تالارهای پادشاه ایرانی

بازگشت   تالارهای پادشاه ایرانی > جانداران > كشاورزی > دامپروری و صنایع وابسته

دامپروری و صنایع وابسته تمامی مباحث دامپروری در اینجا

پاسخ
 
ابزارهای تاپیک جستجوی این تاپیک

مدیریت و پرورش گاو و گاومیش
  #1  
قدیمی 02/11/2009
آواتار mnikzad
mnikzad mnikzad آفلاین است
بازنشسته

تولید کننده محتوا ماه 

 

نام: محمد نیک زاده
جنسيت: مرد
محل سکونت: مشهد
پست: 2,314
سپاس: 7,368
از این کاربر 5,121 بار در 1,467 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 2
به این کاربر 2 بار در 2 پست اعتراض شده
چوب: 221,351
مدیریت و پرورش گاو و گاومیش

رفتارهاي غذايي مؤثر بر توليد

رفتارهاي غذايي گاوشيري به صورت گسترده اي توسط چندين دانشمند مورد بررسي قرار گرفت (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [1] .
رفتارهاي غذايي كه اندازه گيري شده و بر روي توليد گاو در تغذيه آزادانه (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [2] و محدود تأثير دارند عبارتند از :
Ãشمار وعده هاي غذايي روزانه (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [3]
Ãمقدار وعده غذايي (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [4]
Ãسرعت جويدن (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [5]
Ãكل زمان جويدن (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [6]
Ãمدت زمان غذا خوردن (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [7]
Ãمدت زمان نشخوار كردن (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [8]
Ãتعداد دفعات نشخوار كردن (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [9]
Ãرقابت براي آخور (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [10]
Ãرقابت براي آبشخور (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [11]
Ãحجم هر بار آب خوردن (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [12]
Ãتعداد دفعات آب خوردن (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [13]
Ãمدت زمان آب خوردن (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [14]
Ãسرعت آب خوردن (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [15]
توليد شير تا حدي به مصرف آب بستگي دارد بنابراين مصرف آب و تكرار آن نقش زيادي را در ميزان شير توليدي ايفا مي كند . به همين ترتيب نشخوار كردن هم با توليد شير و كره (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [16] آن مرتبط است زيرا نشخوار كردن با كاهش نرخ شكمبه همانند بافري كردن شكمبه با مقادير فراوان بزاق موجب افزايش محيط شكمبه خواهد شد . بنابراين صفاتي مانند مدت زمان نشخوار كردن وتعداد دفعات آن بر روي افزايش توليد تأثير دارند .
صفات ديگري مانند مدت زمان چرا كردن (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [17] و اندازه لقمه ها (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [18] در گاوهايي كه در سيستم هاي چرايي ( چوپاني ) تغذيه مي شوند بسيار با اهميت است .2-3- بررسي ژنتيكي رفتار غذايي
به طور قابل ملاحظه اي شناخت كمي از اثرات ژنتيكي صفات رفتار غذايي داريم زيرا اين صفات ممكن است در پاسخ پيوسته به انتخاب مستقيم بر اساس سرعت رشد و توليد شير ، چربي و پروتئين بهبود يافته باشند (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [19] .
در سال 1950 تفاوت رفتار چرايي (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [20]در بين جفت هاي دوقلو و در بين دوقلوهاي مونوزيگوت مورد بحث و بررسي قرار گرفت و سطوح توليد شير هر يك از آن ها بررسي شد . واريانس در بين دوقلوهاي مشخص بزرگ بود و همچنين واريانس مدت زمان چرا كردن در هر روز براي هر جفت كوچك بود . جفت هاي دوقلو در موارد زير تقريباً شباهت داشتند :
·مدت زمان بيهوده راه رفتن در هرروز (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [21]
·مدت زمان دراز كشيدن (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [22]
·مسافت راهپيمايي (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [23]
·تعداد دفعات آب خوردن (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [24]
·دفعات مدفوع (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [25]
اين نتايج ثابت كرد كه مكانيزم هاي ژنتيكي ، خصوصيات رفتار غذايي را كنترل مي كند هر چند كه اين تحقيقات در مشاهدات شديد سنجيده شده است كه در گله هاي بزرگ تجارتي گاوشيري امكان پذير نمي باشد (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [26] .
چندين مطالعه دربارة تفاوت رفتارهاي غذايي در نژادهاي مختلف انجام شده است كه اغلب اين بررسي هاي قديمي ، اختلافات نژادي را در بين نژادهاي گوشتي يا بين نژادهاي گوشتي و گاوهاي نژاد بوس اينديكوس (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [27] بررسي كرده اند (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [28] .
مدت زمان چرا بين نژادهاي هرفورد ، دورگه هرفورد * هلشتاين (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [29] و تليسه هاي هلشتاين ( قبل از شيردهي ) در Oklahoma مورد مقايسه قرار گرفت . مشاهده شد كه هرفوردها مدت زمان بيشتريرا نسبت به هلشتاين ها و دورگه ها صرف چرا كردند . در اين مطالعه مدت زمان زياد چرا دليل بر مصرف غذاي بيشتر نبود . هلشتاين ها و دورگه ها نسبت به هرفوردها زمان دراز كشيدن بيشتري داشتند كه علت آن ممكن است زياد بودن زمان نشخوار باشد كه البته در اين مطالعه به طور مستقيم بر روي آن كار نشده است (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [30] .
تفاوتي در مدت زمان نشخوار گاوهاي اسكاچ هايلند (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [31] و گاوهاي شيري با تلفيق نژادي مشاهده نشد. در اين مطالعه گاو اسكاچ هايلند براي نشخوار يك كيلوگرم ديواره سلولي ماده خوراكي مدت زمان بيشتري را صرف كردند كه اين موضوع شايد نشان دهد كه جويدن تحت كنترل فاكتورهاي ژنتيكي مي باشد (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) [32].
__________________پاسخ با نقل قول
2 کاربر زیر بخاطر پست مفید از mnikzad سپاسگزاری کرده اند :

5 تاپیک آخر توسط mnikzad
تاپیک تالار آخرین ارسال کننده پاسخ نمایش آخرین پست
شیوه ای آسان برای آموزش عروض وقافیه ادبیات پارسی Queen 1 3753 31/10/2010 23:45
تأمّلی در تشبیه ادبیات پارسی mnikzad 0 2372 31/10/2010 23:33
ویسلاوا شیمبورسکا(Wisława Szymborska) شاعران ساحره 16 4086 20/10/2010 15:55
سیلویا پلات Sylvia Plat شاعران ساحره 9 3098 19/10/2010 00:40
سونیا سانچز شاعران mnikzad 2 2121 19/10/2010 00:36


  #2  
قدیمی 02/11/2009
آواتار mnikzad
mnikzad mnikzad آفلاین است
بازنشسته

تولید کننده محتوا ماه 

 

نام: محمد نیک زاده
جنسيت: مرد
محل سکونت: مشهد
پست: 2,314
سپاس: 7,368
از این کاربر 5,121 بار در 1,467 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 2
به این کاربر 2 بار در 2 پست اعتراض شده
چوب: 221,351
كاربرد نمره وضعیت بدن در مدیریت گله های گاو شیری

مقدمه:
در سال شش زمان كلیدی وجود دارد كه وضعیت بدن دام باید مورد ارزیابی قرار گیرد.این زمان ها عبارتند از:اواسط دوره خشكی،زایمان، و تقریبا 270،180،90،45 روز بعد از شروع شیرواری.آنچه در زیر می آید به شرح اهداف معین در خصوص وضعیت بدن در هركدام از این مراحل می پردازد.

دوره خشكی:
نمره ایده آل وضعیت بدن برای یك گاو خشك 3.5 می باشد.برای حصول عملكرد و سلامتی مطلوب در مراحل اولیه شیرواری كه در پی دوره خشكی می آید،وضعیت بدن باید حداقل 3 و حداكثر 4 باشد.
اثبات شده است كه یك گاو در طی شیرواری چربی بدن را با بازده بیشتری نسبت به دوره خشكی ذخیره می كند.گاها یك گاو قبل از اینكه به نمره وضعیت قابل قبولی برسد،باید خشك گردد.از اینرو یك مدیر باید گاوهای خشك را به منظور اضافه وزن و حصول نمره وضعیت مطلوب تغذیه كند.بدیهی است كه یك برنامه تغذیه ای حساب شده همراه با بازدیدهای مكرر برای بالا رفتن وضعیت بدن گاوهای خشك(البته بدون چاق شدن گاو)ضروری است.
علوفه خشك ساقه بلند و دارای كیفیت متوسط،بهترین خوراك علوفه ای برای گاوهای خشك به شمار می رود.علوفه با كیفیت بالاتر(از نظر انرژی و پروتئین)از قبیل سیلوی ذرت و هیلاژ یونجه باید با احتیاط و محدودیت بیشتری مصرف شوند تا از افزایش بیش از حد نمره وضعیت جلوگیری به عمل آید.
استفاده از علوفه با كمیت و كیفیت مناسب،مكمل های با انرژی پایین و فیبر بالا كه حاوی مقدار كافی پروتئین،مواد معدنی و ویتامین ها باشد می تواند در مقادیر كنترل شده بمنظور دسترسی به افزایش نمره وضعیت بكار رود.
حذف چربی اضافه در گاوهای خشك هم با استفاده از محدود كردن انرژی دریافتی طی دوره خشكی،عملكرد بعد از آن را با مشكل مواجه نخواهد كرد.

اوایل شیرواری:
گاو باید طی اوایل دوره شیرواری مكررا مورد ارزیابی قرار بگیرد.وضعیت بدن گاو -از آنجا كه منعكس كننده ی ذخایر انرژی بدن است-اثر عمده خود را روی سلامتی،تولید و باروری گاو شیری خواهد گذاشت.
اضافه وزن بیش از حد گاو یعنی نمره وضعیت بالاتر از 4 خطر بزرگی محسوب می شود و ممكن است سبب ایجاد سندرم گاو چاق و مشكلاتی از قبیل سخت زایی،جفت ماندگی،عفونت های رحمی،تورم پستان،جابجایی شیردان،كتوز و تب شیر گردد.معمولا مقاومت گاو به استرس های زایمانی كافی نیست و اشتهای آن كمتر از آن است كه پاسخگوی نیازهای اوایل شیرواری باشد.
از طرف دیگر،چنانچه نمره وضعیت كمتر از 3 باشد،گاو بدون داشتن ذخایر كافی انرژی،استارت تولید را می زند.این گاو ممكن است با مشكلات كمتری در زمان زایمان مواجه باشد اما عملكرد تولید مثلی و تولید شیر آن پائین تر از حد انتظار ما خواهد بود.
همانطور كه در شكل نشان داده شده،یك گاو متوسط معمولا در 4 تا 6 هفتگی بعد از شروع شیرواری،به پیك تولید می رسد.اگر دریافتی خوراك(ماده خشك)توسط گاو كندتر از نیازهایش پیش برود،در 9 تا 11 هفتگی به پیك خواهد رسید.این وضعیت،گاو را برای چندین ماه پس از شروع شیرواری در بالانس منفی انرژی قرار خواهد داد؛به این معنی كه دریافتی انرژی خوراك كمتر از بازده انرژی شیر تولیدی است.این گاو از چربی بافتی خود برای جبران این نقیصه استفاده خواهد كرد.
گاوی كه شیرواری را در وضعیت لاغر شروع كند،ذخایر انرژی كمی دارد و پیك تولید پائین تری خواهد داشت.پیك تولید مستقیما با كل تولید شیر در گاوهای بالغ مرتبط است.برای هر یك كیلوگرم اضافی در تولید شیر(در حالت پیك) تقریبا 200 كیلوگرم شیر بیشتری در كل دوره شیرواری حاصل می شود.
پائین بودن وضعیت بدن در زمان زایمان همچنین می تواند سبب پائین آمدن چربی شیر شود؛زیرا كه در اوایل شیرواری نسبت بالایی از پیش سازهای چربی شیر،از ذخایر چربی بدن گاو منشا می گیرند.
گاو بالغ متوسطی كه با وضعیت بدن مطلوب(3.5 و حداكثر 4) زایمان می كند،طی 80-60 روز اول با فرض سلامتی كامل،روزانه 1-0.5 كیلوگرم از بافت بدن خود را از دست می دهد.
یك كیلوگرم از بافت بدن(بیشتر به حالت چربی) می تواند 4.92 مگاكالری(nel)را تامین نماید.شیر با چربی 3.5% نیز شامل حدود 0.69 مگاكالری انرژی(nel)در كیلوگرم است.بنابراین یك كیلوگرم از بافت بدن می تواند انرژی لازم برای تولید 7.1 كیلوگرم شیر راتامین كند.از دست دادن 70 كیلوگرم چربی در گاو بالغ متوسط،معادل تولید 500 كیلوگرم شیر بیشتر از دریافتی انرژی جیره خواهد بود.
طی دو ماه اول شیرواری،گاو بالغ متوسط بین 1.2-1 از نمره وضعیتش را از دست می دهد،و تا هفته دهم نزدیك به وضعیت 3 ثابت می ماند و تا روز نودم وضعیت از دست داده را بازیابی می كند.در این زمان،بالا بردن دریافتی انرژی جیره می تواند احتیاجات در حال كاهش انرژی شیر را پاسخ بگوید.این امر با دوره بازدید از فعالیت های فحلی،جفت گیری و تلقیح،مقارن است.
تجربه و تحقیق نشان داده است كه گاوهای در حال اضافه وزن(در بالانس مثبت انرژی)در زمان سرویس،نرخ آبستنی بالاتری نسبت به گاوهای در حال كاهش وزن دارند.نمره وضعیت بین 2.5 و 3.5 برای بازده تولید مثلی مطلوب،كافی است.
مصرف پائین انرژی در اوایل شیرواری می تواند روزانه منجر به 2-1.5 كیلوگرم سوزش چربی گردد.این امر خطر تجمع چربی در كبد گاو را بالا می برد و می تواند سبب كتوز شود.همچنین حساسیت گاو به بیماری زیاد شده و بازگشت به استروس به تاخیر افتاده و باروری پائین می آید.
گاوهای اوایل شیرواری حدود 10% كمتر از گاوهای سطح مشابه تولید در اواسط شیرواری ماده خشك مصرف می كنند.بنابراین تامین پروتئین كافی برای پاسخگویی به احتیاجات پیك تولید به این معنی است كه محتوای پروتئینی جیره در محدوده 20-18 درصد ماده خشك آن باشد.در حالت ایده آل 40% پروتئین باید عبوری باشد تا از تجزیه شكمبه ای گذر كرده و آمینواسیدهای دخیل در تولید شیر را فراهم آورد.
درهر صورت باید بین مقادیر زیاد مواد دانه ای(نشاسته)با قابلیت هضم بالا و قابلیت تخمیر سریع برای تامین انرژی با علوفه فیبری به منظور نگهداری عملكرد شكمبه و سنتز چربی شیر تعادل برقرار باشد.
جیره باید به گونه ای باشد كه 75-72 درصد كل مواد مغذی قابل هضم(tdn) و 1.67-1.61 مگاكالری در كیلوگرم انرژی خالص شیرواری(nel)تامین نماید.كل سطح فیبر جیره باید بین 19 و 21 درصد فیبر شوینده اسیدی(adf) و بین 25 و 28 درصد فیبر شوینده خنثی(ndf)باشد.حداقل 21% كل ماده خشك جیره باید از ndf علوفه تامین شود.برخی از علوفه ها باید بصورت خشك باشند تا بالاترین عملكرد شكمبه را داشته باشیم.

اواسط شیرواری:
وقتی 180 روز از شیرواری گذشت،ارزیابی وضعیت بدن باید مؤید این نكته باشد كه گاوها در حال بازسازی آن دسته از ذخایر چربی بدنشان هستند كه در اوایل شیرواری از دست رفته بود.در این مرحله از شیرواری،نمره های وضعیت باید برای پرتولید ترین گاوهای گله 3 و برای گاوهای متوسط شیر بین 3.5-3 باشد.ممكن است نمره وضعیت گاوهای كم تولید از 3.5 بالاتر رفته باشد كه در این حالت باید تغذیه آنها با مدیریت دقیقتری انجام شود تا از چاقی جلوگیری به عمل آید.

اواخر شیرواری:
نمره وضعیت بدن در 270 روزگی بعد از شروع شیرواری بایستی 3.5 باشد.در طی این مدت،گاوهای كم تولید تمایل به افزایش بیش از حد نمره وضعیت دارند و ممكن است نمره 4 یا بیشتر را نشان بدهند.این امر بخصوص زمانی رخ خواهد داد كه مقادیر زیادی سیلوی ذرت در جیره استفاده شود؛و همچنین زمانی كه در خصوص مصرف كنسانتره محدودیتی به عمل نیامده باشد.
بیش از حد بودن وضعیت بدن در گله های دارای سیستم فری استال كه با جیره كاملا مخلوط شده(tmr) تغذیه می كنند و گاوها با توجه به میزان تولیدشان گروه بندی نشده اند نیز دیده می شود.
در گله هایی كه فاصله گوساله زایی بیش از حد معمول،دوره تولید كم و/یا دوره خشكی را طولانی می كنند،بسیاری از گاوها بیش از حد چاق می شوند.در این وضعیت،مدیریت پرورشی نیازمند بهبود است.

تلیسه های شكم اول:
وضعیت بدن مطلوب برای تلیسه های شكم اول نزدیك به 3 است.تلیسه های با نمره بیشتر از 3 احتمالا سختزایی داشته اند. مدیریت تلیسه های شكم اول متفاوت از دیگر هم گله ای های مسن ترشان انجام می گیرد.باید توجه داشت كه آنها در زمان زایمان 150-100 كیلوگرم كمتر از گاوهای مسن تر گله وزن دارند.مقدار كنسانتره ی روزانه آنها باید طوری تنظیم شود كه نسبت علوفه به كنسانتره بدرستی رعایت شود تا از مشكلات ناشی از سوء عملكرد سیستم گوارشی جلوگیری به عمل آید.
تلیسه های شكم اول پایداری بیشتری از هم گله ای های مسن تر خود نشان می دهند.تلیسه های شكم اول در اواسط شیرواری به طور متوسط ماهانه افتی معادل 4 درصد نشان می دهند كه این در گاوهای مسن تر،8 درصد می باشد.در اواخر شیرواری،تلیسه های شكم اول ماهانه 8-6 درصد افت نشان می دهند كه این رقم برای گاوهای دیگر 14-10 درصد می باشد.این پایداری بالا حاكی از آنست كه دریافتی انرژی در تلیسه ها در جهت ایجاد ذخایر چربی بدنی،هیچگاه مانند گاوهای مسن تر نیست.
گاوهای شكم اول و دوم در طی اواسط و اواخر شیرواری و دوره خشكی احتیاج زیادی به انرژی برای رشدشان دارند.این گاوها باید طی دو دوره شیرواری اول خود،75-50 كیلوگرم افزایش وزن پیدا كنند تا به وزن بالغ برسند.برای اطمینان از اینكه مواد مغذی اضافی مورد نیاز برای رشد تامین شده اند،توصیه ی استاندارد این است كه كنسانتره بیشتری به این گاوها داده شود.طی اواسط و اواخر شیرواری،گاو شكم اول باید 10 درصد و گاو شكم دوم باید 5 درصد كنسانتره بیشتری از آنچه مورد نیاز است برای تولید شیر و افزایش وضعیت بدن دریافت كند.
مدیریت درست بالانس انرژی طی شیرواری و چرخه ی تولید یك گاو شیری می تواند به طور چشمگیری ظرفیت آنرا برای بهره وری افزایش دهد.ترجمه:مهندس روزبه اردبیلی
__________________پاسخ با نقل قول
کاربر زیر بخاطر پست مفید از mnikzad سپاسگزاری کرده اند :

  #3  
قدیمی 02/11/2009
آواتار mnikzad
mnikzad mnikzad آفلاین است
بازنشسته

تولید کننده محتوا ماه 

 

نام: محمد نیک زاده
جنسيت: مرد
محل سکونت: مشهد
پست: 2,314
سپاس: 7,368
از این کاربر 5,121 بار در 1,467 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 2
به این کاربر 2 بار در 2 پست اعتراض شده
چوب: 221,351
امنيت زيستي در گاوداريها
نويسنده دكتر سيد مجتبي جعفري صادقي
اداره كل دامپزشكي استان فارس
بهمن 1386


مقدمه

سالانه ميلياردها ريال بهاي درمان وتلفات دامها براثر بيماريها پرداخته ميشود وآنچه بايستي سود عايد توليدكنندگان بشود براثرعدم توجه به بهداشت وپيشگيري ازدست ميدهند.
بسیاری از تولیدکنندگان توانائی دور نگهداشتن عوامل بیماریزا را از گله دارند. در صورتیکه ممکن است گله عاری از بیماریها و پاک باشد، راههای بسیاری برای جلوگیری از ورود عوامل بیماریزا به محیط زندگی دامها وجود دارد.
نبود بیماری در یک گله دلیل سلامتی آنها نیست چه بسا آتشی در زیر خاکستر نهفته باشد و هر لحظه ممکن است مخاطراتی بهداشت دامداری را تهدید کند.

درمان و کنترل بیماری با تجویز دارو و تزریقات بطور مداوم هزینه زیادی را می طلبد و اقتصادی نیست، همچنین خساراتی را نیز بدنبال دارد از جمله کاهش شیر و گوشت در اثر مصرف دارو و استرس ناشی از مواد شیمیائی بعلاوه تا مدتی دارو و مواد شیمیائی در شیر و گوشت باقی می ماند که بایستی از مصرف شیر و گوشت در این مدت پرهیز کرد.

پیشگیری با روش جدید که دنیای امروز آنرا بنام امنیت زیستی می شناسد، مقرون بصرفه تر از تحمل مخارج درمان و تجویز دارو می باشد. این روش امروزی شامل بهسازی محیط، رعایت بهداشت و مدیریت صحیح در تغذیه و نگهداری دام است. استفاده از روش امنیت زیستی نزدیکترین و با صرفه ترین راه مبارزه با بیماریهاست و قدرت تولید را افزایش میدهد. بکارگیری تدابیرو راهکارهای صحیح بهداشتی پوشش مناسبی در جهت امنیت تولید است. این تدابیر و راهکارها را امنیت زیستی می نامند.

امنیت زیستی چيست ؟
امنیت زیستی ا ز دو کلمه امنیت یعنی در امان بودن و زیست یعنی زندگی کردن تشکیل شده است و اصطلاحاً میتوان آنرا به خوب زندگی کردن تعریف کرد.
امنیت زیستی عبارت است از تمامی قدمهائی که باید در جهت حفاظت از موجودات زنده در برابر مخاطرات (بیماریها و حوادث) برداشته شود. و بعبارتی شیوه ای از پیشگیری است که نقش موثری در تامین سلامت آنها دارد. این روش پیشگیری مسلماً مقرون بصرفه تر، موثرتر و بهتر از درمان است.
راههای رسیدن به امنیت زیستی
راههای رسیدن به امنیت زیستی شامل اقداماتی است که رعایت آنها منجر به پیشگیری از مخاطرات ناشی از حوادث و نفوذ عوامل بیماریزا می شود وعبارتند از:
 • طراحی محیط امن و مناسب
 • تهیه دام و علوفه از محل غیر آلوده
 • کنترل جریانات ورود و خروج
 • رفع آلودگی ها، شستشو، ضدعفونی و سمپاشی
 • جداسازی و نگهداری دامها بر حسب سن و شرایط تولید
 • بهداشت کنترل و پیشگیری


طراحی محیط امن و مناسب:

بمنظور جلوگیری از دسترسی افراد و نفوذ عوامل بیماریزا و رفت و آمدهای وسائل نقلیه محل احداث تاسیسات بایستی حداقل در فاصله 3 کیلومتری از حوزه شهر و شهرنشینی احداث شود. همچنین خارج از محدوده بخشها و دهستان و روستاها باشد.

محل احداث دامداری بایستی با فاصله مناسب از دامداریهای مشابه (500مترتا 250متر) و حداقل در فاصله یک کیلومتری کشتارگاهها باشد.
محل احداث دامداری از کارخانجات فرآوری گوشت، پوست و فرآوری مواد خام دامی و مراکز جمع آوری شیر بایستی حداقل 500 متر فاصله داشته باشد.
محل احداث دامداری از جاده های اصلی و پر رفت و آمد بایستی حداقل 150 متر فاصله داشته باشد.
دامداری نبایستی در مسیر رودخانه و مناطق سیل خیز و در مسیر باد های فصلی ساخته شود.
محل احداث دامداری نبایستی در مسیر تردد دام روستایی و عشایری که به چراگاهها ميبرند باشد بخصوص وسایل نقلیه حمل دام و طیور نبایستی از کنار این تاسیسات عبور داده شوند.
از آنجائیکه حیوانات وحشی در محیط خود زندگی آزادی دارند و اغلب ممکن است حامل و ناقل عوامل بیماریزا باشند بمنظور جلوگيري از نفوذ حیوانات و کنترل آنها ضرورت دارد در اطراف تاسیسات دامداری حصارکشی مناسب و بلند احداث شود.
دیواره ها نبایستی دارای شکاف و روزنه برای نفوذ و یا لانه گذاری موجودات مضر مانند روباه، شغال، موش صحرائی و حشرات باشد، ضمناً قابل شستشو و ضدعفونی باشد يك مثل قديمي گفته شده كه بهترين همسايه شما ديوار بلند شماست كه شمارا درمقابل بلايا نگهداري ميكند بنابراين ديوار بلند شمارا در مقابل همسايه بد محافطت ميكند.
خانه کارگری و دفتر کار مدیر و اتاق تعویض لباس و حمام از تاسیسات اصطبل ها و محل شیر دوشی بايستي فاصله داشته باشد.
برای جلوگیری از ورود بیماری از طریق دامهای تهیه شده و خریداری شده از مناطق دیگر بایستی اصطبل قرنطینه جدا از سایر اصطبل ها باشد اين فاصله حد اقل صد يارد ميباشد.
برای پیشگیری از مخاطرات دامهای جوان و مسن و سنگین و بر حسب نوع تولید وسن تاسیسات نگهداري هر يك بايستي بشرح زیر باشد
- سالن نگهداری گوساله های نوزاد و شیرخوار تا 4 ماهگی
- اصطبل نگهداری گوساله های 4 تا 6 ماهه
- اصطبل نگهداری تلیسه و دامهای جوان و دامهای آبستن-اصطبل دامهای خشک
- اصطبل نگهداری دامهای شیرده
- سالن زانشگاه
- سالن بیمارستان جهت نگهداری دامهای بیمار

بنابراین بایستی محل نگهداری دامها بر حسب سن و شرایط تولید و شرایط بیماری بصورت بالا تفکیک شده باشد. بمنظور جلوگیری از ورود عوامل بیماریزا توسط کامیون ها و وسایل نقلیه و وارد شوندگان به دامداری حوضچه ای در درب ورودی هم عرض با درب ورودی و بطول 4 متر و عمق 25 سانتی متر احداث می شود. این حوضچه همیشه بایستی دارای آب همراه با مواد ضدعفونی باشد.
تهیه دام و علوفه از محل غیرآلوده:

در تهیه و خرید دام بایستی دقت شود چرا که اگر دام از مناطق آلوده به بیماریهای واگیر خریداری شود دامدار بدست خود بیماری را وارد دامداری و منطقه کرده است. دراين مورد بایستی با هماهنگی دامپزشکی محل و با مجوز بهداشتی دام را از محلی که بیماری وجود ندارد تهیه نمائید. بعلاوه دام خریداری شده را بایستی بمدت 21 روز در سالن قرنطینه نگهداری و توسط دامپزشک معاینات و معالجات لازم و واکسن های مورد نیاز را تزریق کند در صورتیکه در این مدت بیماری نشان نداد دام را با سایر دامهای هم سن مخلوط کنند.
علوفه و غذای دام بایستی از محلی مناسب و شناخته شده و غیرآلوده به بیماری، تهیه شود. از خرید علوفه کپک زده و سمپاشی شده خودداری شود.
آب آشامیدنی و مورد مصرف دامداری بایستی از نظر میزان سختی و یا سنگینی آزمایش شود تا مناسب آشامیدن باشد. ضمناً از نظر آلودگی مرتباً آزمایش و میزان وجود آلودگی آن بایستی بررسی و قابل شرب باشد.کنترل جریانات ورود و خروج:

افرادیکه در به خطر افتادن امنیت زیستی یک دامداری مسئولند عبارتند از:
مدیر دامداری یا صاحب دامداری
کارگران دامداری
دامپزشک و کارکنان دامپزشکی و دامپروری
شیر جمع کن ها
دلالان خرید و فروش دام
افراد متفرقه و دوستان و آشنایان و خانواده های صاحب دامداری و کارگران
بیش از 90 درصد انتقال بیماری از طریق عبور و مرور افراد و وسایل نقلیه به دامداری می باشد. عدم توجه کافی و لازم بر ورود افراد مختلف بدون در نظر گرفتن شرایط بهداشتی آنها سبب وقوع بیماری و یا بعبارتی نفوذ عوامل بیماریزا به دامدار می شود.
در برنامه امنیت زیستی توجه خاصی به کنترل ورود به دامداری بخصوص وسایل نقلیه و کامیون ها می شود.
کامیون های حمل علوفه و وسایل نقلیه بدلیل انتقال گرد و خاک و کود از دامداریها به دامداریهای دیگر خطری جدی از نظر آلودگی به حساب می آیند. این کامیون ها بایستی از حوضچه ضدعفونی عبور داد و شاسی و بدنه آنرا ضدعفونی کرد. در صورت عدم ضرورت از ورود وسائل نقليه به دامداری جلوگیری شود و یا بار و علوفه را در محلی مناسب تخلیه و توسط کارگران و وسایل نقلیه مطمئن به انبار حمل شود. ضمناً بایستی از پیاده شدن راننده در محیط دامداری جلوگیری کرد.صاحب دامداری بایستی ابتدا خود قبل از ورود به محوطه دامداری و در اتاق تعویض لباس حمام کند و چکمه و لباس کار مخصوص بپوشد سپس وارد محوطه شود. این امركارگران وساير افرادرا موظف به رعايت تعويض لباس میکنداستخدام كارگر خوب ومطمئن مهم وباارزش است چرا كه اين افراد حافظ سرمايه شما خواهند بود وازبروز حوادث جلوگيري ميكنند.

صاحب دامداری با مدیر دامداری بایستی چکمه و لباس کار به اندازه کافی در اتاق تعویض لباس داشته باشد و پس از استفاده آنها را شسته و ضدعفونی و آماده به کار کند.
کارگران دامداری بایستی هنگام ورود به محوطه پس از حمام کردن چکمه و لباس کار بپوشند، بخصوص زمانیکه از منزل و یا خارج دامداری به سرکار می آیند.
دامپزشکان و کارکنان دامپزشکی و دامپروران به لحاظ رفت و آمد به همه دامداریها و آلوده بودن مسئولیت مهمی در رعایت بهداشت هنگام ورود به دامداری دارند، اگر مطئن هستند در مناطق آلوده بوده اند از رفتن به دامداریهای ديگرجداً خودداری نمایند.

صاحب دامداری برای آنها بایستی چکمه و لباس کار و ابزار معاینه و واکسیناسیون استریل و ضدعفونی شده آماده بکار مخصوص داشته باشد.
وسایل و ابزار تلقیح کارکنان دامپروری بایستی استریل و ضدعفونی شده و فاقد هر گونه آلودگی باشد و از چکمه و لباس کار موجود دردامداري و عاری از آلودگی استفاده نمایند.

از ورود شیر جمع کن ها به دامداری بایستی جلوگیری شود و شیر را درب دامداری به آنها تحویل نمائيد.

صاحب دامداری نبایستی به مناطق آلوده رفت و آمد نماید و از ورود افرادیکه در اینگونه مناطق جهت خرید و تهیه دام می آیند جلوگیری نماید.

از مواردی مهمي که بایستی صاحب دامداری توجه داشته باشد آموزش کارگران و خانواده های آنها توسط اداره ترویج است و آنها را به مسائل بهداشتي آشنا نماید. خود صاحب دامداری بایستی بطور مرتب در کلاسهای آموزشی که توسط مسئولین منطقه تشکیل می شود شرکت نماید.

رفع آلودگی ها، شستشو، ضدعفونی و سمپاشی:

کود فضولات و ضایعات محیط مناسبی برای رشد عوامل بیماریزا و ماندگار شدن آلودگی می باشد. جمع آوری مرتب و منظم و حمل کود و فضولات و تلفات به خارج دامداری و حمل آن به محل مناسب سبب جلوگیری از انتقال آلودگی به محیط زندگی دامها می شود.یکی از عوامل مخاطره آور حشرات از جمله کک ها، کنه ها، پشه ها و مگس ها هستند. کود و فضولات محل مناسبی جهت تغذیه و لانه گذاری آنهاست. همچنین شکاف ها و روزنه های دیواره های اصطبل و کناره ها دامداری محل امنی برای زندگی حشرات است.

پس از جمع آوری کود و فضولات بایستی کف و دیواره ها را شستشو و ضدعفونی کرد و در فصل بهار و پائیز هر 15 روز و درساير فصول هر یکماه یکبار سمپاشی کرد. حصارها و اطراف محوطه و دیواره های داخلی و بیرونی اصطبل ها و ساختمان های کارگری و دفتر کار شستشو و ضدعفونی و سمپاشی شوند.

آخورها و دیواره های غذاخوری پس از تخلیه و شستشو فقط ضدعفونی شوند و به لحاظ احتمال مسمومیت از سمپاشی خودداری شود. آبخوریها و دیواره های آبخوری شستشو و فقط ضدعفونی شوند و به لحاظ احتمال مسمومیت از سمپاشی خودداری نمایند.


__________________پاسخ با نقل قول

  #4  
قدیمی 02/11/2009
آواتار mnikzad
mnikzad mnikzad آفلاین است
بازنشسته

تولید کننده محتوا ماه 

 

نام: محمد نیک زاده
جنسيت: مرد
محل سکونت: مشهد
پست: 2,314
سپاس: 7,368
از این کاربر 5,121 بار در 1,467 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 2
به این کاربر 2 بار در 2 پست اعتراض شده
چوب: 221,351
جداسازی و نگهداری دامها بر حسب سن و شرایط تولید :

همانطوریکه در طراحی ساختمان مشخص شد هر گروه از دامها بر حسب سن و شرایط خاص بایستی بطور جداگانه نگهداری شوند:

محل نگهداري گوساله

گاو و تلیسه آبستن را 24 ساعت قبل از زایمان بایستی به زایشگاه منتقل نمود در اینجا بایستی بستری خشک و نرم وجود داشته باشد و آرامش خاصی برای راحتی زایمان برقرار باشد. پس از زایش بایستی پرستاری گوساله را انجام داد. پوزه را تمیز و خشک کرد و بند ناف را ضدعفونی کرد، در صورت نیاز به تنفس مصنوعی گوساله را آویزان و از طرفین سینه گوساله را تنفس مصنوعی داد تا در صورت وجود مایعات در نای و ریه تخلیه شود.

محل نگهداری گوساله بایستی گرم، آرام و هر کدام در قفسه انفرادی نگهداری و بصورت دستی شیر داده شوند. مهمتر از همه آنست که بایستی در روزهای اول از آغوز مادر استفاده نماید.
محل نگهداری گوساله تا 4 ماهگی از سایر دامها و مادر بایستی جدا باشد و غذاي نرم دراختيارآنها باشد. در این مدت بایستی شاخ سوزی و در صورت نیاز اخته گوساله ها ي نر نیز انجام شود.


بروز اسهال های غذائی و میکروبی درگوساله رايج است. بایستی در این مورد مراقبت های لازم انجام شود، واکسن های پیشگیری از سن 4 ماهگی بر حسب برنامه دامپزشکی انجام شود. واکسن های یادآور نیز طبق برنامه دامپزشکی مجدداً تکرار شود. مدیریت بهداشتی گوساله ها سبب پیشرفت در سودآوری آینده آنها در تولید گاو جایگزین با هدف علمی می شود.


محل نگهداری تلیسه آبستن:

تلیسه ها تا زمان بلوغ وجفتگیری بایستی در محلی جداگانه نگهداری شوند و با جیره غذائی مناسب تغذیه شوند. واکسن های رایج در این سن بایستی انجام شود یکی از آزمایش های ضروری آزمایش بروسلوز (تب مالت) و سل گاوی است که بایستی انجام شود.
محل نگهداری گاوهای آبستن و خشک:

جیره گاوهای آبستن و خشک با گاوهای شیرده متفاوت است. بنابراین بایستی گاوهاي خشك يا غير شيري را در اصطبل جداگانه نگهداری وبا جیره مخصوص تغذیه شوند.


محل نگهداري گاوهای شیرده
گاوهای شیرده بر حسب میزان تولیدشير تعیین و تغذیه می شوند. بنابراین اصطبل نگهداری آنها از گاوهای غیر شیرده باید جدا باشدبهداشت كنترل و پيشگيري :
پلاك گذاري گوش وشماره گذاري بدن دام وتعيين شناسنامه براي هريك از دامها قدم مؤثري در شناسائي وبرنامه ريزي بهداشتي دامداريست با ايحاد اين برنامه ميتوان تاريخ تولد وبرنامه ريزي فحلي وتلقيح دام را بموقع انجام داد با اين برنامه صاحب دام مديريت كافي براعماليكه براي هريك از دامها انجام ميدهد دارد
تشخيص بموقع فحلي وتلقيح بموقع و كم كردن فاصله هاي زايمان بهره اقتصادي كه شامل دامدار ميشود علاوه بر توليد سالانه گوساله درافزايش شير نيز اهميت دارد .
از زمانيكه بيماري تب برفكي در اتگلستان شايع شد بلحاظ خسارت هاي اقتصادي كه به دامداران وصنعت دامداري اين كشور وارد آمد براي جلوگيري از بروز بيماري روش هاي مختلف امنيت زيستي پيشنهاد شد از جمله اين پيشنهادات جلوگيري از واردات مواد خام دامي ، كنترل بازديد كنندگان خارجي كنترل وسائل نقليه كاميونها و تجهيزات كه بدامداريها آورده ميشوند وبالاخره كنترل حيات وحش بود ازاين برنامه چنين استنباط ميشود كه درمان وپيشگيري در زمان بحران با بيماريها مقابله ميكند ولي كافي نيست امنيت زيستي است كه سبب جلوگيري از بروز بيماري ومحدود كردن بيماري وپيشگيري از انتشار بيماري ميشود .
__________________پاسخ با نقل قول

  #5  
قدیمی 02/11/2009
آواتار mnikzad
mnikzad mnikzad آفلاین است
بازنشسته

تولید کننده محتوا ماه 

 

نام: محمد نیک زاده
جنسيت: مرد
محل سکونت: مشهد
پست: 2,314
سپاس: 7,368
از این کاربر 5,121 بار در 1,467 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 2
به این کاربر 2 بار در 2 پست اعتراض شده
چوب: 221,351
يكنواختي رشد و وزن در گله‌هاي گوشتيمقدمه

در گله‌هاي گوشتي ، علاوه بر رشد و راندمان تبديل غذايي مطلوب ، براي دسترسي به حداكثر سوددهي ، يكنواختي وزن گله نيز از اهميت ويژه‌اي برخوردار است .

تعريف گله يكنواخت
به گله گوشتي كه حدود 78 درصد مرغ و 75 درصد خروس‌هاي آن داراي وزني برابر با 10 درصد كمتر و يا بيشتر از وزن ميانگين گله باشند گله يكنواخت از نظر وزن گفته ميشود .
درحاليكه تعدادي از گله‌ها به ارقام فوق دسترسي پيدا نمي‌كنند ، با اعمال مديريت مناسب ، تعدادي ديگر به درصد يكنواختي بيشتري حتي از ارقام فوق ميرسند .

عوامل مؤثر در رشد يكنواخت
عوامل زير مي‌توانند در رشد يكنواخت و يا يكنواختي گله از نظر رشد تأثير گذار باشند :
1- اختلاف رشد در مرغ و خروس .
2- وجود اختلاف در وزن جوجه‌ها .
3- دهيدراتاسيون يا از دست دادن آب بدن در جوجه .
4- درجه حرارت نامناسب بويژه در اوايل پرورش .
5- تهويه نامناسب .
6- تغذيه انتخابي .
7- تراكم .
8- كمبود فضاي دان خوري و آب خوري .
9- كيفيت دان .
10- بيماري‌ها .
از ميان عوامل نام برده شده 90 درصد با اعمال مديريت مناسب قابل پيشگيري ميباشند .

زمان شروع رشد غير يكنواخت
بروز اختلاف در رشد و شروع غير يكنواختي در وزن گله از اولين ساعات جوجه ريزي در سالن ميباشد .
هيبريدها يا واريته‌هاي مرغ گوشتي امروزه در مدت كمتر از 6 هفته به وزن 2 كيلوگرم و يا بيشتر ميرسند . رشد و افزايش وزن در جوجه در هفته اول در مقايسه با هفته‌هاي بعدي بيشتر بوده و به حدود 400 در 100 ميرسد . بعبارت ديگر جوجه‌اي كه وزن آن در يك روزگي 35 گرم بوده است در آخر هفته اول به حدود 140 گرم يا بيشتر بالغ مي‌گردد .
اهميت رشد تا چهارصد درصدي در هفته اول را مي‌توان بدين صورت بيان كرد كه اگر 25 درصد از جوجه‌ها به جاي رسيدن به وزن 140 گرم به 105 گرم برسند يعني فقط 300 در 100 رشد كنند اثر اين اختلاف رشد در گله با وزن متوسط 2 كيلوگرم در آخر دوره به مراتب بيشتر و ممكن است به چند صد گرم نيز برسد كه از اينجا مي‌توان به اهميت رشد يكنواخت گله از بدو ورود جوجه به سالن و نيز ارتباط آن با رشد نهايي در آخر دوره پي برد .

پرورش گله يكنواخت
باتوجه به اهميت يكنواختي وزن در گله گوشتي و امكان جلوگيري از عدم رشد غير يكنواخت با اعمال مديريت مناسب ، عوامل مؤثر در جلوگيري از ناهماهنگي وزن در گله را بطور خلاصه مورد بررسي قرار ميدهيم .

1- اختلاف رشد در مرغ و خروس
در طي دوره پرورش مرغ گوشتي ، وزن خروس بطور طبيعي 150 تا 200 گرم بيشتر از مرغ ميباشد و لذا حتي در يك گله گوشتي با رشد يكنواخت ، وجود اختلاف رشد در مرغ و خروس سبب بروز اختلاف وزن در گله خواهد شد .
درصورت پرورش جداگانه مرغ و خروس كه امروزه توسط بسياري از پرورش دهندگان در مزارع بزرگ صورت مي‌گيرد مي‌توان اين اختلاف رشد را به حداقل رسانيده و خروس‌ها را حدود يك هفته زودتر به كشتارگاه ارسال كرد .

2- يكنواختي وزن جوجه در شروع پرورش
درحاليكه جوجه‌هاي توليد شده از يك گله مادر مي‌توانند از نظر وزن متفاوت باشند مسلماً اين اختلاف وزن در جوجه‌هايي كه از چند گله مادر و با سنين متفاوت به مرغداري ارسال ميشوند به مراتب بيشتر و اثر آن در اختلاف رشد و وزن آخر دوره نيز در گله بيشتر خواهد بود . براي جلوگيري از رشد غير يكنواخت در گله‌اي كه جوجه‌هاي آن از نظر وزن در بدو پرورش يكسان نيستند تا حد امكان بايد جوجه‌هاي توليد شده از گله‌هاي مادر متفاوت از يكديگر را جداگانه پرورش داد .
پرورش جداگانه جوجه‌هاي با وزن‌هاي متفاوت از يكديگر ، اولين و مهم‌ترين قدم براي جلوگيري از رشد غيريكنواخت در گله ميباشد .

3- دهيدراتاسيون يا كاهش آب بدن در جوجه
علت اصلي كاهش آب بدن در جوجه توقف طولاني مدت آن در جوجه كشي و از آن مهم‌تر ، فاصله زماني دراز مدت انتقال آن از هچري به مرغداري و بويژه در شرايط هوايي گرم و خشك ميباشد . از آنجاكه 70 درصد وزن جوجه را آب تشكيل ميدهد لذا از دست دادن آب بدن مي‌تواند تأثير بسزايي در كاهش وزن جوجه در بدو ورود به مرغداري داشته باشد .
دسترسي جوجه به آب و دان بلافاصله بعد از رسيدن به مرغداري مي‌تواند تا حدي ضايعات ناشي از دست دادن آب بدن را جبران كند .
توصيه ميشود در مواردي كه شدت دهيدراتاسيون شديد ميباشد نوك جوجه‌ها را ابتدا در آب فرو برده و يا اينكه به تعداد آب خوريها تا 50 درصد افزوده شوند . استفاده از شكر در آب نيز مي‌تواند روشي براي كاهش شدت دهيدراتاسيون در جوجه باشد .

4- درجه حرارت
بعلت رشد ناقص پر ، در اوايل پرورش جوجه‌ها قادر به كنترل درجه حرارت بدن خود نمي‌باشند و بنابر اين اعمال درجه حرارت مناسب محل پرورش و جلوگيري از نوسانات آن در هفته‌هاي اول امري بسيار ضروري ميباشد . علاوه بر درجه حرارت مناسب ، يكنواختي آن نيز به ‌همان اندازه مهم بوده و در غير اينصورت جوجه‌ها بصورت غير يكنواخت در سالن پخش خواهند شد . پخش غير يكنواخت جوجه در سالن سبب ايجاد تراكم در بعضي از نقاط شده و دسترسي به آب و دان براي تعدادي از جوجه‌ها با اشكال صورت گرفته و حتي غير ممكن مي‌گردد كه خود اين مسئله مي‌تواند بصورت ثانويه كاهش رشد و بروز غير يكنواختي وزن در گله را سبب گردد .
درحاليكه پخش غير يكنواخت جوجه در سالن همواره ناشي از وجود اشكال در مديريت بوده و مي‌تواند يكي از علل عمده رشد غير يكنواخت در گله باشد متأسفانه تعدادي از مرغداران آن را پديده‌اي طبيعي دانسته و توجهي به رفع آن نمي‌كنند .

5- تهويه
برخلاف تصور تعدادي از مرغداران ، جوجه‌ها از همان ساعات اوليه نيز احتياج به تهويه در حد نياز را دارند تا مانع از تراكم گازهاي انيدريدكربنيك و آمونياك در سالن و بويژه در سطح بستر گردد .
بعلت ظرافت و حساسيت فوق‌العاده مخاط تنفسي جوجه به اثرات سوء افزايش اين گازها و بويژه آمونياك ، درصورت تهويه نامناسب و ناقص ، مخاط دچار آسيب شده و اثرات آن در هفته‌هاي بعد بصورت عفونت‌هاي متداول بروز مي‌كند .
استفاده از آمونزيم در سطح بستر همزمان با شروع پرورش جوجه مانع از توليد گاز آمونياك شده و جوجه در محيطي عاري از اين گاز رشد خواهد كرد كه نتيجه آن كاهش ضايعات مخاط تنفسي و ريه ، كاهش عفونت‌هاي ثانويه ، نياز كمتر به مصرف داروهاي ضد ميكروبي و يكنواختي رشد در گله خواهد شد .

6- تغذيه انتخابي
جوجه‌ها بطور غريزي ذرات درشت تر دان نظير ذرت و گندم را به ذرات ريزتر ترجيح ميدهند كه اين امر سبب بهم خوردن تعادل تغذيه‌اي مي‌گردد . از طرف ديگر ، جوجه در روزهاي اول قادر به تغذيه از ذرات بيش از حد درشت نيز نمي‌باشد و لذا دان جوجه بايد داراي دانه بندي تا حد امكان يكنواخت و مناسب باشد تا جوجه بتواند بصورت مساوي از تمام مواد تشكيل دهنده دان استفاده كند .

7 و 8 – تراكم و كمبود فضاي دان خوري و آب خوري
درحاليكه تراكم كمتر از حد استاندارد از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نمي‌باشد ، وجود تراكم و بويژه در هفته اول در اثر محدود كردن فضاي سالن براي صرفه‌جويي در گرمايش و يا تهويه ، مي‌تواند سبب بروز رشد غير يكنواخت گردد . وجود تراكم توأم با كمبود فضاي كافي دان خوري و آب خوري اثر مضاعف در كاهش رشد و بروز غير يكنواختي در وزن گله خواهد داشت.

9- كيفيت دان
كمبودهاي تغذيه‌اي و عدم تعادل در مواد ضروري دان در جوجه تأثير بسزايي در رشد اوليه و به تبع آن رشد نهايي گله خواهد داشت . در فرمولاسيون دان هفته‌هاي اول علاوه بر استفاده از آخرين اطلاعات منابع علمي معتبر ، شرايط پرورش ، بيماريها ، مديريت و نيز نيازهاي واريته‌ها نيز بايد در نظر گرفته شوند . بعلت حساسيت فوق‌العاده جوجه‌ها به كيفيت مواد اوليه و از جمله آلودگي اين مواد با سموم قارچي ، استفاده از مواد مرغوب و سالم كه عاري از آلودگي‌هاي قارچي و ميكروبي باشند امري ضروري است .

تعادل مواد اوليه ضروري در دان جوجه نظير ويتامين‌ها ، مواد معدني ، اسيدهاي آمينه و رابطه بين انرژي و پروتئين از ساير مواردي هستند كه در فرمولاسيون دان و بويژه در دان هفته‌هاي اول بايد بدرستي و به دقت در نظر گرفته شوند . در اينجا ذكر اين مطلب نيز ضروري است كه كيفيت جوجه از نظر مقدار مواد ذخيره شده در زرده تأثير بسزايي در افزايش و يا كاهش يكنواختي رشد و وزن گله دارد . جوجه‌هايي كه از نظر ذخيره بعضي مواد و از جمله ويتامين‌ها دچار كمبود باشند كه خود اين مسئله ناشي از سوء تغذيه در گله مادر مي‌تواند باشد ، حتي درصورت استفاده از دان مرغوب و كافي از نظر نيازهاي تغذيه‌‌اي ، مي‌تواند كاهش رشد ، رشد غير يكنواخت و بروز عوارض متعددي از جمله مفصلي را سبب گردد . اضافه مي‌نمايد كه گله‌هاي مادر توليد كننده چنين جوجه‌هايي معمولاً نشانه‌اي از كمبود تغذيه‌اي بروز نداده و حتي درصد توليد و هچ نيز مي‌تواند عادي باشد . با اين توضيح كه توليد اين جوجه‌ها از گله‌هاي مادر جوان تا 40 هفته سن به مراتب بيشتر از گله‌هاي داراي سن 40 هفته بيشتر مي باشد .

10- بيماريها
باتوجه به مصونيت جوجه‌ها در هفته اول نسبت به اكثر بيماري‌ها كه ناشي از انتقال آنتي بادي از مادر به جوجه ميباشد معمولاً بيماري خاصي در اين مدت در جوجه بروز نمي‌كند ، بيشتر عوارض ديده شده در جوجه در هفته اول ناشي از كيفيت نامطلوب جوجه و آلودگي‌هاي ناشي از گله مادر و يا جوجه‌كشي مي باشد .
واكسيناسيون نامناسب در هفته اول و از جمله مصرف واكسن در روز اول كه بدرستي صورت نگيرد مي‌تواند با ايجاد استرس ، سبب كاهش رشد و بروز غير يكنواختي در وزن گله گردد .

خلاصه و نتيجه

1- رشد و وزن يكنواخت گله گوشتي سبب افزايش سوددهي مي‌گردد .
2- بروز پديده رشد غير يكنواخت از بدو جوجه‌ريزي در سالن شروع مي‌گردد .
3- با اعمال مديريت صحيح ، در 90 درصد از موارد مي‌توان گله‌اي يكنواخت پرورش داد .
__________________پاسخ با نقل قول

  #6  
قدیمی 02/11/2009
آواتار mnikzad
mnikzad mnikzad آفلاین است
بازنشسته

تولید کننده محتوا ماه 

 

نام: محمد نیک زاده
جنسيت: مرد
محل سکونت: مشهد
پست: 2,314
سپاس: 7,368
از این کاربر 5,121 بار در 1,467 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 2
به این کاربر 2 بار در 2 پست اعتراض شده
چوب: 221,351
(ET) براي اولين بار حدود 55 سال پيش با موفقيت بر روي گاو ها انجام گرفت . عمل انتقال جنين صرفاً بر روي گاوهاي ماده صورت مي گيرد. گاو ماده اي كه از او جنين جمع آوري مي شود به عنوان دهنده ي جنين و در اصطلاح donor مي گويند . گروهي از گاوهاي ماده كه جنين ها را مي گيرند به عنوان ماده گاو گيرنده و در اصطلاح reciptent مي گويند .
انتقال وسيع و نامحدود ژن
روشET با در دسترس داشتن جنين مي توان ژن را از يك نژاد به نژاد ديگر مهاجرت داد مثل مهاجرت ژن از نژاد گاو اصيل (مانند هلشتاين ) به نژاد گاو بومي .به طور كلي گاوداراني كه تمايل دارند دختران بيشتري از گاو پر توليد و مورد علاقه خود داشته باشند به اين كار اقدام مي كنند ونيز در صورتي كه نياز به گوساله نر اصلاح نژادي والدين با كيفيت بالا داشته باشند از اين روش استفاده مي كنند .
__________________پاسخ با نقل قول

  #7  
قدیمی 02/11/2009
آواتار mnikzad
mnikzad mnikzad آفلاین است
بازنشسته

تولید کننده محتوا ماه 

 

نام: محمد نیک زاده
جنسيت: مرد
محل سکونت: مشهد
پست: 2,314
سپاس: 7,368
از این کاربر 5,121 بار در 1,467 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 2
به این کاربر 2 بار در 2 پست اعتراض شده
چوب: 221,351
تب برفكي دام ها با اسانس داروي گیاهی درمان مي شود سرعت بهبودي ضايعات دهاني ناشي از بيماري تب برفكي كه موجب كم اشتهايي دامها مي شود با مصرف اسانس گياه دارويي مورد افزايش پيدا مي كند،
دكتر مجيد ترابي- مسئول بخش دامپزشكي مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان قم با اعلام اين مطلب در گفت و گو با خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا) گفت: بيماري تب برفكي يكي از مهمترين بيماريهاي شايع دام است كه سياست كلي براي مقابله با آن، استفاده از واكسن است.
وي افزود: در صورت ابتلاي اين بيماري در برخي از واحدهاي دامداري، از سركه و گليسيرين براي بهبود زخم هاي دهاني استفاده مي شود كه اين روش غيرعلمي است.
دكتر ترابي در خصوص اين طرح گفت: براي بهبود ضايعات دهاني ناشي از بيماري تب برفكي داروهاي مختلف گياهي مورد بررسي قرار گرفتند و گياه ميرتكس كه عصاره گياه مورد است در اين بررسي اثرات قابل توجهي را باعث شد.
وي افزود: بيماري تب برفكي با ايجاد زخم هايي كه در دهان ايجاد مي كند، باعث بي اشتهايي و عدم غذا خوردن دامها مي شود كه اين امر نيز در مدت بيماري كاهش وزن و كاهش توليدات از جمله شير را باعث خواهد شد.
دكتر ترابي در پايان گفت: جزئيات اين طرح با سازمان دامپزشكي و شركتهاي خصوصي مطرح شده است تا توليد اين داروي گياهي به صورت تجاري و انبوه توليد شود.
__________________پاسخ با نقل قول
کاربر زیر بخاطر پست مفید از mnikzad سپاسگزاری کرده اند :

  #8  
قدیمی 02/11/2009
آواتار mnikzad
mnikzad mnikzad آفلاین است
بازنشسته

تولید کننده محتوا ماه 

 

نام: محمد نیک زاده
جنسيت: مرد
محل سکونت: مشهد
پست: 2,314
سپاس: 7,368
از این کاربر 5,121 بار در 1,467 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 2
به این کاربر 2 بار در 2 پست اعتراض شده
چوب: 221,351
پدیده های نوین ٬ استراتژی های جدید را برای گاو نزدیك زایمان توصیه می كندگاوها هرچه به زمان زایمان و آغاز دوره شیر دهی جدید نزدیك تر می شوند ٬ دچار تنش یااسترس بیشتری می شوند . در خلال این دوره ی انتقال ٬ بسیاری تغییرات بیولوژیكی جهت مراحل مختلف زایمان و شروع شیر دهی رخ میدهد و البته تغییرات عمده تری در روش مدیریت این دوره نیز انجام می شود كه مزید بر استرس های بیولوژیكی می باشد .
همانگونه كه همگان قبول دارند ٬ دوره ی انتقال دوره ی بسیار حساس در جهت پیشگیری از مجموعه مشكلات دام می باشد . با وجود تلاش بسیار حساس در جهت پیشگیری از مجموعه مشكلات دام می باشد . با وجود تلاش بسیار متخصصین عملی تغذیه ی گاو و محققین دانشگاهی ٬ مشكلات اوایل دوره ی شیر دهی همچنان وجود دارد . یك توصیه عملی بسیار معمول این كه دریافت مواد غذایی توسط دام را قبل از زایمان باید تحت نظر گرفت . دریافت غذا به ویژه در هفته ی آخر قبل از زایمان یك مسئله طبیعی است .
سه هفته قبل از زایمان دریافت ماده ی خشك گاو وتلیسه ی شكم اول حدود 9/1 و7/1 درصد وزن بدن آن می باشد ولی تفاوت های عمده ای از یك گله تا گله دیگر از نظر در یافت ماده ی خشك دیده شده است . متاسفانه زمانی كه نیاز گاو به مواد غذایی جهت رشد جنین و آماده شدن سیستم پستانی برای دوره ی شیر دهی بعدی افزایش می یابد ٬اشتهای گاو كاهش پیدا می كند . به همین علت توصیه ی افزایش دادن دریافت ماده ی خشك (مواد غذایی) به نظر منطقی می آید.
حدود 10 سال قبل تحقیقی انجام دادیم كه در آن گاوهایی كه به طور طبیعی قبل از زایش ٬ كاهش دریافت غذایی داشتند با گاوهایی كه به طور دستی تغذیه ی اجباری شدند (به صورتی كه دریافت ماده ی خشك آنها كاهش نیافت ) مقایسه گردیدند ٬ گاوهایی كه به طور اجباری تغذیه شده اند ٬ تمام پس مانده ی آخور آنها به صورت دست ی وارد شكمبه آنها شد (از طریق فیستول بادریچه ی تعبیه شده ). شكل شماره 1 دریافت ماده خشك 2 گروه گاو را نشان می دهد در مقایسه گاوهائی كه تغذیه اجباری داشتند و دریافت ماده خشك آنها كاهش نداشت ٬وضعیت آنها پس از زایمان بهتر از گروه شاهد بود . چربی كمتری در كبد و كتون كمتری در خون داشتند و آنها شیر بیشتر و با درصد چربی بالاتری تولید كردند . برداشت منطقی از این تحقیق افزایش مقدار در یافت ماده ی خشك در قبل از زایمان بود و این توصیه پیغامی بود كه از آن زمان ما به دامدار ٬دامپزشك و متخصص تغذیه ارسال می كردیم .
شواهد قوی وجود دارد كه احتمال برداشت دیگری از نتایج تحقیق فوق را تقویت می كند . تحقیقاتی در دانشگاه ایلینویز و اخیراً در دانشگاه فلوریدا انجام گردیده كه نتیجه گیری جدیدی را عرضه می كند و آن این محدودیت تغذیه در دوره ی انتقال (دوره ی خشكی ) به خوبی تغذیه اجباری یا تغذیه آزاد پاسخ داده است . شكل شماره (2) منحنی دریافت ماده ی خشك با محدودیت را نشان می دهد . دقت كنید كه دریافت ماده ی خشك تغذیه با محدودیت و تغذیه گروه شاهد (طبیعی) در قبل از زایمان برابر است . تحقیق دانشگاه ایلینویز نشان داد كه چربی كبد گاوهای تغذیه شده با روش محدودیت ٬ كمتر بوده و پس از زایمان دریافت ماده ی خشك آن ها بالاتر رفته است .
جهت دستیابی به پاسخ واقعی ٬ نیاز به بررسی مجدد نتایج مطالعه ی تغذیه اجباری و تحقیقات انجام شده در دانشگاه های ایلینویز و فلوریدا داشتیم .
پس از بررسی نتایج تحقیق قبلی خود كه در آن گاوها به روشی تغذیه شده بودند كه موجب تفاوت فاحشی در دریافت ماده خشك گاوهای خشك نزدیك زایش گردید به این نتیجه رسیدیم كه نتایج تحقیق ما هیچ گونه رابطه ای میان میانگین دریافت ماده ی خشك 3 هفته ی آخر آبستنی و مقدار چربی جمع شده در كبد پس از زایمانرا نشان نداد ولی رابطه معنی داری را بین كاهش دریافت غذا در سه هفته آخر آبستنی و مقدار چربی جمع شده در كبد پس از زایمان گاوها را نشان داد . بدین معنی كه هر چه دریافت غذا كاهش بیشتری داشت جمع شدن چربی در كبد بیشتر بود . در تحقیق اولیه ی ما تغذیه ی اجباری به ما این امكان را داد كه دریافت غذا را به حداكثر برسانیم وهمچنین در جهت پیشگیری از كاهش دریافت مواد غذایی در قبل از زایمان كمك زیادی كرد و اكنون با پدیده های نوین توصیه می گردد بالا بردن دریافت غذا به سمت حداكثر ٬ جهت سلامتی و تولید خوب گاو پس از زایمان ضروری نیست . شاید بهتر باشد در دوره ی قبل از زایمان سعی و تلاش در جهت دریافت مواد غذایی شود تا بالا بردن دریافت مواد غذایی .
در یافت بالاتر ماده ی خشك زیان آور نیست و نباید علیه این كار تبلیغ گردد ولی اگر گاوها نتوانند مقدار دریافت ماده ی خشك را در خلال دوره ی زایمان ادامه دهند در معرض خطر بیشتری قرا ر خواهند گرفت . پر واضح است كه امكان نگهداری اشتهای كل گاوها وجود ندارد و متاسفانه تحقیقات كافی در این خصوص وجود ندارد تا بتوان استراتژی مناسبی را در جهت جلوگیری از كم شدن دریافت ماده ی خشك ارایه نمود . تنها توصیه های منطقی را می توان قبول كرد و بكار برد . در دوره ی قبل از زایش یا دوره ی خشكی نزدیك زایمان به طور طبیعی گاو غذای كمتر می خورد بنابر این پیشگیری از هر مسئله ای كه باعث كاهش بیشتر دریافت غذا گردد٬بسیار مهم و حیاتی است .
مهم ترین نكات جهت یادآوری :
- جایگاه گاوهای نزدیك زایمان را متراكم نكنید . این مشكل معمول گاوداری هاست به ویژه گاوداریهای توسعه یافته و در تهیه ی جایگاه مناسب جهت گاوهای در حال انتقال موفق نشده اند . تراكم جمعیت در جایگاههای با Free-stall 90% تعداد جایگاه آزاد انفرادی است . در جایگاه های بدون free-stall و باز حدود 30 متر مربع (مسقف و آزاد )برای هر گاو باید در نظر گرفته شود .
- از جابه جایی بیش از حد پیشگیری كنید . محیط های جدید و گروه جدید گاو ایجاد تنش می كند . داشتن گروه های متعدد لزوماً یك حسن نیست . به ویژه از جابه جایی گاو وتلیسه قبل از زایش باید اجتناب شود .
- گاو و تلیسه را در صورت امكان جدا از هم نگهدارید . با این كه حساسیت تلیسه نسبت به گاو در برابر مشكلات كم تر است ولی اگر در محل غذاو آخور قادر به رقابت با گاو نباشد با جدا سازی آنها این مسئله ایجاد مشكل نخواهد كرد .
- از تغییر شدید جیره ی غذایی اجتناب گردد . به خصوص از افزودن ناگهانی مواد غذایی كه خوش خوراك نیستند از قبیل (پودر خون٬ چربی) جلوگیری شود . دوره ی انتقال زمان خوبی جهت تغذیه دام با علوفه ی خراب یا كپك زده نیست .
- از غذای كاملاً مخلوط جهت تغذیه ی گاوهای نزدیك زایش استفاده گردد تا قابل جدا سازی و و انتخاب گاو نباشد .
بدین وسیله از مصرف نشاسته و كنسانتره بیش از حد جلوگیری خواهد شد و حتی مواد غذایی غیر خوش خوراك را به این روش می توان به گاو خوراند .
- از تنش گرمایی جلوگیری كنید . به طور معمول به گاوهای شیری از این نظر رسیدگی می شود و نباید گاوهای نزدیك زایمان را فراموش كنید .
- آب تازه و به مقدار كافی در اختیار گاوها قرار دهید . روش تغذیه محدود كننده ی مقدار غذا یك امتیاز است به خصوص برای گاودارا نی كه نمی توانند مقدار بالای دریافت غذا در گروه گاوهای نزدیك زایمان را انجام دهند و یا گاودارانی كه ترجیح میدهند به طور اجبار دریافت ماده غذایی را بالا ببرند . با محدود نگه داشتن در یافت غذا ٬ احتمال كاهش شدید اشتها و دریافت ماده ی خشك در نزدیك زایمان افزایش می یابد . از نقطه نظر علمی كاربردی محدود كردن در یافت غذا بسیار ساده و قابل انجام است و تنها با افزایش فیبر انجام می شو د . تعداد زیادی مطالعه و تحقیق نشان داده اند كه دریافت غذا توسط گاو نزدیك زا Close-up ارتباط زیادی به مقدار فیبر جیره دارد . برای موفق شدن در محدود كردن غذای دریافتی باید غذا را در آخور ها با گردن گیر و یا در Stanchion انجام داد . در صورتی كه تغذیه به طو ر گروهی انجام شود٬ رقابت موجب خواهد شد كه تعدادی گاو غذای بسیار محدودی در یافت كنند و تعدادی دیگر به طور غیر محدود غذا بخورند . متاسفانه به اندازه كافی مطالعه و تحقیق در این رابطه كه سطح فیبر جیره و مقدار جیره ی گاو های نزدیك زا چقدر باشد تا با كمترین استرس و به آرامی دوره ی انتقال توسط گاو طی شود ٬ انجام نشده ولی به هر حال مدارك كافی وجود دارد كه اشاره به تغذیه ی جیره با انرژی بالا (برای گاو close-up (Mcal/nei/b/dm 0/72-0/70 ٬ (34-40 درصد كربوهیدرات غیر فیبری NFC و حداقل 32/0 NFC )كه البته این توصیه صد درصد و تضمین علیه حل مشكلات پس از زایش نیست. پیدا كردن راه و روش صحیح برای گله ی شما همیشه ساده نمی باشد ولی اجازه ندهید كه چند مشكل كوچك سد راه شما جهت رسیدن به پاسخ صحیح شود .
__________________پاسخ با نقل قول
کاربر زیر بخاطر پست مفید از mnikzad سپاسگزاری کرده اند :

  #9  
قدیمی 02/11/2009
آواتار mnikzad
mnikzad mnikzad آفلاین است
بازنشسته

تولید کننده محتوا ماه 

 

نام: محمد نیک زاده
جنسيت: مرد
محل سکونت: مشهد
پست: 2,314
سپاس: 7,368
از این کاربر 5,121 بار در 1,467 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 2
به این کاربر 2 بار در 2 پست اعتراض شده
چوب: 221,351
اولين گزارش از تاييد ارتباط بين پلي مورفيسم ژن (Fc receptor(FCGRT با ميزان جذب ايمينو گلوبولين G(IgG) و سلامتي گوساله هاي اساس صنعت پرورش گاو شيري، توليد گوساله هاي سالم است چرا كه هر سال 25 درصد ا ز گاوهاي شيري هر مزرعه به دلايل مختلفي از جمله، نا كافي بودن توليد شير، بيماري، لنگش حذف و تليسه هاي جوان جايگزين آنها مي شوند. به منظور دستيابي به حداكثر سود مديريت پرورش گو ساله هاي شير خوار بسيار مهم مي باشد. با توجه به اينكه سيستم ايمني گوساله بعد از تولد هنوز نابالغ است و هنوز قادر به توليد ايمنو گلوبولين كافي براي مبارزه با عفونتها و عوامل بيماري زا نيست لذا مصرف به موقع و كافي آغوز بوسيله گوساله تازه متولد شده مهمترين عامل مديريتي در سلامتي گوساله است.آغوز نخستين خروج ترشحات پستاني پس از زايش و مجموعه اي از پروتئينهاي اختصاصي غير قابل جايگزين و غير اختصاصي انتقال يافته از جريان خون و ترشحات غده هاي شيري در چند هفته آخر آبستني است. از وظايف اغوز انتقال فاكتورهاي ايمو نولوژيكي به نوزاد، تامين مواد مغذي مناسب، ضدعفوني كردن و تميز كردن دستگاه گوارش نوزاد، تامين همرومنها و مواد محرك رشد است. فلسفه مصرف اغوز در اوايل تولد به نحوه ارتباط سيستم خوني مادر و نوزاد بر مي گردد. درگونه هاي مختلف پستانداران عبور ايمنو گلوبولين مادر از جغت بوسيله ضخامت و تعداد لايه هاي مختلف موجود بين خون مادر و نوزاد بستگي دارد. نوع جفت در نشخوار كنندگان از نوع اپيتليو كوريال مي باشد كه در آن بافت پوششي جنين در تماس مستقيم با بافت رحم بوده و داراي 6 لايه است و بنابراين عبور مولكولهاي كامل ايمونوگلوبولين مادر به جنين در اين نوع جفت امكانپذير نمي باشد. و نتيجتا نوازد نشخوار كنندگان بطور كامل به ايمنو گلوبولينهاي در يافتي از آغوز وابسته است و با همين استدلال خون گوساله تا زماني كه آغوز مصرف نشده فاقد ايمنو گلوبولين است يا مقدار بسيار جزيي ايمنو گلوبولين در ان جريان دارد. با وجود اين موضوع زمان جذب مستقيم ايمنو گلوبولين آغوز از طريق سيستم گوارش نسبتا كوتاه است و معمولا تا قبل از سن 6 هفتگي مي توان ايمنوگلوبولينهاي با منشاء آغوز را در خون گوساله رديابي كرد.
در بستر حيوانات ايمنوگلوبولين G(IgG) ايمنوگلوبولين غالب در آغوز محسوب مي شود زيرا نزديك به 90-65 درصد از كل ايمنو گلوبولين آغوز را تشكيل مي دهد. غلظت ايمنوگلوبولينهاي M,A, G در آغوز گاو به ترتيب 80-70،15-10،15-10 درصد مي باشد. انتقا لIgG به درون آغوز قبل از زايمان كامل مي گردد. بنابراين اگر گاو پيش از زايش دوشيده شود و يا آغوز از پستان تراوش كند آغوز بعد از زايمان داراي IgG ناچيزي خواهد بود.
ايمنوگلوبولينها دسته اي از پروتئينهاي به شمار مي آيند كه بوسيله سلولهاي پلاسما در نتيجه تاثير متقابل لنفوسيتهاي B حساسبه انتي ژن توليد مي شود. ايمنوگلوبولينها داراي وزن مولكولي 900000-180000 دالتون هستند. همه مولكولهاي ايمنو گولوبولين از يك يا چند منومر داراي زنجيره پلي پپتيدي كه دو زنجيره سنگين تشكيل شده اند. زنجيره ها بوسيله پيوند دي سولفيدي به هم متصل شده اند.

بطور كلي سه دسته ايمنوگلوبولين در گاو وجود دارد كه تحت نامه هاي M, A ,G نامگذاري شده اند.
IgG
اين دسته از ايمنو گلوبولينها فراواني بيشتري نسبت به دو گروه ديگر دارد و نزديك به 85 تا 90 درصد ايمنو گلوبولينهاي موجود در سرم و ترشحات غدد شيري را تشكيل مي دهد و نقش عمدي در مكانيزمهاي دفاعي دارد
نسبت به گروههاي ديگر به سهولت مي تواند از ديواره هاي رگهاي خوني عبور كند.IgG در گاو به دو زير گروهIgG1
وIgG2 تقيسم مي شود.

IgM
اين گروه بعد از IgG بيشترين غلظت را دارد. از نظر تئوري اين ايمنوگلوبولين بدليل داشتن قطعات بيشتر مي باشيست با تعدادي بيشتر آنتي ژن پيوند برقرار كند ولي بدلايل نامشخص اينگونه عمل نمي كند.

IgA
در حيوانات غلظت اين نوع ايمنو گلوبولين كمتر از Igء مي باشد. گفته مي شود كه نقش اصلي ان در جلوگيري از اتصال باكتريها و ويروسها مي باشد . نيمه عمر اين ايمنو گلوبولين را 8/2- 3 روز تخمين زده شده است.

معمولا گوساله بلافاصله پس از تولد آغوز دريافت مي كند در اين زمان احتمالا به دليل كم بودن فعاليت سلولهاي توليد كننده اسيد در شيردان و همچنين وجود تركيبات ضد تريپسين آغوز، پروتئينهاي تجريه نشده و به عنوان منبع غذايي مورد استفاده قرار نمي گيرد. مطالعات مختلف نشان مي دهد كه اگر غلظت IgG 30 گرم در ليتر باشد، گوساله در مقابل بيماريها و اسهال به خوبي مقاوم خواهد بود.
جذب ايمنوگلوبولين در روده باريك نشخواركنندگان صورت مي پذيرد. گاماكلوبولينها پي از جذب توسط سلولهاي پوشش روده باريك به فضاي لنفي و سپس از مجراي لنفي- سينه اي به جريان خون سياهرگي وارد مي شونند. روده باريك ايمنوگلوبولينها را به شيوه انتخابي جذب نمي كند و معمولا همه پروتئينهاي آغوز جذب خواهد شد. بعضي از مقالات گزارش كرده اند كه 7- 2 ساعت بعد از تغذيه 44 در صد از IgG در خون ديده مي شود. عواملي محيطي مانند مقدار آغوز مصرفي، سن گوساله، غلظت بازدارنده تريپسين، دماي محيط، جنس، فصل و جنس بر جذب ايمنوگلوبينها تاثير گذار مي باشد.
اخيرا ثابت شده است كه تفاوت نژادي در بازده جذب ايمنوگلوبينها تاثيرگذار مي باشد. به عنوان مثال گوساله هاي هلشتاين بازده جذب بيشتري نسبت به گوساله آيرشاير دارند لذا يافتن ژنهاي كانديدا و اساس ژنتيكي جذب ايمنوگلوبولين از افقهاي جديد تحقيقاتي براي متخصصان شده است. در سال اخير مشخص شده كه انتقال ايمنوگلوبولين G و جلوگيري از تجريه شدن آن بوسيله گيرنده هاي FC صورت مي پذيرد.Fc به بخشي از ساختار ايمنوگلوبولين G گفته مي شود كه اتصال بين ايمنوگلوبولين را با سلول لنفوسيت ممكنه مي سازد . نامگذاري اين قطعه بر اساس ويژگي اين قطعه در كريستاله شدن صورت پذيرفته است. سلولهاي مونوسيت و ماكروفاژها داراي گيرنده هاي FC هستند كه ايمنوگلوبولين G از ناحيه FC خود به اين سلولها متصل مي شود.
اتصال اين قطعه با گيرنده هاي مربوطه بسيار سرنوشت ساز است و جهش در سطح ژن گيرنده كنفورماسيون اتصال را دچار اختلال مي كند. ژن FCGRT ژني با ساختار 7 اگزون و شش اينترون مي باشد كه جديدا توالي آن وارد بانكهاي ژن جهاني شده است. موتاسيونهاي موجود در اين ژن جديدا رديابي شده است و هم اكنون ارتباط پلي مورفيسمهاي موجود در اين ژن با جذب اينوگلوبولين بحث داغ تحقيقات دانشگاههاي مرتبط با موضوع مي باشد.
آرش جوانمرد
مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي آذربايجان شرقي
__________________پاسخ با نقل قول
کاربر زیر بخاطر پست مفید از mnikzad سپاسگزاری کرده اند :

  #10  
قدیمی 02/11/2009
آواتار mnikzad
mnikzad mnikzad آفلاین است
بازنشسته

تولید کننده محتوا ماه 

 

نام: محمد نیک زاده
جنسيت: مرد
محل سکونت: مشهد
پست: 2,314
سپاس: 7,368
از این کاربر 5,121 بار در 1,467 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 2
به این کاربر 2 بار در 2 پست اعتراض شده
چوب: 221,351
مديريت گوساله هاي جوان – آنرا ساده بگيريد
دكتر رامین خواجه زاده
مقدمه
مهمترين بيماري‌هاي گوساله‌هاي جوان عبارتند از: سپتي‌سمي، اسهال و ذات‌الريه. در اين مقاله مشكلات مربوط به بيماري مورد بحث قرار خواهند گرفت؛ اما توجه اصلي بر روي شناخت عواملي است كه باعث خطر پيشرفت بيماري در گوساله‌هاي شيري جوان مي شوند و همچنين مكان‌هايي كه به عنوان مستعدترين محل منبع عفونت در پرورش گاو شيري محسوب مي‌شوند. نهايتاً در مورد شناسايي زودهنگام و درمان گوساله‌هاي بيمار بحث خواهد شد.
سپتي‌سمي
زماني يك گوساله به سپتي‌سمي مبتلاست كه ارگانيسم‌هاي ايجادكننده بيماري و يا سموم آنها وارد خون شده باشند. معمولاً سپتي‌سمي گوساله‌ها نتيجه يك عفونت باكتريايي است كه در زماني كه گوساله در رحم مادر است؛ در زمان تولد و يا بلافاصله پس از تولد اتفاق مي‌افتد. عامل ايجادكننده عفونت مي‌تواند از طريق خون يك مادر بيمار، يك جفت عفوني، باقيمانده ناف گوساله، دهان، بيني(استنشاق) يا زخم وارد بدن شود. سپتي‌سمي شديدترين مشكل پزشكي است كه در يك گوساله مي‌تواند ايجاد شود، زيرا عفونت خوني در سراسر بدن منتشر شده و مي‌تواند به بسياري از ارگان‌هاي مختلف بدن صدمه وارد كند. درمان عفونت‌هاي باكتريايي كه باعث سپتي‌سمي در گوساله‌ها مي‌شوند مشكل و گران بوده و احتمال زنده ماندن گوساله پايين است(بسياري از باكتري‌هاي گرم منفي از جملهاشريشيا كولي (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) و سالمونلا (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) به عنوان عامل سپتي سمي گوساله ها شناسايي شده‌اند). علائم اوليه سپتي‌سمي ممكن است نامشخص باشد، اما گوساله‌هاي مبتلا معمولاً افسرده و ضعيف بوده و تمايلي به ايستادن ندارند.مبتلايان گوساله‌هاي شيرخوار ضعيفي هستند كه در 5 روز اول پس از تولد به اين بيماري مبتلا مي‌شوند. در اين گوساله‌ها ممكن است تورم مفاصل، اسهال، ذات‌الريه، مننژيت، كدورت چشم‌ها و/يا بزرگ و شكننده شدن ناف ديده شود.در گوساله‌هاي مبتلا به سپتي‌سمي تب يك مشخصه نسبتاً ثابت نيست و در بسياري از گوساله‌هاي مبتلا دماي بدن طبيعي و يا پايين‌تر از حد طبيعي است. در تاريخچه بيشتر گوساله‌هاي مبتلا به سپتي‌سمي دريافت مقدار ناكافي آغوز وجود دارد.
اسهال
باكتري‌ها، ويروس‌ها و/يا انگل‌ها باعث اسهال در گوساله‌ها مي‌شوند. معمولاً بيش از يك عامل باعث ابتلاء گوساله به اسهال مي شود. به صورت مشخص، ويروس، باكتري يا انگل به عنوان عامل اسهال در نمونه مدفوع يا روده يك گوساله مرده شناسايي شده است. اين عوامل را مي‌توان از گوساله‌ها و گاوهاي سالم هم مثل گوساله‌هاي مبتلا به اسهال جدا كرد. برخي از باكتري‌هاي جدا شده از مدفوع مثل اشريشيا كولي، كلستريديوم پرفرانژنس (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) و كمپيلوباكتر (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) فلور طبيعي روده هستند. دامپزشكانبه منظور تجديد نظر در واكسيناسيون، درمان و روش هاي ضدعفوني از يافته‌هاي بدست آمده از آزمايش بر روي مدفوع يا روده جهت تعيين محتمل‌ترين عامل ايجاد اسهال استفاده مي‌كنند. شناخت عوامل بالقوه بيماري زاي عامل اسهال عفوني، باعث مشخص شدن عواملي خواهد شد كه باعث شروع شيوع اسهال مي‌شوند. زماني كه سالمونلا جدا شده باشد، الگوهاي حساسيت آنتي‌بيوتيكي منجر به تدوين دستورالعمل‌هاي درماني مي شود. اما در مواردي كه ويروس‌ها و انگل‌ها جدا شده باشند استفاده از آنتي‌بيوتيك توصيه نمي شود.
عواملي كه عموماً در شيوع اسهال گوساله‌ها مطرح هستند در زير فهرست شده‌اند. سن شروع اسهال مي‌تواند به عنوان يك راهنما براي شناسايي عواملي كه با بيشترين احتمال باعث بيماري شده‌اند مورد استفاده قرار گيرد. متاسفانه، رنگ و قوام مدفوع يك نشانگر قابل اعتماد براي شناسايي عوامل اسهال نيست.
· اشريشيا كولي
o بيشتر گوساله‌ها در سه روز اول زندگي مبتلا شده‌اند.
o انواع بسياري از باكتري هاياشريشيا كولي وجود دارد. برخي فلور طبيعي هستند، انواع مختلفي باعث سپتي‌سمي مي‌شوند؛ و برخي ديگر مهاجم هستند.ETECياEnterotoxigenic E.coli متداول‌ترين عامل اسهال گوساله‌هاي نوزاد است.
o تشخيصاشريشيا كولي به عنوان ETEC به آزمايش‌هاي اختصاصي احتياجدارد.
o معمولاً دهيدراسيون (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) (از دست رفتن آب بدن) شديد بوده و ممكن است قبل از پيشرفت اسهال باعث مرگ شود.
o دوره بيماري سريع است. از شروع ضعف، اسهال و دهيدراسيون تا مرگ مي‌تواند كمتر از 24 ساعت باشد.
o آنتي‌بيوتيك‌ها ندرتاً بر روي نتيجه بيماري تاثير دارند؛ براي زنده ماندن تجويز مايعات ضروري است.
o واكسيناسيون گاوهاي خشك و تغذيه خوب با آغوز مي‌تواند باعث حذف اين مشكل شود.
 • گونه هاي سالمونلا
o سالمونلا يك عامل مهم اسهال بوده و در گوساله‌هاي مبتلا به اين عفونت خطر پيشرفت سپتي‌سمي وجود دارد.
o همچنين اين باكتري مي‌تواند باعث ذات‌الريه شود.
o براي پيشگيري از باكتريمي (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) (ورود باكتري به خون) بايد از آنتي‌بيوتيك‌هاي موثر استفاده شود.
o معمولاً در گوساله‌هاي 5 تا 14 روزه عفونت ايجاد مي شود.
o ممكن است در مدفوع خون و قطعات يا تكه هايي از روده (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) ديده شود.
o پاسخ گوساله‌ها به درمان آهسته بوده و اغلب به مدت 1 تا 2 هفته بيمار هستند.
o عفونت با باكتري سالمونلا دوبلين (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) ممكن است باعث شودكه گاو براي تمام طول عمر خود به عنوان حامل (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) /دفع‌كننده (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) عامل بيماري باقي بماند.
o اين ارگانيسم ممكن است در شير دور ريز (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) پاستوريزه نشده يافت شود.
 • كلستريديوم پرفرانژنس (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) نوع C
o چندين نوع باكتري كلستريديوم پرفرانژانس وجود دارد، كه نوع C آن مي تواند يك عامل اسهال باشد.
o به صورت مشخص تر، اين باكتري باعث شروع ناگهاني ضعف يا مرگ در گوساله مي شود.
o ممكن است قبل از مرگ كوليك (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) (شكم درد) يا علائم سيستم عصبي ديده شود.
o در بازرسي پس از مرگ مشخصه خونريزي در روده ها وجود دارد.
 • گونه هاي كمپيلوباكتر (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند)
o غالباً اين باكتري از گوساله هاي مبتلا به اسهال جدا شده اما ندرتاً باعث اسهال بوده است.
 • روتاويروس (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند)
o روتاويروس در مدفوع تعداد زيادي از گوساله هاي 1 تا 3 روزه يافت شده است.
o بيش از يك گروه و سروتيپ از روتاويروس وجود دارد، واكسن مرسوم حاوي مهمترين آنهاست. در يك واكسن جديدتر برخي سويه هاي اضافي ديگر هم ارائه شده است.
o تمام گوساله هايي كه روتاويروس از آنها جدا مي شود به اسهال مبتلا نيستند.
o معمولا اسهال بين 3 تا 7 روزگي ايجاد مي شود.
o مصرف آغوز گاوهاي واكسينه شده باعث محافظت از گوساله ها تا سن 4 روزگي مي شود.
o عفونت ممكن است مدت كوتاهي باقي بماند اما آستر روده (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) بايستي از صدمه وارده بهبودي پيدا كند.
 • كورونا ويروس (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند)
o مثل روتاويروس، معمولا در گوساله ها يافت مي شود، اما همه آنها مبتلا به اسهال نيستند.
o صدمه به آستر روده اي شديدتر از صدمه اي است كه توسط روتاويروس ايجاد مي شود؛ به همين دليل عوامل بيماري زاي ديگر هم مي توانند جهت ايجاد يك مورد اسهال شديد همكاري نمايند.
o الگوي دفع از طريق مدفوع و شروع اسهال مشابه روتاويروس است.
o مصرف آغوز مادران واكسينه شده مي تواند در پيشگيري از بيماري در گوساله ها تا سن 4 روزگي كمك نمايد.
o اين ويروس به عنوان عامل اسهال خوني زمستاني (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) در گاوهاي بالغ هم مطرح است.
 • ويروس اسهال گاوي(BVDV) (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند)
o هرچند اين ويروس ندرتاً باعث اسهال گوساله هاي جوان مي شود اما مي تواند در آنها اسهال ايجاد كند.
o يكي از سويه هاي آن قادر به ايجاد يك سندرم خونريزي دهنده (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) در گوساله ها بين 4 تا 10 هفتگي است(درصورتي كه اين گوساله ها مدت كوتاهي پس از تولد آلوده شده باشند).
o همچنين ممكن است اين ويروس عامل ايجاد ذات الريه اي كه پس از شير گرفتن ايجاد مي شود باشد.
 • كريپتوسپوريديوم پارووم (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند)
o يك انگل مهم است كه در گوساله هاي شيري بسيار شايع بوده و به تنهايي و يا همراه با ديگر عوامل قادر به ايجاد اسهال در گوساله هاست.
o معمولاً گوساله ها مدت كوتاهي پس از تولد آلوده شده و بين 5 تا 7 روزگي اسهال ايجاد مي شود.
o اين انگل را مي توان در اسمير مدفوع (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) پيدا كرد.
o ارگانيسم ها در محيط به خوبي زنده مي مانند.
o مخصوصاً گوساله هايي كه ايمني خوبي را از طريق آغوز كسب نكرده و يا آنهايي كه تحت استرس سرما و يا تغذيه نامناسب قرار گرفته اند به اين انگل حساس هستند.
o ايمني �
__________________پاسخ با نقل قول
کاربر زیر بخاطر پست مفید از mnikzad سپاسگزاری کرده اند :
پاسخ

سایت های اجتماعیکاربران در حال دیدن تاپیک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)
 

(نمایش-همه کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند : 15
akhaal, amin_mm26, hamed_shamsnia, hamid hp, khatere68, mahdi43, mnikzad, mo_bid, peyman_6000, reza rahmati, somayeh64, محمدابراهیمی, احسان عظیمی, رضا 12, زهره87
ابزارهای تاپیک جستجوی این تاپیک
جستجوی این تاپیک:

جستجوی پیشرفته

قوانین ارسال
شمانمی توانید تاپیک جدید ارسال نمایید
شمانمی توانید پاسخی ارسال نمایید
شمانمی توانید پیوست ارسال نمایید
شمانمی توانید پست های خود را ویرایش نمایید

کد بی بیفعال است
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کدهای HTML غیر فعال است

مراجعه سریع


زمان محلی شما با تنظیم GMT +4.5 هم اکنون 07:23 میباشد.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 - 2016 ParsiKing. All Rights Reserved to Parsiking Group
دامین های زیر جهت ارائه خدمات در مالکیت سایت پادشاه ایرانی می باشد
parsiking.com - parsiking.biz - parsiking.org - parsiking.net - parsiking.in - parsiking.ir
vBCredits v1.4 Copyright ©2007 - 2008, PixelFX Studios