PDA

نمایش نسخه کامل : سلاح شكاري و شكار و اصطلاحات مربوطه


صفحه ها : [1] 2

reza53
24/07/2010, 16:50
دوستان سلام از اينكه اين همه مطالب رو تهيه كرده و در سايت گذاشته ايد ممنونم ولي پيشنهاد ميدم يه مقدار هم در مورد سلاح هاي سبك و به خصوص شكاري، دوستان تبادل نظر كنند كه البته به نظر من ملموس تر و كاربردي تر مي باشد.=d>

Alireza_Mahan23
26/07/2010, 15:32
آئین نامه ورود اسلحه شکاری همراه با مسافر یا جهانگرد :

ماده 1: منظور از تفنگهای شکاری در این آئین نامه هرگونه سلاح گرم و سرد می باشد که عرفأ و عادتأ برای شکار حیوانات وحشی مورد استفاده قرار میگیرد و شامل سلاحهای زیر می باشد :
الف : انواع تفنگهای شکاری گلوله زنی
ب : انواع تفنگهای ساچمه زنی
ج : تفنگهای مخصوص بیهوش کردن حیوانات
د: تفنگهای مخصوص شکار حیوانات آبزی


تبصره 1- کالیبر تفنگهای شکاری گلوله زنی نباید از 6 میلی متر یا 240 انگلیسی کمتر باشد.
تبصره 2– ورود تفنگهای گلوله زنی خودکار و نیمه خودکار و انواع تفنگهای خفیف برای شکار ممنوع می باشد.

ماده 2: مسافرین شکارچی می توانند بهمراه تفنگ شکاری خود ،‌دوربین مخصوص تفنگ که بر روی بدنه تفنگهای گلوله زنی می شود و همچنین جلد تفنگهای شکاری را که از ملحقات و ملزومات تفنگهای مربوط محسوب می شود همراه داشته باشند.

ماده 3: مشخصات کامل مسافران یا جهانگردان و نیز مشخصات کامل اسلحه های شکاری (تفنگ) آنان باید حداقل یک ماه قبل از ورود مسافر به کشور به معاونت اسلحه و مهمات (ساحافجا)‌اعلام شود (توسط مسافر یا دفتر خدمات مسافرتی فرستنده جهانگرد)، پس از تأیید صلاحیت و صدور مجوز یک نسخه از مجوز صادره جهت حمل سلاح شکاری به متقاضی یا دفتر خدمات مسافرتی مربوطه ارسال خواهد شد.


تبصره : یک نسخه از مجوز صادره نیز به گمرک مرز ورودی جهانگرد ارسال تا تسهیلات لازم جهت ترخیص فوری سلاح شکاری و ملحقات و ملزومات آن بعمل آید.

ماده 4: هر مسافر یا جهانگرد دارای مجوز ورود اسلحه شکاری به کشور می تواند حداکثر سه قبضه اسلحه تفنگ شکاری ( از نوع ساچمه زنی – گلوله زنی و خفیف ) با شرایط احراز مالکیت به کشور وارد و در زمان خروج عینأ با خود از کشور خارج نماید.

ماده 5: هر مسافر یا جهانگرد پس از اخذ مجوز لازم برای ورود اسلحه تفنگ شکاری می تواند همراه آن مهمات به شرح ذیل را وارد نماید.
الف : گلوله زنی 50 تیر متناسب با کالیبر تفنگ مربوطه
ب : ساچمه زنی 100 تیر
ج : خفیف 100 تیر


تبصره : پیکان و یا تیر انواع کمانهای شکاری از شمول محدودیت مذکور در این ماده مستثنی بوده و به تعداد لازم و متعارف قابل ترخیص می باشد.

ماده 6: حداکثر زمان مجاز برای حمل اسلحه های شکاری همراه اتباع خارجی در داخل کشور دو ماه می باشد.

ماده 7: وارد کردن تفنگهای مخصوص بیهوش کردن حیوانات و تفنگهای مخصوص شکار حیوانات آبزی از شمول مقررات ماده 3 این آئین نامه خارج و نیاز به کسب مجوز جداگانه از سازمان حفاظت محیط زیست دارد.


تبصره 1 – فشنگ مخصوص حاوی داروی بیهوش کردن حیوانات به همراه تفنگ مربوط طبق ماده 7 این آئین نامه نیاز به مجوز جداگانه دارد.
تبصره 2 – مشخصات کامل مسافر یا جهانگرد و نیز مشخصات کامل تفنگهای مخصوص بیهوش کردن حیوانات و فشنگهای مربوطه باید حداقل یکماه قبل از ورود مسافر به کشور به سازمان محیط زیست توسط مسافر یا دفتر خدمات مسافرتی فرستنده جهانگرد اعلام شود.
پس از صدور مجوز ،‌یک نسخه از مجوز صادره جهت حمل سلاح به متقاضی یا دفتر خدمات مسافرتی مربوطه و یک نسخه نیز به گمرک مرز ورودی جهانگرد ارسال تا تسهیلات لازم جهت ترخیص فوری سلاح و ملحقات و ملزومات آن بعمل آید.

ماده 8: مشخصات کامل اسلحه شکاری و تعداد مهمات همراه مسافر و یا جهانگرد و نوع آن در موقع ورود در گذرنامه قید می شود و مسافر یا جهانگرد بهنگام خروج ملزم است عینأ همان اسلحه را همراه خود از کشور خارج نماید در غیراینصورت مشمول قوانین و مقررات اسلحه قاچاق خواهد بود.

ماده 9: سازمان حفاظت محیط زیست براساس مجوز ماده 3 و ماده 7 و نیز آئین نامه اجرائی قانون شکار و صید حداکثر ظرف 24 ساعت پروانه شکار مورد درخواست جهانگرد را با توجه به مقررات جاری آن سازمان صادر خواهد نمود.

ماده 10: در موارد موردنیاز ، ورود سگ شکاری با رعایت مقررات مربوط به ورود حیوانات زنده مشروط به تعهد خروج آن همراه مسافر و یا جهانگرد ذیربط بلامانع است.

ماده 11: خروج تندیس آرائی های شکاری (تاکسیدرمی) مشروط به اینکه از انواع برجسته (رکوردهای بالا ) نباشد ، بلامانع است.

ماده 12: رعایت مفاد آئین نامه اجرائی قانون شکار و صید (تصویر پیوست)‌ برای مسافران یا جهانگردان که با اخذ مجوزهای لازم در داخل کشور اقدام به صید یا شکار می نمایند ، الزامی می باشد.
منبع:وبلاگ تيراندازي وشكار

Alireza_Mahan23
26/07/2010, 15:33
سلاح شکاری ساکو م ۲۲

[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
تفنگ تک تیر انداز حرفه ای ساکو
TGR 22 مختصات
کالیبر 308 وینچستر
طول لوله 66 م م
طول کلی 115 م م
وزن خالص 4/7 cm g
ظرفیت خشاب 10 تیر
عملکردماشه: دارای مکانیزم دوحالته رفع خلاص ماشه
ایمنی : ضامن دستی و ضامن سوزن آتش

Alireza_Mahan23
26/07/2010, 15:35
تاریحچه تفنگ و انواع آن:


در گذشته که فشنگ بصورت امروزی مرسوم نشده بود، باروت و گلوله از سر لوله داخل لوله ریخته می شد و با سنبه فشرده می شد و در ابتدای لوله هم چاشنی یا سنگ چخماق از طریق سوراخ کوچکی، باروت را منفجر می کرد
انواع تفنگهای شکاری
اگر از تعریف تفنگ که عموما با آن آشنایی دارند بگذریم، باید گفت که بطور کلی دو نوع تفنگ شکاری وجود دارد: تفنگ گلوله زنی (Rifle) و تفنگ ساچمه زنی (Shotgun). تفنگهای گلوله زنی برای پرتاب یک عدد گلوله(Bullet) سربی که عمدتا دارای روکش برنجی یا مسی هستند به کار می رود و تفنگهای ساچمه زنی برای پرتاب تعدادی ساچمه (Shot) سربی بکار گرفته می شوند. بدین ترتیب سلاحهای گلوله زنی دقیق و در عین حال مخربتر از تفنگهای ساچمه زنی هستند. از طرف دیگر تفنگهای ساچمه زنی نیاز به هدف گیری دقیق ندارند و لذا با این نوع تفنگها می توان اهداف متحرک را بهتر مورد هدف قرار داد، با این حال برد مفید این سلاحها بسیار کمتر از سلاحهای گلوله زنی هستند.
ذکر این نکته ضروری است که بعضی از افراد تفنگهای بادی را تفنگ ساچمه زنی می نامند. در واقع این دو از یکدیگر متمایز هستند. اگرچه تفنگهای بادی هم نوعی ساچمه سربی پرتاب می کنند اما از آنجا که انرژی آنها از هوای فشرده تامین می شود لذا به آنها تفنگ بادی گفته می شود (Air Rifle).
کالیبر و نمره در سلاحهای گلوله زنی و ساچمه زنی
قطر داخلی لوله در تفنگهای گلوله زنی و ساچمه زنی دارای تنوع زیادی است.
قطر داخلی لوله در تفنگهای گلوله زنی را کالیبر (Caliber) می گویند که برحسب میلیمتر یا اینچ بیان می شود. تنوع کالیبر در تفنگهای گلوله زنی بسیار زیاد است. البته عدد یک کالیبر صرفا به قطر داخلی لوله تفنگ اشاره نمی کند بلکه فشنگ مورد استفاده در هر کالیبری از نظر ویژگیها و اندازه های پوکه، منحصر به فرد است.
قطر داخلی لوله تفنگهای ساچمه زنی را نمره یا مقیاس (Gauge) می گویند و واحد خاصی ندارد. لوله تفنگهای ساچمه زنی در نمره های مختلف از قبیل 10، 12، 16، 20، 28، و 410 عرضه می شود. این مقیاس دارای تعریف خاصی است. بنابراین تعریف، قطر داخلی لوله تفنگ ساچمه زنی در یک مقیاس معین برابر است با قطر همان تعداد گلوله سربی به نحوی که وزن آن تعداد گلوله سربی معادل یک پوند باشد.
مثلا قطر داخلی لوله تفنگ نمره 12 معادل قطر یک عدد گلوله سربی است که وزنی معادل یک دوازدهم پوند داشته باشد (هر پوند معادل ۴۵۳گرم است). این قاعده در مورد تفنگ ساچمه زنی نمره 410 صادق نبوده و قطر داخلی لوله این تفنگ 410 هزارم اینچ است. بنابراین هر چه نمره یک تفنگ کوچکتر می شود، قطر داخلی لوله آن بزرگتر می شود. یعنی نمره 10 بزرگتر از نمره 12 است. متداولترین نمره در تفنگهای ساچمه زنی نمره 12 است.
برعکس تفنگهای گلوله زنی، در تفنگهای ساچمه زنی تنوع زیادی از نظر طول فشنگ مشاهده نمی شود. معمولا پوکه این فشنگها در سه اندازه 70 میلیمتر (دو و سه چهارم اینچ)، 76 میلیمتر (سه اینچ) و 89 میلیمتر (سه و نیم اینچ) وجود دارد. در پوکه های 76 و 89 میلیمتری مقدار وزنی بیشتری ساچمه وجود دارد که به این نوع فشنگها اصطلاحا مگنوم (Magnum) می گویند.
انواع سلاحها از نظر مکانیزم فشنگ گذاری و مسلح شدن
کمرشکن: تفنگهای تک لول و دولولی هستند که برای فشنگ گذاری باید آنها را تا کرد.
چخماقی (Hammer): با بازکردن تفنگ، فشنگ گذاری می شود و برای مسلح کردن باید چخماق را عقب کشید.
کوسه (Hammerless): چکش(ها) در داخل اسلحه جاسازی شده و از بیرون مشاهده نمی شود. با باز کردن سلاح، مسلح می شود.
گلنگدنی (Bolt Action): با زدن گلنگدن یک فشنگ از خزانه داخل لوله شده و همزمان تفنگ مسلح می شود.
دستکش یا پمپی (Pomp Action): با کشیدن دسته ای که زیر لوله سلاح قرار دارد، یک فشنگ از خزانه داخل لوله شده و همزمان تفنگ مسلح می شود.
اهرمی (Lever Action): با کشیدن اهرمی که زیر اسلحه و نزدیک ماشه قرار دارد، یک فشنگ از خزانه داخل لوله شده و همزمان تفنگ مسلح می شود.
نیمه خودکار (Semi Automatic): فقط یکبار گلنگدن کشیده شده و بدین ترتیب یک فشنگ داخل لوله می شود و همزمان تفنگ مسلح می شود. بعد از هربار شلیک پوکه خالی به بیرون پرتاب شده و یک فشنگ دیگر در لوله قرار می گیرد و همزمان تفنگ مسلح شده و آماده شلیک بعدی می شود. تفاوت آن با تفنگهای خودکار (Automatic) این است که لازم است برای هر شلیک یک بار ماشه را چکاند و سلاح بصورت مسلسل عمل نمی کند. اصولا در شکار، از سلاحهای خودکار (مسلسل) استفاده نمی شود.
انواع سلاحها از نظر خزانه فشنگ
بدون خزانه فشنگ: فشنگ مستقیما داخل لوله سلاح قرار داده می شود. در تفنگهای کمرشکن.
با خزانه فشنگ ثابت: عمدتا در تفنگهای گلنگدنی. مخزن فشنگ در زیر گلنگدن کار گذاشته شده و از بالا فشنگ داخل خزانه می شود.
با خزانه فشنگ متحرک (خشاب) (Magazine): عمدتا در تفنگهای گلوله زنی بخصوص نوع خفیف. تعدادی فشنگ در خشاب قرار داده شده و سپس خشاب از زیر تفنگ داخل می شود.
خزانه فشنگ لوله ای (Tube Magazine): در برخی از کالیبرهای تفنگهای گلوله زنی مثل خفیف و در تعدادی از تفنگهای ساچمه زنی بخصوص از نوع دستکش و اهرمی. فشنگ گذاری معمولا از زیر تفنگ به داخل لوله ای که حکم خزانه فشنگ را دارد و در زیر لوله و به موازات آن کار گذاشته شده است، انجام می گیرد.
انواع سلاحها از نظر تعداد لوله
تک لول (Single Barrel): عمده سلاحهای گلوله زنی و تعدادی از سلاحهای ساچمه زنی دارای یک لوله هستند.
دولول (Double Barrel): معدودی از سلاحهای گلوله زنی و بسیاری از سلاحهای ساچمه زنی دارای دو لوله هستند. در برخی از تفنگها یکی از لوله ها گلوله زنی و یکی دیگر ساچمه زنی است. سلاحهای دولول در دو شکل دولول کنارهم (Side by Side) و دولول روی هم (Over/Under) وجود دارند.
چندلول: عمدتا سه لول و در مواردی چهار لول هم مشاهده می شود. البته بیشتر در سلاحهای قدیمی دیده می شود. عمدتا ترکیبی از گلوله زنی و ساچمه زنی هستند.
انواع سلاحها از نظر ظرفیت تعداد شلیک
تک گلوله در تفنگهای تک لول (Single Shot)
چند گلوله متناسب با تعداد لوله های تفنگ
چند گلوله در تفنگهای تک لول با توجه به ظرفیت خزانه فشنگ
قوانین استفاده از تفنگهای شکاری در ایران
در ایران هر فرد دارای 18 سال می تواند سه تفنگ داشته باشد. یک تفنگ گلوله زنی برای شکار پستانداران، یک تفنگ گلوله زنی با کالیبری کوچکتر از 6 میلیمتر برای تمرین تیراندازی (به این نوع سلاحها اصطلاحا خفیف گفته می شود و معروفترین آن کالیبر 22 است) و یک تفنگ ساچمه زنی برای شکار پرنده (البته اقلیتهای دینی می توانند برای شکار برخی از حیوانات دیگری مثل گراز و خرگوش با تفنگ ساچمه زنی نیز پروانه شکاردریافت کنند). برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت مجوز سلاحهای شکاری به مطلب مصاحبه با معاونت محترم اسلحه ومهمات ارتش جمهوری اسلامی در وبلاگ آشنایی با انواع سلاح، مراجعه فرمایید.
شایان ذکر است صدور مجوز نگهداری و حمل سلاح به عهده نیروهای نظامی و صدور مجوز شکار با تفنگهای شکاری به عهده سازمان حفاظت محیط زیست است. براساس قوانین ایران، به تفنگهایی که کالیبر آنها کوچکتر از 6 میلیمتر باشد، پروانه شکار داده نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت پروانه شکار به سایت سازمان حفاظت محیط زیست مراجعه فرمایید.
منبع:ايران توريسم

Alireza_Mahan23
26/07/2010, 15:36
اسناپ کپ چیست ؟
اسناب کپ وسیله ای که جلوگیری میکند از شکستن سوزن اسلحه در مواقعی که سلاح خالی است .
هرگز در موقعی که سوزن سلاحتان مسلح است و فشنگ در آن نیست سلاح را خالی نچکانید این عمل در دفعات کم ممکن است آسیبی به سوزن سلاح نرساند ولی در تکرارمکرر باعث شکستن سوزان خواهد شد که تعمیر آن احتمالا با صرف هزینه زیادو صرف وقت امکان پذیر است . بهترین راه برای جلوگیری از شکستن سوزن سلاح استفاده از اسناپ کپ یا پوکه ای که چاشنی آن قبلا عمل کرده است می باشد این کار باعث می شود که سوزن بدون برخورد بامانع یک باره رها نشود و آسیب نبیند . فرق اسناپ کپ با پوکه از قبل استفاده شده در این است که اسناپ کپ شبه چاشنی دارد که در زیر آن یک فنر متحرک تعبیه شده که جلوگیری می کند از فشار آمدن به سوزن در مواقعی که سلاح را از مسلح بودن خارج می کنیم . خوشبختانه جدیدا چندین نوع آن شامل پلاستیکی و آلومینیومی و برنجی ساخت داخل و خارج در بازارایران نیز ارائه شده است .
منبع:وبلاگ تيراندازي وشكار

Alireza_Mahan23
26/07/2010, 15:38
ساچمه بادی:
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links] 3%98%C2%B1:Air-gun-pellets.jpg) انواع ساچمه‌های تفنگ بادی به ترتیب از چپ به راست: سرتخت، نوک‌گرد، سرگود، نوک‌تیز، ردیف بالا: کالیبر 22(5.5 میلیمتر) ، ردیف پایین کالیبر 177.(4.5 میلیمتر)


ساچمه بادی نوعی پرتابه، معمولا از جنس سرب، برای تفنگ بادی است.
مشخصات

مطابق استانداردهای جهانی ، ساچمه مرغوب باید مشخصات ویژه‌ای دارا باشد که مهم‌ترین آنها وزن مناسب و کیفیت ساخت و شکل آیرودینامیک ساچمه است که در دقت تیراندازی تأثیر بسزایی دارد. برای تعیین مرغوبیت ساچمه از واحدی به نام گرین تجارتی (Grain) یا وزن 20 دانه، استفاده می‌شود.گرین واحد بسیار کوچکی برابر با 0647/0 گرم است. در سطح تجارتی برای سهولت کار این عدد، در ۲۰ ضرب شده و وزن ۲۰ دانه ساچمه مبنای اندازه گیری قرار میگیرد. طبق قرارداد حداقل وزن قابل قبول برای ۲۰ دانه ساچمه در کالیبر ۴٫۵ میلیمتر ۹ گرم است. همچنین این استاندارد برای کالیبر ۵٫۵ میلیمتر ۱۷ گرم میباشد.
استفاده از ساچمه های سبک و غیر استاندارد به فنر و آلات متحرک تفنگ آسیب میرساند.
انواع ساچمه های تفنگ بادی:

ساچمه سرتخت (Wadcutter – Competition):
برای تمرین نشانه روی و همچنین در میادین و مسابقات ورزشی از این نوع ساچمه استفاده می‌شود.ساچمه های سرتخت دقت بالاتری در تیر اندازی بوجود میاورند.
ساچمه نوک تیز (Pointed – Pest Control):
دارای نوکی مخروطی شکل بوده و معمولاً برای شکار مورد استفاده قرار میگیرند.ساچمه های نوک تیز نفوذ و صدمه عمیقتری ایجاد می‌کنند.ساچمه نوک گرد یا مگنوم (Hollow Point – Hunter):
انواع جدیدی از ساچمه ها با نوک مدور هستند که اصطلاحآ ساچمه مگنوم نامیده می‌شوند.این نوع ساچمه ها موجب افزایش برد تفنگ گردیده و برای تیر اندازی به اهداف دوردست بکار میروند.همچنین قابلیت نفوذ بالایی در اجسام سخت مانند چوب ، شیشه و پلاستیک دارند.ساچمه نوک سوزنی یا پــریداتر (Domed – All-Around):
این ساچمه ها نسل جدید ساچمه های سر گود محسوب میگردند. دارای بدنه ای سربی با یک نوک بسیار تیز از جنس پلاستیک یا مس بوده و برای حصول حداکثر صدمه و از پای در آوردن شکارهای بزرگ‌تر ساخته شده اند.طراحی ساچمه های نوک سوزنی و سرگود بگونه ای است که در محل اصابت ، گوشت بدن شکار را متلاشی می‌کنند.بهمین علت برخی از صاحبنظران و دوستداران حیوانات استفاده از این نوع ساچمه ها را دور از انسانیت می دانند.

منبع : ویکی پدیا

Alireza_Mahan23
26/07/2010, 15:41
تاریخچه ای از تراپ:


امروز می خواهم راجع به تاریخچه تراپ توضیح بدم . تراپ در انگلیسی به معنی قفس است.قفسهای چوبی وجود داشته که در آن پرندگانی را که قبل شکار شده بود نگهداری می کردند تا بعدا مورد استفاده لوردهای انگلیسی قرار بگیرد.بعد از اینکه این ورزش مدتها در اختیار ثروت مندان بود کم کم مردم عادی نیز با این ورزش آشنا شدند و شدت استقبال ار این ورزش به حدی رسید که برای جواب گویی به این مشکل با نصب نورافکن این ورزش در شب انجام می گرفت .در ایران متاسفانه فقط دو باشگاه به این صورت وجود دارد که یکی در تهران و دیگری در نمک آبرود است.برای اینکه به محیط زیست کمتر آسیبی برسد از بشقابهایی به قطر ۳۵ سانتیمتر به رنگ نارنجی یا قرمز فسفری استفاده می شودکه شبیه به پرواز پرنده گان می باشد.

[Only registered and activated users can see links]
این عکس دستگاه هایی است که بشقابهایی را که شبیه به پرواز پرنده است را پرتاب می کنند.
منبع:وبلاگ تيراندازي وشكار

Alireza_Mahan23
26/07/2010, 15:47
معرفي سلاح وينچستر:

اين سلاح ساخت کارخانه «ترايسل» بوده و نحوه کارکرد آن ، مانند تفنگ هاي غرب وحشي و لوله تفنگ هشت خاني است که به راستي یک تفنگ کابوي مي باشد. مدل 94 اين سلاح ، با قنداقي از چوب گردوي آمريکايي بسيار راحت و خوش دست ساخته شده است. طول آن 20 اينچ و شکل آن به صورت 8 ضلعي مي باشد. کاليبرهاي ۳۷۵/۰ مگنوم ، ۴۴/۰ رمينگتون مگنوم و 0/45 کلت در اختيار شما قرار دارند و انتخاب هر يک از آنها به عهده شماست. قنداق با طراحي عالي و دستگيره خوش دست به همراه طرح کلاسيک آن به جذابيت اين سلاح مي افزايد. خشاب آن ظرفيت 11 فشنگ را دارد و روزنه ديد عقب آن قابل تنظيم مي باشد.
[Only registered and activated users can see links]
سلاح «وينچستر 94 اکتاگون» ، بهترين انتخاب براي آناني است که خواهان اسلحه اي راحت و خوش دست با طرحي سنتي هستند.
سلاح ساچمه زني Jakhammer MK3A1

اين سلاح در سال1984 توسط مبتكر سوئدي تبار ساكن امريكا ، يعني آقاي جان اندرسن طراحي و ساخته شد. اين سلاح بين سال هاي 1984 تا 1990 ، مورد بازنگري ها و بهينه سازي هاي متعددي قرار گرفت. ولي هيچ گروه خاصي تاكنون خواهان خريداري اين سلاح در مقياس انبوه نبوده است. تنها تعداد كمي از اين سلاح ، آن هم به صورت مدل هاي اوليه ساخته شده كه از اين تعداد كم ، 2 قبضه به صورت تمام اتوماتيك هستند. اين سلاح داراي جلوه خاصي است كه هر شخص علاقمند به سلاح را به سوي خود جذب مي كند. اين سلاح ساچمه زني ، تنها سلاح ساچمه زني تمام اتوماتيك موجود در جهان است. عملكرد اين سلاح نيز همانند نام آن عجيب و البته جالب است.
[Only registered and activated users can see links]
مكانيزم گاز اين سلاح ، از دو قسمت اصلي تشكيل شده است. سيلندر گاز كه درواقع دور لوله قرار گرفته و پيستون گاز كه دقيقآ جلوي دريچه خروج گاز قرار گرفته است. وقتي سلاح شليك مي شود ، گاز باروت وارد سيلندر شده و لوله سلاح و پيستون گاز را به جلو هل مي دهد. اين حركت خلاف حركت فنر ارتجاع است كه دور لوله و جلوي پيستون گاز قرار گرفته است. وقتي لوله سلاح به جلو رانده مي شود ، ابتدا تماس خود با توپي و گلوله شليك شده را از دست داده و سپس خاري را كه لوله و سيستم تغذيه و آتش را به هم وصل مي كند فعال مي شود. اين خار ، با سطح بيروني توپي چرخنده كه به شكل دندانه دار در آمده در تماس است و هرگاه كه به جلو رانده مي شود ، باعث چرخش 12 درجه اي توپي در جهت عقربه هاي ساعت مي گردد. خار در هنگام بازگشت به جاي خود ، باعث يك چرخش 12 درجه اي ديگر مي شود كه اين كار به نوبه خود ، باعث قرار گرفتن فشنگ جديد در امتداد لوله مي شود.
در آخرين مرحله از اين فرايند ، لوله سلاح به عقب برگشته و با فشنگ جديد در انتها چفت مي شود. در اين لحظه ، خار ذكر شده كه وظيفه چرخاندن توپي را دارد ، در جاي خود آماده چرخاندن مجدد توپي در صورت شليك مجدد سلاح است و چنانچه ماشه سلاح در حالت كشيده نگه داشته شود ، اين رويه ادامه پيدا خواهد كرد و سلاح به صورت اتوماتيك ، تا آخرين گلوله شليك خواهد كرد. گونه اي از اين توپي را مي توان بدون قرار دادن فشنگ پر كرد. بدين صورت كه سوراخ هاي قرارگيري فشنگ را پس از مسدود كردن انتهاي آن ، از باروت پر كرده و گلوله مورد نظر را درون آن قرار مي دهند. سپس قسمت جلويي سوراخ را با پلاستيك مخصوص ، مهر و موم مي كنند.
[Only registered and activated users can see links]
براي مسلح كردن اين سلاح بايد روپوش لوله ان را اول به جلو و سپس به عقب حركت دهيد. (برخلاف شاتگان هاي متد اول) براي درآوردن خشاب سلاح ، كافيست ماشه را تا نيمه به عقب كشيده و روپوش لوله را به جلو هل دهيد. اين كار باعث آزاد شدن ضامن خشاب و درآمدن آن خواهد شد. سوزن آتش سلاح ، در قنداق آن جاسازي شده و مي توان آن را به صورت دستي ، فعال يا غيرفعال كرد. لوله اين سلاح ، براحتي تعويض مي شود. براي اين كار ، روپوش لوله و فنر ارتجاع را در آورده و لوله سلاح را 90 درجه بچرخانيد تا از خار مخصوص خلاص شود. سپس آن را بيرون بكشيد. لوله جديد را در محل خود وارد كرده و 90 درجه بچرخانيد تا با خار مخصوص درگير شود و سپس روپوش لوله و فنر ارتجاع را در جاي خود نصب كنيد. مگسك سلاح ، درون دستگيره حمل سلاح جاسازي شده است.
در مورد نام اين سلاح جالب است بدانيد Jakhammer ، نوعي چكش مستعمل در قرون وسطي بوده كه سر جادوگران و كافران را با آن خرد مي كردند.
منبع:نبردمن

Alireza_Mahan23
26/07/2010, 15:52
نحوه دريافت پر وانه سلاح شكار:


شرايط احراز صلاحيت براي صدور پروانه حمل ونگهداري سلاح چيست؟
جناب سرهنگ فرمودند: بر خلاف سالهاي قبل از انقلاب اسلامي كه شرايط
دريافت پروانه حمل ونگهداري سلاح فقط براي افراد خاص با موقعيتهاي بالاي
اجرائي ويا مالي وجود داشت.امروز شرايط دريافت پروانه حمل ونگهداري
سهل تر شده وتمام مردم در صورت داشتن صلاحيت مساوي هستند
البته اين به معني آشفتگي ويا عدم كنترل ونظارت كافي از سوي معاونت
اسلحه ومهمات نمي باشد.
لطفا بفرماييد بر طبق مقررات هر فرد ايراني چه تعداد سلاح وبا
چه كاليبري مي توان داشته باشد؟
بر طبق مقررات جمهوري اسلامي ايران هر فرد كه تابعيت ايراني داشته
باشد و مراحل احراز سلامت اخلاقي ،جسمي ،روحي وهويت اجتماعي
را طي نمايد مي تواند همزمان مجوز حمل سه قبضه سلاح شكاري
(يك قبضه گلوله زني،يك قبضه ساچمه زني،يك قبضه خفيف كاليبر 22 ) را داشته باشد.
همچنين در خصوص صدور پروانه حمل سلاح هيچ گونه تفاوتي بين آقايان
وخانم ها وجود ندارد ،با اين صورت كه خانمها هم مي توانند جهت كسب
پروانه حمل ونگهداري سلاح اقدام نمايند .جهت كسب پروانه حمل سلاح
مراحل زير بايد طي شود:
1-مراجعه به فروشگاه هاي مجاز خريد وفروش سلاح و يا خريد سلاح داراي مجوز
2-پر كردن فرم پرسشنامه احراز هويت اجتماعي
3-پر كردن فرم معرف يا ضامن خوشنام يا معتبر بنا به تشخيص
نيروي انتظامي محل سكونت متقاضي وتاييد آن
4-شش قطعه عكس 4*3
5-كپي شناسنامه به همراه اصل آن جهت تطبيق
6-ارائه كد ملي
جناب سرهنگ لطفا بفرماييد آيا در خصوص كسب مجوز حمل سلاح گلوله
زني با ساير تفنگها تفاوتي وجود دارد؟
خير، بر خلاف تصور عمومي شرايط دريافت اين نوع سلاح هيچ گونه تفاوتي با
ساير سلاح ها ندارد.
آيا براي دريافت حمل ونگهداري سلاح حتما بايد به اداره مركزي در تهران
مراجعه شود يا خير؟
براي كسب مجوز حمل سلاح نزديك به 80 شعبه در سراسر كشور داير شده است
كه در تمامي مراكز استانها وساير شهرستانها ي بزرگ تابعه آن فعال باشند .
اما در بعضي مناطق مثل شمال كشور واستان فارس به دليل شرايط اقليمي
وفرهنگ بيشترين تراكم وتقاضا وجود دارد.
قبلا فرموديد كه صلاحيت جسمي وروحي فرد متقاضي نيز بايد
اثابت برسد،چگونه؟
بعد از طي مراحل مقدماتي وقبل از صدور مجوز روز جهت جلسات تمرين عملي
تير اندازي وآزمايش تئوري وعلمي در نظر گرفته شده كه صلاحيت جسمي وروحي
فرد هم در اين مراحل بررسي واحراز خواهد شد.پس از طي مراحل گفته شده
مجوز فرد متقاضي در تهران يا توسط پست ارسال مي شود ويا مي توانند
شخصا به اداره معاونت اسلحه ومهمات مراجعه نمايند در مورد شهرستانها
نيز مجوز هاي حمل سلاح توسط پست ارسال مي گردد.اما در مناطقي كه
اداره پست پوشش ندارد فرد متاقاضي بايد حضور را جهت دريافت مجوز به
معاونت مراجعه نمايد .همچنين طرحهاي جديد در دست تهيه مي باشد تا
بتوانيم سرعت صدور پروانه حمل ونگهداري را بيشتر نماييم.طرح اينترنت كه
ايجاد شبكه فعال براي مرتبط نمودن تمام شعبات سلاح وفروشندگان مجاز
سلاح مي باشد تا ضمن برقراري ارتباط سريع ،انتقال اطلاعات از شهرستانها
بوسيله رايانه انجام ومجوز حمل نيز پس از صدور در اسرع وقت توسط پست
پيشتاز اعاده مي گردد.در هنگام تحويل سلاح چه آموزشهاي ديگري در خصوص نحوه استفاده
وحمل ونگهداري سلاح داده مي شود؟
اين آموزشها در حوزه تئوري وعملي مي باشد كه مقررات حمل ،نگهداري ،
خريد وفروش وتذكرات مربوط به تخلفاتي كه موجب ابطال جواز مي شود
ونيز تيراندازي در ميدان تير آموزش داده وسپس امتحان گرفته مي شود.
اگر فرد متقاضي در اين امتحان قبول نشود چه؟
برابر مقررات براي يك بار ديگر آموزش وآزمون وي تكرار ودر صورت قبول نشدن
به وي ابلاغ مي شود تا سلاح را به فرد ثالثي اعاده نمايد.
در شهر بزرگي همچون تهران چند فروشگاه مجاز سلاح وتعمير گاه وجود دارد؟
مراكز مجاز فروش سلاح در كشور حدود 200 مركز مي باشد كه 19 فروشگاه آن
در تهران است وتعدادي از آنها نيز تعمير گاه مجاز سلاح مي باشد.
لطفا بفرماييد به چه سلاحي مجاز گفته مي شود؟
هر سلاحي كه نزد مراكز صدور مجوز حمل داراي سابقه باشد مجاز شمرده مي
شود در غير اينصورت آن سلاح غير مجاز محسوب مي گردد.
تخلفاتي كه موجب لغو پروانه حمل مي شود چيست؟
در صورت استفاده مجرمانه از سلاح يعني تهديد ،ايجاد رعب ووحشت ،
سرقت،قتل وسپردن سلاح بدست فاقد صلاحيت مراتب به دادگاه منعكس
وبا حكم قضايي مجوز حمل لغو خواهد شد.
در صورت استفاده از سلاح جهت دفاع از خود چه حكمي دارد؟
تشخيص وصدور حكم در چنين شرايطي بر عهده دادگاه مي باشد .اما بطور
كلي سلاح شكاري جهت استفاده در اين نوع موارد به كسي داده نمي شود.
آيا فردي كه تخلف كرده وتخلف وي اثبات شده است وجواز حمل وي
باطل شده است اسله خود را نيز از دست مي دهد،به اين معني كه
از وي سلب مالكيت خواهد شد؟
خير،سلاح فرد متخلف توقيف شده ومدت 2 ماه به وي فرصت داده مي شود
تا سلاح خود را به فردي كه داراي صلاحيت مي باشد ويا فروشگاه مجاز اسلحه بفروشد.
راههاي ورود سلاح به كشور چيست؟ آيا مجوز واردات سلاح به كشور
داده مي شود؟
به طور كلي مجوز ورود سلاح هاي شكاري جديد به كشور صادر نمي شود
اما بعضي سلاح هاي موجود از راههاي قانوني وعمدتا مرزي وارد كشور مي شود.
اين سلاح ها در صورت كشف به دادگاه تحويل مي شودوبنا به حكم دادگاه
سلاح غير مجاز مورد نظر به سازمان جمع آوري اموال تمليكي تحويل مي گردد.
با سپاس از جناب عالي در خاتمه بفرماييد افراد شاغل در نيروي مسلح چگونه
مي توانند مجوز حمل سلاح شكاري را دريافت كنند؟
صدور مجوز حمل سلاح شكاري براي كاركنان ناجا وسپاه از طريق حفاظت
اطلاعات هاي زيربط انجام ونحوه صدور نيز تفاوتي با ساير اقشار ندارد.
منبع:وبلاگ شكارچي دامغان

Alireza_Mahan23
26/07/2010, 15:58
آشنايي با سلاحهاي شکاري:هشدار:


استفاده از سلاحهای گرم یک ملاحظه اساسی نیاز دارد و آن رعایت جوانب ایمنی است. اولین اشتباه در استفاده از سلاحهای آتشین، می تواند آخرین اشتباه باشد. اگر چه بعضی از بررسیها نشان داده است که حوادث رخ داده در عرصه های مرتبط با سلاح همچون شکار و تیراندازی در مقایسه با بسیاری از ورزشها و فعالیتهای بظاهر بیخطر، به لحاظ آماری و بطور نسبی، کمترین فراوانی و کمترین تلفات را داشته است لیکن بطور بالقوه احتمال وقوع خطرات جانی در ارتباط با سلاح زیاد است. البته شاید دلیل کمی حوادث و تلفات در مورد فعالیتهای مرتبط با سلاح، رعایت و دقت دارندگان سلاح باشد. هیچوقت نباید به سلاح اعتماد کرد. همیشه سلاحهای بظاهر خالی و بی خطر موجب وقوع حوادث تاسف بار بوده است. بنابراین هر وقت سلاحی را به دست می گیرید ابتدا و قبل از هر چیز از خالی بودن آن اطمینان پیدا کنید.


در این مطلب به سلاحهای آتشین (Firearms) و به اصطلاح گرم می پردازیم. به عبارت دیگر سلاحهای دیگری نیز برای شکار مورد استفاده قرار می گیرند مثل تیرو کمان یا نیزه که مورد بحث ما نیست.
در این مطلب فقط به تفنگهای شکاری که در ایران قابل استفاده هستند می پردازیم. تپانچه ها (Handguns) و سلاحهای نظامی مورد نظر نیستند. البته توضیح خواهم داد که برخی از تفنگها هم هستند که با وجود آزادی خرید و فروش، مجوز شکار ندارند.
در اینجا به سلاحهای قدیمی یعنی تفنگهای سرپر (Muzzle Loader) اشاره نمی شود و فقط تفنگهای ته پر (Breach Loader) بررسی می شوند. در گذشته که فشنگ بصورت امروزی مرسوم نشده بود، باروت و گلوله از سر لوله داخل لوله ریخته می شد و با سنبه فشرده می شد و در ابتدای لوله هم چاشنی یا سنگ چخماق از طریق سوراخ کوچکی، باروت را منفجر می کرد. به این نوع سلاحها سرپر می گفتند. امروزه در سلاحها از فشنگ استفاده می شود که فشنگ در ابتدای لوله قرار داده شده و در آنجا مهار می شود. با مکانیزمهای مختلفی، چاشنی انتهای فشنگ منفجر شده و باروت را منفجر کرده و گلوله یا ساچمه ها را پرتاب می کند.
مسلم آنکه اطلاعات ارائه شده، بعضا از منابع داخلی و عمدتا از منابع خارجی استفاده شده است. البته سعی شده است مطالب به نحوی ارائه شود که با شرایط کشورمان متناسب باشد. همچنین تصاویر مورد استفاده، از طریق اینترنت و از منابع خارجی تهیه شده است.


انواع تفنگهای شکاری
اگر از تعریف تفنگ که عموما با آن آشنایی دارند بگذریم، باید گفت که بطور کلی دو نوع تفنگ شکاری وجود دارد: تفنگ گلوله زنی (Rifle) و تفنگ ساچمه زنی (Shotgun). تفنگهای گلوله زنی برای پرتاب یک عدد گلوله(Bullet) سربی که عمدتا دارای روکش برنجی یا مسی هستند به کار می رود و تفنگهای ساچمه زنی برای پرتاب تعدادی ساچمه (Shot) سربی بکار گرفته می شوند. بدین ترتیب سلاحهای گلوله زنی دقیق و در عین حال مخربتر از تفنگهای ساچمه زنی هستند. از طرف دیگر تفنگهای ساچمه زنی نیاز به هدف گیری دقیق ندارند و لذا با این نوع تفنگها می توان اهداف متحرک را بهتر مورد هدف قرار داد، با این حال برد مفید این سلاحها بسیار کمتر از سلاحهای گلوله زنی هستند.
ذکر این نکته ضروری است که بعضی از افراد تفنگهای بادی را تفنگ ساچمه زنی می نامند. در واقع این دو از یکدیگر متمایز هستند. اگرچه تفنگهای بادی هم نوعی ساچمه سربی پرتاب می کنند اما از آنجا که انرژی آنها از هوای فشرده تامین می شود لذا به آنها تفنگ بادی گفته می شود (Air Rifle).

در جدول زیر مقایسه ای بین دو نوع تفنگ گلوله زنی و ساچمه زنی از جهات مختلف انجام شده است.
شرح
تفنگ گلوله زني
تفنگ ساچمه زني
تعدادگلوله در هر شلیک
یک گلوله
از يک (تک گلوله) تا صدها ساچمه
محل اصابت
یک نقطه
یک صفحه
تخریب
مخرب تا مسافتهاي نسبتا دور
مخرب در مسافتهاي نزديک تا متوسط (برحسب بزرگي ساچمه ها)
نشانه روی
نشانه روي دقيق
نشانه روي ويژه
وضعیت خان (Rifle) (شیارهای پیچشی در داخل لوله برای هدایت بهتر گلوله)
داراي خان
عمدتا بدون خان. البته انواع جديدي توليد شده است که داراي خان است و براي شليک گلوله های غلاف دار (Sabot) ساخته شده است و بنابراين شايد بهتر است آنها را به عنوان سلاحهاي گلوله زني طبقه بندی کنیم.
حیوانات مورد شکار
پستانداران
پرندگان
قطر داخلی لوله
کالیبر (Caliber)
نمره یا مقیاس (Gauge)
جنس پوکه فشنگ
فلزی (برنج)
پلاستیک و برنج
جنس گلوله
عمدتا سرب با روکش برنجی یا مسی
در مواردی آهن و در عمده موارد سرب که بندرت دارای روکش مسی یا نیکلی است


کاليبر و نمره در سلاحهاي گلوله زني و ساچمه زني
قطر داخلی لوله در تفنگهای گلوله زنی و ساچمه زنی دارای تنوع زیادی است.
قطر داخلی لوله در تفنگهای گلوله زنی را کالیبر (Caliber) می گویند که برحسب میلیمتر یا اینچ بیان می شود. تنوع کالیبر در تفنگهای گلوله زنی بسیار زیاد است. البته عدد یک کالیبر صرفا به قطر داخلی لوله تفنگ اشاره نمی کند بلکه فشنگ مورد استفاده در هر کالیبری از نظر ویژگیها و اندازه های پوکه، منحصر به فرد است.
قطر داخلی لوله تفنگهای ساچمه زنی را نمره یا مقیاس (Gauge) می گویند و واحد خاصی ندارد. لوله تفنگهای ساچمه زنی در نمره های مختلف از قبیل 10، 12، 16، 20، 28، و 410 عرضه می شود. این مقیاس دارای تعریف خاصی است. بنابراین تعریف، قطر داخلی لوله تفنگ ساچمه زنی در یک مقیاس معین برابر است با قطر همان تعداد گلوله سربی به نحوی که وزن آن تعداد گلوله سربی معادل یک پوند باشد. مثلا قطر داخلی لوله تفنگ نمره 12 معادل قطر یک عدد گلوله سربی است که وزنی معادل یک دوازدهم پوند داشته باشد (هر پوند معادل ۴۵۳گرم است). این قاعده در مورد تفنگ ساچمه زنی نمره 410 صادق نبوده و قطر داخلی لوله این تفنگ 410 هزارم اینچ است. بنابراین هر چه نمره یک تفنگ کوچکتر می شود، قطر داخلی لوله آن بزرگتر می شود. یعنی نمره 10 بزرگتر از نمره 12 است. متداولترین نمره در تفنگهای ساچمه زنی نمره 12 است. برعکس تفنگهای گلوله زنی، در تفنگهای ساچمه زنی تنوع زیادی از نظر طول فشنگ مشاهده نمی شود. معمولا پوکه این فشنگها در سه اندازه 70 میلیمتر (دو و سه چهارم اینچ)، 76 میلیمتر (سه اینچ) و 89 میلیمتر (سه و نیم اینچ) وجود دارد. در پوکه های 76 و 89 میلیمتری مقدار وزنی بیشتری ساچمه وجود دارد که به این نوع فشنگها اصطلاحا مگنوم (Magnum) می گویند.

انواع سلاحها از نظر مکانيزم فشنگ گذاري و مسلح شدن
کمرشکن: تفنگهای تک لول و دولولی هستند که برای فشنگ گذاری باید آنها را تا کرد.
چخماقي (Hammer): با بازکردن تفنگ، فشنگ گذاري مي شود و براي مسلح کردن بايد چخماق را عقب کشيد.
کوسه (Hammerless): چکش(ها) در داخل اسلحه جاسازی شده و از بیرون مشاهده نمی شود. با باز کردن سلاح، مسلح مي شود.
گلنگدني (Bolt Action): با زدن گلنگدن يک فشنگ از خزانه داخل لوله شده و همزمان تفنگ مسلح مي شود.
دستکش یا پمپی (Pomp Action): با کشيدن دسته ای که زیر لوله سلاح قرار دارد، يک فشنگ از خزانه داخل لوله شده و همزمان تفنگ مسلح مي شود.
اهرمي (Lever Action): با کشيدن اهرمی که زیر اسلحه و نزدیک ماشه قرار دارد، يک فشنگ از خزانه داخل لوله شده و همزمان تفنگ مسلح مي شود.
نيمه خودکار (Semi Automatic): فقط یکبار گلنگدن کشیده شده و بدین ترتیب یک فشنگ داخل لوله می شود و همزمان تفنگ مسلح می شود. بعد از هربار شلیک پوکه خالی به بیرون پرتاب شده و یک فشنگ دیگر در لوله قرار می گیرد و همزمان تفنگ مسلح شده و آماده شلیک بعدی می شود. تفاوت آن با تفنگهای خودکار (Automatic) این است که لازم است برای هر شلیک یک بار ماشه را چکاند و سلاح بصورت مسلسل عمل نمی کند. اصولا در شکار، از سلاحهای خودکار (مسلسل) استفاده نمی شود.

انواع سلاحها از نظر خزانه فشنگ
بدون خزانه فشنگ: فشنگ مستقيما داخل لوله سلاح قرار داده مي شود. در تفنگهای کمرشکن.
با خزانه فشنگ ثابت: عمدتا در تفنگهای گلنگدنی. مخزن فشنگ در زیر گلنگدن کار گذاشته شده و از بالا فشنگ داخل خزانه می شود.
با خزانه فشنگ متحرک (خشاب) (Magazine): عمدتا در تفنگهای گلوله زنی بخصوص نوع خفیف. تعدادی فشنگ در خشاب قرار داده شده و سپس خشاب از زیر تفنگ داخل می شود.
خزانه فشنگ لوله اي (Tube Magazine): در برخی از کالیبرهای تفنگهای گلوله زنی مثل خفیف و در تعدادی از تفنگهای ساچمه زنی بخصوص از نوع دستکش و اهرمی. فشنگ گذاری معمولا از زیر تفنگ به داخل لوله ای که حکم خزانه فشنگ را دارد و در زیر لوله و به موازات آن کار گذاشته شده است، انجام می گیرد.

انواع سلاحها از نظر تعداد لوله
تک لول (Single Barrel): عمده سلاحهای گلوله زنی و تعدادی از سلاحهای ساچمه زنی دارای یک لوله هستند.
دولول (Double Barrel): معدودی از سلاحهای گلوله زنی و بسیاری از سلاحهای ساچمه زنی دارای دو لوله هستند. در برخی از تفنگها یکی از لوله ها گلوله زنی و یکی دیگر ساچمه زنی است. سلاحهای دولول در دو شکل دولول کنارهم (Side by Side) و دولول روی هم (Over/Under) وجود دارند.
چندلول: عمدتا سه لول و در مواردی چهار لول هم مشاهده می شود. البته بیشتر در سلاحهای قدیمی دیده می شود. عمدتا ترکیبی از گلوله زنی و ساچمه زنی هستند.

انواع سلاحها از نظر ظرفيت تعداد شليک
تک گلوله در تفنگهای تک لول (Single Shot)
چند گلوله متناسب با تعداد لوله های تفنگ
چند گلوله در تفنگهای تک لول با توجه به ظرفيت خزانه فشنگ

فشنگ سلاحهاي گلوله زني و ساچمه زني
گلوله زني: معمولي
ساچمه زني: ساچمه ای Shot، چهارپاره Buck Shot، تک گلوله Slug، زابوتSabot


قوانین استفاده از تفنگهای شکاری در ایران
در ایران هر فرد دارای 18 سال می تواند سه تفنگ داشته باشد. یک تفنگ گلوله زنی برای شکار پستانداران، یک تفنگ گلوله زنی با کالیبری کوچکتر از 6 میلیمتر برای تمرین تیراندازی (به این نوع سلاحها اصطلاحا خفیف گفته می شود و معروفترین آن کالیبر 22 است) و یک تفنگ ساچمه زنی برای شکار پرنده (البته اقلیتهای دینی می توانند برای شکار برخی از حیوانات دیگری مثل گراز و خرگوش با تفنگ ساچمه زنی نیز پروانه شکاردریافت کنند). برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت مجوز سلاحهای شکاری به مطلب مصاحبه با معاونت محترم اسلحه ومهمات ارتش جمهوري اسلامی در وبلاگ آشنایی با انواع سلاح، مراجعه فرمایید.

شایان ذکر است صدور مجوز نگهداری و حمل سلاح به عهده نیروهای نظامی و صدور مجوز شکار با تفنگهای شکاری به عهده سازمان حفاظت محیط زیست است. براساس قوانين ايران، به تفنگهایی که کاليبر آنها کوچکتر از 6 ميليمتر باشد، پروانه شکار داده نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت پروانه شکار به سایت سازمان حفاظت محیط زیست مراجعه فرمایید.
[Only registered and activated users can see links]
اثر ساچمه ها ناشی از يک بار شلیک تفنگ ساچمه زنی (Pattern)

نويسنده:محمدانصاري

Alireza_Mahan23
26/07/2010, 16:01
عکس هایی از سلاح های شکاری:


[Only registered and activated users can see links]
گلوله زنی / گلنگدنی / تک لول / خزانه ثابت

[Only registered and activated users can see links]
گلوله زنی / اهرمی / تک لول / خزانه لوله ای

[Only registered and activated users can see links]
ساچمه زنی / کمرشکن / تک لول / چخماقی


[Only registered and activated users can see links]
ساچمه زنی / کمرشکن / دولول روی هم / کوسه

[Only registered and activated users can see links]
ساچمه زنی / کمرشکن / دولول کنار هم / کوسه

ساچمه زنی / کمرشکن / دولول کنار هم / چخماقی

[Only registered and activated users can see links]
ساچمه زنی / دستکش / تک لول / خزانه لوله ای

[Only registered and activated users can see links]
ساچمه زنی / نیمه خودکار / تک لول / خزانه لوله ای

[Only registered and activated users can see links]
ساچمه زنی / کمرشکن / سه لول / کوسه

[Only registered and activated users can see links]
فشنگ گلوله زنی

[Only registered and activated users can see links]
فشنگ ساچمه زنی در انواع مختلف

[Only registered and activated users can see links]
طول پوکه در فشنگهای ساچمه زنی قبل و بعد از شلیک


[Only registered and activated users can see links]
تک گلوله غلاف دار ( زابوت) برای تفنگهای ساچمه زنی خان دار


منبع:وبلاگ نورآبادممسني

reza53
28/07/2010, 12:41
جناب عليرضا خان دم شما گرم ، شما كه ماشاالله اين همه استاد هستي چرا تاپيك سلاح هاي سبك رو گسترش نميدي؟ ولي به هر جهت ممنون:)

Alireza_Mahan23
28/07/2010, 16:12
انواع تفنگهاي شکاري :


بطور کلي دو نوع تفنگ شکاري وجود دارد : تفنگهاي شکاري ساچمه زني و تفنگهاي شکاري گلوله زني تفنگهاي گلوله زني براي پرتاب يک عدد گلوله سربي که عمدتا داراي روکش برنجي يا مسي هستند به کار مي رود و تفنگهاي ساچمه زني براي پرتاب تعدادي ساچمه سربي بکار گرفته مي شود. بدين تتيب سلاحهاي گلوله زني مخربتر و دقيقتر از تفنگهاي ساچمه زني است اما از طرف ديگر تفنگهاي ساچمه زني نياز به هدف گيري دقيق ندارند و با تفنگهاي ساچمه زني مي توان اهداف متحرک را بهتر مورد اصابت قرار داد با اين حال برد اين سلاحها خيلي کمتر از سلاحهاي گلوله زني است. به نظرم ذکر اين مورد ضروري است که برخي از افراد تفنگهاي بادي را هم تفنگ ساچمه زني خطاب ميکنند در صورتي که اين دو از هم متمايز مي باشند هرچند تفنگهاي بادي هم نوعي ساچمه سربي پرتاب ميکنند اما بدليل اينکه انرژي پرتاب آنها از باد مي باشد به آنها تفنگ بادي مي گويند.
در جدول زير مقايسه اي بين دو نوع تفنگ گلوله زني و ساچمه زني از جهات مختلف صورت گرفته است:
شرح
تفنگ گلوله زني
تفنگ ساچمه زني
تعداد گلوله در هر شليک
يک گلوله
از يک(تک گلوله)تا صدها ساچمه
محل اصابت
يک نقطه
يک صفحه
تخريب
مخرب تا مسافتهاي نسبتا دور
مخرب در مسافتهاي نزديک تا متوسط (برحسب اندازه ساچمه)
نشانه روي
نشانه روي دقيق
نشانه روي منطقه ای
وضعيت خان
داراي خان
بدون خان
حيوانات مورد شکار
پستانداران
پرندگان
قطر داخلي لوله
کايبر
نمره يا مقياس
جنس پوکه فشنگ
فلزي (برنجي)
پلاستيک و برنج
جنس گلوله
عمدتا سرب با روکش برنجي يا مسي
در مواردي آهن و عمدتا سرب که بندرت داراي روکش مس يا نيکل است


کاليبر و نمره در سلاحهاي گلوله زني و ساچمه زني :
قطر داخلي لوله در تفنگهاي گلوله زني و سچمه زني داراي تنوع زيادي است. در تفنگهاي گلوله زني قطر داخلي را کاليبر مي گويند که داري انواع زيادي ميباشد البته عدد يک کاليبر صرفا به قطر داخلي لوله اشاره نميکند بلکه براي انتخاب فشنگ نيز مورد استفاده است و از نظر ويژگيها و پوکه منحصر است. قطر داخلي تفنگهاي ساچمه زني واحد خاصي ندارد و آنرا نمره يا مقياس مي گويند. لوله تفنگهاي ساچمه زني در نمره هاي مختلف از قبيل 10 ، 12 ، 16 ، 20 ، 28 و 410 عرضه مي شود.اين مقياس داراي تعريف خاصي است. بنابر اين تعريف، قطر داخلي لوله تفنگ ساچمه زني در يک مقياس معين برابر است با همان تعداد گلوله سربي به نحوي که وزن آن تعداد گلوله سربي معادل يک پوند باشد. مثلا قطر داخلي لوله تفنگ نمره 12 معادل قطر يک عدد سربي است که وزني معادل يک دوازدهم پوند داشته باشد (هرپوند معادل 453 گرم است). اين قاعده در مورد تفنگ ساچمه زني نمره 410 صادق نبوده و قطر داخلي آن 410 هزارم اينچ است. بنابراين هر چه نمره يک تفنگ ساچمه زني کوچکتر مي شود قطر داخلي لوله آن بزرگتر ميشود يعني نمره 10 بزرگتر از 12 است. (برعکس تفنگهاي گلوله زني) ، در ساچمه زني ها تنوع زيادي از نظر طول فشنگ مشاهده نمي شود. معمولا پوکه اين فشنگها در سه اندازه 70 ميليمتر (دو و سه چهارم اينچ) ، 76 ميليمتر (سه اينچ) و 89 ميليمتر (سه و نيم اينچ) وجود دارد. در پوکه هاي 76 و 89 ميليمتري مقدار وزني بيشتري ساچمه وجود دارد که به اين نوع فشنگها اصطلاحاً مگنوم مي گويند.

انواع سلاحها از نظر مکانيزم فشنگ گذاري و مسلح شدن :
کمر شکن : تفنگهاي تک لول و دو لول و سه لولي هستند که براي فشنگ گذاري بايد آنها را تا کرد.
چخماقي: با باز کردن تفنگ فشنگ گذاري ميشود و براي مسلح کردن بايستي چخماق را به عقب کشيد.
کوسه: چکش در داخل اسلحه جاسازي شده است و از بيرون مشاهده نمي شود و فقط با باز و بسته کردن سلاح مسلح ميشود.
گلنگدني: با زدن گلنگدن يک فشنگ از خزانه داخل لوله ميشود و همزمان مسلح ميشود.
دستکش يا پمپي: با کشيدن دسته اي که زير لوله سلاح قرار دارد يک فشنگ از خزانه داخل لول شده و تفنگ همزمان مسلح ميشود.
اهرمي: با کشيدن اهرمي که در زير سلاح و نزديک ماشه قرار دارد ، يک فشنگ از خزانه داخل لول شده و تفنگ مسلح ميشود.
نيمه خودکار : فقط يکبار کافيست تا گلنگدن کشيده شود تا بدين ترتيب بعد از هر شليک يک فشنگ از خزانه داخل لول شده و پوکه را به بيرون پرتاب مي کند و تفنگ همزمان مسلح شود. تفاوت اين سلاحها با سلاحها ي خودکار اين است که لازم است براي شليک هر گلوله يک بار ماشه را چکاند و سلاح بصورت مسلسلي عمل نمي کند البته براي شکار از سلاحهاي خودکار استفاده نمي شود.

انواع سلاحها از نظر خزانه فشنگ :
بدون خزانه فشنگ: فشنگ مستقيما داخل لوله سلاح قرار داده ميشود. (تفنگهاي کمر شکن)
با خزانه فشنگ ثابت: عمدتا در تفنگهاي گلنگدني مخزن فشنگ در زير گلنگدن قرار داده شده و از بالا فشنگ داخل خزانه ميشود.
با خزانه فشنگ متحرک: (خشاب) عمدتاً در تفنگهاي گلوله زني مخصوصا نوع خفيف تعدادي مشخصي فشنگ داخل خشاب گذاشته ميشود و سپس خشاب از زير تفنگ داخل ميشود.
خزانه فشنگ لوله اي: در برخي از کاليبر هاي سلاحهاي گلوله زني مثل خفيف و در تعدادي از سلاحهاي ساچمه زني از نوع اهرمي و دستکش فشنگ گذاري معمولا از زير تفنگ به داخل لوله اي که حکم خزانه فشنگ را دارد و در زير لوله و به موازات آن کار گذاشته شده است انجام ميگيرد.

انواع سلاحها از نظر تعداد لوله:
تک لول : عمده سلاحها گلوله زني و تعدادي از سلاحهاي ساچمه زني داراي يک لول هستند.
دو لول: معدودي از سلاحهاي گلوله زني و بسياري از سلاحهاي ساچمه زني داراي دو لول هستند. در برخي از سلاحها هم يک لول ساچمه زني است و لول ديگر گلوله زني است. تفنگهاي دو لول در دو شکل مختلف وجود دارند يکي دولول روي هم و ديگري دو لول کنار هم است.
چند لول: عمدتا سه لول و در مواردي چهار لول هم مشاهده ميشود که البته بيشتر در سلاحهاي قديمي ديده ميشود که عمدتاً ترکيبي از گلول زني و ساچمه زني است.

انواع سلاحها از نظر ظرفيت تعداد شليک:
تک گلوله در تفنگهاي تک لول
چند گلوله، متناسب با تعداد لوله هاي تفنگ
چند گلوله در تفنگهاي تک لول با توجه به ظرفيت خزانه فشنگ

فشنگ سلاحهاي گلوله زني و ساچمه زني :
گلوله زني : معمولي
ساچمه زني: ساچمه اي، چهار پاره، تک گلوله و زابوت.


برگرفته از مجله شکار

Alireza_Mahan23
28/07/2010, 16:15
تفنگ برنو:


نوعی تفنگی تک تیر و بسیار قوی با برد زیاد (۴۵۰۰ متر) و کالیبر ۹۲/۷ میلیمتر است که نخستین بار در شهر برنو در کشور چکسلواکی ساخته شد.
امتیاز ساخت آن به ایران داده شده‌است. برنو را چکسلواکی از تفنگی بنام ماوزر ۹۸ک (mauser۹۸k) ساخت آلمان اقتباس کرده‌است
در روز هفتم بهمن ماه ۱۳۰۹ (۲۷ ژانویه ۱۹۳۰) درپی یک بررسی طولانی، شاه وقت که فرمانده کل نیروهای مسلح بود موافقت کرد که «ماوزر Mauser» ساخت آلمان پس از یک دوره آزمایش چندساله، تفنگ رسمی ارتش ایران شود. این آزمایش روی ماوزرهای «وی. زی ۲۴ ـ VZ » یعنی ماوزر ساخت سال ۱۹۲۴ صورت گرفت و ستاد ارتش در سال ۱۹۳۴ (۱۳۱۳) به آن نمره قبولی داد. از آن پس ماوزر که تولید انبوه آن از سال ۱۸۹۸ در «اوبرنادورف» آلمان آغاز شده بود و در طول جنگ جهانی اول به عنوان دقیقترین و خوشدست ترین تفنگ سبک بکار رفته بود جای تفنگهای روسی (ناگانت = نوغان) و انگلیسی و ... را در ارتش ایران گرفت. این تفنگ توسط دو برادر آلمانی به نام های «پتر پل» و «ویلهلم» ماوزر Mauser Brothers برای ارتش آلمان ساخته شده بود. کارخانه ماوزر بعدا شعبه خود را در شهر «برنو» واقع در ایالت موراویای چک اسلواکی دایر کرد و دولت ایران که مشتری کمپانی «اشکودا» بود ترجیح داد که تفنگهای ماوزر ساخت شهر برنو Brno را خریداری کند و از آن پس در ایران نام «برنو» بر تفنگهای ماوزر گذارده شد که پنج تیر و تک تیر بودند. از دهه ۱۹۴۰، ایران خود دست به ساختن برنو زد و آن را در کارخانه های تسلیحات (معروف به مسلسل سازی واقع در نزدیکی دوشان تپه).
تفنگ برنو در سه مدل کوتاه و بلند و متوسط ساخته می‌شود. به تازگی در ایران جایگزین سلاح‌های شکاری گردیده‌است و به‌عنوان رایج ترین تفنگ شکاری گلوله زنی استفاده می‌شود. قیمت یک مدل کوتاه آلمانی آن به ۲ میلیون تومان می‌رسد. این در حالیست که در خارج از مرزهای ایران، معادل آلمانی و نیز یوگسلاوی آن فاقد چنین محبوبیتی هستند و قیمتی بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ دلار آمریکا دارد.
تفنگ برنو پس از ورود به ایران در ردیف سلاح‌های سازمانی ارتش قرار گرفت امابا ورود تفنگ ام ۱ جای خود را به این تفنگ نیمه خودکار داد.اما همچنان جایگاه خود را در بین مردم و بخصوص عشایر لر حفظ نمود چرا که به عقیده آنها برنو بهترین بوده و هست. دسترسی عشایر به این سلاح بعد از شهریور ۱۳۲۰ و انحلال ارتش ایران در پی حمله متفقین صورت گرفت.
برنوهای ساخت ۱۳۰۹ و ۱۳۱۷ از اهمیت و قابلیت‌های بالاتری برخوردار هستند اما مدلی قدیمی تر از این اسلحه وجود دارد که نقش شاهینی در حال پرواز را برخود دارد که ورود آن را به سال ۱۲۹۸ و توسط میرزا کوچک خان نسبت می‌دهند.
منبع:برگرفته ازويكي پديا

Alireza_Mahan23
28/07/2010, 16:19
اسلحه هاي شكاري ساخت ايران:


منبع:وبلاگ پرچم

توليدات صنايع جنگ افزار سازي سازمان صنايع دفاع شامل اسلحه نخجير يك ودو وسه وصياد دو وتفنگ بادي تند باد ميباشد. نخجير دو =سلاح دو لول ساچمه زني كمر شكن بوده وقنداق آن بصورت استاندارد از چوب گردوبه همراه كفي ساخته شده ازپلي اميد ميباشد.
لوله راست اين سلاح به صورت نيم چوك براي فاصله نزديك زني ولوله چپ به صورت فول چوك براي شليك به اهداف دورتر ساخته شده است.به منظور بالا بردن عمر لوله هاوافزايش كيفيت تيراندازي سلاح داخل لوله هابا استفاده از تكنولوژي پيشرفته كرم سخت شده اند.
مشخصات عمومي سلاح:

كاليبر =12-
طول كلي سلاح=1136ميليمتر-
طول لوله=700ميليمتر-
وزن=3/640كيلوگرم

لازم به توضيح مي باشد كه اسلحه نخجير يك تك لول ساچمه زني كمر شكن با كاليبر 12 بوده وتفنگ هاي بادي تند باد در دو كاليبر 4/5 و5/5 بصورت كمر شكن توليد ميشود.
اسلحه صياد دو:
اسلحه ساچمه زن 5+1ويا 7+1 ويا 9تير بنا به درخواست مشتري توليد ميشود.
مشخصات آن:كاليبر12
طول سلاح=1223ميليمتر
طول لوله=715ميليمتر
وزن=3/200كيلوگرم
اسلحه نخجير 3:
تفنگ گلوله زن با كاليبر 0/270 جهت شكار ميباشد.
لوله سلاح از جنس فولاد زنگ نزن وداراي چهار خان راستگرد ميباشد.
ضامن سلاح سه وضعيتي بوده وبصورت استاندارد داراي تجهيزات نصب دوربين ميباشد.
مشخصات آن:
كاليبر:6/68=0/270ميليمتر -
وزن 3/600كيلوگرم -
طول كلي سلاح1120ميليمتر-
برد نهايي=4000متر -
برد موثر=700 متر با دوربين -
ظرفيت خشاب 5 فشنگ.

Alireza_Mahan23
28/07/2010, 16:27
فهرست اصطلاحات شکار:

آمپایه کردن خشک‌کردن یا تاکسیدرمی جانور.
باد چاق‌کردن
باد گرفتن حالتی که شکار بوی شکارچی را حس کرده است.
بچه‌قنداق پیش قنداق، محل قرار گرفتن دست در قسمت جلوی تفنگ و زیر لوله که ممکن است از چوب یا پلاستیک سخت باشد.
پای محور پایی که شکارچی هنگام تیراندازی جلو می‌گذارد.
پترن‌گیری تیراندازی به هدف استاندارد برای تشخیص نحوه پخش ساچمه‌ها
پنج‌تیر پران نوعی تفنگ نیمه خودکار (ساچمه زن) که پس از شلیک هر تیر پوکه آنرا به بیرون پرتاب و تفنگ را برای شلیک تیر بعد آماده می کند
پوکه بدنه اصلی فشنگ که هم محل قرار گرفتن باروت است و هم در هنگام شلیک محل انفجار آن است، از نظر ایمنی، نقش پوکه از این نظر مهم است که در هنگام شلیک به خزانه چسبیده و از فرار گازهای داغ باروت که ممکن است منجر به ترکیدن لوله شود جلوگیری می کند.
پیش‌گیری نشانه‌روی به جلوی شکار متحرک.
تاکسیدرمی خشک کردن جانوران مختلف به شکلی که پس از خشک کردن کاملا طبیعی به نظر برسند.
تروفه شکاری که رکورد یا در سطح رکورد باشد. معمولا درباره شاخ جانور می‌گویند.
تفنگ بالا‌زن تفنگی که پرتابه را بالاتر از محل نشانه روی شده روانه می کند (در تفنگهای ساچمه زن).
تفنگ پایین‌زن تفنگی که پرتابه را پایین تر از محل نشانه روی شده روانه می کند(در تفنگهای ساچمه زن).
تفنگ ته‌پر
تفنگ دست‌ساز
تفنگ دست‌کش تفنگی که با حرکت پیش قنداق به جلو و عقب مسلح می شود.
تفنگ دنگی
تفنگ دولول روی‌هم یا دولول سوار، نوعی تفنگ که دارای دولوله است که روی هم قرار دارند.
تفنگ دولول نوعی تفنگ که روی بدنه آن دو لوله قرار دارد و با فشار ماشه هر دو لوله می توانند یکی پس از دیگری شلیک کنند.
تفنگ ساچمه‌زنی تفنگی که با شلیک هر تیر تعداد زیادی ساچمه را به سمت هدف روانه می کند
تفنگ سرپر تفنگی که یا ریختن باروت ، ساچمه و نمد از سر لوله به داخل آن پر می شود
تفنگ سوزنی تفنگهایی که به جای چخماق و سنگ از ضربه سوزن به چاشنی فشنگ برای شروع انفجار و آتش زدن باروت استفاده می کنند، اما این اصطلاح به جای تفنگ ساچمه زن هم استفاده شده است.
تفنگ کمرشکن
تفنگ گلوله‌زنی
تله
تله‌گذاری
تمام چوک
توله سگ شکار، چه بچه باشد، چه بزرگ.
تیپچه وسیله‌ای که برای کرک‌گیری با آن صدا درمی‌آورند.
تیر‌پس‌تیر شلیک دو تیر پشت سر هم، اولی برای پراندن پرندگان و دومی برای زدن.
تیری شدن حالت جانوری که پیش‌تر شاهد تیراندازی بوده و از شکارچی می‌ترسد.
چارپاره فشنگ با ساچمه های بزرگ
چاقوی استخوان‌شکن
چاقوی شکاری
چشم حاکم چشمی که شکارچی با آن نشانه می‌رود.
چوک تنگ بودن انتهای لوله تفنگ ساچه‌زنی.
خَف کردن حالت سگی که شکار را می‌بیند ولی در جای خود می‌ماند و به آن نگاه می‌کند.
دزده‌کشی دور زدن شکار و سر در آوردن از جایی که انتظار ندارد.
دست حاکم دستی که شکارچی با آن ماشه را می‌چکاند.
دفک یا پرده (در فارس) که شکارچی پشت آن به سوی شکار می‌رفت.
دِکو یا دیکوی، مجسمه پرندگان که برای فریب و شکار پرندگان بکار می‌رود.
دوربین تفنگ
رد زدن پیدا کردن مسیر حرکت شکار از روی جای پا و دیگر نشانه های آن.
زاج
زاج‌کاری
سالوکی
سخت‌دان قسمت صخره‌ای کوه
سختون سخت‌دان
سر تیر رفتن
تازی
سگ شکاری
شکار جَرگه شکاری که در آن عده زیادی جانوران را به سمت شکارچی می‌رانند.
شکار هم به معنی شکار کردن و هم به معنی جانوری که شکار می‌شود.
شکارکُش شکارچی بی اصول. کسی که هدفش کشتن شمار هرچه بیشتری از جانوران است.
فول چوک
قُرُق منطقه‌ای که شکار در آن ممنوع است.
قِلِق ویژگی تیراندازی که در هر تفنگ اندکی با تفنگ مشابه آن فرق دارد.
قُنداق
قوش پرنده‌های شکارگیر مثل شاهین و قرقی وطرلان.
قوش‌بازی فن گرفتن و نگه‌داری و شکار با قوش.
کرک‌گیری شکار کرک (بلدرچین) با تور و تیپچه.
کریمپ
کُله کومه از تاریخ مسعودی ظل‌السلطان
کلّه گرگی دست‌خوشی که شکارچی از چوپان یا اهالی روستا برای زدن گرگ می‌گیرد.
کمان کامپاند نوعی کمان قرقره‌دار برای تیراندازی و شکار.
کمین‌کشی انتخاب جای مناسب و انتظار کشیدن برای زدن شکار.
کوله‌كش كسي كه به عنوان دستيار شكارچي، وسايل او را در شكارگاه حمل مي‌كند. به استعاره به «طبيعت‌مرد» نيز گفته مي‌شود.
کومه پناهگاهی که شکارچی برای کمین می‌سازد.
کوه‌مالی کار راندن شکارهای کوه به طرف شکارچی در شکار جرگه.
گروه تیر محل برخورد چند گلوله از تفنگی ثابت به هدف استاندارد از فاصله استاندارد.
گُل کردن عمل نکردن تفنگ یا فشنگ.
گلنگدن
لگد
ماهرخ رفتن حالتی که سگ شکاری با پوزه و دست و بدن خود به جهت شکار اشاره می‌کند.
مَرمی نام دیگر گلوله.
مگسک شاخص برآمده کوچک فلزی روی انتهای جلوی لوله سلاح که در نشانه‌روی بکار می‌آید.
نِسار طرف آفتاب‌گیر تپه یا کوه.
نیم چوک
هوازنی زدن پرندگان در حال پرواز.
وِد قطعه نمدی یا پلاستیک که درون فشنگ بین باروت و ساچمه‌ها قرار می‌دهند.

Alireza_Mahan23
28/07/2010, 16:38
تعدادی فایل PDF از اینترنت دانلود شده است که در مورد شکار و تیراندازی مي باشد و شامل چند مقاله , کتاب و مجله میشود.
اولیش رو که یک جلد مجله Hunter تاریخ July 2009 هست رو براتون آپلود نمودم وشما میتونید از آدرس زیر اقدام كنيد:
[Only registered and activated users can see links]
سایز فایل 12 مگا بایت.
منبع:pix07

Alireza_Mahan23
28/07/2010, 16:40
فایل بعدی که براي شما آپلود شده است , مجله Hunter تاریخ March 2009 مي باشدکه میتونید از آدرس زیر اقدام كنيد:

[Only registered and activated users can see links]

حجم فایل 12.1 مگابایت.

منبع:pix07

Alireza_Mahan23
28/07/2010, 16:44
فایل بعدی , مجله Hunter تاریخ Jan 2010 هست که به تازگی تو اینترنت پیداش کردم بنابراین دیگه نیاز به آپلود کردنش ندارم و براتون

آدرس مستقیمش رودراختيارتون میزارم:

[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]

منبع:pix07


حجم فایل 12 مگابایت

متاسفانه آدرس دوم ف ی ل ت ر شده ( حداقل ISP من ف ی ل ت رش کرده , ممکنه تو ISP شما باز باشه چون ف ی ل ت ر ی ن گ خیلی یکسان نیست).

Alireza_Mahan23
28/07/2010, 16:48
مجله Rifle Magazine تاریخ January 2009 که برای حجم کمتر بصورت زیپ شده در آمده است:

[Only registered and activated users can see links]
حجم فایل 9.6 مگا بایت که بعد از باز شدن به 12.4 مگابایت خواهدرسيد.
[Only registered and activated users can see links]

در مجموع 24 فایل PDF وجود داره که میتونید برشون دارید.
منبع:pix07