تالارهای پادشاه ایرانی

بازگشت   تالارهای پادشاه ایرانی > پزشکی و سلامت > پزشكی > بیماری ها

بیماری ها تمامی مباحث در مورد بیماری ها در اینجا

پاسخ
 
ابزارهای تاپیک جستجوی این تاپیک

ترمیم دریچه‌های قلب بدون نیاز به جراحی
  #81  
قدیمی 16/10/2011
آواتار faty38
faty38 faty38 آفلاین است
مدیر بازنشسته بخش پزشکی
 

جنسيت: زن
مدرک تحصيلی: فوق دیپلم
پست: 2,560
سپاس: 14
از این کاربر 194 بار در 163 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 1 بار در 1 پست اعتراض شده
چوب: 241,170
ترمیم دریچه‌های قلب بدون نیاز به جراحی


سلامت > درمان - همشهری آنلاین:
یک بررسی که مدت‌ها ارائه نتایج آن مورد انتظار بود حاکی از آن است که بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دریچه آئورت، شریان خروجی عمده قلب، را می‌‌توان بدون نیاز به جراحی قلب باز تعویض کرد و دریچه جدیدی را از طریق لوله‌ای درون شریان کار گذاشت.
به گزارش آسوشیتدپرس این شیوه نقاط ضعفی هم دارد، خطر بالاتر (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) و عدم اطمینان درباره اینکه دریچه‌های تعویضی تا چه مدتی کار خواهند کرد.
بااین وجود پزشکان پیشنهاد می‌کنند که اگر این دریچه جدید تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را به دست آورد، بیماران از این شیوه درمانی جدید مانند آنژیوپلاستی با بالون که به میلیون‌ها نفر مبتلا به انسداد شریانی امکان داد تا بدون عمل باز درمان شوند، استقبال خواهند کرد.
دکتر کریگ اسمیت، رئیس بخش جراحی قلب در دانشگاه کلمبیا و بیمارستان نیویورک- پرسبیترین می‌گوید: "این حقیقت که این شیوه درمانی از جراحی قلب باز استفاده نمی‌کند، به خودی خودی باعث جلب شدن بیماران به آن می‌شود."
او سرپرست این بررسی بوده است که نتایج آن یکشنبه 3 آوریل در کنفرانس کالج متخصصان قلب آمریکا در نیواورلئان اعلام شد.
دکتر مایکل کرافورد، رئیس اجلاس و رئیس بخش بیماری‌های قلب در دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو ابداع این شیوه جدید را "رویدادی تاریخی" خواند که به شکلی تاثیرگذار درمان بیماری‌های قلب را تغییر خواهد داد.
دریچه آئورت با افزایش سن ممکن است سفت و تنگ شود، و در نتیجه قلب مجبور شود برای عبور دادن خون از آن فشار بیشتری بیاورد. موارد شدید تنگی دریچه آئورت با جراحی برای تعویض دریچه درمان می‌شود، اما این جراحی برای بسیاری از افراد سالمند که دچار این عارضه هستند خطرناک است.
در پاییز گذشته پزشکان گزارش کردند آزمایش این روش جدید کمتر تهاجمی در بیمارانی که بیش از حد بیمار بودند که تحمل جراحی را داشته باشند، نشان دهنده افزایش قابل توجه میزان زنده ماندن بیماران بوده است. این بررسی جدید بر روی 700 بیمار دچار تنگی دریچه آئورت که خطر جراحی برای آنها زیاد بود انجام شد.
میانه سنی این بیماران 84 سال بود، این بیماران به طور اتفاقی به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه با جراحی مورد تعویض دریچه قرار گرفتند و گروه دوم با شیوه جدید درمان شدند. 28 بیمار از تحقیق خارج شدند زیرا هنگامی که دریافتند در گروه جراحی قرار دارند، از درمان منصرف شدند.
در پایان در هر دو گروه درمان به خوبی انجام شد.
پس از یک یکسال، حدود 24 درصد بیمارانی که از طریق شریان درمان شده بودند و 27 درصد بیمارانی که جراحی باز شده بودند، فوت کردنه بودند- که در بررسی با این شمار بیماران قابل مقایسه و بسیار کمتر از تعدادی بود که پژوهشگران پیش‌بینی می‌کردند.
اما سکته مغزی و سایر مشکلات عصبی در گروهی که از طریق شریان درمان شده بودند،‌ دو برابر گروه دیگر بود- 8 درصد در برابر 4 درصد. بررسی‌های قبلی نیز میزان بیشتر سکته مغزی را با درمان از طریق شریان نشان داده بود.
نشت دریچه هم با این شیوه جدید درمان شایع‌تر بود، اما پزشکان می‌گویند این مشکل با ادامه بررسی‌ها بهتر خواهد شد.
اسمیت می‌گوید: "مدت بیشتری لازم است تا این مشکل خل شود."
سازنده دریچه، شرکت Edwards Lifesciences در ایروین کالیفرنیا که هزینه این تحقیق را تامین کرده بود، و برخی از پژوهشگران مشاور شرکت بودند. این شرکت در حال حاضر به دنبال تایید دولتی برای فروختن این دریچه برای بیمارانی که قابل‌عمل نیستند و در چند ماه آینده برای بیماران کمتر بدحال مانند بیماران این بررسی،‌ است.
این شرکت قصد دارد این دریچه‌ها که از قبل در اروپا مورد استفاده بوده‌اند، به قیمت 30000 دلار بفروشد. یک بررسی دیگر که در اجلاس روز شنبه ارائه شد بر روی بیمارانی که تحمل عمل جراحی نداشتند و با این شیوه جدید درمان شدند، هزینه کلی این شیوه درمانی با دستمزد پزشکان و هزینه بستری‌شدن را 73653 دلار تعیین کرده بود.
با این وجود در این بیماران این هزینه به صرفه است- چرا که هزینه‌های بستری‌شدن بیمارانی که دریچه جدید دریافت نمی‌کنند، بالاتر است.
پزشکان در مورد این نتایج در یک بررسی صرفا یک ساله احتیاط به خرج می‌دهند، و می‌گویند دست کم پنچ سال بررسی لازم است تا معلوم شود که آیا این شیوه کمتر تهاجمی به اندازه تعویض دریچه با جراحی باز که در 20 سال گذشته معمول بوده است،‌ مناسب است یا نه.
.hamshahrionline.ir
__________________
Every man desires to live long , but no man would be old
Jonathan Swift
هر انسانی آرزومند آن است که طولانی زندگی کند , اما هیچ کس خواستار پیر شدن نیست
پاسخ با نقل قول

حملات قلبی در سیگاری‌های جوان
  #82  
قدیمی 16/10/2011
آواتار faty38
faty38 faty38 آفلاین است
مدیر بازنشسته بخش پزشکی
 

جنسيت: زن
مدرک تحصيلی: فوق دیپلم
پست: 2,560
سپاس: 14
از این کاربر 194 بار در 163 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 1 بار در 1 پست اعتراض شده
چوب: 241,170
حملات قلبی در سیگاری‌های جوان


دانش > تحقیق‌و‌ تولید - همشهری آنلاین:
سیگاری‌ها نسبت به غیر سیگاری‌ها در سال‌ها زودتر دچار حمله قلبی می‌شوند.
به گزارش رویترز دکتر گرگ فونارو، متخصص قلب در دانشکده پزشکی دیوید گفن در دانشگاه کالیفرنیا در لوس‌آنجلس که در این بررسی جدید شرکت نداشت، در این باره گفت: "افرادی که سیگار می‌کشند با احتمال بسیار بیشتری ممکن است (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) داشته باشند، و حمله قلبی در آنها یک دهه یا زودتر بروز خواهد کرد."
به گفته این یافته‌ها همچنین نشان می‌دهد "حتی در صورتی که سایر عوامل خطرساز را نداشته باشید، در صورتی که سیگار بکشید، ممکن است دچار حمله قلبی داشته باشید."
پژوهشگران به سرپرستی دکتر مایکل هاو از دانشگاه نظام بهداشتی میشیگان در آن آربور به بررسی 3600 افراد نفر افراد پرداختند که به علت حمله قلبی یا (فقط كاربران عضو مجاز به دیدن لینک ها هستند) ناپایدار - درد ناشی از کاهش خون‌رسانی به عضله قلب که پیش‌ساز حمله قلبی است- بستری شده بودند.
یک چهارم از بیماران سیگاری‌‌های فعلی بودند. و به طور میانگین این بیماران جوانتر بودند و مشکلات بهداشتی کمتری نسبت به غیرسیگاری‌های با مشکلات قلبی داشتند.
وجود مشکلات بهداشتی کمتر قبلی و سن پایین‌تر در حمله قبلی در این سیگاری‌ها توضیح‌دهنده یافته دیگر این پژوهشگران است که سیگاری‌های در این بررسی نسبت به غیرسیگاری‌ها با احتمال کمتری در شش ماه بعد از حمله قلبی فوت می‌کنند.
این "پارادوکس سیگاری‌ها"- این ایده که سیگاری‌های که دچار حمله قلبی می‌شوند، نسبت به غیرسیگاری‌ها پیامدهای بهتری از جمله خطر کمتر مرگ را دارند، اکنون حل و فصل شده است. این تفاوت در میزان و مرگ در طول شش ماه- پنج درصد میزان مرگ و میر مردان غیرسیگاری نسبت به سه درصد مرگ و میر در مردان سیگاری، و هشت و شش درصد مرگ و میر به ترتیب در زنان غیرسیگاری و سیگاری- را می‌توان با سن بیماران و سایر عوامل خطرساز توضیح داد.
فونارو گفت این یافته نمونه دیگر از خطرات قلبی سیگار کشیدن است، اما تاکید کرد ترک کردن سیگار این افزایش خطرات را برطرف کند.
او گفت: " هیچ گاه برای ترک کردن سیگار دیر نیست، و منافع ترک سیگار به سرعت ظاهر می‌شود."
به گفته او از چند روز پس از ترک سیگار، کاهش در خطر قلبی شروع می‌شود و در طول یک تا دو سال بیشتر خطر حمله قبلی ناشی از سیگار کشیدن قبلی برطرف می‌شود.
این یافته‌ها در جورنال کاردیولوژی آمریکا منتشر شده است، همچنین نشان می‌دهد که زنان سیگاری با احتمال بیشتری نسبت به مردان سیگاری در معرض حمله قلبی دیگر یا مشکلات قلبی دیگر در چند ماه آینده پس از حمله قبلی یا بروز آنژین قلبی هستند.
فونارو گفت: "پیام اصلی این است که سیگار کشیدن عامل خطرساز بسیار موثری برای مشکلات قلبی است و این خطرات ممکن است در زن‌ها حتی بسیار بیشتر است."
.hamshahrionline.ir
__________________
Every man desires to live long , but no man would be old
Jonathan Swift
هر انسانی آرزومند آن است که طولانی زندگی کند , اما هیچ کس خواستار پیر شدن نیست
پاسخ با نقل قول

همه چیز درباره ی بیماری قلبی و پیشگیری از ان + غذاهای مفید و مضر برای قلب
  #83  
قدیمی 28/12/2011
آواتار Queen
Queen Queen آفلاین است
بازنشسته
 

جنسيت: زن
پست: 4,000
سپاس: 3,986
از این کاربر 6,762 بار در 4,023 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 3 بار در 1 پست اعتراض شده
چوب: 64,670
همه چیز درباره ی بیماری قلبی و پیشگیری از ان + غذاهای مفید و مضر برای قلببسیاری از مردم علائم حمله قلبی را با بیماریهای ساده اشتباه می گیرند

بسیاری از اوقات، دردی را در قفسه سینه احساس می‌کنیم که نمی‌دانیم سوزش قلب است یا حمله قلبی؛ چراکه علائم این دو شبیه به هم هستند، اما پیامد آنها بسیار با هم متفاوت است.
نویسنده:بهار
(اشتباهی که من کردم...
با اینکه سابقه ی مریضی قلبی هم تو خانوادمون بود بهش توجه نکردم)


به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، محققان دانشگاه دالاس آمریکا در بررسی‌های افراد مراجعه‌کننده به اورژانس دریافته‌اند؛ بیشتر مراجعان با احساس سوزش قلبی یا سرماخوردگی به بیمارستان مراجعه کرده‌اند در حالی که این افراد دچار حمله قلبی شده‌اند.
به گفته محققان این دانشگاه، با مشاهده بعضی علائم به احتمال زیاد دچار حمله قلبی شده‌اید و نباید نسبت به آن بی‌توجه باشید . به عنوان مثال چنانچه ناگهان دچار عرق سرد شده یا درد از سمت قفسه سینه به سمت فک، دست‌ها یا شانه با انجام فعالیت فیزیکی افزایش یابد و نیز در صورت خستگی سریع باید به پزشک مراجعه کنید.

همچنین محققان دانشگاه دالاس، علائمی نظیر تنگی نفس، رنگ پریدگی و حالت تهوع را نیز از علائم حملات قلبی می‌دانند که فرد با مشاهده این علائم باید سریعا به اورژانس مراجعه کند؛ چرا که زمان برای بیماران حمله قلبی بسیار حیاتی است.


غذاهاي مفيد و مضر براي قلب

بیماری كرونر(1) قلبی به صورت مشكلاتی از قبیل دردهای آنژینی و انفاركتوس ( حمله قلبی) بروز می كند. آنچه كه سبب بروز بیماری قلبی می شود، تشكیل تدریجی رسوب های چربی یا پلاك ها در لایه داخلی دیواره سرخرگ ها می باشد. این رسوب ها سبب محدود كردن عبور جریان خون می شوند كه این پدیده را تصلب شرایین یا سخت شدن رگ ها (آترواسكلروز) می نامند.

دراین بیماری هیچ علامت واضحی وجود ندارد، اما زمانی كه آسیب به سرخرگ ها جدی شده و جریان خون به قلب محدود شود، سبب بروز درد خواهد شد .

مسدود شدن كامل یك سرخرگ خون رسان به قلب، منجر به حمله قلبی ناگهانی و كشنده می شود
. روش های متداول جهت پیشگیری از تصلب شرایین، شامل كاهش فشار خون ، دریافت رژیم غذایی كم چربی ، كاهش وزن اضافی و ترك سیگار می باشد. به برخی افراد نیزجهت كاهش كلسترول خون ، دارو داده می شود.

تحقیقات نشان می دهند كه ارتباط مستقیمی میان رژیم غذایی و بیماری قلبی وجود دارد و با دریافت یك رژیم غذایی سالم می توان سلامتی قلب و دستگاه گردش خون را حفظ كرد.
چه غذاهایی برای قلب مفید هستند؟
- كلم برگ، كلم قرمز، گل كلم، كلم بروكسل، كلم بروكلی، شلغم، چغندر، اسفناج، مارچوبه ، لوبیا سبز، نخود سبز، لویبا قرمز، لویبا چشم بلبلی ، نخود خشك وعصاره مخمر دارای ویتامین های گروه ب خصوصا" اسید فولیك هستند. تحقیقات متعددی نشان داده اند كه اسید فولیكی كه به طورطبیعی درموادغذایی یافت می شود، می تواند سبب كاهش ماده ای درخون به نام " هموسیستئین "(2) شود و به این ترتیب از ابتلا به تصلب شرایین پیشگیری می كند.

دانشمندان براین باورند كه این ماده مستقیما به دیواره رگ ها آسیب می رساند و سبب تشكیل رسوب های چربی می شود. تخمین زده شده است كه افزایش دریافت روزانه اسید فو لیك به میزان100 میكروگرم، سبب كاهش مرگ های مرتبط با بیماری كرونر قلبی به میزان 7 درصد در مردان و 5 درصد در زنان می شود.

- درجوامعی كه مقادیر فراوانی از ماهی های روغنی را مصرف می كنند ، مشاهده شده است كه شیوع بیماری های كرونر قلبی كمتر از جوامعی است كه مقدار كمی ماهی مصرف می كنند. ماهی های روغنی از قبیل : ماهی خالمخالی، آزاد و سایر ماهی ها از قبیل قباد، حلوا، شیر، كیلكا و اوزون برون دارای اسیدهای چرب مفیدی می باشند.

دانشمندان معتقدند كه این مواد باعث كاهش خطر انعقاد خون و همچنین ممانعت از افزایش چربی های مضر خون می شوند.

مصرف ماهی حداقل 3 بار درهفته ، برای افرادی كه دارای سابقه بیماری قلبی و همچنین افرادی كه مایل به پیشگیری از ابتلا به این بیماری هستند، توصیه می شود.

- جو دو سر، حبوبات ، سیب وگلابی؛ غنی از فیبر محلول(3) هستند كه به كاهش سطوح كلسترول خون كمك می كنند. سیر نیز اثر مشابهی دارد. افزایش كلسترول خون ، به خصوصLDL كلسترول ( كلسترول بد )، یكی ازعوامل عمده بروز تصلب شرایین است . مصرف منظم چنین غذاهایی به كاهشLDL( كلسترول ) كمك می كند.

- روغن زیتون ، روغن كانولا، مغزها و دانه ها حاوی نوعی از اسیدهای چرب به نامMUFA( اسیدهای چرب غیر اشباع ) هستند كه به كاهش سطوحLDL– كلسترول كمك می كنند.

- میوه ها و سبزی ها ، حاوی ویتامین های آنتی اكسیدان ( ضد سرطان ) ، مواد معدنی و مواد مغذی مفیدی هستند كه سبب متوقف كردن آسیب ناشی از عمل مواد سرطان زا به دیواره سرخرگ ها می شوند.

مصرف حداقل روزانه 3 واحد از این غذاها توصیه می شود. سه چهارم لیوان آب میوه یا سبزی ها به عنوان یك واحد محسوب می شود كه معادل یك عدد میوه متوسط یا یك لیوان سبزی خرد شده خام یا نصف لیوان پخته است .
از چه غذاهایی باید پرهیز كنیم ؟
گوشت و فرآورده های آن، لبنیات پرچربی و كره ، دارای مقادیر زیادی نوعی چربی هستند كه باعث افزایش سطوحLDL ( كلسترول ) درخون می شوند. در بیماریهای قلبی مصرف این غذاها را باید به حداقل رساند.

همچنین مصرف كیك و بیسكویت به علت نوع چربی به كار رفته در آنها، سبب افزایش سطحLDL (كلسترول ) می شود .

انواع غذاها و سوپ های آماده ی مصرف و یا كنسرو شده ، غذاهای بیرون از منزل ، سوسیس و كالباس و گوشت های نمك سود شده و كلا" گوشت و فرآورده های آن و همچنین تنقلات شور سرشار از نمك ( سدیم كلراید) هستند. دریافت زیاد سدیم با فشار خون بالا ارتباط دارد كه از عوامل خطر موثر در بروز بیماری قلبی است. كاهش مصرف این نوع غذاها و نمك طعام سر سفره به كاهش فشار خون كمك می كند.
چند نكته :
- به سیگاری ها توصیه می شود كه به ترك سیگار مبادرت ورزند ، زیرا نیكوتین سبب افزایش ضربان قلب ، افزایش فشار خون و افزایش نیاز بافت قلب به اكسیژن می شود. با مصرف سیگار توانایی خون درحمل اكسیژن كاهش می یابد. عوامل سرطان زای دود سیگار به دیواره سرخرگ ها آسیب می رسانند.

- استراحت و شل كردن عضلات، جهت كاهش میزان استرس لازم است . استرس از طریق افزایش هورمون های استرس ( ازجمله آدرنالین ) سبب تولید و افزایش كلسترول می شود.

پی نوشت ها :
(1) سرخرگ كرونر، سرخرگ تغذیه كننده قلب می باشد.

(2) هموسیستئین، یك ماده ی حاوی سولفور است كه هنگام سوخت و ساز اجزای تشكیل دهنده ی پروتئینها در بدن تولید می شود.

(3) فیبر محلول، بخشی از اجزای تشكیل دهنده ی گیاهان است كه بدن ما قادر به هضم آن نیست و با آب، تشكیل ژل می دهد


گرفتگي عروق قلب تا 70 درصد بدون علامت است


رييس چهارمين کنگره بين المللي قلب و عروق خاورميانه گفت: گرفتگي عروق کرونر قلب تا 70 درصد هيچ گونه علامت و نشانه ظاهري همچون درد و تنگي نفس ندارد، اما اين امر دليل بر سلامتي فرد نيست بلکه مرحله نهفته بيماري قلبي است.
دکتر "محمد جواد زيبايي نژاد" روز شنبه در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار علمي ايرنا گفت: به منظور تشخيص بيماري هاي نهفته قلبي، بايد تست هاي قلبي(تست ورزش و نوار قلب) انجام شود که اين کار به خصوص در برخي مشاغل همچون خلباني، بايد از 40 سالگي به بعد انجام شود تا کوچکترين گرفتگي هاي عروق تشخيص داده شود.
زيبايي نژاد افزود: زماني که گرفتگي عروق کرونر قلب به بالاتر از 70 درصد برسد علايم بيماري هاي قلبي شامل احساس درد، تنگي نفس، احساس فشار در قفسه سينه و ساير علايم ظاهري بروز پيدا مي کند که عوامل خطري همچون آلودگي هوا، روند گرفتگي 70 درصدي عروق کرونر قلب را به 100 درصد مي رساند و در نتيجه احتمال سکته قلبي را افزايش مي دهد.
پاسخ با نقل قول

  #84  
قدیمی 28/12/2011
آواتار Queen
Queen Queen آفلاین است
بازنشسته
 

جنسيت: زن
پست: 4,000
سپاس: 3,986
از این کاربر 6,762 بار در 4,023 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 3 بار در 1 پست اعتراض شده
چوب: 64,670
* آلودگي هوا و سکته قلبي


وي با بيان اينکه آلودگي هوا، اکسيژن رساني به قلب و ريه را دچار اختلال و بيماري هاي قلبي و عروقي را تشديد مي کند گفت: در کساني که دچار 70درصد گرفتگي عروق و بيماري نهفته قلبي هستند آلودگي هوا با اکسيژن رساني نامناسب به قلب، ميزان گرفتگي عروق را به 90 تا 100 درصد مي رساند و در نتيجه سکته هاي قلبي را سرعت مي بخشد.
زيبايي نژاد اضافه کرد: با حذف عوامل خطر ساز همچون کنترل چربي، قند و فشار خون، عدم استعمال دخانيات ، تغذيه سالم و وارد کردن ورزش و تحرک به برنامه عادي روزانه مي توان از تنگي 70 درصدي عروق قلب پيشگيري کرد. .. </span>
رييس مرکز تحقيقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکي شيراز يادآور شد: عواملي همچون چربي خون، ديابت، فشار خون و سيگار به مرور زمان به تنگ شدن عروق قلبي منجر مي شود.
زيبايي نژاد با اشاره به اينکه سيگار و آلودگي هوا بروز بيماري هاي قلبي و سکته هاي قلبي را تسريع مي کند گفت: بررسي هاي مختلف نشان داده است متوسط عمر افراد در مناطق آلوده تهران در مقايسه با نقاط داراي هواي پاک و مناطق روستايي کوتاهتر است.
رييس چهارمين کنگره بين المللي قلب و عروق خاورميانه با بيان اينکه علاوه بر ژنتيک، مردان به علت اينکه بيشتر سيگار مي کشند بيشتر دچار بيماري هاي قلبي و عروقي مي شوند، گفت: تا 50 سالگي مردان بيشتر از زنان دچار سکته هاي قلبي مي شوند، اما از سن 50 سال به بالا ريسک سکته هاي قلبي در مردان و زنان يکسان است.
زيبايي نژاد يادآور شد: در جوامع سيگاري خطر وقوع سکته هاي قلبي هم بيشتر است. در جوامع اروپايي حدود 10 سال است که به علت کم شدن مصرف دخانيات در مردان و در مقابل افزايش آن در زنان، ميزان سکته هاي قلبي در مردان کمتر شده، اما در زنان به علت مصرف بيشتر سيگار سکته هاي قلبي بيشتر شده است.

* کاهش سن سکته هاي قلبي در ايران و خاورميانه

رييس چهارمين کنگره بين المللي بيماري هاي قلبي و عروقي با اشاره به اينکه سکته قلبي زير 55 سال سکته قلبي زودرس محسوب مي شود گفت: سن وقوع سکته هاي قلبي در ايران و منطقه به سنين زير 50 و 55 سالگي به خصوص در مردان رسيده است، اين در حاليست که دوران ميانسالي يعني 55 تا 60 سالگي از نظر بازدهي ، بهترين عمر انسان محسوب مي شود.

* مصرف خودسرانه دارو و بيماري قلبي

وي، با بيان اينکه هنوز ارتباط بين مصرف آنتي بيوتيک‌ها و عوارض آن بر روي سيستم قلب و عروق ثابت نشده است، گفت: از عوارض جانبي بسياري از آنتي بيوتيک‌ها اثر نابجاي آنها بر روي ماهيچه قلب است؛ از اين رو مصرف خودسرانه داروها توصيه نمي‌شود.
رييس چهارمين کنگره بين المللي قلب وعروق خاورميانه، از پرفشاري خون، افزايش چربي خون، ديابت، استعمال دخانيات، چاقي و بي تحرکي به عنوان عوامل خطرساز در بروز بيماري‌هاي قلب و عروق ياد کرد و افزود: هم اکنون بيش از 70 درصد بودجه درمان، پيشگيري و تشخيص دولت‌ها صرف بيماري‌هاي قلب و عروق مي‌شود.

* ارتباط استرس و سکته قلبي

وي، استرس را عامل ديگري براي بروز سکته قلبي برشمرد و افزود: استرس‌ها از دو مسير(کانال) ميزان بروز بيماري‌هاي قلب و عروق را افزايش مي‌دهند؛ به اين صورت که در زمان استرس هورمون‌هاي شيميايي نظير اپي نفرين ترشح و باعث تنگي عروق قلب و تشديد آترواسکلروز و پرفشاري خون مي‌شود. اين در حالي است که استرس از مسير ديگري باعث کاهش تحرک فعاليت‌ جسمي و ورزش هم مي‌شود.
رييس چهارمين کنگره بين‌المللي قلب وعروق خاورميانه، استرس را متفاوت از زندگي پرمشغله عنوان کرد و در تعريف استرس يادآور شد: در استرس ميزان ضربان قلب و فشار خون افزايش مي‌يابد.

* چاقي و بيماري قلبي

زيبايي نژاد، مهم‌ترين عامل پيشگيري از بروز بيماري‌هاي قلب و عروق را کاهش عوامل خطر ، همچون چاقي و اضافه وزن برشمرد و افزود: در پديده چاقي، چربي و پلاکت در عروق کرونر رسوب مي‌کند به همين علت بايد در رژيم غذايي ميزان مصرف چربي‌هاي اشباع شده به حداقل برسد و ميزان مصرف چربي اشباع نشده افزايش يابد.
وي، چربي‌هاي اشباع شده را شامل دو نوع چربي حيواني و نباتي (امحا و احشا حيوانات نظير دل، جگر، کله پاچه، چربي گوشت قرمز) عنوان کرد و گفت: چربي‌هاي غير اشباع در دو دسته از مواد غذايي نظير انواع ماهي‌ها (امگا3) و انواع مغزها همچون پسته، آجيل يافت مي‌شود.
رييس چهارمين کنگره بين‌المللي قلب وعروق خاورميانه، چربي‌ها را سرمنشا بسياري از هورمون‌هاي شيميايي بدن عنوان کرد و افزود: بايد موازنه خاصي بين چربي‌هاي اشباع شده و اشباع نشده برقرار شود. .. </span>
وي با توصيه نسبت به مصرف ماهي به صورت دو بار در هفته گفت: مصرف ماهي و آبزيان در کاهش بروز سکته هاي قلبي نقش موثري دارد و مصرف قرص روغن ماهي جز در موارد خاصي که فرد نسبت به مصرف ماهي ها حساسيت دارد توصيه نمي شود

نشانه هاي بيماريهاي قلبي و اصول پيشگيري از آنها

بيماريهاي قلب و عروق علت اصلي مرگ و مير و از عوامل مهم ناتواني هاي افراد ديابتي است . مهمترين علت پيدايش بيماريهاي -قلبي -عروقي ،تصلب شراين مي باشد . تصلب شراين باعث مي شود که سرخرگ هاي گوناگوني که به قسمتهاي مختلف بدن خون مي رسانند ، بتدريج سخت و تنگ گردند و توانايي آنها براي انتقال اکسيژن و مواد غذايي به سلول هاي بدن کاهش يابد .عواملي هستند که موجب سريعتر شدن تصلب شراين ميگردند.و در صورت وجود آنها احتمال پيدايش بيماريهاي قلبي و عروقي افزايش پيدا مي کند . براي پيشگيري از پيدايش بيماريهاي قلبي -عروقي و مرگ و مير و ناتواني ناشي از آنها ، بايد اين عوامل خطر را بشناسيد و به توصيه هاي پزشکي لازم توجه نماييد . عوامل خطر براي بيماريهاي قلب و عروق عبارتند از : سن بالا ، جنس مذکر ، سابقه خانوادگي سکته قلبي زودرس ، فشار خون بالا ، افزايش چربي هاي خون (بويژه کلسترول ) ، بيماري قندي ، سيگار کشيدن ، چاقي ، کم تحرکي و اختلال در انعقاد خون .
با توجه به اينکه ديابت از عوامل خطر بيماريهاي قلبي عروقي است و معمولا با عوامل خطر ديگر همراهي دارد (وگاهي شايد ايجاد کننده آنها باشد مبتلايان به ديابت بايد بيش از ديگران مراقب سلامت قلب و عروق خود باشند . پژوهشهاي فراوان پزشکي نيز نشان داده اند که عوامل خطر قلبي -عروقي در مبتلايان به ديابت نوع 2 شايعتر است .
بيماريهاي قلبي عروقي را مي توان به سه گروه عمده تقسيم کرد :
* بيماريهاي عروق کرونر قلب
* حوادث عروقي مغز
* بيماريهاي رگهاي محيطي بزرگ


بيماريهاي عروق کرونر قلب
قلب يک پمپ عضلاني به اندازه مشت گره کرده انسان است که در هر دقيقه بطور متوسط 60 تا 100 بار مي تپد و خون را در بدن به گردش در مي آورد . گردش خون سبب مي شود که اکسيژن و مواد غذايي به اعضاي بدن برسد و مواد زايد ناشي از فهاليت سلولهل نيز دفع گردد .عضله قلب هم از اين قاعده مستثني نيست . وبايد خون رساني مناسبي داشته باشد . تا عمل حياتي خود را بدرستي انجام دهد . خونرساني به عضله قلب توسط رگهايي موسوم به سرخرگهاي کرونر صورت مي گيرد رسيدن خون به قلب و ميزان فعاليت عضله قلب تا حدي مشابه وضعيت عرضه و تقاضا است ؛هر چه قلب فعاليت بيشتري داشته باشد به خون بيشتري احتياج خواهد بود . سرخرگهاي کرونر بايد بتوانند اين افزايش نياز را تامين کنند و گرنه سلولهاي عضله قلب با مشکل کم خوني روبرو خواهند شد.
تصلب شراين و همچنين پيدايش لخته ها درون رگهاي کرونر سبب مي شود که خونرساني به سلولهاي عضله قلب کاهش يابد .در نتجه کمبود اکسيژن و مواد غذايي و انباشت مواد زائد در عضله قلب ، دردي پديد مي آيد که به درد قلبي يا آنژطن صدري معروف است اگر سرخرگ کرونر بطور کامل بسته شود ، سلولهاي قلبي مربوط به آن حوزه خواهند مرد که به اين وضعيت انفاکتوس يا سکته قلبي مي گويند . گاهي نيز در اثر اختلال شديد و گسترده در کارکرد عضله قلب ،مرگ ناگهاني رخ ميدهد.

نشانه هاي مهم بيماريهاي قلبي

1- درد قفسه سينه : اين درد فشارنده در ناحيه پشت جناغ سينه احساس مي شود و ممکن است به گردن ، دستها ، پشت ويا شکم هم انتشار يابد . آنژين صدري اغلب هنگام کارهاي بدني يا فشارهاي روحي و رواني که فعاليت قلب افزايش پيدا مي کند ، بروز مي نمايد و معمولا با استراحت ي نيتروگلسيرين زيرزباني تسکين مي يابد اگر درد با استراحت يا چندين دقيقه پس از مصرف قرص زير زبان بهبود نيافت و ويزه اگر همراه با تنگي نفس ، تهوع و تعرق شديد بود ، ممکن است نشانه سکته قلبي باشد . بدليل اختلال در اعصاب محيطي ، شدت نشانه هاي بيماري قلبي در افراد ديلبتي ممکن است کمتر از ميزان مورد انتظار باشد . از اين رو شما که به ديابت مبتلا هستيد بايد بطشتر مراقب باشيد و بموقع به پزشک مراجعه کنيد البته درد هاي سينه فقط نشانه بيماري قلبي نيست و ممکن است در اثر بيماري گوارشي يا ريوي نيز پديد آيد .

2- تنگي نفس : احساس تنگي نفس مي تواند از نشانه هاي بيماري عروق کرونر قلب باشد گرچه در بسياري از بيماريهاي تنفسي و ... نيز اين حالت پديد مي آيد.

3- تپش قلب : در اين وضعيت ، فرد بطور ناراحت کننده اي ضربان قلب خود را احساس مي کند . تپش قلب در حالتهاي اضطراب و برخي بيماريهاي ديگر قلبي نيز ممکن است پديدار شود.

4 - خيز يا ادم :در مراحل پيشرفته تر بيماري قلبي که کارکرد پمپ قلب اشکال پيدا مي کند ، مايع موجود در بافتهاي بدن بطور کامل تخليه نمي شود و در زير جلد انباشته مي گردد. البته خيز يا آدم در نتجه بطماريهاي وتريسي پاها ، بيماري کبد ، اختلالات کليوي و ... نيز ممکن است پديد آيد .


حوادث عروقي مغز ( سکته مغزي )
هنگامي که رگهاي تغذيه کننده مغز بشدت آسيب ببيند ، خون به سلولهاي مغزي نمي رسد و آنها دچار مرگ خواهند شد . که به اين حالت سکته مغزي مي گويند . سکته مغزي هم در اثر تنگي و بسته شدن رگهاي مغز پديد مي آيد و هم بدنبال پاره شدن و خونريزي رگهاي مغز . مهمترين عامل خطر براي حوادث عروقي مغز افزايش فشار خون است . خطر سکته مغزي در مبتلايان به ديابت که فشار خون بالا هم دارند ، دو برابرافرادي است که تنها به پرفشاري خون دچار هستند . اين همسئله اهميت کنترل فشار خون در بيماري ديابت را آشکار تر مي سازد . نشانه هاي حوادث عروقي مغز بسته به اينکه کدام قسمت مغز اختلال خونرساني پيدا کند ، بسيار گوناگون هستند . کرختي يا ضعف حرکتي شديد در يک نيمه بدن و نابينايط يا تاري ديد زودگذر يک چشم از جمله نشانه هاي حوادث عروقي مغز مي باشند .

بيماريهاي رگهاي محيطي

منظور از بيماريهاي رگهاي محيطي بيماريهايي است که عروق غير رگهاي قلب و مغز را گرفتار مي کنند . اين بيماريها معمولا در نتيجه تنگ شدن رگهايي که خون را به پاها و دستها مي رسانند ، پديد مي آيند.کاهش خونرساني به پاها به سبب دو نوع عارضه مي شود .


1- قانقاريا يا گانگرن : مرگ بافتي در اثر رسيدن خون به اندامها که در نهايت به قطع آن اندام مي انجامد.

2 - لنگش متناوب : بعلت تصلب رگهايي که خون را به اندامهاي تحتاني برسانند ، پس از مدتي راه رفتن درد شديدي معمولا در عضلات پشت ساق پا بوجود مي آيد که باعث لنگيدن مي شود .

بطور کلي احتمال اينکه مبتلايان به ديابت نياز به قطع قسمتي از پاهايشان پيدا کنند ، 15 تا 40 برابر افراد غير مبتلا به ديابت است . بنابراين پايبندي به توصيه هاي مربوط به پيشگيري از بيماريهاي قلبي و عروقي و نيز رعايت اصول مراقبت از پاها ، براي افراد ديابتي بسيار اهميت دارد .

اصول پيشگيري از بيماريهاي قلب و عروق در افراد ديابتي

1- چربي بويژه کلسترول خون خود را کاهش دهيد .
کلسترول که نوعي چربي است ، در پيدايش و گسترش تصلب شراين نقش مهمي دارد زيرا مي تواند در ديواره رگها رسوب کند و همراه با عوامل ديگر به تنگي و بسته شدن سرخرگها بيانجامد . کلسترول دو نوع مهم دارد - کلسترول بد ldl که موجب بسته شدن رگها و بيماري قلبي -عروقي مي شود 2-کلسترول خوب (ldh) که کلسترول اضافي بدن را از بافتها خارج مي کند و خطر بيماري قلبي را مي کاهد .نوعي از کلسترول که بايد غلظت کمي در خون داشته باشد ، همان نوع بد يا ldl است . شما مي توانيد با مصرف غذاهاي پرچربي و رعايت توصيه هاي پزشکتان ، چربي خون خود را در سطح مناسب نگه داريد .

2- فشار خون خود را کنترل کنيد .
فشار خون بالا افزون براينکه فشار بيشتري برقلب وارد مي سازد و نياز آن بخون را افزايش مي دهد ، روند تصلب شراين را تسريع مي کند. و سبب آسيب اعضاي گوناگون بدن هم مي شود .

3 - وزن خود را در حد مطلوب نگه داريد .
چاقي عامل خطر مهمي براي افزايش فشار خون است .همچنين چاقي يا اضافه وزن موجب افزايش مقاومت سلولهاي بدن نسبت به انسولين مي شود.شما بايد زير نظر يک پزشک يا متخصص تغذيه وزن بدنتان را به ميزان متناسب با قد ، جنس وسن خود برسانيد

4 - سيگار نکشيد
استعمال دخانيات سبب افزايش ضربان قلب و در نتيجه کار قلب مي شود و فشار خون را هم بالا مي برد . همچنين سيگار با اثر روي عوامل انعقادي و نيز تغليظ خون ، احتمال تشکيل لخته و بسته شدن سرخرگها را افزايش مي دهد . افزون بر اين ، سيگار با اثر بر روي رگهاي کوچک ،خونرساني به بخشهاي انتهايي اندام ها را مختل مي کند و اين عارضه در افراد ديابتي که گرفتاري اعصاب محيطي نيز دارند ، بسيار مهم است و خطر قطع عضو را باز هم افزايش مي دهد اين آثار جدي از آثار سرطان زايي سيگار است .که موجب ناتواني و مرگ خواهد شد . امروزه سيگار مهمترين علت قابل پيشگيري سرطان بشمار مي رود .

5- قند خون خود را کنترل کنيد .
کنترل دقيق قند خون ، هم بطور مستقيم و هم بطور غير مستقيم ، نقش مهمي در پيشگيري از بيماريهاي عروقي مي تواند داشته باشد .


6 - فعاليت ورزشي منظم داشته باشيد .
پژوهشهاي پزشکي نشان داده اند که داشتن يک زندگي کم تحرک ، صرف نظر از عوامل خطر ديگر ، احتمال ديابت ، چاقي و بيماري کرونر قلب را افزايش مي دهد . پياده روي ، دوچرخه سواري ، تنيس روي ميز ، باغباني و دويدن آرام فعاليتهاي بدني هستند که اثر مفيدي بر تندرستي شما خواهند داشت . توصيه مي شود که روزانه 30 دقيقه به فعاليتهاي بدني بپردازيد اين ميزان فعاليت را مي توانيد در سه دوره 10 دقيقه اي نيز انجام دهيد
پاسخ با نقل قول

ایست قلبی ...
  #85  
قدیمی 28/12/2011
آواتار Queen
Queen Queen آفلاین است
بازنشسته
 

جنسيت: زن
پست: 4,000
سپاس: 3,986
از این کاربر 6,762 بار در 4,023 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 3 بار در 1 پست اعتراض شده
چوب: 64,670
ایست قلبی ...

منظور از ایست قلبی حالتی است که ضربان قلب کاملاً از بین می‌رود و منظور از ایست تنفسی از کار افتادن تنفس خود بخودی در فرد است (ایست‌ قلبی‌ عبارت‌ است‌ از فقدان‌ کامل‌ پمپ‌ کردن‌ خون توسط‌ قلب‌). این حالات می‌تواند به دنبال سکته قلبی ، شوک ، خونریزیهای بسیار شدید ، گیر کردن اجسام خارجی در حلق ، غرق شدگی ، برق گرفتگی و ... رخ دهد. ایست تنفسی اولیه ظرف دقایقی کوتاه باعث ایست قلبی می‌شود و ایست قلبی اولیه نیز به سرعت به ایست تنفسی می‌انجامد. تأخیر در درمان‌ حتی‌ برای‌ 5-3 دقیقه‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ مرگ‌ یا آسیب‌ دایمی‌ مغز شود. بروز این‌ حالت‌ تا سن‌ 45 سالگی‌ در مردان‌ بیش‌ از زنان‌ است‌، اما پس‌ از آن‌ برابر است‌.


علایم‌ شایع‌

* منگی‌ کوتاه‌مدت‌، و به‌ دنبال‌ آن‌ غش‌ کردن‌ و از دست‌ دادن‌ هوشیاری‌
* نبض‌ لمس‌ نمی‌شود. تنفس‌ نیز معمولاً متوقف‌ می‌شود.
* پوست‌ به‌ رنگ‌ آبی‌ ـ سفید در می‌آید. مردمک ها نیز گشاد می‌شوند.
* تشنج‌
* گاهی‌ از دست‌ رفتن‌ کنترل‌ ادرار و مدفوع‌. غش‌ کردن‌ ساده‌ در نگاه‌ اول‌ ممکن‌ است‌ شبیه‌ ایست‌ قلبی‌ به‌ نظر آید، اما در غش‌ کردن‌ ساده‌، نبض وجود دارد و تنفس‌ قطع‌ نمی‌شود.


علل بیماری

* نامنظمی‌های‌ ضربان‌ قلب‌
* حمله‌ قلبی‌ (انفارکتوس، بیماری‌ تصلب‌ شرایین‌ قلب‌)
* فقدان‌ گردش‌ خون و شوک‌ عمیق‌ ناشی‌ از خونریزی‌ یا عفونت‌ شدید
* فقدان‌ اکسیژن ناشی‌ از غرق‌شدگی‌، خفگی‌، یا بیهوشی‌
* تغییرات‌ عمده‌ در ترکیب‌ الکترولیتی‌ خون‌، مثلاً به‌ هم‌ خوردن‌ تعادل‌ پتاسیم یا مایعات‌


استرس، دیابت‌ شیرین‌، مصرف‌ داروهایی‌ مثل‌: دیژیتال (حتی‌ افزایش‌ خفیف‌ غلظت‌ این‌ داروی‌ قوی‌ در خون‌ می‌تواند ریتم‌ قلب‌ را دچار اختلال‌ کند.)، ادرارآورها (دیورتیک‌ها) (این‌ داروها می‌تواند باعث‌ کاهش‌ پتاسیم‌ خون شوند.)، آدرنالین یا هر دارویی‌ که‌ فشار خون‌ را در یک‌ بیمار قلبی‌ افزایش‌ دهد، از جمله‌ داروهایی‌ که‌ جهت‌ سرماخوردگی‌ مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند، و قرص‌ها و اسپری‌ها جهت‌ رفع‌گرفتگی‌ بینی‌ (ضداحتقان‌ها) و مصرف‌ مواد مخدر، به‌خصوص‌ کوکایین‌ و مواد مخدر تزریقی‌ از عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر بیماری هستند.

تشخیص ایست قلبی و تنفسی
جهت اطمینان از ایست تنفسی با مشاهده حرکات تنفسی قفسه سینه می‌توان به وجود تنفس در مصدوم پی برد و یا می‌توان گوش یا گونه خود را نزدیک دهان وی قرار داد تا صدای تنفس وی را شنیده، یا جریان آن را حس کرد و یا از گرفتن شیشه ساعت یا آینه کوچک جلوی دهان و بینی مصدوم استفاده کرد تا بخارات خارج شده از دهان مصدوم مشخص شود. سپس نبض بیمار بررسی می‌شود. بهترین محل لمس نبض در بچه‌های کوچک نبض شریان رانی است که در ناحیه کشاله ران لمس می‌شود و یا شریان بازویی ؛ و بهترین محل نبض در بچه‌های بزرگتر (بالای یک سال) و بالغین نبض گردنی است که در ناحیه گردن و کنار غضروف تیروئید قرار دارد. لمس نبض باید با دو انگشت نشانه و میانی صورت گیرد. در صورتی که هیچگونه نبضی احساس نشود و یا مصدوم تنفس خود بخودی نداشته باشد، عملیات احیاء باید انجام شود.

اقدامات امدادی‌

* در صورت‌ بروز هر یک‌ از مشکلاتی‌ که‌ در قسمت‌ علل‌ ذکر شد، باید فوراً درمان‌ لازم‌ انجام‌ شود.
* اگر مبتلا به‌ بیماری‌ قلبی‌ هستید، تا حد امکان‌، اطلاعات‌ خود را در مورد تمام‌ داروهایی‌ که‌ دریافت‌ می‌دارید، از جمله‌ داروهای‌ بدون‌ نسخه‌، افزایش‌ دهید.
* ترتیبی‌ فراهم‌ آورید که‌ اعضای‌ خانواده‌ و دوستان‌ نزدیکتان‌ احیای‌ قلبی‌ ـ ریوی‌ (cpr) را فرا بگیرند.


* کسانی‌ که‌ در نزدیکی‌ فرد باشند و آموزش‌ لازم‌ در زمینه‌ تشخیص‌ ایست‌ قلبی‌ و انجام‌ احیای‌ قلبی‌ ـ ریوی‌ را دیده‌ باشند، اغلب‌ می‌توانند ضربان‌ قلب‌ را باز گردانند. اما نتیجه‌ نهایی‌ به‌ علت‌ زمینه‌ساز ایست‌ قلبی‌ بستگی‌ دارد. به‌ محض‌ بازگشت‌ ضربان‌ قلب‌، فرد را باید به‌ نزدیکترین‌ مرکز اورژانس‌ انتقال‌ داد. امکان‌ دارد ایست‌ قلبی‌ مجدداً باز گردد.
* توجه کنید در صورتی‌ که‌ نتوان‌ پمپاژ قلب‌ را در عرض‌ 5-3 دقیقه‌ به‌ راه‌ انداخت‌، احتمال دارد مرگ‌ یا آسیب‌ دایمی‌ مغز پیش می‌آید.
* اشتباه‌ گرفتن‌ غش‌ کردن‌ یا سایر علل‌ از دست‌ دادن‌ هوشیاری‌ با ایست‌ قلبی‌. پیش‌ از آغاز احیای‌ قلبی‌ ـ ریوی‌، نبض‌ بیمار را در گردن‌ بررسی‌ کنید.


* اگر فرد بیهوش‌ است‌ و نفس‌ نمی‌کشد: شماره‌ اورژانس‌ را برای‌ کمک‌ یا آمبولانس‌ بگیرید. اگر قربانی‌ کودک‌ است‌، یک‌ دقیقه‌ عملیات‌ احیا را انجام‌ دهید، سپس‌ اورژانس‌ را بگیرید. برای‌ کمک‌ فریاد بزنید. قربانی‌ را ترک‌ نکنید. فوراً تنفس‌ دهان‌ به‌ دهان‌ را آغاز کنید. اگر قلب ضربان‌ ندارد، ماساژ قلبی‌ بدهید. عملیات‌ احیا را تا زمان‌ رسیدن‌ کمک‌ ادامه‌ دهید.


درمان‌

* به‌ همراه‌ اعضای‌ خانواده‌تان‌ احیای قلبی ـ ریوی (cpr) را فرابگیرید. برای‌ اطلاعات‌ بیشتر با نزدیکترین‌ مرکز بهداشتی‌ یا بیمارستان‌ تماس‌ حاصل‌ کنید. با فراگیری‌ احیای‌ قلبی‌ ـ ریوی‌ ممکن‌ است‌ بتوانید جان‌ یک‌ نفر را در آینده‌ نجات‌ دهید.
* اگر مشکل‌ قلبی‌ دارید، یا در خطر بروز مشکل‌ قلبی‌ هستید، یک‌ گردن‌آویز یا دست‌بند مخصوص‌ همراه‌ داشته‌ باشید تا در مواقع‌ اورژانس‌ بتوان‌ به‌ سرعت‌ به‌ مشکل‌ شما پی‌ برد.


* پس‌ از اینکه‌ با احیای‌ قلبی‌ ـ ریوی‌ ضربان‌ قلب‌ برگشت‌، از اکسیژن‌ اگر در دسترس‌ است‌ استفاده‌ کنید (اکسیژن‌ اورژانس‌ ممکن‌ است‌ در مغازه‌ جوشکاران‌ موجود باشد).
* دارو برای‌ درمان‌ علت‌ زمینه‌ساز ایست‌ قلبی‌، پس‌ از اینکه‌ فاز بحرانی‌ سپری‌ شد.


* پس‌ از بهبودی‌، فعالیت‌ها باید تدریجاً از سر گرفته‌ شوند. فعالیت‌ جنسی‌ و رانندگی‌ پس‌ از موافقت‌ پزشک‌ می‌توانند آغاز شوند.
* به‌ فردی‌ که‌ علایم‌ ایست‌ قلبی‌ دارد، مایعات‌ یا غذا ندهید. بیمار ممکن‌ است‌ خفه‌ شود.


زمان انجام عملیات احیاء
بیشترین شانس برای زنده ماندن ارگانهای حیاتی بدن خصوصاً مغز در صورت ایست قلبی و تنفسی 3 الی 4 دقیقه است و در این فرصت باید سریعاً اقدامات اولیه برای مصدوم انجام شود. حداکثر زمان انجام عملیات احیای قلبی – ریوی در منابع علمی مختلف ، گوناگون ذکر شده ؛ اما مدت زمانی بین 30 تا 45 دقیقه زمانی مناسب به نظر می‌رسد که پس از این مدت اگر عملیات احیاء موفق به نجات مصدوم یا بیمار نگردید، می‌توان از ادامه عملیات خودداری نمود.

احیای قلبی – ریوی (cpr)
همان گونه که ذکر شد چنانچه پس از وقوع ایست قلبی و تنفسی در کمتر از 4 دقیقه به فرد مصدوم رسیدگی شود و عملیات احیاء وی شروع گردد شانس زنده ماندن وی بالا خواهد رفت. قبل از شروع عملیات احیای قلبی – ریوی باید مطمئن شد آیا فرد واقعاً دچار ایست قلبی – ریوی شده است یا خیر، چرا که انجام عملیات احیای قلبی – ریوی بر روی فردی که دچار ایست قلبی نشده باشد، می‌تواند منجر به ایست قلبی و مرگ وی شود و انجام ماساژ قلبی و دادن تنفس مصنوعی صرفاً در مواردی باید انجام شود که یا ایست کامل قلبی و تنفسی صورت گرفته باشد و یا وضعیت ضربان قلب و تنفس به گونه‌ای مختل باشد که باعث اختلال و افت شدید هوشیاری ، بیهوشی مصدوم ، کبودی صورت و لبها و بروز اختلال شدید در علائم حیاتی شده باشد و با ادامه حیات وی منافات داشته باشد.

مراحل عملیات احیا
1- بیمار را به پشت بخوابانید و او را صدا بزنید و به آرامی تکان دهید تا پاسخ به تحریک مشخص شود.
2- اگر بیمار بدون پاسخ باشد راههای تنفسی او را کنترل کنید. چنانچه راه تنفسی بسته است با کمک انگشت راه تنفسی وی را باز کنید و چنانچه راه تنفسی باز است ولی بیمار نفس نمی‌کشد تنفس مصنوعی را شروع کنید.

3- در صورتی که از صدمه ندیدن مهره‌های گردنی مصدوم مطمئن هستید، گردن مصدوم را به جلو و سر او را به عقب خم نمایید تا مسیر راه هوایی مصدوم در بهترین و مستقیم‌ترین وضعیت واقع شود و چانه مصدوم را بالا و جلو بیاورید. در صورت صدمه دیدن مهره‌های گردنی بدون حرکت دادن به سر و گردن مصدوم ، با قرار دادن شست‌ها روی چانه فک پایینی مصدوم را به سمت جلو و بالا آورید تا ضمن باز شدن دهان ، مسیر راه هوایی نیز مستقیم قرار گیرد.

4 - دو تنفس مناسب دهان به دهان به وی بدهید.
5- نبضها را لمس نمایید. اگر ضربان نبضها لمس شود باید به تنفس مصنوعی ادامه داد و اگر لمس نشود، ماساژ قلبی باید شروع شود.

6- جهت انجام ماساژ قلبی ، دست چپ خود را به حالت ضربدر پشت دست دیگر گذاشته ، پاشنه دست راست را بر روی جناق سینه به اندازه دو بند انگشت بالاتر از محل دو شاخه شدن جناق قرار دهید. آرنج‌ها نباید خم شوند. به کمک وزن بدن فشار محکمی به قفسه سینه وارد کنید تا جناق سینه به اندازه تقریبی 4 الی 5 سانتیمتر به داخل برود. تعداد مفید ماساژ قلبی باید حدود 100-80 بار در دقیقه باشد و به ازای هر 15 ماساژ قلبی 2 تنفس مصنوعی با روش دهان به دهان داده شود.

در صورتی که فرد دیگری به امدادگر کمک می‌کند باید به ازای هر 5 ماساژ قلبی یک تنفس مصنوعی داده شود. امروزه بر اساس نظر متخصصین و بسیاری از مراجع علمی در عملیات احیای قلبی – ریوی دو نفره نیازی به قطع ماساژ قلبی برای انجام تنفس مصنوعی نیست و همزمان با انجام ماساژ قلب توسط یک فرد ، فرد دیگر می‌تواند تنفس مصنوعی را انجام دهد. .. </span>

7- پس از گذشت یک دقیقه عملیات را به مدت 4-5 ثانیه جهت لمس نبض گردنی متوقف نمایید. اگر نبض لمس شود ماساژ قلبی را قطع نمایید و چنانچه تنفس هم برقرار شده باشد تنفس مصنوعی را متوقف کنید. در صورت عدم لمس نبض و عدم برقراری تنفس خود به خودی ماساژ قلبی و تنفس مصنوعی را مجدداً شروع کنید و هر 3 دقیقه یک بار عملیات را جهت لمس نبضها به مدت 4-5 ثانیه متوقف نمایید.

عملیات احیا در کودکان
در شیرخواران (زیر یک سال) تنفس به روش «دهان» به «دهان و بینی» است یعنی دهان امدادگر روی بینی و دهان کودک قرار می‌گیرد. و تنفس مصنوعی با شدت و حجم ملایمتر از بالغین که باعث پارگی ریه کودک نشود انجام می‌شود. در کودکان بالای یک سال ، مانند بزرگسالان ، تنفس دهان به دهان انجام می‌شود ولی با شدت و حجم ملایم و متوسط. برای شیرخواران در هنگام ماساژ قلبی فقط از فشار روی جناق سینه با 2 انگشت اشاره و میانی استفاده می‌شود و در کودکان بالای یک سال فقط از فشار یک دست استفاده می‌شود تا صدمه‌ای به قلب و ارگانهای داخلی نرسد. در ضمن در انجام عمل احیای قلبی – ریوی چه به شکل یک نفره و چه به شکل 2 نفره برای افراد زیر 8 سال به ازای هر 5 ماساژ قلبی یک تنفس مصنوعی لازم است.

نکات مهم احیا

* فرد را نباید روی سطح نرم مثل تشک یا تختخواب بخوابانید، بلکه سطح سختی مثل کف اتاق بهتر است. .. </span>
* در تنفس دهان به دهان باید بینی مصدوم را با دو انگشت خود ببندید تا هوایی که به ریه‌ها دمیده می‌شود مستقیماً از آن خارج نشود.
* موقعیت سر و گردن را درست تنظیم کنید.
* طی عملیات احیاء فردی را جهت تماس با اورژانس یا پزشک مأمور نمایید.


* باید دهان شما با دهان مصدوم کاملاً مماس باشد تا هوایی از بین آنها خارج نشود. برای پیشگیری از انتقال بیماریها در حین انجام تنفس مصنوعی می‌توان از ماسک ویژه این کار یا پارچه توری مناسب استفاده نمود.
* عملیات احیاء را تا زمانی که فرد با تجربه یا پزشک بر بالین بیمار برسد و یا تا زمانی که وی به درمانگاه منتقل شود ادامه دهید.
* چنانچه مصدوم مشکوک به ضایعه نخاعی است، سر را مختصری به عقب کشیده به آرامی کمی به عقب خم نمایید سپس تنفس مصنوعی و ماساژ قلبی را ادامه دهید.
پاسخ با نقل قول

توصیه هایی به بیماران بعد از عمل پیوند قلب
  #86  
قدیمی 28/12/2011
آواتار Queen
Queen Queen آفلاین است
بازنشسته
 

جنسيت: زن
پست: 4,000
سپاس: 3,986
از این کاربر 6,762 بار در 4,023 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 3 بار در 1 پست اعتراض شده
چوب: 64,670
توصیه هایی به بیماران بعد از عمل پیوند قلب

بعد از انجام عمل پيوند قلب ، با رعايت توصيه هاي لازم كه متعاقباً توضيح داده خواهد شد مي توانيد از بهبودي نسبي برخوردار باشيد

بعد از خارج شدن لوله‌هاي تنفسي (جدا شدن از دستگاه) اين تمرينات تنفسي را انجام دهيد :

1- به آرامي از راه بيني ، نفس عميق بكشيد، چند لحظه نگه داريد و سپس به آرامي از راه دهان نفس خود را خارج كنيد.

2- دستهاي خود را به صورت ضربدر روي قفسه سينه بگذاريد و به آرامي سرفه كنيد و سعي كنيد خلط خود را خارج كنيد.
3- تا يك ماه بعد از ترخيص ، 4 تا 5 بار در روز و هر نوبت 10 دقيقه ، از دستگاه اسپيرومتري استفاده كنيد و تمرين تنفسي را طبق آموزشي كه به شما داده شده ، انجام دهيد.

درد

- بعد از عمل جراحي قلب در ناحيه برش خورده قفسه صدري به مدت 3 تا 4 هفته درد خواهيد داشت.
- به هنگام درد از قرص استامينوفن كدئين به فاصله هر 6 ساعت مي توانيد يك قرص استفاده كنيد.
- به هنگام درد مسكن استفاده كنيد و درد را تحمل نكنيد. در صورتي كه درد قفسه سينه مشابه درد قبل از عمل را تجريه كرديد ، حتماً به اولين مركز درماني نزديك به محل سكونت خود رفته و با پزشك خود تماس بگيريد.

مراقبت از زخم

- مراقبت از محل عمل جراحي در ناحيه قفسه سينه صدري و نيز پاي عمل شده ، بسيار مهم است.
- ناحيه عمل را تميز و خشك نگهداريد.
- بهبودي بخيه هاي جناغ سينه و پا با خارش همراه است ، تا مدتي احساس خواب رفتگي و مورمور شدن در ناحيه ساق پا وجو دارد. به هيچ وجه ناحيه جراحي شده را نخارانيد ، زيرا باعث صدمه و عفوني شدن آن خواهد شد.
- از ماليدن پماد و يا لوسيون و يا پودر روي ناحيه عمل شده پرهيز نماييد.
- نخ هاي بخيه 7 تا 10 روز بعد از عمل برداشته مي شود ، كشيدن بخيه ها دردي ندارد.
- موقع خواب زير پاي عمل شده يك بالش بگذاريد تا اين پا كمي بالاتر قرار گيرد و بدين وسيله از تورم پاي عمل شده پيشگيري گردد.
- موقع نشستن روي صندلي ، پايتان را روي يك ميز كوتاه قرار دهيد.
- روزانه نواحي عمل شده را كنترل كنيد و در صورت وجود علائم زير به پزشك خود مراجعه كنيد :
1- قرمزي يا تورم زياد
2- ترشح زياد از محل عمل
3- تب مداوم
4- باز شدن بخيه ها
- پاهايتان را روي هم نياندازيد، چون باعث اختلال در گردش خون مي شود.
- از ايستادن يا نشستن در يك حالت براي مدت طولاني خودداري كنيد.
- در صورتي كه موقع ترخيص استفاده از جوراب الاستيكي براي شما تجويز شده ، يك تا دو ماه بعد از ترخيص از آن استفاده كنيد و هنگام خواب جوراب را از پا درآوريد.
استراحت

- هنگام استراحت به پشت بخوابيد و از خوابيدن به پهلو به مدت 6 هفته خودداري كنيد تا فشاري به جناغ سينه نيايد.
- نيمي از بيماران بعد از عمل جراحي قلب دچار بي خوابي يا كم خوابي مي شوند در صورت تجويز قرص خواب آور توسط پزشك نيم ساعت قبل از خواب آن را مصرف كنيد.
- از خوردن مواد كافئين دار ( مانند : قهوه ، انواع شكلات ها و نوشابه هاي كولادار ) هنگام شب خودداري كنيد.
- بالش خود را در وضعيت راحتي قرار دهيد. - در صورت تمايل به يك موزيك ملايم گوش دهيد.


تحرك و فعاليت

- در هفته اول تا ششم بعد از ترخيص مي توانيد كارهاي سبك انجام دهيد. راه رفتن تا حدي كه سبب خستگي و درد نشود توصيه مي شود. اين كار باعث مي شود بخيه ها زودتر جوش بخورد و از بروز يبوست هم جلوگيري شود و سبب خروج ترشحات ريوي گردد. .. </span>
- پياده روي روزانه روي زمين صاف و در هواي آزاد ( كه گرم يا سرد نباشد) توصيه مي شود. به مرور مدت پياده روي را افزايش دهيد. از پياده روي در هواي سرد بپرهيزيد.
- در صورتي كه هنگام پياده روي احساس كرديد كه قلب شما به تندي مي زند. بلافاصله استراحت كنيد و بعد از آرامش، پياده روي را ادامه دهيد و يا به ساعتي بعد موكول نماييد.
- در طي اين مدت مي توانيد كارهاي شخصي سبك را انجام دهيد.
- از انجام فعاليتهايي كه سبب حركات چرخشي در بازوها شده و يا منجر به دور شدن دو بازو از هم مي شود، اجتناب كنيد.
- از شانه كردن موي سر و شستن آن توسط خودتان خودداري كنيد و اين كار را به همراهتان بسپاريد.
- بعد از هفته ششم تا دوازدهم بعد از ترخيص (5/1 تا 3 ماه پس از ترخيص) علاوه بر فعاليت هاي قلبي، فعاليتهاي متوسط را مي توانيد شروع كنيد ( مانند : مرتب كردن رختخواب ، اتوكشي و ... )
- از هفته دوازدهم بعد از ترخيص ( 3 ماه بعد از ترخيص) به تدريج مي توانيد كارهاي نسبتاً سنگين مانند : جارو كردن ، تي كشيدن، دويدن آهسته و ... را انجام دهيد.
- روزهاي اول بعد از ترخيص بيش از 2 بار در شبانه روز از پله ها ، بالا و پائين نرويد. در صورت بالا رفتن از پله ها از دستتان براي بالا كشيدن از نرده كنار پله ها استفاده نكنيد.
- فعاليتها را به تدريج شروع كنيد و در صورت تحمل ، آنها را انجام دهيد.
- فواصل بين فعاليت ها استراحت نماييد ( حداقل 20 دقيقه استراحت كنيد ) در صورت بروز درد كه بيش از 15 دقيقه برطرف نگردد. به نزديك ترين مركز درماني مراجعه و يا اورژانس 115 را خبر كنيد.
- رانندگي تا 6 هفته بعد از ترخيص ، ممنوع است. - قبل و بعد از انجام فعاليت هاي سنگين ، تا 20 دقيقه غذا نخوريد.

استحمام

- در صورتي كه مي خواهيد قبل از برداشتن بخيه ها استحمام كنيد. از پزشك خود اجازه بگيريد، معمولاً در صورتي كه محل بخيه ها خشك و بدون ترشح باشد، پزشك به شما اجازه استحمام مي دهد.
- استحمام در زماني كوتاه (5 دقيقه) انجام شود، حين استحمام از كشيدن ليف يا كيسه روي بخيه ها خودداري كنيد و موضع عمل را با استفاده از ليف نرم ، شامپوي بچه و آب ولرم شستشو دهيد.
- حين استحمام روي صندلي بنشينيد تا دچار افت فشارخون نشويد، درب حمام را از داخل قفل نكنيد و حتماً يك نفر از اعضاي خانواده شما را همراهي كند.
نماز خواندن
تا دو ماه جهت خواندن نماز از ميز و صندلي استفاده كنيد در صورتي كه بعد از گذشت دو ماه با خواندن نماز به طور عادي دچار مشكل مي شويد. حتماً حين نماز خواندن از ميز و صندلي استفاده كنيد.
پاسخ با نقل قول

  #87  
قدیمی 28/12/2011
آواتار Queen
Queen Queen آفلاین است
بازنشسته
 

جنسيت: زن
پست: 4,000
سپاس: 3,986
از این کاربر 6,762 بار در 4,023 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 3 بار در 1 پست اعتراض شده
چوب: 64,670
سرگيري فعاليت هاي اجتماعي

- زمان برگشتن به كار ، وضعيت عمومي و نوع كار شما بستگي دارد.
- به توصيه پزشك خود در اين مورد توجه نماييد.
- معمولاً 2 تا 3 ماه بعد از ترخيص ، زمان مناسب براي شروع فعاليت هاي اجتماعي است.
- تا 6 هفته از بلند كردن ، كشيدن يا هل دادن اجسام سنگين تر از 3 كيلوگرم خودداري كنيد.
- بهتر است بعد از عمل ، شروع فعاليتهاي اجتماعي به صورت نيمه وقت باشد.


رژيم غذايي


- رژيم غذايي بيماران قلبي ، كم نمك و كم چربي است.
- در طي 4 تا 6 هفته بعد از عمل استفاده از رژيم پر پروتئين ( گوشت سفيد و قرمز ، شير ، حبوبات و ... ) و سبزيجات تازه و غذاهاي بدون ادويه و كافئين توصيه مي شود. اين رژيم براي بهبود سريع تر زخم جراحي مفيد است.
- غذاهاي سرخ كردني و چرب مانند : كله پاچه ، دل و جگر و قلوه ، پسته ، نارگيل و ميگو استفاده نكنيد.
- از گوشت قرمز كمتر استفاده كنيد ، مثلاً هفته اي يك بار و بيشتر از گوشت سفيد استفاده كنيد.
- مصرف روزانه 3 عدد گردو ، مفيد است.
- تا حد امكان غذاها را به صورت آب پز يا كباب شده مصرف كنيد.
- از مصرف انواع روغن هاي جامد ، كره ، خامه ، و شير پرچرب و شيريني هاي خامه دار خودداري كنيد و از روغن هاي نباتي مايع و يا روغن زيتون ، شير و ماست و پنير كم چرب استفاده كنيد.
- از بروز يبوست با استفاده از مواد غذايي حاوي سبزيجات و ميوه هاي تازه ، پيشگيري كنيد. همچنين پياده روي و داشتن فعاليت روزانه در حد مجاز و توصيه شده نيز كمك كننده است.
- از نان سبوس دار ، برنج ، سيب زميني آب پز و ماكاروني به جاي نان سفيد ، بيسكويت ، كيك و چيپس استفاده كنيد.
- در صورت بالا بودن اسيداوريك و محدوديت در مصرف گوشت قرمز ، مي توانيد از پروتئين هاي گياهي مانند حبوبات و سويا استفاده كنيد.
- مصرف ماهي آزاد ، قزل آلا و ساردين مفيد است.
- جهت تهيه سالاد بيشتر از آب ليمو يا آبغوره ، روغن زيتون يا ماست استفاده كنيد و از سس مايونز ، كمتر استفاده كنيد.
- از چاق شدن بپرهيزيد و در صورتي كه چاق هستيد، وزن خود را كم كنيد.
افسردگي

- بعد از هر نوع عمل جراحي افسردگي ممكن است بروز يابد. اگر قبل از عمل جراحي از داروهاي ضدافسردگي استفاده مي كرديد و تحت نظر پزشك متخصص اعصاب و روان هستيد حتماً داروها را مصرف كنيد. اگر سابقه افسردگي نداريد و بعد از عمل به آن مبتلا شديده ايد ، طبق نظر و صلاحديد جراح از داروي تجويز شده استفاده كنيد.
-مصرف داروهاي اعصاب و ضدافسردگي را خودسرانه ، كم يا زياد و يا ناگهان قطع نكنيد.


صرف داروها

- داروهاي تجويز شده در ساعت مقرر به ميزان تجويز شده ، مصرف كنيد.
- بدون مشورت با پزشك معالج ، مصرف داروها را خودسرانه قطع نكنيد.
- در صورت مصرف آسپرين حتماً آن را وسط غذا ميل كنيد.
- در صورت مصرف داروها اگر دچار سردرد ، خشكي دهان و تاري ديد شديد ، به پزشك معالج خود اطلاع دهيد.
- در صورت مصرف داروهاي ضد پرفشاري خون حتماً نبض خود را به مدت يك دقيقه كنترل كنيد ، اگر كمتر از 50 ضربه در دقيقه بود ، حتماً به پزشك خود اطلاع دهيد. در صورتي كه احساس سرگيجه گرديد ، فشارخون خود را كنترل كنيد. در صورتي كه كمتر از 10 بود ، از مصرف همان وعده دارو خودداري كنيد، مجدداً قبل از مصرف نوبت ديگر دارو فشار خون خود را كنترل نماييد.
- در صورت مصرف قرص ديگوگسين نيز اول نبض خود كنترل كنيد. اگر كمتر از 60 در دقيقه بود و در صورتي كه دچار حالت تهوع و استفراغ ، ضعف و بي حالي زياد شديد حتماً به بيمارستان مراجعه كنيد.
- اسم ، ميزان مصرف و عوارض جانبي داروها را ياد بگيريد و هميشه ليستي از داروهاي مصرفي را همراه خود داشته باشيد.
- براي مصرف خودسرانه داروهايي كه توسط پزشك شما تجويز نشده است و يا داروهاي گياهي خودداري كنيد.
- به هنگام سفر ، داروها را نزد خود داشته باشيد و از قرار دادن آنها در داخل چمدان يا جايي كه دسترسي به آن مشكل است اجتناب كنيد.
- به هنگام استفاده از نتيروگليسيرين زير زباني در وضعيت نشسته و يا خوابيده قرار گيريد و بعد از چند دقيقه آهسته آهسته بلند شويد.
- داروهاي ادارآوار ( مدر) مانند « فورزمايد ، آلداكتون و تريا مترن اچ را در ابتداي صبح مصرف كنيد . در صورتي كه دوبار در روز بايد مصرف نماييد، نوبت اول را صبح و نوبت دوم را ابتداي شب ميل كنيد تا بتوانيد راحت بخوابيد.

دوري از استرس (تنش)

در شرايطي كه تنش روحي براي شما ايجاد شود، فشارخون شما ، افزايش پيدا كرده و پمپاژ قلب شما نيز ، بيشتر خواهد شد. اين حالت مي تواند سبب بروز حمله قلبي گردد. .. </span>
از مواردي كه سبب فشار بر شما مي‌شود ، دوري كنيد. جروبحث ، خشم - عصبانيت و ... از جمله اين موارد است. در چنين شرايطي توصيه هاي زير را به كار بنديد :
1- از محيط پر تنش دوري كنيد.
2- بعد از چند نفس عادي از بيني ، يك نفس عميق بكشيد.
3- ذهن خود را روي تصوير يا موضوع خوشايند متمركز كنيد.
4- عضلات خود را از اندام هاي تحتاني تا اندام هاي فوقاني شل كنيد.

توصيه هاي مهم

1- هواي محيط اطرافتان آلوده و سنگين نباشد. در صورت امكان تعداد ملاقات كنندگان محدود باشد.
2- هر زمان كه احساس سرگيجه كرديد. بلافاصله به آرامي بنشينيد تا زمين نخوريد.
3- در طول دوره نقاهت (5/1 تا 2 ماه بعد از عمل جراحي) روي تخت بخوابيد و حتي الامكان از توالت فرنگي استفاده كنيد.
4- اشياء سنگين تر از 3 كيلوگرم را بلند نكنيد.
5- هنگام بلند شدن از تخت و حالت خوابيده، اول به پهلو قرار گيريد و سپس به آرامي بنشينيد و از تخت بلند شويد.
6- يك ماه بعد از عمل مي توانيد رانندگي كنيد، اما 2 تا 3 ماه بعد از عمل نبايد براي دنده عقب گرفتن به عقب برگرديد.
7- در صورتي كه هيچ گونه مشكل خاصي نداشتيد ، مي توانيد 2 هفته بعد از عمل جراحي با هواپيما يا قطار و يا با تومبيل مسافرت كنيد. قبل از سفر حتماً با پزشك خود مشورت كنيد.
8- پس از گذشت حداقل يك ماه بعد از عمل جراحي ، مي توايند فعاليت جنسي خود را آغاز كنيد. در صورت درد سينه ، تنگي نفس و ... به هنگام فعاليت جنسي مي توانيد قبل از آن ، يك عدد قرص نيتروگليسيرين زيرزباني استفاده كنيد.
9- از مصرف دخانيات و مواد مخدر جداً بپرهيزيد. از حضور در اماكني كه دود سيگار يا هر نوع آلوده كننده ديگري وجود دارد، خودداري فرماييد.
10- از مصرف هر نوع مشروبات الكلي جداً خودداري نماييد.
11- در صورت بروز اين علائم حتماً به پزشك خود مراجعه نماييد : سردرد، سرفه زياد، كاهش يا افزايش فشارخون، تنگي نفس، تب ، لرز شديد ، ترشح چركي از محل جراحي شده ، درد و سفتي پشت ساق پا ، تغيير رنگ مدفوع ( به رنگ قير).


پاسخ با نقل قول

آموزش به بيماران پس از عمل جراحي پيوند قلب و عروق
  #88  
قدیمی 28/12/2011
آواتار Queen
Queen Queen آفلاین است
بازنشسته
 

جنسيت: زن
پست: 4,000
سپاس: 3,986
از این کاربر 6,762 بار در 4,023 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 3 بار در 1 پست اعتراض شده
چوب: 64,670
آموزش به بيماران پس از عمل جراحي پيوند قلب و عروق

تعريف :
جراحي پيوند عروق کرونر و پیوند قلب يک رويه جراحي است که باعث افزايش جريان خون عضله قلب مي گردد اين عمل جراحي نياز به باز کردن قفسه سينه و استفاده از دستگاه باي پس قلب و ريوي دارد .


مراقبتهاي قبل از عمل :
_ بررسي آمادگي پوستي ناحيه سينه ، شکم و ران از لحاظ تراشيدن ناحيه و شستشو با صابون ضد عفوني کننده ضروري است .
- بايدبه بيمار توضيح داد که قبل از عمل جراحي داروهاي پيش بيهوشي براي تسکين و آرام سازي وي تزريق مي شود .
- آگاهي دادن به بيمار جهت اينکه قبل از عمل جراحي متخصص بيهوشي و فيزيوتراپ وي را ملاقات مي کنند.

مراقبتهاي بعد از عمل جراحي:
- بايد به بيمار آموزش داد که بيمار به مدت 2-1 روز در بخش مراقبتهاي ويژه جراحي قلب بستري مي گردد . ويزيت بيماران مکرر و ملاقات با بستگان محدود است و ممکن است لوله هاي مختلفي در راه هوايي ، معده ، مجراي ادرار و داخلشريان و ريه ها تعبيه شود . بايد به بيمار توضيح داد که اين لوله ها در صورت ثبات وضعيت عمومي بيمار خارج خواهند شد .

- بايد به بيمار آموزش داد که در زماني که داراي لوله تراشه است . چگونه با ديگران ارتباط برقرار است اين ارتباط از طريق چارت هاي مخصوصي يا دستگاههاي رايانه اي صورت مي پذيرد .

- بايد به بيمار آموزش داد که مراقبتهاي روزمره در بخشهاي ويژه به طور مرتب صورت مي پذيرد از مراقبتهاي روزمره مي توان به تغيير وضعيت ، فيزيوتراپي تنفس ، تمرينات تنفس و پايش علايم حياتي اشاره نمود .

- آموزش هاي لازم در زمينه اهميت سرفه و تنفس عميق و استفاده از اسپيرومتري تشويقي بايد به بيماران داده شود . اين اقدامات به کاهش عوارض تنفس کمک مي نمايند .. </SPAN>

- بايد به بيمار آموزش داد که بيمار مي تواند از عصر روز عمل در صورت خارج شدن لوله تراشه در تخت جابجا شود و بنشيند .

- بايد به بيمار توضيح داد که ممکن است وي بهدليل اثر داروها و کمبود خواب و تسکين قبل و بعد از عمل جراحي دچار حالت گيجي و خواب آلودگي باشد


مراقبت منزل :
- بايد به بيمار و خانواده وي آموزش گفتاري و نوشتاري داده شود .
- در مورد اطلاعات کلي بايد رويه جراحي ، هر گونه توضيح اختصاصي و عوارض همراه با جراحي بايد به بيمار داده شود .

بايد به بيمار آموزش داد که بهبود کامل بعد از عمل 12-8 هفته به طول مي انجامد . در مورد جناغ بايد بيمار را آگاه کرد که اين برش با سيم هاي فولادي دوخته شده است و تا بهبود کامل استخوان جناغ ممکن است بيمار صدایCLick را در ناحيه بشنود. در ضمن بايد خاطر نشان ساخت که در طي دوره بهبودي حالاتي نظير قرمزي ، خارش و گزگز پوستي را تجربه نمايد .

- در مورد مراقبت از زخم بايد به بيمار آموزشي داد که چند روز بعد از عمل جراحي ناحيه را با آب ولرم شستشو دهد . در مورد نخهاي بخيه کاتکوت بايد توضيح داد که اين نخها خودبخود جذب مي شوند ولي نخ هاي ابريشمي بين 14-7 روز بعد از عمل کشيده مي شوند . بيماربايد در اين مدت لباسي گشاد و راحت بپوشد . زناني که برشي زير پستاني دارند نبايد تا چندين روز سينه بند ببندند و در زمان پوشيدن سينه بند بايد روي ناحيه برشي نباشد تا پوست ناحيه را تحريک نکند .

- بيمار بايد در مورد آگاهي از علايم خطرناک زير آموزشي ببيند که در صورت بروز به پزشک يا پرستار اطلاع دهد . علايم عفونت زخم شامل: تورم، خونريزي ، قرمزي و درد مي باشند . تورم دست و پاها ، افزايش وزن و کوتاهي تنفس ، تب و نبض سريع نيز بايد به اطلاع رسانده شود . درد قفسه سينه همراه با تنفس يا در حين جابجايي نيز حتما بايد به اطلاع رسانده شود .

- در زمينه داروها بايد هدف از درمان ، دوز ، فهرست ، روش مصرف و عوراض جانبي احتمالي به بيمار آموزش داده شود .

- در زمينه فعاليت بايد اين موارد به بيمار گوشزد شود . بيمار بايد بتدريج فعاليت خود را افزايش دهد و برنامه ورزشي منظم روزانه داشته باشد . بايد بيمار از خستگي پرهيز کند و در بين دوره هاي فعاليت استراحت نمايد بيمار بايد از ايستادن يا نشستن طولاني خودداري کند . در هنگام نشستن نبايد پاي سالمش را روي پايي که از آن گرافت وريدي برداشته شده است بيندازد بايد به بيمار تاکيد کرد که از برداشتن يا حمل اجسام سنگين يا انجام ورزشهاي ايزومتريک اجتناب کند انجام رانندگي بايد تا چند هفته به تاخير بيفتد شروع فعاليت جنسي بعد از يکماه از عمل با نظر پزشک است و بايد از روشهاي مقاربتي که نياز به انرژي کمتري دارند استفاده شود . ورزشهايي نظير شنا ، گلف و تنيس تا 6 هفته به تاخير مي افتند . بازگشت به سرکار بعد از 6-4 هفته آغاز مي شود البته اين بازگشت بستگي به نوع شغل بيمار دارد . بايد به بيمار توضيح داد که انجام اين عمل‏ روند بيماري عروق کرونر را تغيير نمي دهد . لذا با انجام تغييرات لازم در الگوي زندگي بايد از بروز مجدد انسداد گرافت ها پيشگيري کرد . .. </SPAN>

- در مورد رژيم غذايي بايد رژيم کم نمک را رعايت نمايند و چربي رژيم را براساس توصيه هاي يک متخصص تغذيه کنترل نمايند .

- در صورت وجود مراکز يا صندوق هاي حمايتي بايد اين بيماران به اين مراکز ارجاع شوند
پاسخ با نقل قول

اولین عمل پیوند قلب در ایران
  #89  
قدیمی 28/12/2011
آواتار Queen
Queen Queen آفلاین است
بازنشسته
 

جنسيت: زن
پست: 4,000
سپاس: 3,986
از این کاربر 6,762 بار در 4,023 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 3 بار در 1 پست اعتراض شده
چوب: 64,670
اولین عمل پیوند قلب در ایران


دکتر محمد حسین ماندگار فوق تخصص جراحی قلب و عروق ، متولد 1954 میلادی در تهران می باشد.وی تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در تهران به پایان برده و در سال 1972 م در رشته پزشکی در دانشگاه تهران ادامه تحصیل داده است.سپس تحصیلات تخصصی جراحی را مابین سالهای 1979 تا 1984 م در دانشگاه تهران تکمیل کرده است و فوق تخصص جراحی قلب و عروق خود را نیز در سال 1987م از همین دانشگاه دریافت نموده است.نامبرده در سال 1988 م به تیم جراحی دکتر دورال در دانشگاه لندن (بیمارستان گایز) و دکتر یاکوب (هرفیلد) پیوست، تا تحصیلات تکمیلی خود را در رشته جراحی قلب و عروق در این مراکز معتبر جهانی بگذراند. در سال 1990م وی طی یک دوره آموزشی در بهترین مراکز جراحی قلب دنیا از جمله موسسه قلب تگزاس امریکا و بیمارستان سنت لوک و دانشگاه هوستون تگزاس در کنار اساتیدی همچون دانتن کولی به کسب تجربه پرداخت .
.. </SPAN>

در اوایل 1991م وی به ایران بازگشت و بخش جراحی قلب بیمارستان دکتر شریعتی تهران را پایه گذاری نمود ، که بعدها این مرکز دانشگاهی به یکی از پرکارترین و مشهورترین بیمارستانهای دانشگاهی تهران در رشته جراحی قلب تبدیل گردید.
دکتر ماندگار در حال حاضر دانشیار جراحی قلب دانشگاه تهران می باشد و در طی این مدت علاوه بر درمان بیماران صعب العلاج به تربیت دانشجویان و دستیاران جراحی فوق تخصص قلب، همت گمارده است ، که در این راستا بیش از 27 جراح قلب تربیت کرده است.استاد محمد حسین ماندگار بر نگارش بیش از 45 پایان نامه دانشجویی در مقاطع دکترای پزشکی عمومی و فوق تخصص جراحی قلب نظارت داشته است.وی همچنین اهتمام خاصی به پیشگیری قبل از درمان دارد و در این راستا کتابهای متعددی به رشته تحریر درآورده است. در مجموع بر نگارش ، تالیف ، ترجمه و گردآوری بیش از هفت مجله در زمینه های تخصصی ،عمومی و افزایش آگاهیهای مردمی پرداخته است که بعضی از این کتب بیش از شش بار تاکنون تجدید چاپ گردیده است و هم اکنون دو عنوان کتاب جدید نیز دردست تالیف و چاپ دارد.


ماندگار همچنین مقالات متعددی نیز در زمینه جراحی قلب ارائه نموده است که این مقالات در کنگره های متعدد داخلی و خارجی مورد استقبال قرار گرفته است و تعدادی از آنها در نشریات معتبر پزشکی همچون نشریه سالیانه جراحی قفسه سینه و نشریه اکوکاردیوگرافی به چاپ رسده است.


عناوین کتب و مقالات به چاپ رسیده همراه با موضوع پایان نامه های رهبری شده توسط وی در بخش های کتب و مقالات علمی و پایان نامه ها قرار دارد.
دکتر ماندگار از ابتدای تاسیس بخش جراحی قلب بیمارستان دکتر شریعتی به عنوان رئیس بخش به خدمت بیماران پرداخته است و همچنین از سال 2000م مشاور فرهنگستان علوم پزشکی و از سال 1990م مشاور سازمان پزشکی قانونی و سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران می باشد.


دکتر محمد حسین ماندگار از سال 2002م عضو ثابت و رسمی جراحان قفسه سینه امریکا و از سال 2001م عضو رسمی و ثابت جامعه جراحان قلب و قفسه سینه اروپا و از سال 2000م عضو دائمی انجمن جراحان قلب و قفسه سینه حوزه مدیترانه می باشد.
وی از اعضای موسس و هیات مدیره جامعه جراحان قلب ایران بوده و همچنین از اعضای جامعه جراحان و انجمن آترواسکلروز ایران می باشد. .. </SPAN>
دکتر ماندگار دوره جراحی پیوند قلب خود را در سال 1988م در بیمارستان C.HUV در لوزون ، در سال 1990م در پاریس ، در سال 1991م در لندن و در نهایت در سال 1992م در وین گذراند و ماحصل تمامی تجربیات خود را در طی این سالها در تاسیس موسسه پیوند قلب و ریه بیمارستان دکتر شریعتی بکار برد و نهایتا" در تابستان 1993م اولین پیوند موفقیت آمیز قلب در ایران را برروی پسری روستایی به نام مجید بالغ تیل به نام خود به ثبت رسانید از آن تاریخ تاکنون متجاوز از 75 مورد پیوند قلب درایران توسط تیم جراحی پیوند قلب ایشان انجام شده است.
شایان ذکر است که اجرای پیوند قلب در ایران قبل از اولین تجربه موفق آن توسط اساتیدی همچون دکتر عباسعلی دانشور از دانشگاه پزشکی تبریز و دکتر سنجریان از دانشگاه شیراز مورد تجربه قرار گرفته بود.


افتخار اولین پیوند قلب موفقیت آمیز در بیمارستان دکتر شریعتی یادآور زحمات آقای دکتر مهران خویی(متخصص بیهوشی فعال و اندیشمند) و همچنین آقای دکتر شهریار عالی نژادبه
عنوان هماهنگ کننده علمی در جراحی پیوند قلب می باشد


Click this bar to view the full image.
پاسخ با نقل قول

حمله قلبي چيست؟
  #90  
قدیمی 23/02/2012
آواتار E.N
E.N E.N آفلاین است
كاربر عالی
 

نام: احسان
جنسيت: مرد
شغل: دانشجو
محل سکونت: مکان عشق
مدرک تحصيلی: دیپلم
پست: 563
سپاس: 196
از این کاربر 246 بار در 182 پست سپاسگزاری شده
اعتراض ها: 0
به این کاربر 0 بار در 0 پست اعتراض شده
چوب: 13,242
Icon007 حمله قلبي چيست؟

حمله قلبي چيست؟
حمله قلبي معمولاً زماني اتفاق مي افتد كه لخته هاي خون، جريان خون را در ميان رگها و رگ خوني غذا دهنده به قلب (عروق كرونري) مسدود مي كنند.
قطع جريان خون به قلب مي تواند سبب آسيب يا نابودي بخشي از ماهيچه قلب شود.
در سالهاي گذشته حمله قلبي غالباً كشنده بود. اما امروزه در نتيجه اطلاع بيشتر از علايم و نشانه ها و بهبود روشهاي درماني، بيشتر كساني كه دچار حمله قلبي مي شوند زنده مي مانند.
روش زندگي سالم (شامل خوردن، ورزش و ميزان فعاليت بدني، مقابله با استرس) نقش اساسي در بازگشت از حمله قلبي را بازي مي كند. بعلاوه يك روش زندگي سالم مي تواند در پيشگيري اوليه از حمله قلبي كمك كند يا بعد از وقوع حمله قلبي، با كنترل عوامل خطري كه در تنگي عروق غذا رسان به قلب (عروق كرونري) شركت مي كنند، از نارسايي بيشتر جلوگيري مي كند.
__________________
از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر...
پاسخ با نقل قول
کاربر زیر بخاطر پست مفید از E.N سپاسگزاری کرده اند :
پاسخ


ابزارهای تاپیک جستجوی این تاپیک
جستجوی این تاپیک:

جستجوی پیشرفته

قوانین ارسال
شمانمی توانید تاپیک جدید ارسال نمایید
شمانمی توانید پاسخی ارسال نمایید
شمانمی توانید پیوست ارسال نمایید
شمانمی توانید پست های خود را ویرایش نمایید

کد بی بیفعال است
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کدهای HTML غیر فعال است

مراجعه سریع


زمان محلی شما با تنظیم GMT +4.5 هم اکنون 08:59 میباشد.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 - 2016 ParsiKing. All Rights Reserved to Parsiking Group
دامین های زیر جهت ارائه خدمات در مالکیت سایت پادشاه ایرانی می باشد
parsiking.com - parsiking.biz - parsiking.org - parsiking.net - parsiking.in - parsiking.ir
vBCredits v1.4 Copyright ©2007 - 2008, PixelFX Studios