران انجام داده باشه , معمولا از این دریفت برای passing در پیست ها و مسابقات فوق حرفه ای استفاده میشه
در این حالت اگر کمی خطا یا اشتباه صورت بگیره راننده ای که میخواد سبقت بگیره با سر میره تو در ماشین رقیب
پر هیجانترین و قشنگترین و خطرناکترین نوع سبقت و دریفت هستش که فقط به فقط از عهده راننده های ماهر و فوق حرفه ای بر میاد چرا که باید در خروج ریس لاین را اشغال کرد و به حریف اجازه سبقت نداد

1- با سرعت بالا وارد پيچ شويد ٫ Kansei Drift در سرعتهاي race انجام ميشود.به نحوي كه اگر دريفت نكنيد اتومبيل دچار Understeer شود.

2- به صورت تيز وارد پيچ شده و سريع گاز را رها كنيد. نيروي گرانشي همراه با از دست دادن چسبندگي در اثر رها كردن گاز ٫ باعث ايجاد Oversteer ميشود.

3- زماني كه لاستيكها شروع به از دست دادن چسبندگي (oversteer) كردند ٫ دوباره سريعاگاز بدهيد.اينكار باعث غلبه قدرت بر چسبندگي لاستيكها ميشود و لاستيكها چسبندگي ناچيز خود را نيز از دست ميدهند و دريفت آغاز ميشود.

4- وقتي احساس كرديد قسمت عقب اتومبيل بشكل ضربه اي سر خورد ٫ بلافاصله فرمان را در جهت عكس بچرخانيد (countersteer) تا چرخهاي جلو موازي جهت مسير باشند.
اتومبيل شما در جهت چرخهاي جلو تا زمان چرخيدن چرخها كشيده ميشود. به گاز دادن ادامه دهيد ٫ اگر شما گاز را رها كنيد و يا ترمز كنيد چون اتومبيل به شدت در حالت oversteer ميباشد ٫ اتومبيل يا از مسير خارج و يا اسپن ميشود. كه در اينجا كنترل و بازي كردن با گاز و فرمان بسيار مهم است.

5- وقتي خواستيد دريفت را به اتمام رسانده و به صورت مستقيم حركت كنيد ٫ بعد از پايان دريفت گاز را به رواني رها كرده و فرمان را را صاف كنيد ٫ اتومبيل با حركتي ضربه اي از حالت دريفت خارج شده و به شكلي مستقيم در جهت چرخهاي جلو حركت ميكند.

نكات: اين نحوه دريفت به علت سرعت بالا ٫ مستلزم داشتن مهارت و عكس العمل سريعتر ولي روان و آگاهانه است.
اين روش در سرعتهاي ريس (race speeds) صورت ميگيرد ٫ در حال ورود به يك پيچ پر سرعت (high speed corner) راننده وقتي كمي وارد پيچ شد ٫ گاز را رها ميكند تا اتومبيل دچار كمي oversteer شود و سپس براي oversteer بيشتر دوباره سريعا گاز را پر ميكند و يا با حركتها و بازي با گاز و فرمان و اگر احتياج باشد بازي با ترمز ٫ oversteer تشديد و دريفت آغاز و كنترل ميشود.
براي اجراي اين تكنيك نياز به اتومبيلي با neutral balanced است ( تعادل وزني برابر ٫ لغتنامه رانندگي را ببينيد) تا oversteer قابل كنترل باشد.
اگر اتومبيل در پيچ "پله" كند اين تكنيك انجام نخواهد گرفت.


Long Slide Drift
1- براي انجام اين تكنيك با سرعت زياد وارد پيچ شويد.

2- زودتر شروع به پيچيدن كنيد.

3- دكمه ترمز دستي (E-Brake) را فشرده و نگه داريد ٫ سريع و با قدرت دستي را كشيده و بخوابانيد ( ترمز دستي را فقط حدود يك ثانيه كشيده نگه داريد) اگر اتومبيل شما RWD ( ديفرانسيل عقب) است هنگام كشيدن دستي كلاج بگيريد.

4- وقتي احساس كرديد قسمت عقب اتومبيل بشكل ضربه اي سر خورد ٫ بلافاصله فرمان را در جهت عكس بچرخانيد (countersteer) تا چرخهاي جلو موازي جهت مسير باشند.
اتومبيل شما در جهت چرخهاي جلو تا زمان چرخيدن چرخها كشيده ميشود. به گاز دادن ادامه دهيد.

5- اگر از سرعت اتومبيل در هنگام sliding sideways ( سر خوردن روي چهار چرخ با پهلو) كاسته شد ٫ به روش heel-toe downshift معكوس داده و اتومبيل را در دنده اي قرار دهيد كه بتوان به دريفت ادامه داد.

6- وقتي خواستيد دريفت را به اتمام رسانده و به صورت مستقيم حركت كنيد ٫ بعد از پايان دريفت گاز را به رواني رها كرده و فرمان را را صاف كنيد ٫ اتومبيل با حركتي ضربه اي از حالت دريفت خارج شده و به شكلي مستقيم در جهت چرخهاي جلو حركت ميكند.

نكات : دريفتهاي زيبايي بدين روش ميتوان انجام داد و در مقايسه با برخي از تكنيكها دريفت چرخاندن فرمان براي ورود به پيچ نيز زودتر انجام ميگيرد. انجام heel and toe downshift براي ادامه دريفت جالب است ولي بايد كاملا صحيح انجام شود ٫ در اين هنگام يك ضربه كوچك ميتواند تعادل را از بين برده و دريفت را خراب كند.


Swaying Drift , Manji Drift , Choku-Dori

Choku-Dori در زبان ژاپني به معني 6 و 8 است.

1- براي انجام اين تكنيك با سرعتي در حدود متوسط تا زياد وارد پيچ شويد.

2- ديرتر شروع به پيچيدن كنيد.

3- دكمه ترمز دستي (E-Brake) را فشرده و نگه داريد ٫ سريع و با قدرت دستي را كشيده و بخوابانيد ( ترمز دستي را فقط حدود يك ثانيه كشيده نگه داريد) اگر اتومبيل شما RWD ( ديفرانسيل عقب) است هنگام كشيدن دستي كلاج بگيريد.

4- وقتي احساس كرديد قسمت عقب اتومبيل بشكل ضربه اي سر خورد ٫ بلافاصله فرمان را در جهت عكس بچرخانيد (countersteer) تا چرخهاي جلو موازي جهت مسير باشند.
اتومبيل شما در جهت چرخهاي جلو تا زمان چرخيدن چرخها كشيده ميشود. به گاز دادن ادامه دهيد .

5- اكنون اتومبيل شما از بيرون پيچ شروع به sliding sideways كرده است (سر خوردن روي 4 چرخ با پهلو )

6- وقتي خواستيد اتومبيل را در جهت پيچ بعدي هدايت كنيد ٫ گاز را سريع و كامل رها كنيد. با رها كردن ناگهاني گاز ٫ اتومبيل به ناگاه در جهت مخالف حركت ميكند. وقتي بدين روش اتومبيل را در جهت و زاويه دلخواه قرار داديد ٫ دوباره گاز داده و حالت دريفت را ادامه دهيد ( براي ادامه دريفت در طول پيچ دوم)

7- فرمان را كمي شل كنيد و اجازه دهيد فرمان برگردد تا چرخهاي جلو بار ديگر با مسير در يك جهت باشند. اگر احتياج باشد فرمان معكوس بدهيد (Countersteer)

8- اگر از سرعت اتومبيل در هنگام sliding sideways ( سر خوردن روي چهار چرخ با پهلو) كاسته شد ٫ به روش heel-toe downshift معكوس داده و اتومبيل را در دنده اي قرار دهيد كه بتوان به دريفت ادامه داد.

9- وقتي خواستيد دريفت را به اتمام رسانده و به صورت مستقيم حركت كنيد ٫ بعد از پايان دريفت گاز را به رواني رها كرده و فرمان را را صاف كنيد ٫ اتومبيل با حركتي ضربه اي از حالت دريفت خارج شده و به شكلي مستقيم در جهت چرخهاي جلو حركت ميكند

نكات : خلاصه اين تكنيك بدين شكل است : استفاده از ترمز دستي در مسير مستقيم و شروع دريف با زاويه زياد (كه در مقايسه با ساير دريفتها پيچيدن و ورود به پيچ ديرتر آغاز ميشود) ٫ جهت حفظ اين زاويه و آمادگي و امكان براي دريفت در پيچ بعدي. براي همين اين نوع دريفت بايد با سرعت زياد انجام شود.
به نظر من اين تكنيك از بهترين و زيباترين انواع دريفت است ٫ انجام اينكار با يك اتومبيل Fwd سخت ولي با يك اتومبيل RWD بسيار زيبا و لذت بخش است. در هر صورت انجام صحيح اين تكنيك با هر اتومبيلي نشان دهنده اينست كه راننده مهارت و تسلط خوبي در انجام دريفت دارد.
به مراحل 5 به بعد دقت كنيد ٫ اگر نكته مجهولي در اين رابطه وجود دارد حتما سوال كنيد.


Power Over
1- با هر سرعتيي دلخواه وارد پيچ شويد. مبناي انجام powerover drift قدرت موتور (horsepower) است و در نتيجه نيازي به سرعت و يا نيروي چرخشي و گرانشي نيست.

2- به صورت تيز وارد پيچ شده و كاملا گاز بدهيد ٫ به حدي كه ميزان گاز براي از دست دادن چسبندگي لاستيكها كافي باشد. با تركيب نيروي گرانشي در اثر پيچيدن و گاز دادن زياد ٫ اتومبيل دچار oversteer ميشود.

3- وقتي احساس كرديد قسمت عقب اتومبيل بشكل ضربه اي سر خورد ٫ بلافاصله فرمان را در جهت عكس بچرخانيد (countersteer) تا چرخهاي جلو موازي جهت مسير باشند.
اتومبيل شما در جهت چرخهاي جلو تا زمان چرخيدن چرخها كشيده ميشود. به گاز دادن ادامه دهيد ٫ اگر شما گاز را رها كنيد و يا ترمز كنيد چون اتومبيل به شدت در حالت oversteer ميباشد ٫ اتومبيل يا از مسير خارج و يا اسپن ميشود. كه در اينجا كنترل و بازي كردن با گاز و فرمان بسيار مهم است.

4- وقتي خواستيد دريفت را به اتمام رسانده و به صورت مستقيم حركت كنيد ٫ بعد از پايان دريفت گاز را به رواني رها كرده و فرمان را را صاف كنيد ٫ اتومبيل با حركتي ضربه اي از حالت دريفت خارج شده و به شكلي مستقيم در جهت چرخهاي جلو حركت ميكند.

نكات : اين تكنيك با گاز دادن مفرط هنگام پيچيدن انجام ميشود و اتومبيل شديدن oversteer ميشود (tail slide)نياز به اتومبيلي ديفرانسيل عقب با قدرت زياد است.اتومبيلي كه توان انجام كامل Burn out را داشته باشد.

امیدورام مفید واقع بشه و استفاده کرده باشید
پاسخ با نقل قول
2 کاربر زیر بخاطر پست مفید از sepideh سپاسگزاری کرده اند :

  #6  
قدیمی 18/10/2008
آواتار paynar
paynar paynar آفلاین است
تازه وارد
 

نام: پيام
جنسيت: مرد
شغل: دانشجو
محل سکونت: خرم آباد
پست: 1
سپاس: 9
از این کاربر 0 بار در 0 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 0 بار در 0 پست اعتراض شده
چوب: 0
البته كه زحمات اين دوست عزيز در اين زمينه لايق سپاسگزاري و تمجيده
ولي شايد اين عزيز به خاطر تسلط شخصي و راحتي بيان و استفاده از فعل هاي ساده برخي از علاقه مندان به اين دسته كارها رو به اشتباه بندازن
همونجور كه ايشون اول گفته هاشون فرمودند هرگز تا از نتايج عملتون اطمينان حاصل نكردين به يه چنين كاري دست نزنين و در صوزت شروع هم بدونين كه چند بار امتحان چنين روشهايي با سرعت كم بهتر از اونه كه از دفعات اول طوري انجامش بدين كه مجبور به جم كردن ماشينتون شين
با سپاس از خانوم سپيده و با آرزوي بهره بردن از مطالب ايشون
پاسخ با نقل قول
پاسخ


ابزارهای تاپیک جستجوی این تاپیک
جستجوی این تاپیک:

جستجوی پیشرفته

قوانین ارسال
شمانمی توانید تاپیک جدید ارسال نمایید
شمانمی توانید پاسخی ارسال نمایید
شمانمی توانید پیوست ارسال نمایید
شمانمی توانید پست های خود را ویرایش نمایید

کد بی بیفعال است
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کدهای HTML غیر فعال است

مراجعه سریع


زمان محلی شما با تنظیم GMT +4.5 هم اکنون 12:57 میباشد.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 - 2016 ParsiKing. All Rights Reserved to Parsiking Group
دامین های زیر جهت ارائه خدمات در مالکیت سایت پادشاه ایرانی می باشد
parsiking.com - parsiking.biz - parsiking.org - parsiking.net - parsiking.in - parsiking.ir
vBCredits v1.4 Copyright ©2007 - 2008, PixelFX Studios