تالارهای پادشاه ایرانی

بازگشت   تالارهای پادشاه ایرانی > علوم نظامی > اسلحه و جنگ افزار

پاسخ
 
ابزارهای تاپیک جستجوی این تاپیک

جلیقه های ضد گلوله ی مدرن
  #1  
قدیمی 05/11/2009
آواتار Alireza_Mahan23
Alireza_Mahan23 Alireza_Mahan23 آفلاین است
معاون کل تالار

مدال افتخار پادشاه ایرانی مدیر نمونه ماه مدیر نمونه ماه 

 

نام: عليرضا
جنسيت: مرد
شغل: مهندس عمران
محل سکونت: ایران-مشهد
مدرک تحصيلی: کارشناسی ارشد
پست: 20,303
سپاس: 6,592
از این کاربر 13,652 بار در 8,024 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 4
به این کاربر 12 بار در 12 پست اعتراض شده
چوب: 14,007,793
جلیقه های ضد گلوله ی مدرن

از ابتدایی ترین تجهیزاتی که بشر به اهمیت استفاده از آن پی برد زره ها می باشند .انسانهای باستانی ازپوست ضخیم برخی حیوانات برای خود پوشش تهیه می نمودند تا آسیب کمتری از جانب جانوران وحشی به آنها برسد .به تدریج با آشنا شدن انسانها با فنون شکل دهی فلزات ، استفاده از زره های فلزی گوناگون گسترش یافت. تا قرن 14 میلادی زره ها به حدی پیچیده شده بودکه سلاح های آن زمان تقریبا بر آنها کارگر نبود . این مساله در قرن پانزدهم وبا پیدایش سلاح های گرم به کلی دگرگون شد . سلاح های گرم به پرتابه ها آنچنان سرعتی می دادند که انرژی لازم برای دریدن زره را فراهم می نمود . در برابر این موضوع ضخامت زره ها نیز افزوده گردید ولی این تغییر باعث افزایش وزن و دست وپا گیری زره ها می گردید واستفاده از آن رابامحدودیت فراوانی مواجه می نمود . تا سال ها زره ها از سلاح ها عقب افتاده بودند تا اینکه دانشمندان در قرن بیستم و به خصوص در دهه ی 60 با تکیه برپیشرفت دانش متالوژی و پلیمر جلیقه های ضد گلوله ی مقاوم و جدیدی را عرضه نمودند .
زره های جدید از الیاف بسیار مستحکم در شبکه ای پر تراکم تهیه می شود نه از قطعات سنگین فلزی . مکانیزم عمل آنها به این صورت است که با تکیه بر ساختار شبکه ای خود انرژی گلوله را درسطح وسیعی پراکنده و جذب می کنند در عین حال نباید به سمت داخل بدن تغییر شکل دهند زیرا ممکن است صدمات شدیدی به اجزای داخلی بدن برسد .به صورت کلی جلیقه ها به دو نوع نرم و سخت تقسیم می شوند که معمولا نوع نرم را در زیر لباس می پوشند ودر مقایسه با نوع سخت مقاومت کمتری دارد .

مهمترین الیاف مورد استفاده در جلیقه ها ی ضد گلوله کولار است . این ماده 5 برابر محکم تر از فولاد هم وزن خود است . با توجه به هزینه ی مناسب تولید کولار در مقیاس صنعتی هنوز برای جلیقه ها ی ضد گلوله بهترین گزینه است.ماده ی دیگری که همه ی ما با آن آشنا هستیم تارعنکبوت است که نمونه ی مصنوعی آن بیو استیل نام دارد و استحکام آن 20 برابر فولاد می باشد ولی تهیه ی آن بسیار پر هزینه می باشد . در مقابل زره های مدرن، گلوله های ویژه ای با سری از جنس تفلون(ماده ای با ضریب اصطکاک نسبی تقریبا صفر ) تهیه گردیده است که پس از برخورد باجلیقه الیاف را به طرفین رانده و مسیری از میان الیاف برای ادامه ی حرکت خود باز می نماید . گلوله هایی نیز با هسته های فلزی بسیار سخت از جنس تنگستن کارباید ویا اورانیوم 238 فلزی تولید شده که باعث تمرکز شدید انرژی گلوله در یک نقطه وشکافتن زره می گردد . درمقابل ، برای مقاومت بیشتر جلیقه ها آنها را با پولک هایی از جنس سرامیک های ویژه مانند ترکیبات اکسید آلومینیوم ویا تیتانیوم می پوشانند .این پلیت ها(یا پولک ها) قابلیت مقاومت در مقابل گلوله های فوق را نیز به جلیقه ها می دهند . به هر صورت هر زرهی تا سرعت و کالیبر خاصی مقاومت دارد ودر مقابل کالیبر های بالا ناکارآمد است .مثلا اکثر جلیقه ها حتی با پلیت در مقابل تفنگ های تک تیرانداز سنگین(Snipers)mm 12.7 مانند نمونه ی ساخته شده توسط صنایع جنگ افزار سازی وزارت دفاع آسیب پذیر است . به هر حال پژوهشگران امیدوارند با استفاده از پتانسیل نهفته دردانش نانو بتوانند زره هایی به مراتب قدرتمند تولید کنند تاجایی که در مقابل هر کالیبری باهر سرعتی مقاومت نمایند .

منبع:سايت علمي نخبگان جوان

__________________
__________________


پاسخ با نقل قول
6 کاربر زیر بخاطر پست مفید از Alireza_Mahan23 سپاسگزاری کرده اند :

5 تاپیک آخر توسط Alireza_Mahan23
تاپیک تالار آخرین ارسال کننده پاسخ نمایش آخرین پست
مشخصات تبلت 10 اینچی جدید سامسونگ لو رفت Samsung Alireza_Mahan23 0 439 03/05/2016 15:18
هشدار پلیس فتا درباره جاسوس‌ افزار «کی لاگر» هک و امنیت Alireza_Mahan23 0 294 03/05/2016 15:13
جشن عقد علي مشهدي، كمدين خندوانه اخبار سينما ، تئاتر و تلویزیون Alireza_Mahan23 0 536 27/04/2016 14:23
کوروش؛ اسطوره باستانی یا جنایتکار جنگی؟ تاريخ sahar607 1 971 17/11/2015 08:38


  #2  
قدیمی 07/11/2009
آواتار Alireza_Mahan23
Alireza_Mahan23 Alireza_Mahan23 آفلاین است
معاون کل تالار

مدال افتخار پادشاه ایرانی مدیر نمونه ماه مدیر نمونه ماه 

 

نام: عليرضا
جنسيت: مرد
شغل: مهندس عمران
محل سکونت: ایران-مشهد
مدرک تحصيلی: کارشناسی ارشد
پست: 20,303
سپاس: 6,592
از این کاربر 13,652 بار در 8,024 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 4
به این کاربر 12 بار در 12 پست اعتراض شده
چوب: 14,007,793
روش کار جليقه های ضد گلوله

جلیقه ضد گلوله چگونه عمل می کند؟

انسان از هزاران سال پیش زره به تن می کرده است، قبایل باستان در هنگام شکار پوست حیوانات را به دور بدنشان می بستند. جنگجویان روم باستان و اروپایی های قرون وسطی، پیش از رفتن به میدان نبرد، بدن خود را با صفحه های فلزی می پوشانند. در دهه 1400 زره در دنیای غرب بسیار فراگیر و پیشرفته شد و با یک زره مناسب شخص تقریبا شکست ناپذیر بود. با پیشرفت اسلحه و توپ در دهه 1500 زره ها تغییر کردند. سرعت بالا ی گلوله ها، می توانند به آنها انرژی لازم برای نفوذ در لایه های نازک فلزی را بدهد.


بنابراین می توان بر ضخامت فلزات زره های سنتی افزود ولی بنابراین برای شخص تن کننده بسیار سنگین و طاقت فرسا می گردد. مهندسین در دهه 1960 یک جلیقه ضد گلوله و مناسب را ساختند که بر خلاف زره های سنتی بسیار راحت بود.

جلیقه های ضد گلوله سبک از فلز ساخته نشده اند بلکه از بافت های فیبری که قابل دوخت بر روی جلیقه و دیگر لباس های سبک می باشد ساخته شده اند.

جلیقه های ضد گلوله امروزی، به دو نوع تقسیم می شود:

- جلیقه های ضد گلوله سخت

- جلیقه های ضد گلوله نرم

جلیقه های ضد گلوله سخت

جلیقه های ضد گلوله سخت از صفحه های فلزی و یا سرامیکی ضخیم ساخته می شوند و به اندازه کافی برای انحراف گلوله و سایر سلاح ها مقاومند. مواد بکار رفته در این جلیقه ها، گلوله ها را با همان نیرویی که به داخل در حال وارد شدن است به خارج هل می دهند. به این ترتیب جلیقه غیر قابل نفوذ خواهد بود.

جلیقه های ضد گلوله سخت حفاظت بیشتری را نسبت به جلیقه های ضد گلوله نرم ایجاد می کنند ولی طاقت فرساتر هستند. افسرهای پلیس و کارکنان نظامی این نوع از لوازم حفاظتی را در هنگامی که میزان خطر احتمالی بالا باشد به تن می کنند ولی برای استفاده های روزمره عموما از جلیقه های ضد گلوله نرک که می توان به صورت ژاکت یا تی شرت معمولی به تن کرد، استفاده می کنند.

چرا سرامیک؟

چرا جلیقه های ضد گلوله از صفحه های سرامیکی ساخته می شوند؟


کاشی های حمام از جنس سرامیک ساخته می شوند و بسیار شکننده و نازک هستند. چرا برای جلیقه های ضد گلوله مناسب هستند. امروزه هزاران ماده مختلف به عنوان سرامیک مشخص شده اند. سرامیکی که در جلیقه های ضد گلوله به کار میروند آلومینا (Alumina) نام دارد که دارای فرمول شیمیایی AL203 است. آلومینا از یاقوت کبود ساخن=ته شده و می شود و جسم بسیار سختی است. همچنین می توان صفحه هایی بسیار محکمی را یافت که از پلاستیک پلی اتیلن ساخته شده اند که از سرامیک ضخیم تر و مشبک ترند اما به سختی و محکمی آن نیستند ولی سبک ترند.

جلیقه های ضد گلوله نرم

جلیقه های ضد گلوله نرم مفهوم گیج کننده ای است. چگونه ممکن است یک تکه لباس گلوله را متوقف کند؟ روش کار این جلیقه ها بسیار ساده است. در درون این جلیقه ها یک ماده ضد گلوله قرار دارد که در حقیقت یک توری بسیار قوی است. برای درک چگونگی عملکرد آن، تور دروازه فوتبال را در نظر بگیرید. در پشت دروازه بستهش ده است. وقتی که توپ به دروازه شوت می شود، دارای انرژی زیادی اس و در هنگام اصابت به تور، در یک نقطه مشخص تور را به عقب هل می دهد. هر رشته از یک سمت تیرک به سمت دیگر امتداد دارد و نیروی وارد آمده در آن نقطه مشخص را به سر تا سر پخش می کند. این نیرو به دلیل به هم بافته بودن رشته ها پخش می شود. زمانی که توپ رشته های افقی تور را هل می دهد دیگر رشته ها نیز در عوض، دیگر رشته های افقی را هل داده و به این طریق، همه قسمت های تور انرژی وارده توپ را جذب می کنند و فرقی نمی کند که گلوله به کدام قسمت از تور اصابت کرده باشد.

اگر یک تکه از ماده ضد گلوله را زیر میکروسکوپ قرار دهیم، همین ساختار را مشاهده خواهیم کرد. رشته های بلندی از الیاف را که به هم تنیده شده اند تا یک ساختار توری شکل متراکم را تشکیل دهند. حال با توجه به اینکه یک گلوله بسیار سریع تر از توپ حرکت می کند، بنابراین این توری باید از مواد محکم تری ساخته شود. معروف ترین ماده ای که در ساخت جلیقه های ضد گلوله به کار می رود، الیافی به نام KEVLAR است. Kevlar الیافی سبک وزن است که 5 برابر مقاوم تر از یک تکه فولاد، در همان وزن است زمانی که این ماده به صورت یک تور متراکم در می آید، می تواند نیروی زیادی را جذب کند. به منظور جلوگیری از رسیدن گلوله به سطح بدن، جلیقه ضد گلوله باید برخلاف ضربه مستقیمی که گلوله وارد می کند، عمل کند
.
Kevlar

در گذشته Kevlar رایج ترین نوع الیاف برای ساختن جلیقه های ضد گلوله بود ولی امروزه مواد دیگری به کار گرفته شده است که در دسترس ترین آنها، Vectran نام دارد و حدودا دو برابر مقام تر از Kevlar و 5 تا 10 برابر مقاوم تر از فولاد است.

یک نوع الیاف دیگر که اخیرا رایج شده،ابریشم عنکبوت نام دارد. بر روی بزها کارهای ژنتیکی انجام شد تا بتوان از آنها در تولید جزء شیمیایی ابریشم عنکبوت استفاده نمود. ماده حاصله Biosteel نام گرفت. یک رشته از Biosteel 20 برابرمقاوم تر از فولاد است.


الیاف دیگری وجود دارد که Carbon nanotubes نامیده می شود و گفته می شود که حتی از ابریشم عنکبوت نیز مقاوم تر است نخ Carbon nanotubes هنوز هم کمیاب است و قیمت کنونی این الیاف برای هر گرم 500 دلار است. که به مرور زمان این قیمت ها نزول پیدا خواهند کرد و این نوع الیاف، به عنوان الیاف، بادوام در جلیقه های ضد گلوله به کار خواهند رفت.
__________________آخرین ویرایش 28/09/2010 توسط : Alireza_Mahan23 در ساعت 15:41
پاسخ با نقل قول
5 کاربر زیر بخاطر پست مفید از Alireza_Mahan23 سپاسگزاری کرده اند :

اختراع زره هوشمند با توانایی شناسایی کالیبر گلوله
  #3  
قدیمی 01/12/2009
آواتار YAGHOT SEFID
YAGHOT SEFID YAGHOT SEFID آفلاین است
مدير ارشد تالار علمی فرهنگی

مدیر ارشد ماه کاربر اخلاق ماه 

 

نام: MAHDI
جنسيت: مرد
محل سکونت: IRAN ZIBA
مدرک تحصيلی: مدیریت
پست: 13,388
سپاس: 14,733
از این کاربر 13,978 بار در 7,467 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 1
به این کاربر 5 بار در 5 پست اعتراض شده
چوب: 4,502,728
Cool اختراع زره هوشمند با توانایی شناسایی کالیبر گلوله

اختراع زره هوشمند با توانایی شناسایی کالیبر گلوله :

دانشمندان مرکز مهندسی و توسعه میشیگان در حال تولید زره های هوشمند نظامی هستند که با استفاده از جریان الکتریکی جاری بر روی سطح خود می توانند کالیبر گلوله های شلیک شده و نوع آسیب وارد شده به سطح را شناسایی کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، زره های هوشمند با استفاده از مواد فیزیوالکتریک یا موادی که در صورت خمیدگی قادر به تولید مقادیر کمی انرژی الکتریکی هستند، ساخته شده اند.

هر یک از ورقه های این زره چه بر روی بدن سربازان قرار داشته باشند و چه بر روی بدنه خودروها از دو حسگر فیزیوالکتریک برخوردار است سپس جریان الکتریکی در حسگرها جاری شده و به انرژی مکانیکی تبدیل می شوند این انرژی در قالب لرزشهای کوچکی در میان لایه های زره خود را نمایان می کند که توسط حسگر دوم دریافت شده و مجددا به انرژی الکتریکی تبدیل می شود.

به این شکل جریانی 5 تا 15 ولتی به صورت مداوم در این زره جریان دارد و در صورتی که سطح زره توسط گلوله یا هر ابزار دیگری آسیب ببیند برخی از جریانهای انرژی که در سطح زره در جریانند توسط حسگر دوم دریافت نخواهند شد به این شکل با اندازه گیری میزان انرژی از دست رفته می توان ابعاد آسیب وارد شده به زره را اندازه گیری کرد.

به گفته دانشمندان این ابداع در تخمین میزان خسارتهای وارد شده به خودروهای نظامی بسیار موثر خواهد بود زیرا در حال حاضر تنها دو روش برای اندازه گیری این میزان وجود دارد، یکی خارج شدن از خودرو و مشاهده مستقیم خسارت که می تواند خطراتی را در پی داشته باشد و دیگری استفاده از ماوراء صوت برای تعیین خسارت که برای سربازانی که در میدانهای جنگ قرار دارند کاری دشوار و غیر ممکن به شمار می رود.

اما با استفاده از حسگرهای فیزیوالکتریک نه تنها می توان از سلامت زره آگاه شد، بلکه می توان به میزان مقاومت آن نیز افزود زیرا با برخورد هر گلوله به سطح زره جریان الکتریکی موج مانندی به وجود می آید که می تواند انرژی مورد نیاز حسگرها برای تشخیص برخورد گلوله با زره را تامین کند.

هر گلوله میزان خاصی انرژی را بر روی سطح زره به وجود می آورند که با کمک الگوریتمی پیچیده می توان میزان جریان تولید شده را آنالیز کرده و نوع گلوله شلیک شده را تعیین کرد برای مثال گلوله ای با کالیبر A.22 نسبت به گلوله ای با کالیبر 45 جریان الکتریکی کمتری بر سطح زره ایجاد می کند.

بر اساس گزارش ام اس ان بی سی، محققان بر این باورند ترکیبی از اطلاعات در رابطه با نوع سلاح در جبهه مخالف و میزان یکپارچگی و سلامت زره می تواند جان بسیاری از سربازان را نجات دهد.


(فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند)
__________________

آبی که بر آسود زمینش بخورد زود
دریا شود آن رود که پیوسته روان است

آخرین ویرایش 26/10/2010 توسط : Alireza_Mahan23 در ساعت 14:03
پاسخ با نقل قول
4 کاربر زیر بخاطر پست مفید از YAGHOT SEFID سپاسگزاری کرده اند :

  #4  
قدیمی 28/12/2009
آواتار Alireza_Mahan23
Alireza_Mahan23 Alireza_Mahan23 آفلاین است
معاون کل تالار

مدال افتخار پادشاه ایرانی مدیر نمونه ماه مدیر نمونه ماه 

 

نام: عليرضا
جنسيت: مرد
شغل: مهندس عمران
محل سکونت: ایران-مشهد
مدرک تحصيلی: کارشناسی ارشد
پست: 20,303
سپاس: 6,592
از این کاربر 13,652 بار در 8,024 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 4
به این کاربر 12 بار در 12 پست اعتراض شده
چوب: 14,007,793
سیر تکامل جلیغه های ضد گلوله و کلاه خودهای امریکایی:

جلیغه زره دار (Armor vest) معروف به T64 :
این جلیغه چند ماه قبل از تسلیم زاپن در جنگ جهانی دوم وارد خدمت شد . در خلال جنگ کره این جلیغه با نام M21 بیشتر توسط سربازان کره جنوبی مورد استفاده قرار گرفت . این جلیغه از الیاف کنف بهمراه صفحات الومینیوم تشکیل شده است و حفاظت بالستیکی زیادی نداشت . همچنین دارای وزن حدودا 6 کیلو گرم بوده است .

کلاه خودM1 :
در خلال جنگ جهانی دوم وارد خدمت شد و جانشین کلاه خودهایM1917 مربوط به دوره جنگ جهانی اول گردید . این کلاه خود دارای قطر 1.5 م م از فولاد پر کربن است و همچنین دارای نگه دارنده ی فایبر گلاس در درون خود برای قرار گرفتن بر روی سر می باشد . سربازان نیروی دریایی امریکا در مناطق اقیانوسی بر روی کلاه خودهای خود دارای الگوی استتار 2 رو بودند . یکی برای مناطق ساحلی و شنی و دیگری برای مناطق جنگلی و سبز .
جلیغه ضد ترکش M1952 :
در سال 1952 وارد خدمت شد و در خلال جنگ کره و ویتنام بسیار مورد استفاده قرار گرفت . جلیغه متشکل از 12 لایه نایلون مقاوم بود و وزن حدودا 4 کیلوگرم . از لحاظ حفاظتی بر اساس استاندارد های امروزی دارای سطح پایینی بوده است .

در خلال جنگ ویتنام نمونه ارتقا یافته ی کلاه خود M1 مورد استفاده قرار گرفت که دارای ظاهری نسبتا متفاوت و همچنین لایه های داخلی بهتری نسبت به نمونه قبلی بوده است . این کلاه خود هم دارای روکش استتار دو رو بوده است . یکی برای فصول پاییزی و دیگری برای تابستان و فصول سبز .
جلیغه ضد ترکش M1955:
نمونه ی ارتقا یافته جلیغه M1952 است که در خلال جنگ کره مورد استفاده قرار گرفت . فرق اصلی ان در جیب های جدید بر روی جلیغه و همچنین لبه های ضخیم در اطراف شانه ها و گردن است . این جلیغه از 13 لایه نایلون در اطراف شانه ها و لایه های روی هم قرار گرفته Doron ( نوعی صفحه فایبر گلاس به ضخامت تقریبا 3 سانتیمتر ) در اطراف پهلوها تشکیل شده است . این جلیغه از نمونه ی قبلی از راحتی کمتری برخوردار بود و دارای حفاظت بهتری نسبت به گلوله کلت و سلاح های لبه تیز از نمونه های قبل می باشد . وزن ان حدود 5 کیلو گرم است .

کلاه خود محافظ معروف به نمونه ی مخصوص چتربازان:
- شبیه نمونه ی M1 است ولی دارای بند نگه دارنده روی چانه متفاوت با قبلی ها . این کلاه خود را بیشتر با الگوی استتار RDF بکار رفته ی روی ان می شناسند .
اولین مدل از جلیغه های ضد گلوله امریکایی که توانایی مقاومتدر برابر کالیبر های جنگی مخصوصا 7.62 م م را دارد . این جلیغه در سال 1960 ارائه گردید و دارای 2 صفحه مقاوم و کامپوزیت از جنس فایبر گلاس بود که در قسمت جلو و پشت جلیغه نصب می شدند و همچنین قابل جابجایی بودند . این جلیغه با توجه به وزن بالای ان حدود 13 کیلوگرمو همچنین یک طرفه بودن جهت گردن ان و شکل ان که فشار زیادی به شانه ها می اورد در مقیاس بالا تولید و استفاده نشد .

اخرین مدل استفاده شده از کلاه خود M1 که در دهه 80 و اوایل دهه 90 مورد استفاده قرار می گرفت تا اینکه به طور کامل توسط کلاه خود های مدرن PASGT جایگزین شد . اینمدل دارای بند چانه مدرن و همچنین پوشش استتار درختی بر روی خود می باشد .
جلیغه های PASGT:
اولین جلیغه های محافظ ضد گلوله و ضدترکش از جنس کولار بودند که در اواخر دهه 70 به نیروهای امریکایی تحویل داده شدند و دارای 13 لایه کولار بودند . از لحاظ رتبه بندی محافظت این جلیغه ها در مرحله اول قرار داشتند که محافظت در برابر گلوله های کالیبر پایین نظیر کلت ها و سلاح های دستی را فراهم می نمود . چون این جلیغه ها فقط در مدل استتار درختی تولید شدند روکش های استتاری صحرایی 6 رنگ و 3 رنگ برای انها تولید شد .

کلاه محافظPASGT :
که مخفف( Personal Armor System Ground Troops ) می باشد در دهه 80 به نیروهای امریکایی تحویل داده شد از 19 لایه کولار تشکیل شده است که علاوه بر وزن بیشتر از نمونه ی فولادی مقاومت و محافظت بیشتری نسبت به گلوله سلاح های دستی فراهم می نمود .
جلیغه محافظ Ranger .:
این جلیغه در اوایل دهه 90 برای محافظت از رنجر های ارتش در برابر گلوله سلاح های کوچک تولید شد و دارای 32 لایه کولار و همچنین صفحه سرامیکی در ابعاد 10 در 12 اینچ می باشد . خود جلیغه دارای رتبه محافظت 3A می باشد و توانایی مقاومت در برابر گلوله مگنوم را دارد . صفحه سرامیکی دارای رتبه بندی مرحله 3 می باشد و در برابر کالیبر 7.62 م م مقاوم است . تنها عیب این جلیغه ضد گلوله وزن بالای ان بود : چیزی حدود 13 کیلوگرم .

مدل مخصوص نیروهای چتر باز از کلاه خود PASGT که دارای پد جدید و همچنین نوار نگه دارنده 3 تیکه است که از جابجایی کلاه خود بر روی سر جلو گیری می کند .
جلیغه ضد گلوله Interceptor اولین جلیغه ضد گلوله ارتش امریکا بود که توانایی مقاومت در برابر گلوله سلاح های جنگی را داشت . این جلیغه در اواخر دهه 90 وارد خدمت ارتش امریکا شد و تبدیل به گرینه استاندارد سربازان امریکایی چند ماه بعد از حمله به عراق گردید . این جلیغه از بسیاری از جهات شبیه جلیغه Ranger می باشد فقط بافرق اینکه وزن ان حدود 8 کیلو گرم است . این جلیغه همچنین دارای محل هایی برای نصب جیب های مهمات و تجهیزات می باشد .

مدل جدید تر و بهینه شده کلاه خود PASGT دارای رتبه بندی محافظت مرحله 3A و همچنین وزن کمتر و گیره و چانه بند بهتر و 3 نقطه برای محکم کردن کلاه بر روی سر است .
در سال 2003 نیروی دریایی امریکا مدل جدید از جلیغه ضد گلوله Interceptor را ارائه کرد که تنها رنگ ان تغییر نمود . نمونه جدید دارای رنگ بندی قهوه ای کایوت ( coyote brown ) می باشد . این رنگ هم در محیط صحرایی و هم در محیط دارای درخت از استتار خوبی برخوردار است .

کلاه خود مخصوص نیروی دریایی نمونه جدید و به روز شده PASGT می باشد که دارای رتبه بندی محافظت 3A و وزن کمتر و بند نگه دارنده 4 نقطه است . همچنین دارای پوشش استتار 2 رو دیجیتال می باشد .
جلیغه استاندارد Interceptor مخصوص ارتش امریکا .

کلاه خود مخصوص نیروهای ارتش امریکا که مشابه نمونه ی نیروی دریایی است با اندکی تفاوت در ظاهر. دارای محافظت رتبه بندی 3A و وزن کمتر نسبت به نمونه ی PASGT و همچنین دارای سیستم ضربه گیر داخلی جدید برای خنثی کردن ضربه ناشی از برحورد گلوله می باشد . همچنین دارای 2 نوع پوشش یکی ACU و دیگری پوشش 2 رو از استتار صحرایی و درختی است .ColonelShak-ميليتاري
__________________آخرین ویرایش 28/09/2010 توسط : Alireza_Mahan23 در ساعت 15:44
پاسخ با نقل قول
3 کاربر زیر بخاطر پست مفید از Alireza_Mahan23 سپاسگزاری کرده اند :

  #5  
قدیمی 14/10/2010
آواتار Alireza_Mahan23
Alireza_Mahan23 Alireza_Mahan23 آفلاین است
معاون کل تالار

مدال افتخار پادشاه ایرانی مدیر نمونه ماه مدیر نمونه ماه 

 

نام: عليرضا
جنسيت: مرد
شغل: مهندس عمران
محل سکونت: ایران-مشهد
مدرک تحصيلی: کارشناسی ارشد
پست: 20,303
سپاس: 6,592
از این کاربر 13,652 بار در 8,024 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 4
به این کاربر 12 بار در 12 پست اعتراض شده
چوب: 14,007,793
جلیقه پوست اژدها :


پوست اژدها از انواع جلیقه های ضد گلوله ای می باشد که توسط شرکت Pinnacle Armor ساخته می شود. مشخصه اصلی این جلیقه استفاده از دیسک های دایره ای با قطر 2 اینچ در آن است که طوری درون آن چیده شده اند که بر روی هم همپوشانی داشته و ساختاری مانند زره های تکه ای باستانی را به ذهن متبادر می کند. این ساختار باعث تبدیل شدن پوست اژدها به یک جلیقه منعطف شده و سبب گشته این جلیقه محدوده حرکتی مناسبی در کنار توانایی جذب تعداد بالایی از برخورد ها را نسبت به تولیدات مشابه، داشته باشد. دیسک ها از جنس سرامیک سیلیکون کاربید ساخته شده اند که مشابه صفحات سرامیکی دیگری اند که در دیگر محصولات ضد گلوله مورد استفاده قرار می گیرند.

تصویر X-Ray جلیقه
این جلیقه دارای سه نوع اصلی است: یکی SOV-2000 که دارای سطح سه حفاظتی (III) می باشد، SOV-3000 که به عنوان جلیقه ای با سطح چهار حفاظتی (IV) طبقه بندی می شود ولی این موضوع هنوز به شکل رسمی اعلام نشده است و نوع ناشناخته ای که دارای سطح حفاظتی پنج (V) بوده و به شکل عمومی معرفی نشده است.
این جلیقه تاکنون توسط برخی پیمانکاران عمرانی در عراق، برخی از نیروهای عملیات ویژه در افغانستان و عراق، برخی تیم های SWAT ، ژنرال هایی در افغانستان و محافظینشان و پرسنل سرویس مخفی ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفته است. CIA پس از تایید این جلیقه در آزمایشات خود این محصول را برای استفاده در ماموریت خاص و ویژه خود در عراق خریداری کرده است.

ساختار
SOV-2000 که از پولک هایی همپوشاننده با مدول کششی بالا از جنس سرامیک که در میان پارچه ای از جنس الیاف آرامید پوشیده شده است، ساخته می شود. صفحات دارای سطح سه AMI از یک لایه فولادی خارجی با قطر 3 میلی متر که با لایه از linex پوشانده شده بهره می برند. ضخامت نهایی صفحه حدود 25 میلی متر می شود. یک صفحه با ابعاد 305 در 368.3 میلی متر دارای وزنی معادل 4.5 کیلو گرم می باشد. SOV-2000 از دیسک های سرامیکی با ابعاد 2 اینچ قطر و 25. اینچ ضخامت بهره می برد. وزن این نوع جلیقه با سطح حفاظتی معادل 254 در 305 میلی متر و با درجه سه حفاظتی حدود 2.5 کیلوگرم است.
آزمایش


آزمایشات تلویزیونی

در آزمایشی برای برنامه نظامی Mail Call متعلق به شبکه History جلیقه، نه دور در معرض برخورد گلوله هایی با هسته فولادی شلیک شده از WASR-10 (7.62×39 mm) و 35 دور از (9x19mm)Heckler & Koch MP5A3 قرار گرفت. تمام شلیک ها به ناحیه به مساحت 10 در 12 اینچ روی جلیقه صورت گرفت. در برنامه Test Lab همین شبکه جلیقه، 120 دور شلیک از اسلحه های Type 56 (7.62×39 mm) و Heckler & Koch MP5 (9×19 mm) تجربه کرد. در آزمایش دیگر در برنامه Future Weapons شبکه دیسکاوری جلیقه دفعات زیادی به وسیله مهماتی با هسته فولادی توسط AK-47, Heckler & Koch MP5SD, M4 carbine و نارنجک M67 مورد اصابت قرار گرفت. جلیقه متحمل صدمات شدیدی شد ( در اصل از انفجار نارنجک) اما نفوذی از زره مشاهده نشد. با این حال تمام دفعات شلیک دارای قدرت کمتری نسبت به گلوله 7.62×51mm NATO بودند که مقاومت در برابر آن برای دستیابی به سطح سه استاندارد NIJ ضروری می باشد.
در سال 2007 NBC News آزمایشات بالستیک مستقلی را به صورت مقایسه ای بر روی جلیقه پوست اژدها و Interceptor body armor انجام داد.ژنرال چهار ستاره بازنشسته Wayne A. Downing شاهد آزمایشات و نتیایج آن بود. اگرچه تعداد تست های صورت گرفته محدود بود، با این حال جلیقه پوست اژدها به طور قابل ملاحظه ای عملکرد بهتری داشت.

بر اساس تحقیقات رسانه ای در می 2007 سناتورها هیلاری کیلینتون و جیم وب از ژنرال دیوید واکر درخواست کرده بودند تا وارد یکی از تحقیقات اداره پاسخگویی دولت (Government Accountability Office) در مورد سیستم های حفاظت بدنی ارتش، شود. زمانی که متخصص فنی با این سوال قانون گذاران که نتایج آزمایشات NBC و آزمایشات انجام شده توسط ارتش در سال 2006 که جلیقه در آن ها مردود شده بود ( در ادامه به آن اشاره می شود) تناقض دارد از مواضع پیشین خود که از بهتر بودن جلیقه پوست اژدها نسبت به جلیقه های فعلی حکایت داشت عقب نشینی کرده و اظهار کند که آزمایش NBC کوتاه تر از آن بود که آماده بودن آن را برای صحنه نبرد تایید کند.
این جلیقه هچنین در برنامه Time Warp ( پخش شده در ایران با نام ایستگاه زمان) شبکه دیسکاوری حضور داشت.


آزمایشات پلیس

پلیس، در فرنسو کالیفرنیا سفارش خرید این جلیقه را برای افسرانش پس از آنکه در آزمایشات، این جلیقه تمام گلوله های شلیکی، شامل شلیک از یک اسنایپر و MP5 از فاصله 5 فوتی را متوقف کرد،داد. جلیقه همچنین 40 بار گلوله PS-M1943 mild steel-coreشلیک شده توسط AK-47 و 400 بار گلوله 9 mm FMJ military ball شلیک شده از یک تفنگ دستی را متوقف کرد.


آزمایشات آکادمیک

جلیقه SOV-2000 در اکتبر 2006 توسط دکتر گری رابرتز در مرکز پزشکی دانشگاه استنفورد مورد آزمایش قرار گرفت.در این آزمابش برای مقایسه، جلیقه و یک صفخه فولادی مرکب با سطح حفاظتی سه مورد هدف قرار گرفتند. هر دو زره برای مدت 12 ساعت در دمای77̊ C قرار داده شدند و قبل از شلیک به مدت 90 دقیقه در به هوای آزاد منتقل شدند. هر دو سیستم حفاظتی حداقل 20 بار در 5 دور توسط مهمات مشابه مورد اصابت قرار گرفتند. یک شلیک به زاویه 90 درجه و عمود، دو شلیک با انحراف 60 درجه و دو شلیک هم با انحراف 30 درجه که توسط مهمات زیر و از فاصله 3 متری صورت گرفت.
LeMas Urban Warfare (5.56 mm,40 gr) (using a moly coated Nosler Ballistic Tip bullet) with a 3,718 feet (1,133 m) per second average velocity

5.56mm M855 62 gr FMJ with a 3,054 feet (931 m) per second average velocity

7.62x39 mm M43 123 gr steel-core FMJ with a 2,307 feet (703 m) per second average velocity
30-06M2 150 gr FMJ with a 2,736 feet (834 m) per second average velocity


هر دو زره شلیک های بالا را با موفقیت متوقف کردند بدون هیچ گونه نقص و نفوذی، حتی پس از اینکه برخورد های زیادی به آن ها صورت گرفته بود.

منبع: ويکی پدیا
__________________


پاسخ با نقل قول
3 کاربر زیر بخاطر پست مفید از Alireza_Mahan23 سپاسگزاری کرده اند :

  #6  
قدیمی 06/06/2011
آواتار Alireza_Mahan23
Alireza_Mahan23 Alireza_Mahan23 آفلاین است
معاون کل تالار

مدال افتخار پادشاه ایرانی مدیر نمونه ماه مدیر نمونه ماه 

 

نام: عليرضا
جنسيت: مرد
شغل: مهندس عمران
محل سکونت: ایران-مشهد
مدرک تحصيلی: کارشناسی ارشد
پست: 20,303
سپاس: 6,592
از این کاربر 13,652 بار در 8,024 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 4
به این کاربر 12 بار در 12 پست اعتراض شده
چوب: 14,007,793
جلیقه ضد گلوله Osprey مخصوص نیروهای انگلیسی

سیستم حفاظت انفرادی ( جلیقه ضد گلوله ) Osprey توسط نیروهای ارتش انگلیس استفاده می شود .تاریخچه :

ارتش انگلیس از جلیقه ضد گلوله و جلیقه ضد گلوله بهینه شده در خلال درگیری های ایرلند شمالی در عملیات Operation Banner استفاده کرد . ECBA یا Enhanced Combat Body Armour به نیروهای شرکت کننده در عملیات Operation Telic در سال 2001 و حمله به عراق در مراحل اول ارائه شد .


با توجه به درس های گرفته شده از درگیری های نظامی در عراق جلیقه ضد گلوله Osprey در سال 2006 برای استفاده عمومی توسط همه نیروهای نظامی ارتش انگلیس ارائه شد . این جلیقه از سال 2006 در حال بهینه سازی بوده است و اخرین مدل در سال 2010 معروف به مدل 4 ارائه شده است .

طراحی :

سیستم این زره به صورت مدولار است که به شکل یک جلیقه پوشیدنی طراحی شده است که بالا تنه سرباز را پوشش می دهد . برای حفاظت گردن و گلو و همچنین قسمت های بالای بازو و کتف ها باید از تکه های متصل شونده به جلیقه استفاده کرد . در روی جلیقه و اطراف ان می توان از انواع حمل کننده های مهمات و تجهیزات استفاده کرد همچنین می توان روی این جلیقه از جلیقه تهاجمی استاندارد نیروهای انگلیسی که شامل جیب خشاب - بیسیم - نارنجک و چند کیف حمل مهمات است استفاده کرد . گیره های روی جلیقه توانایی اتصال قمقمه های اب اضافی و کوله پشتی ها را به سرباز می دهد
.

بهینه سازی ها و مدل ها :

روی این جلیقه تا به امروز 4 بهینه سازی کلی صورت گرفته که به مدل های MK1 - MK2 - MK3 - MK4 معروف می باشند .


مدل MK1 : این مدل دارای یک جیب بزرگ در جلو و عقب برای قرار گرفتن صفحات ضد گلوله است و نسبت به جلیقه های قدیمی کارایی بهتری دارد .


مدل MK2 : زره در این مدل ارتقا یافته است همچنین این مدل دارای نگه دارنده سلاح و دارای کیفیت بهتری است .


مدل MK3 : این مدل مانند مدل قبلی دارای ارتقا زره بوده است همچنین کارایی این زره برای افراد راست دست بالا رفته است و بهینه سازی هایی برای استفاده از وست ها و لوازم اتصالی روی ان صورت گرفته است .


مدل MK4 : روکش این مدل قابلیت جداشونده دارد برای استفاده از الگوهای استتار گوناگون - همچنین این مدل دارای 2 جیب بزرگ در اطراف برای قرار دادن صفحات ضد گلوله اضافی برای سرباز است .


تمام ارتقا صورت گرفته روی این جلیقه ضد گلوله حول افزایش زره و بالا بردن ارگونومی این جلیقه و راحتی کار سرباز با ان بوده است .
جلیقه تهاجمی :
در کنار این جلیقه ضد گلوله می توان از لباس مخصوص زیر جلیقه ای معروف به Under Body Armour Combat Shirt استفاده کرد . این لباس ها دارای پارچه مخصوص سرد کننده و همچنین در قسمت های شانه و دست ها دارای پد های محافظ مخصوص است که برای استفاده کننده جلیقه راحتی فراهم می کند .
صفحات ضد گلوله جنگی :

اثر برخورد گلوله با جلیقه روی بدن :منبع: میلیتاری-ColonelShak
__________________


پاسخ با نقل قول
2 کاربر زیر بخاطر پست مفید از Alireza_Mahan23 سپاسگزاری کرده اند :
پاسخ

سایت های اجتماعی

برچسب ها
جلیقه, ضد, مدرن, های, گلولهکاربران در حال دیدن تاپیک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)
 

(نمایش-همه کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند : 16
akbar1302, Alireza_Mahan23, amf2537sh, amin2527, hamedso, ic0der, KING, mehdi-khan, omid722, samsamsamsam, sara26563, SOLEIL, محمد355, محب علی, کیئ, جام
ابزارهای تاپیک جستجوی این تاپیک
جستجوی این تاپیک:

جستجوی پیشرفته

قوانین ارسال
شمانمی توانید تاپیک جدید ارسال نمایید
شمانمی توانید پاسخی ارسال نمایید
شمانمی توانید پیوست ارسال نمایید
شمانمی توانید پست های خود را ویرایش نمایید

کد بی بیفعال است
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کدهای HTML غیر فعال است

مراجعه سریع


زمان محلی شما با تنظیم GMT +4.5 هم اکنون 02:47 میباشد.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 - 2016 ParsiKing. All Rights Reserved to Parsiking Group
دامین های زیر جهت ارائه خدمات در مالکیت سایت پادشاه ایرانی می باشد
parsiking.com - parsiking.biz - parsiking.org - parsiking.net - parsiking.in - parsiking.ir
vBCredits v1.4 Copyright ©2007 - 2008, PixelFX Studios