تالارهای پادشاه ایرانی

بازگشت   تالارهای پادشاه ایرانی > میراث فرهنگی و گردشگری > استان های شرقی > خراسان رضوی

خراسان رضوی تمامی مباحث استان خراسان رضوی در اینجا

پاسخ
 
ابزارهای تاپیک

«چراغ برات» آیین فراموش شده ایرانیان
  #11  
قدیمی 04/07/2012
آواتار VeroNIKA
VeroNIKA VeroNIKA آفلاین است
مدیر بازنشسته بخش مد و زیبایی

مدیر نمونه ماه کاربر نمونه ماه 

 

نام: بانوی شرقی
جنسيت: زن
محل سکونت: میعادگاه عاشقان
مدرک تحصيلی: دیپلم
پست: 2,341
سپاس: 1,553
از این کاربر 2,312 بار در 1,486 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 1
به این کاربر 6 بار در 6 پست اعتراض شده
چوب: 289,975
Icon017 «چراغ برات» آیین فراموش شده ایرانیان

آیین چراغ برات در ماه های مبارک رمضان و شعبان یک سنت پسندیده و سفارش بزرگان است و به دلیل این که مدت۳ روز اقوام و خویشان برای اجرای این مراسم در کنار هم هستند نوعی صله رحم هم به شمار می‌آید.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) ، ایرانیان از دیرباز برای رفتگان و درگذشتگان خود احترام خاصی قایل بودند و سعی می کردند که به نوعی روح آنان را از خود راضی نگه دارند براساس همین سنت مراسم گوناگونی برای تجلیل از مردگان و شادی روح آن ها و طلب آمرزش در جای جای ایران زمین مرسوم است که در استان خراسان رضوی به این رسم «چراغ برات» می گویند.
این آیین همچون بسیاری از رسوم دیگر ایرانی آن گونه که باید مورد نقد و بررسی قرار نگرفته است و اسناد و مدارکی وجود دارد که این رسم، از رسوم دین زرتشت بوده که با مرور زمان، در فرهنگ دینی و اسلامی نیز تایید شده و همچنان این سنت حسنه ادامه یافته است. مراسم چراغ برات در میان مردم خطه شاندیز از شور و حال خاصی برخوردار است.
از بعدازظهر روز 12 شعبان به مدت 3 روز مردم با حضور بر مزار درگذشتگان تا غروب آفتاب در آن مکان می مانند و انواع خوراکی ها از قبیل خرما، شیرینی، شربت یا میوه در تابستان و در فصل زمستان با چای، نان های محلی، آش رشته، گردو، برگه زردآلو، توت خشک و ... را بر سر مزار درگذشتگان می چینند (این خوراکی ها بیشتر در روستاهای اطراف شاندیز مرسوم است) و از افرادی که برای قرائت فاتحه بر سر مزار حضور پیدا می کنند، پذیرایی می شود.
مردم این منطقه بر این باورند که در این 3 شبانه روز که با میلاد با سعادت امام عصر(عج) مصادف می شود، مردگان آزاد هستند و زندگان با گرامیداشت یاد آن ها نه تنها با این عمل خیر، برات آزادی درگذشتگانشان را از آتش جهنم از خداوند طلب می کنند بلکه آزادی خود از آتش جهنم و آمرزش را نیز از امام دوازدهم، حضرت مهدی(عج) خواستار می شوند.
از سنت های دیگر مردم شاندیز در این روزها، این که حتما برای درگذشتگانی که اولین سال فوت آن ها سپری شده ضمن این که 3 روز «چراغ برات» را بر مزار درگذشته خود حاضر می شوند شب ها هم با دعوت از قرآن خوانان در منزل و احتمالا دعوت به شام برای «تازه درگذشته» طلب آمرزش می کنند که بنا به قول شاعر: یادآر، زشمع مرده یاد آر ... د
زیارت اهل قبور در اسلام تاکید شده و در این باره روایاتی وجود دارد که بر همگان توصیه می کند در حالت شادی و غم (که هر دو جزو فراز و نشیب زندگی انسان هاست) شایسته است انسان به قبرستان برود تا «واقعیت مرگ» و ناپایداری دنیا را درک کند و به یاد قیامت بیفتد و از گناه دوری کند.
اسلام بر زیارت اهل قبور در مناسبت های زیادی به خصوص در شب و روز جمعه تاکید کرده است و شاهد هستیم که بیشتر مردم در موقعیت های مختلف برای خیرات و خواندن فاتحه به مزار درگذشتگان می روند اما این که چرا در ماه شعبان و در مدت 3 روز چراغ برات موکد است، شاید به دلیل این است که میلاد امام عصر(عج) فرصتی پیش می آورد که مردم برای خود و اموات از آن امام همام طلب بخشش و آمرزش کنند.
در تشریح معنی رسم چراغ برات نیز گفته اند که در این جا چراغ به معنی «روشنایی» و «نشان دادن راه» است که انسان به چاله های دنیا که همان گناهان است سقوط نکند و «برات» هم در واژه یعنی برای اموات و درگذشتگان طلب رهایی و آزادی از دوزخ و خلاصی از بار گناهان را با صدقات و خیرات مردم از خداوند آرزو می کنند.
هر چند زیارت اهل قبور پسندیده و سفارش شده است ممکن است هر عمل صالحی دچار آسیب هایی هم بشود. البته مزار درگذشتگان مکانی است که انسان باید به یاد مرگ و قیامت باشد و عبرت بگیرد و پرداختن به امور مادی با مسائل دینی و مذهبی ما منافات دارد که این موارد باید مورد توجه قرار گیرد. هر چند پیامبر اسلام(ص) به زیارت اهل قبور رفتن و برای درگذشتگان طلب آمرزش کردن را توصیه کرده اند اما مومنین باید این سنت خوب و پسندیده را به گونه ای اجرا کنند که دچار آسیب نشود و موجب خشنودی باری تعالی واقع شود.
آیین چراغ برات در ماه های مبارک رمضان و شعبان یک سنت پسندیده و سفارش بزرگان دین است و در کنار زیارت اهل قبور به دلیل این که مدت3 روز اقوام و خویشان برای اجرای این مراسم در کنار هم هستند نوعی صله رحم هم به شمار می آید.
اگر چه این آیین و سنت نیک و پسندیده است اما در بعضی از موارد افرادی به علت ناآگاهی این امر خیر و سنت حسنه را تبدیل به آسیب می کنند چراکه قبرستان جای تفکر و اندیشیدن به عاقبت زندگی دنیایی و در نهایت به قیامت و طلب آمرزش برای اموات است که مومنین باید هوشیار باشند این آیین ها و سنت های پسندیده را با کارهای ناشایست خود دچار آسیب نکنند و به گونه ای عمل کنند که با تعالیم اسلامی هم خوانی داشته باشد.
انتهای پیام/
__________________
پاسخ با نقل قول
پاسخ


ابزارهای تاپیک

قوانین ارسال
شمانمی توانید تاپیک جدید ارسال نمایید
شمانمی توانید پاسخی ارسال نمایید
شمانمی توانید پیوست ارسال نمایید
شمانمی توانید پست های خود را ویرایش نمایید

کد بی بیفعال است
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کدهای HTML غیر فعال استزمان محلی شما با تنظیم GMT +4.5 هم اکنون 09:49 میباشد.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 - 2018 ParsiKing. All Rights Reserved to Parsiking Group
دامین های زیر جهت ارائه خدمات در مالکیت سایت پادشاه ایرانی می باشد
parsiking.com - parsiking.biz - parsiking.org - parsiking.net - parsiking.in - parsiking.ir
vBCredits v1.4 Copyright ©2007 - 2008, PixelFX Studios