PDA

نمایش نسخه کامل : هلي كوپتر بالگرد چرخبال هواگرد


صفحه ها : [1] 2 3 4 5 6 7 8

Alireza_Mahan23
21/10/2009, 21:45
هلیکوپتر تهاجمی آپاچی :

[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
منبع: hellicopter.blogfa.com
تاریخچه:
هلیکوپتر تهاجمی آپاچی در دهه ی ۸۰ میلادی توسط کمپانی معظم مک دانل داگلاس ایالات متحده ساخته شد و نوع AH_64A آن در سال ۱۹۸۴ وارد ارتش آمریکا گردید. آپاچی که در واقع پیشرفته ترین هلیکوپتر تهاجمی دو موتوره ی جهان شناخته می شود در دو نوع A و D در حال خدمت در برخی از ارتشهای جهان است.Apache longbow یا AH_64D جنگ افزار مخوفی است که فقط برای نبرد دیجیتالی در آینده طراحی گردیده است.به این هلیکوپتر رادار موج میلیمتری کنترل آتش(FCR), موشک هوا به زمین, فرکانس رادیوئی شلیک کن ـ فراموش کن Longbow hellfire , که نیاز به نوع لیزری را رفع کرده ,موتورهای تقویتی, سیستمهای اویونیک پروازی پیشرفته تر و کابین یکپارچه نسبت به مدل قبلی اضافه شده است.
[Only registered and activated users can see links]
سیستم Longbow می تواند عملیات شناسایی طبقه بندی و اولویت بندی ۲۵۶ هدف زمینی را به طور تمام خودکار و در تمام شرایط جوی و پیچیدگی محیط نبرد انجام دهد.این سیستم رادار کنترل آتش در بالای روتور اصلی آپاچی قرار دارد و متشکل از آنتن و ترانسیمتر است که به صورت چند حالته و موج میلیمتری است.
این سیستم در ۴ حالت مورد استفاده قرار می گیرد:
ATM: حالت هدف گیری هوائی
GTM: حالت هدف گیری زمینی
[Only registered and activated users can see links]

TPM: حالت تهدیدهای هوائی
BIT: سیستم آزمایش درونی رادار
سیستم TADSیا سیستم تصاویر اوپتیکی و تلوزیونی به همراه دید مادون قرمز از جلو برای خدمه ارسال میشودو سیستم تصاویرمادون قرمز در تمامی جهات را برای دید در شب به عدسی تک چشمی متصل به کلاه خلبان که در کابین عقب قرار دارد و یا کمک خلبان که در کابین جلو قرار گرفته شده می فرستد. هر دو سیستم بر روی برجک گردان یا ثابت بر روی دماغه ی هلیکوپتر نصب شده اند.
[Only registered and activated users can see links]

[Only registered and activated users can see links]

جنگ افزار:
مهمترین جنگ افزار آپاچی موشکهای هوا به زمین Hellfire RFبا جستجوگر موج میلیمتری و برد ۸ تا ۱۲ کیلومتر است. همچنین می تواند انواع موشکهای هوا به هوای استینگر, سایدویندر و میسترال را جهت شکار هلیکوپترها و هواپیماهای دشمن برگزیند.در ضمن جهت مقابله با تهدیدهای راداری دشمن نیز می تواند از موشک ضد رادار ساید آرم استفاده نماید.
توپ ۳۰ میلیمتری با قابلیت ۶۲۵ بار در دقیقه و با توانائی حمل ۱۲۰۰ گلوله و سیستم پرتاب راکت با بالچه های تا شونده شامل ۷۶ راکت ۷۰ میلیمتری هایدرا نیز از دیگر قابلیتهای این پرنده ی آهنی مخوف است.
قوای محرکه:
موتورهای این هلیکوپتر از دو موتور پر قدرت توربوشفت جنرال الکتریک و با قدرت ۱۲۶۵ کیلووات میباشد. البته آپاچی های سفارشی ارتش انگلیس از موتورهای وطنی ساخت خود یعنی رولزرویس ـ توربومکا بهره می برند.

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])
حداکثر برد پروازی آپاچی با مخزن سوخت خارجی ۱۹۰۰ کیلومتر و بدون آن ۴۰۰ کیلومتر است. ضمنا بد نیست بدانید که برای انتقال آنها از پایگاههای خود به مناطق جنگی معمولا از هواپیماهایC_17 یاC_5 استفاده می گردد.

Alireza_Mahan23
21/10/2009, 21:46
هلیکوپتر کاموف-50 کوسه سیاه روسی :

[Only registered and activated users can see links]


هلیکوپتر تهاجمی کاموف 50(black shark)با کد انتخابیHokum Aیکی از بهترین هلیکوپترهای شناخته شده در جهان است.این هلیکوپتر در قالب دو گونه طراحی گشته که نوع 2سرنشینه آن (کاموف 52) به (Alligator) و با کد انتخابیHokumBموسوم است.این هلیکوپتر توانای روسی قابلیت حمله به اهداف زمینی و هوایی مختلف را در ساعات مختلف شبانه روزراداراست.

حداکثر سرعت لول کاموف 310 کیلومتر بر ساعت بوده و از برد رزمیی برابر 460کیلومتر برخوردار است. کاموف توسط دفتر طراحی در روسیه طراحی گشته و از دو موتور توربوشفت کلیموف (تی وی 3-117 وی ام آ) هر کدام به قدرت2200شفت اسب بخار برای تولید نیروی تراست خود بهره می برد.این موتورها در دوسمت بدنه هلیکوپتر واقع شده و این امر بقاپذیری بالایی به این هلیکوپتر بخشیده است.این هلیکوپتر می تواند حدود2تن انواع تسلیحات شامل موشک های ضدتانک ،راکت های غیرهدایت شونده در کالیبرهای مختلف،موشک های هوا به هوا و انوع بمب ها را در چهار محل زیر دو بال کوچک نصب شده در وسط حمل کند.که از مهم ترین موشک های آن می توان به Vikhrشاره داشت.
[Only registered and activated users can see links]
این موشک هدایت لیزری مافوق صوت ضدتانک در دو محل نصب زیر بال به تعداد 12 عدد حمل می شود.که از کارایی های آن به هدف گیری دور برد از فاصله هشت کیلومتری و دقت آن اشاره داشت این هلیکوپتر همچنین مجهز به یک توپ30میلیمتری با برد چهار کیلومتر است.کاموف کا-50یک هلیکوپتر کاملاً آکروباتیک بوده و قابلیت انجام انواع مانورها مانند رول فانل و لوپ را داراست.قطر روتور اصلی این هلیکوپتر 14.5 متر بوده در حالیکه درازای هلیکوپتر مقداری نزدیک به 15.9 متر است.ارتفاع خود هلیکوپتر حدود 5 متر می باشد.لازم به ذکر است کاموف کا50 نخستین هلیکوپتر عملیاتی جهان مجهز به سیستم اجکت یا پرتاب صندلی خلبان بوده که خلبان را قادر می سازد در تمامی ارتفاعات و سرعت ها از این سیستم بهره برد.
[Only registered and activated users can see links]
سیستم اویونیک پروازی این هلیکوپتر نیز به انواع سیستمهای ناوبری اینرسیالی ،(آی ان اس)خلبان اتوماتیک و سیستم هد آپ دیسپلی (اچ یو دی)یا نمایشگر مربوط به هدفگیری و سایر اطلاعات که در شیشه کابین جلو خلبان تعبیه شده مجهز است.وزن هلیکوپتر در حالت عادی یا وزن خام آن برابر 7.692 کیلوگرم است که در هنگام تیک-آف متعادل به9.800 کیلوگرم رتقا یافته و پس از تیک-آف پایانی حداکثر وزن برخاست، به 10.800 کیلوگرم می رسد.

روتورهای این هلیکوپتر طوری طراحی شده که برخلاف هم چرخش می کنند و قابلیت هایی مانند قابلیت پرواز ساکن در ارتفاع 4000 متری و نرخ صعود ده متر بر ثانیه ، قابلیت انجام مانور و چابکی فوق العاده حتی در سرعت های بالا،تقلیل تاثیر اغتشاش هوا و باد ،کاهش علائم راداری و صوتی و افزایش قدرت به میزان ده تا پانزده درصد را به این هلیکوپتر چابک بخشیده است.
[Only registered and activated users can see links]
ناگفته نماند شرکت های (سکستانت)و (تامسون)از فرانسه نیز در ساخت سیستم های اویونیکی این هلیکوپتر با کاموف همکاری گسترده ای داشته اند.هلیکوپترهای کا-50 و کا-52 در هشتاد و پنج درصد قطعات مشترکند هرچند اضافه شدن سیستمهای چندمنظوره موجب افزایش وزن و در نتیجه کاهش عملکرد پروازی کا-52 نسبت به کا-50 شده ،ولی در کل مزیت خود را نسبت به رقبای همطراز خود حفظ کرده است و از این حیث نه تنها جزو بهترین بالگردهای روسی، بلکه در زمره برترین بالگردهای تهاجمی-تدافعی و درکل عملیاتی جهان قرار می گیرند.
[Only registered and activated users can see links]
منبع:ماهنامه نوآور
عكسها:جستجو درنت

Alireza_Mahan23
21/10/2009, 21:48
هلی کوپتر Mi-28


[Only registered and activated users can see links]
از جدیدترین هلیکوپترهای تهاجمی روسیه است که در سال 2003 بر رقیب خود یعنی کاموف Ka-50 غلبه کرد ( مدل Mi-28N ) و به عنوان جانشین هلیکوپتر تهاجمی قدیمی Mi-24 در ارتش سرخ انتخاب شد. طراحی Mi-28 که Havoc به معنای ویرانی خوانده می شود در دهه 1970 میلادی برای جانشینی Mi-24 شروع شد. Mi-28 دارای بیشینه سرعت 300 کیلومتر در ساعت بوده و قابلیت پرواز به عقب و اطراف با حداکثر سرعت 100 کیلومتر در ساعت را دارد. همچنین می تواند در حالت ایستا 45 درجه در ثانیه بچرخد. در آگوست 1996 شرکت میل پیش نمونه مدل تهاجمی در شب و هر گونه شرایط آب و هوایی را با نام Mi-28N Night Havoc به نمایش گذاشت.


[Only registered and activated users can see links]


Mi-28 از طرحی تقریبا ساده برخوردار بوده و با دیگر هم رده های خود به لحاظ ظاهری تفاوت چندانی ندارد. خلبان و افسر تسلیحات/سیستم در دو کاکپیت جدا و پشت سر هم در زیر کاناپی های اختصاصی قرار گرفته اند. ارابه فرود Mi-28 مثل AH-64 آپاچی و یورو کاپتر تایگر از سه چرخ غیر قابل جمع شونده تشکیل یافته است که به همراه جایگاه خدمه با جذب نیروهای وارد باعث سالم ماندن آنها در برخوردهای شدید با زمین حتی با سرعت 12 متر در ثانیه (در برخورد عمودی)می شود. Mi-28 از دو موتور توربو شفت TV3-117VMA هر کدام با قدرت 2465 اسب بخار نیرو می گیرد که علائم حرارتی آن نسبت به Mi-24 کمتر شده است.
[Only registered and activated users can see links]

[Only registered and activated users can see links]


تیغه های 5 تایی ملخ اصلی از مواد کمپوزیت ساخته شده و روتور عقبی مانند AH-64 بصورت دو تیغه دو ملخی است. طراحی منحصر بفرد روتور Mi-28 به آن اجازه فرود و ادامه پرواز حتی با تیغه های روتور اصلی آسیب دیده را می دهد. تیغه های جدیدتر نصب شده بر روی Mi-28N در مقابل گلوله های توپ 30 میلیمتری نیز مقاوم هستند. خدمه هلیکوپتر پشت سر هم قرار گرفته اند بطوریکه خلبان در پشت و افسر تسلیحات/سیستم در قسمت جلو قرار می گیرد. کابین خدمه هم زره پوش شده است بطوریکه شیشه جلو در مقابل گلوله های 7.62 و 12.7 و تکه های توپ های 20 میلیمتری مقاوم است.

منبع: نيروي هوايي

Alireza_Mahan23
21/10/2009, 21:49
كمانچي، اولین هلیکوپتر رادار گريز :

هليكوپترRAH-66 كمانچي طرح مشترك كمپاني بوئينگ و سيكورسكي به عنوان اولين هليكوپتري كه علاوه برعمليات تهاجمي توانايي انجام ماموريت هاي شناسايي را نيز دارد و همچنين اولين هليكوپتر پنهانكار ؛نسل پيشرفته از پرنده هاي ارتش امريكاست. ((كمانچي)) براي خدمت در گردان هاي هليكوپتري تهاجمات سبك طراحي شده و بيشتر بعنوان مكمل براي اپاچي در ميادين نبرد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
پيشرانه هاي كمانچي دو دستگاه موتور پيشرفته ي توربو شفت T800-801 با قدرت 1440 شفت اسب بخار ساخت LHTEC بوده كه با توجه به بدنه ي با مقاومت كم در برابر هوا بسيار سريعتر از اپاچي كه از نظر اندازه نيز از كمانچي بزرگتر است پرواز ميكند.سرعت كروز اين هليكوپتر حدود 310 كيلومتر بر ساعت ميباشد.
مهمترين نقش كمانچي جستجوي نيروهاي دشمن و مشخص كردن انها براي هليكوپتر اپاچي در تمام شرايط جوي و شب است . براي نيل به اين هدف كمانچي به انواع سنسور مادون قرمز شده است كه ميتوان به سيستم ديد روبه روي مادون قرمز FLIR و سيستم اطلاعات پروازي head up يكپارچه شده با كلاه خلبان اشاره كرد كه در پرواز هاي نزديك به سطح زمين قابليت فوق العاده اي را به خلبان ميبخشد البته اين هليكوپتر در عمليات هاي تهاجمي سبك نيز ميتواند نيروهاي پياده را همراهي كند.بطور كلي دو ماموريت ديده باني و تهاجمي هوا به هوا و هوا به زمين براي اين پرنده در نظر گرفته شده است.
تجهيزات عملياتي كمانچي شامل سيستم ديد در شب براي خلبان:نمايشگر نصب شده روي كلاه خلبان:سيستم الكترواوپتيكي شناسايي هدف و سيستم هاي اويونيك،ناوبري،شناسايي و مخابرات كاملا يك پارچه شده است.
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links]_9159)
برای مشاهده عکس در سایز اصلی ، بر روی آن کلیک کنید
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links]_1013)
برای مشاهده عکس در سایز اصلی ، بر روی آن کلیک کنید
سيستم هاي هدف يابي شامل FLIR :فاصله ياب و نشانه گذاري ليزري و سيستم رادار موج ميليمتري longbo از همان نوع نصب شده روي اپاچي به همراه سيستم تلويزيوني پيشرفته است.از جمله سيستم هاي بي نظير ان ميتوان به خط انتقال داده ها اشاره كرد كه با اتصال كمانچي به هليكوپتر هاي ديگر و مركز فرماندهي اين پرنده را با شبكه ي ماشين هاي جنگي موجود در ميدان هاي ابرد ديجيتالي يكپارچه ميكند . مقطع راداري كمانچي كمتر از مقطع راداري موشك هلفاير است !!!! .براي كاهش مقطع راداري تمام تسليحات كمانچي در محفظه هاي داخلي حمل ميشوند حتي توپ 20 ميليمتري هليكوپتر در مواقعي كه مورد استفاده قرار نميگيرد چرخيده و پشت برجك جاي ميگيرد.تمام بخش كناري كه از مواد مركب است صاف و بدون انحنا بوده و در ساختمان برجك و پوشش موتور نيز از همين رويه پيروي شده است.
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links]_8958)
برای مشاهده عکس در سایز اصلی ، بر روی آن کلیک کنید
مقطع راداري كمانچي از روبه رو 360 بار كمتر از اپاچي بوده يعني اين هليكوپتر 5 برابر بيشتر از اپاچي ميتواند به دشمن نزديك شود. علاوه بر پنهانكاري راداري كمانچي توانايي پنهانكاري صوتي را نيز داراست.روتور اين هليكوپتر نصف روتور ديگر پرنده هاي هم كلاس صدا دارد.روتور اصلي 5 تيغه؛فن و روتور دم كمترين تداخل اغتشاش هوا را دارند.
به طور كمانچي ميتواند 40٪ بيشتر از اپاچي به هدف نزديك گردد بدون اينكه مورد شناسايي صوتي واقع گردد.
جهت جلوگيري از شناسايي توسط سيستم هاي گرماياب و يا موشك هاي هدايت شونده ي گرمايي شركت سيكورسكي طرح بينظير را براي بدنه ي كمانچي تدارك ديده است. در اين طرح هواي سرد ورودي موتور با هواي گرم اگزوز تركيب شده و دماي ان را پايين مي اورد؛سپس گاز اگزوز سرد شده از طريق دريچه هاي روي تيرك دم خارج ميشود.تعمير و نگهداري اين جنگنده ي هوايي حتي در خطوط مقدم ميدان هاي نبرد و قابليت حمل اسان و سريع با هر هواپيماي ترابري نيروي هوايي از ديگر مشخصه هاي اين هليكوپتر است.
توپ 20 ميليمتري؛راكت هاي 70 ميليمتري هايدرا ؛ موشك ضد تانك هلفاير(اتش جهنم) و موشك هوا به هواي استينگر از تسليحات قابل حمل توسط كمانچي است.
برد اين هليكوپتر با مخازن سوخت داخلي 262 ناتيكال مايل و با مخازن سوخت خارجي كه در صورت لزوم روي بالچه هاي جدا شونده نصب ميشوند به 1260 ناتيكال مايل افزايش ميابد.
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links]_6976)
برای مشاهده عکس در سایز اصلی ، بر روی آن کلیک کنید
-----------------------------------
منبع:وبلاگ هلیکوپتر

Alireza_Mahan23
21/10/2009, 21:51
شینوکهای ایرانی:


[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]

یک فروند هلیکوپتر Ch-47C با شماره سریال 5-4059 (متعلق به هوانیروز )که در رژه ای در تابستان سال 1976 در اصفهان شرکت کرده است.عکس بالا یک هلیکوپتر Ch-47C با شماره سریال 5-382 (متعلق به نیروی هوایی ) در سال 1977 در فرودگاه مهرآباد تهران.


بر اساس توافق مهمی که بین شرکت امریکایی بوئینگ و شرکت ایتالیایی Elicotteri meridionali صورت پذیرفت نیرویی هوایی 20 فروند از این هلیکوپتر را که شرکت ایتالیایی برایش ساخته بود در سال 1971 تحویل گرفت.

[Only registered and activated users can see links]

شرکت ایتالیایی Elicotteri meridionali در آگوست سال 1976 در شهری به نام Frosinone واقع در جنوب شرقی رم تاسیس گردیدنخستین گروه 20 فروندی از بالگردهای نیروی هوایی ایران با شماره سریالهای 4-200 تا 4-209 و 5-300 تا5-309 بود.پیش از تخویل این بالگردها به ایران شرکت بوئینگ نمونه هایی از این بالگرد را برای آزمایش در آب و هوا کویری و ارتفاعات به ایران فرستاده بود.برخی منابع بر این عقیده هستند که شش یا هشت فروند نخستین بالگردهای شینوک ایارن ساخت بوئینگ بوده است که توسط منبع معتبری تایید نشده است.

هوانیروز هفتاد فروند از این هلیکوپتر را در سالهای میان 1972 تا 1976 تحویل گرفت.شماره سریال این بالگردها 5-4050 تا 5-4119 بود ،البته ایران قراردادی برای تحویل 50 فروند دیگر از این هلیکوپتر با شرکت Elicotteri Meridionali منعقد کرد که متاسفانه کنسل گردید.هرچند ذکر این نکته خالی از لطف نیست که شرکت Augusta در سال 1987 حداقل 11 فروند از این هلیکوپتر را با شماره سریال نامعلوم به ایران تحویل داد.

پس از انقلاب اسلامی سیستم سریال بندی هواپیماها به یک - و چهار عدد تغییر یافت که سریال بندی کنونی انها نامعلوم است.همچنین برای سریال بندی هواپیمهای نظامی از هیچ ترتیبی تبعیت نشده است و از این رو تشخیص شماره سریالها تقریبا غیر ممکن است.زیر این شماره سریالها همیشه عددی داخل یه دایره وجود دارد که به نظر میرسد نشان دهنده شماره پایگاه عملیاتی بالگرد و یا هواپیماست.

بر اساس اطلاعاتی از منابع نامشخص ، شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران (پنها) با مجموعه ای زنجیره ای و بسیار گسترده و مجهز (در 16 مکان ) بطور کامل تمام مدلهای بالگردهای نظامی ایران را اورهال کرده و برخی قطعات آن را به روش مهندسی معکوس ساخته که این شامل chinook هم میشود.

منابع اذعان دارند که در دسامبر 2001 نیروی هوایی دارای 14 فروند هلیکوپتر شینوک عملیاتی بوده است که از این میان 5 فروند از بالگردهای زمان جنگ بوده اند که بطور کامل بازسازی شده بوند.شش فروند از این هلیکوپتر ها به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحویل داده شد.هوانیروز نیز دارای 45 فروند بالگرد شینوک عملیاتی در شرایط بسیار خوب بوده است.

پایگاههای عملیاتی بالگرد شینوک در سال 2000 :

تهران -پایگاه شکاری مهرآباد -پایگاه هوایی یکم تاکتیکی (TAB-1 )-پس از بکارگیری گسترده در جنگ طولانی هشت ساله تمامی بالگردهای شینوک ساخت آگوستا در پنها بازسازی کامل گردید و به سرویس بازگشت.این تعمیرات شامل تعمیرات اساسی و بالانس کردن Rotor Blade های اصلی بالگرد و همچنین ساخت ابزارهای مربوطه.

تهران -دوشان تپه-ستاد فرماندهی نیروی هوایی ارتش که شامل بسیاری از قطعات با ارزش در انبارهای بزرگ خود میباشد.

تبریز-پایگاه شکاری تبریز - پایگاه دوم تاکتیکی (TAB-2 )ستاد فرماندهی بالگردی در منطقه شمال کشورو همچنین پشتیبانی لجستیک پهپادها.بر اساس گزارشهای منابع اطلاعاتی ایران سه گونه مختلف از پهپادها را به روش مهندسی معکوس از روی محصولات روسی و یا کره ای ساخته است ، که دو فروند از این پهپادها در طی یک عملیات شناسایی در مرز با عراق در قصر شیرین در سالهای 1994 و 2000 سرنگون گشته اند.

همدان -پایگاه شکاری شهید نوژه -پایگاه سوم تاکتیکی (TAB-3 )این پایگاه شامل تاسیساتی برای اورهال بالگرد میباشد.

کرمانشاه-پایگاه تاکتیکی پنجم(TAB-5 )این پایگاه بزرگترین پایگاه بالگرد ایران میباشد که 300 گونه مختلف بالگرد را در خود جای میدهد و شامل تاسیسات تعمیراتی و همچنین بازسازی و اورهال بالگرد و پهپاد میباشد.

شیراز - پایگاه شکاری شهید عباس دوران-پایگاه هفتم تاکتیکی (TAB-7 )شامل تاسیسات آموزشی هوافضایی ،تونل باد و همچنین طراحی سیستمهای الکترونیکی و اوینیکی .

اصفهان- پایگاه شکاری شهید عباس دوران - پایگاه هشتم تاکتیکی (TAB-8 )این پایگاه که به Helo-City مشهور است ستاد فرماندهی بالگردهای ایران است. در این استان (شاهین شهر) تاسیسات بسیار گسترده ای توسط شرکت Bell_Textron بنا نهاده شده است که توسط شرکت اوکراینی آنتونف برای ساخت هواپیمای IRAN-140 و همچنین تعمیر موتور بالگردها مورد استفاده قرار میگیرد.

بندرعباس-پایگاه نهم تاکتیکی (TAB-9 )که پایگاهی مشترک بین هوانیروز و هوادریا ست و دارای تاسیسات تعمیراتی و آزمایشی است.همچنین این پایگاه مقر فرماندهی منطقه جنوب است.

چابهار-پایگاه دهم تاکتیکی(TAB-10 )پایگاهی از مواد مرکب که توسط ایالات متحده بعنوان پایگاهی سه منظوره ساخته شده است که شامل بالگردهای هوانیروز نیز میشود.بخش عظیمی از این پایگاه در زیر زمین ساخته شده استهواپیماهای مختلفی که در این پایگاه به خدمت میپردازند بوسیله لیفترهایی مشابه ناوهای هواپیابر به روی زمین منتقل میشوند.برخی اطلاعات به این اذعان دارد که بالگردها از محفظه های زیر زیمنی به پرواز در می آیند.

امیدیه-پایگاه یازدهم تاکتیکی (TAb-11 )آقاجاری-این پایگاه که در طول جنگ با عراق تکمیل گردید بزرگترین دستاورد مهندسی و تاسیساتی وازرات دفاع ایرات است.این پایگاه شامل سه مرکز آموزشی تخصصی ،دو موسسه پژوهشی تکنیکی، یک مرکز پژوهش فیزیک، دو مرکز پژوهش بازسازی،لابراتوارهای توسعه اوینیک رادار موشکها،مراکز آزمایش و تاسیسات ساخت و توسعه تسلیحات بالگرد.

مسجد سلیمان -پایگاه دوازدم تاکتیکی(TAB-12 )این پایگاه نوین ترین پایگاه ساخته شده ایارن میباشد و در طول جنگ ساخته شده است و میتواند تا 200 فروند هواپیما و تعداد زیادی بالگرد تهاجمی/ترابری را در خود جای دهد .

مشهد-نزدیک ترین پایگاه به افغانستان میباشد که در آمادگی برای جنگی که نزدیک بود با طالبان رخ دهد توسعه یافت و مرکز فرماندهی منطقه شرق بالگرده میباشد و دارای تاسیسات تعمیرات و اورهال بالگرد نیز میباشد.

[Only registered and activated users can see links]
ایران در طول جنگ با عراق حداقل هشت فروند بالگرد شینوک خود را ازدست داده است.در یک روز بسیار بد در 15 جولای 1983 یک فروند هواپیمای Mirage F-1 عراقی سه فروند بالگرد شینوک را که در ارتفاع پایین برای رساندن نیرو به خط مقدم در حال پرواز بود را هدف قرار داد.


[Only registered and activated users can see links]
در عکس بالگرد شینوک با شماره سریال 5-4001 را مشاهده میکنید که رزمدگان ایرانی را در حوالی مرز عراق در سال 1986 پیاده میکند.

در زمان پیش از انقلاب دو فروند از این بالگرد در هنگام کمک رسانی به مجروحان زلزله در شمال کشور سقوط کرد.گزارشها اذعان دارد که 10 فروند از این بالگرد برای بکاگیری قطعات آن اسقاط شده است ،همچنین طبق گزارشی در سال 2000 Blade های این بالگرد با توجه به دانش ایران در مواد مرکب از مواد کامپوزیتی ساخته شده و بکار رگفته شده است.

حدود 21جولای 1978 چهار فروند از شینوکهای ایران 15 تا 20 کیلومتر وارد فضای شوروی در ترکمنستان میشوند .این بالگردها نخست توط یک MiG-23M به خلبانی A.V. Dem'janov رهگیری میشوند که وی این بالگردها را با بالگردهای شوروی اشتباه میگیرد ولی این بالگردها کمی پس از یام ماجرا بوسیله یک فروند MiG-23M دیگر به خلبانی V.I. Shkinder رهگیری میشود و وی بلافاصله دو فروند موشک R-60 (AA-8 Aphid) به سوی یکی از بالگردها شلیک میکند و تمام هشت سرنشین این بالگرد کشته میشوند،وی سپس با شلیگ توپ 23 میلیمتری GSh-23L خود بالگرد دوم را مجبور به فرود در نزدیکی Gjaurs میکند.چهار سرنشین این بالگرد زنده میماند ولیبوسیله مرزبانان شوروی دستگیر میشوند .دوفروند شینوک دیگر نیز به سرعت به سمت فضای ایران فرار میکنند. مدت کوتاهی پس از این ماجرا شوروی به ایران اجازه میده که شینوک (5-4092 )صدمه دیده را تعمیر کرده و چهار سرنشین آن را نیز به ایران بازمیگرداند.

Alireza_Mahan23
21/10/2009, 21:53
شهید شیرودی؛ شجاع ترین خلبان بالگرد جهان

[Only registered and activated users can see links]

[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]


[Only registered and activated users can see links]


شیرودی بالاترین ساعت پرواز در جنگ را در جهان داشت و با بیش از 40 بار سانحه و بیش از 300 مورد اصابت گلوله به هلی کوپترش، باز سرسختانه می جنگید.
شیرودی با انجام چند هزار مأموریت هوایی بالاترین پروازهای جنگی در دنیا را در کارنامه داشت و در این ماموریتها ٣۶٠ بار با مرگ رودرو شد.


شهید خلبان علی اکبر قربان شیرودی در دیماه 1334 در روستای بالا شیرود از توابع شهرستان تنکابن در خانواده ای کشاورز و متدین دیده به جهان گشود. وی پس از گذراندن سال سوم متوسطه در زادگاه خویش، برای ادامه تحصیل راهی تهران شد و همراه با کار به تحصیل خود ادامه داد. شهید شیرودی با اتمام تحصیلات متوسطه در سال 1351 وارد ارتش شد و دوره مقدماتی خلبانی را در تهران به پایان رساند. سپس دوره هلی کوپتری کبرا را در پادگان اصفهان گذراند و با درجه ستوانیاری فارغ التحصیل شد.
[Only registered and activated users can see links]
وی پس از سه سال خدمت در ارتش به کرمانشاه رفت و با شهید خلبان احمد کشوری آشنا شد. شهید شیرودی از ارتشیانی بود که با اوج گیری جریانات انقلاب اسلامی به صفوف راهپیمایان پیوست و به دستور حضرت امام(ره) مبنی بر فرار سربازان از پادگان ها، او نیزخارج شد. پس از خروج از پادگان درصدد تشکیل گروهی چریکی بر آمد و با تعدادی از دوستانش در کرمانشاه در این زمینه اقدام کرد تا اینکه امام خمینی(ره) به میهن بازگشتند و انقلاب به پیروزی رسید.
شهید شیرودی که در جریانات پیروزی انقلاب با پیشمرگان کرد مسلمان همکاری کرده بود، با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به سپاه غرب کشور پیوست. وی که با شروع جنگ تحمیلی در 31 شهریور1359 به منطقه کرمانشاه رهسپار شده بود در جریان یکی از مأموریت های خود با سرپیچی از فرمان بنی صدر مبنی بر تخلیه پادگان و انهدام انبار مهمات منطقه، به همراه دو خلبان همفکر خود و با دو هلیکوپتری که در اختیار داشتند، در طول 12 ساعت پرواز بی نهایت حساس و خطرناک که وی به عنوان تنها موشک اندازپیشاپیش دو خلبان دیگربه قلب دشمن یورش برد، توانست مهمات دشمن رادرهم کوبیده وخسارات سنگینی بر دشمن وارد آورد.
شجاعت و ابتکار عمل این شهید نه تنها در سراسر کشور، بلکه در تمام خبرگزاری های مهم جهان منعکس شد. بنی صدر برای حفظ ظاهر دو هفته بعد به او ارتقاء درجه داد، اما وی درجه تشویقی را نپذیرفت وتنها خواسته اش را دیدار با حضرت امام و بیان کارشکنی های بنی صدر وبی تفاوتی برخی ازفرماندهان اعلام کرد.
درهمان ایام به دستورفرماندهی هوانیروز چند درجه تشویقی گرفت و از ستوانیار سوم خلبان به درجه سروانی ارتقاء یافت، اما طی نامه ای به فرمانده هوانیروز کرمانشاه در 9 مهر 1359 چنین نوشت:" اینجانب خلبان پایگاه هوانیروز کرمانشاه می باشم وتا کنون برای احیای اسلام و حفظ مملکت اسلامی در کلیه جنگ ها شرکت نموده ام، منظوری جز پیروزی اسلام نداشته ام و به دستور رهبرعزیزم به جنگ رفته ام. لذا تقاضا دارم درجه تشویقی که به اینجانب داده اند، پس گرفته و مرا به درجه ستوانیار سومی که بوده ام، برگردانید".
[Only registered and activated users can see links]
با اوج گیری جنگ کردستان شهید شیرودی و چند تن دیگر از خلبانان وارد جنگ شدند. وی در عملیاتهای پروازی خود تلفات سنگینی را به نیروها و تجهیزات دشمن در نقاط استراتژیکی غرب کشور وارد کرد. در 13 دی ماه 1359 وقتی خیانت های آشکار بنی صدر را دید به افشاگری پرداخت و از شنوندگان سخنانش خواست با ایمان و اسلحه و چنگ و دندان از میهن اسلامی دفاع کنند. در همین ایام شهید علی اکبر شیرودی را به خاطر باز پس گیری ارتفاعات بازی دراز بازداشت تنبیهی کردند و در واکنش به این مساله روحانیون متعهد و اعضای سپاه کرمانشاه مراتب ناراحتی خود را در اسرع وقت به اطلاع اعضای شورای عالی دفاع از جمله آیت الله خامنه ای و حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی رساندند و حکم بازداشت وی منتفی شد.
شهید شیرودی بالاترین ساعت پرواز در جنگ را در جهان داشت و با بیش از 40 بار سانحه و بیش از 300 مورد اصابت گلوله به هلی کوپترش، باز سرسختانه می جنگید. شهید شیرودی پس از چند هزار مأموریت هوایی و انجام بالاترین پروازهای جنگی در دنیا و نجات یافتن از 360 خطر مرگ سرانجام در آخرین عملیات پروازی خود (8 اردیبهشت 1360) در منطقه بازی دراز، هنگامی که عراق لشکری زرهی با 250 تانک و با پشتیبانی توپخانه و خمپاره انداز و چند فروند جنگنده روسی و فرانسوی، برای بازپس گیری ارتفاعات «بازی دراز» به سوی سر پل ذهاب گسیل داشته بود، به مقابله با آنان پرداخت و پس از انهدام چندین تانک از پشت سر مورد اصابت گلوله تانک قرار گرفت و به شهادت رسید.
[Only registered and activated users can see links]
خلبان یاراحمد آرش که به همراه شهید شیرودی در این عملیات پروازی شرکت داشت، درمورد چگونگی شهادت این خلبان دلاور چنین می گوید: " بارها او را در صحنه جنگ دیده بودم که خود را با هلیکوپتر به قلب دشمن زده و حتی هنگام پرواز مسلسل به دست می گرفت. درآخرین نبرد هم جانانه جنگید و بعد از آنکه چهارمین تانک دشمن را زدیم، ناگهان گلوله یکی از تانک های عراقی به هلیکوپتر اصابت کرد و در همان حال شیرودی که مجروح شده بود با مسلسل به همان تانک شلیلک کرده و آن را منهدم نمود و خود نیز به شهادت رسید."
[Only registered and activated users can see links]
پیکر مطهر شهید شیرودی پس از تشیع باشکوه در روستای شیرود تنکابن به خاک سپرده شد. پس از شهادت خلبان علی اکبر شیرودی، شخصیت های مملکتی نسبت به شخصیت والا و سلوک اخلاقی وی اظهارات مختلفی نموده اند از جمله حضرت آیت الله خامنه ای او را مکتبی، مومن و جنگنده در راه خدا توصیف می کنند. آیت ا...هاشمی رفسنجانی در مورد وی می گوید: " من در قیافه شیرودی مالک اشتر را دیدم."
صاحب نظران جنگ های هوایی او را "نامدارترین خلبان جهان" نامیده اند؛ چنان که شهید تیمسار فلاحی، رئیس ستاد مشترک ارتش وی را ناجی غرب و فاتح گردنه ها و ارتفاعات آریا، بازی دراز، میمک، دشت ذهاب و پادگان ابوذر توصیف کرده و می گوید:" او غیر ممکن ها را ممکن ساخت. کسی بود که وقتی خبر شهادتش را به امام دادم، امام در مورد وی فرمود:" او آمرزیده است".

منبع: avia.ir

Alireza_Mahan23
22/10/2009, 15:04
MI-24 Hind یا ارابه شیطان :
[Only registered and activated users can see links]
میل ۲۴ اولین هلیکوپتری است که در نیروی هوایی روسیه جهت عملیات تهاجمی، عملیات ضدکشتی و امور ترابری به خدمت گرفته شده است. ماموریتهایی دیگری نیز توسط این هلیکوپتر انجام می شود، از جمله: عملیات پشتیبانی هوایی نزدیک، عملیات شکار تانک، عملیات اسکورت و نبرد هوایی با هواپیماهای دشمن. ارابه شیطان (Satan's Chariot) نامی بود که مجاهدان افغان در هنگام اشغال کشورشان توسط شوروی سابق در دهه ۸۰ با دیدن هلیکوپتر MI-24 Hind به آن دادند. این هلیکوپتر به طور گسترده ای در جنگ افغانستان (1980 – 1988) مورد استفاده قرار گرفت و در این جنگ بود که به میل ۲۴نام «سلاح نبرد» (Weapon of the Conflict) اطلاق شد.
اگر آپاچی را بهترین بالگرد ضد تانک جهان بنامیم ، باید میل 24 را بهترین بالگرد تهاجمی جهان نامید. میل ۲۴ از نظر عملیاتی، همتای هلیکوپتر آمریکایی AH-64 آپاچی شناخته می شود، اما بر عکس نمونه ی آمریکایی اش، توان خوبی در ترابری نیروها دارد و بر خلاف تمامی بالگرد های ضد تانک جهان که تنها می توانند دو خدمه را حمل کند ، قادر است در کابین پایینی خود ۸ نفر سرباز کاملا مسلح را حمل کند.
میل ۲۴ هایند اولین بار در سال ۱۹۷۴ وارد خدمت شد و آن را باید اولین بالگرد ضد تانک پشتیبانی هوایی نزدیک ساخت روسیه دانست. میل ۲۴ دارای یک طرح انقلابی و اعجاب آور در صنایع بالگرد سازی است. به جرات باید این بالگرد را یکی از بی نظیرترین بالگردهای هجومی جهان نامید.
این بالگرد با سرعت کروز ۳۳۸ کیلومتر بر ساعت با پرواز در کمترین ارتفاع ممکن به یک باره بر سر نیروهای دشمن ظاهر شده و آتش مهیبی را بر سر آنان فرو می ریزد.
میل ۲۴ که نمونه صادراتی آن را میل ۲۵ و یا میل ۳۵ نیز می نامند را باید از نظر ابعاد و وزن بزرگترین بالگرد ضد تانک جهان نامید. این بالگرد با طول ۲۱ متر ( در مقابل ۱۷ متر برای آپاچی ) و وزن خالی ۸۲۰۰ کیلو گرم ( در مقابل ۵۱۶۰ برای آپاچی ) بزرگترین و سنگین ترین بالگرد ضد تانک جهان است که ۳ برابر کبرا و ۵/۱ برابر آپاچی وزن دارد.
بر خلاف اکثر بالگردهای ضد تانک جهان که از ترکیب دو سرنشینه با الگوی خدمه پشت سر هم استفاده میکردند َ نمونه های اولیه این بالگرد دارای دو خدمه در کنار هم بود که البته این مسئله در مدل های بعدی بر طرف شد.
جالب است بدانید که این بالگرد نمی تواند به صورت عمودی از روی زمین بلند شود ، بلکه باید مسافتی را با چرخ بر روی باند خزش کرده تا بتواند بلند شود . البته مسافت بسیار کمی. دلیل این امر به بالهای بزرگ و رو به پایین این بالگرد مخوف بر می گردد.
این بالگرد دارای ۵ ملخ اصلی و ۳ پروانه دم می باشد. ملخ پنج تیغه ی بالگرد در بالای بخش میانی بدنه نصب شده است که کوتاه و افقی می باشد. بالچه های حمل مهمات در قسمت میانی دو طرف بدنه نصب شده اند. کابین خلبان و تیغه های ملخ هلیکوپتر از آلیاژ تیتانیوم ساخته شده اند و در برابر اصابت گلوله های 20 میلی متری کاملا مقاوم هستند.
دو موتور بسیار پرقدرت توربوشفت نیز در قسمت میانی بالای بدنه، به همراه دو محل ورود هوا (درست در بالای کابین خلبان) نصب شده اند. اگزوز موتورها در کنار موتورها تعبیه شده است.
بر عکس سایز و مخوف بودنش ، از هلیکوپتر کبرا بسیار آرامتر ( نه از لحاظ سرعت ) ، کم صداتر و نرم تر پرواز می کند. گفته می شود این بالگرد به دلیل داشتن بالهای بزرگش که نیروی زیادی در حرکت رو به جلو ایجاد می کند توسط خلبانانش مانند یک هواپیمای بال ثابت به پرواز در می آید.
بالچه های نصب شده، 22 تا 28 درصد به توان پروازی افقی هلیکوپتر کمک می کنند.
بالچه های کوچک نصب شده در انتهای بدنه، در هنگام گردش در زوایای تند و با سرعت کم یا به هنگام گردشهای ناگهانی، به کاهش نیروی برا کمک می کنند. به همین دلیل، حداکثر سرعت افقی هلیکوپتر فدای وجود این دو بالچه ی کوچک شده است تا نیروی برا کاهش یابد.
به دلیل مشخصات خاصی که ذکر برخی از آنها آمد، این هلیکوپتر بسیار سنگین وزن و دارای ابعادی بزرگ است، قدرت مانور بسیار کمی دارد. به همین جهت در عملیتهای رزمی از دو فروند یا ترکیبی از چندین هلیکوپتر دو فروندی و در جهات مختلف، استفاده می شود.


[Only registered and activated users can see links]
میل ۲۴ دارای ۲ دستگاه موتور کلیموف TV3-117 با توان 2190 اسب بخار دارای قوی ترین موتور در میان بالگردهای ضد تانک موجود است.موتور میل ۲۴ از نوع به کار رفته در هلیکوپتر Mi-8 می باشد. روسها این موتور را بر روی سایر هلیکوپتر های خود نصب کرده اند و اکنون میل 24 و میل 28 و کاموف 27 و 29 و 30 و 60 و میل 17 از این موتور استفاده می کنند.
تسلیحات این بالگرد در مدل پر تولید MI-24V شامل 1 مسلسل 7/12 میلیمتری 4 لول متحرک است با 1470 فشنگ انفجار قوی و ضد زره که معمولا یک فشنگ در میان از این دو نوع لود می شود تا بیشترین اثر مخرب را داشته باشد و می تواند اهداف را در طرفین بالگرد هدف قرار دهد. این مسلسل به وسیله سایت نصب شده بر روی کلاه افسر مهمات هدف گیری می شود به گونه ای که به کمک ارسال و دریافت امواج الکترو مغناطیسی ، مسلسل هدف را شناسایی کرده و خود به خود هدف یا هر جایی را که افسر مهمات نگاه می کند نشانه می رود.
نمونه های اولیه هایند فاقد مسلسل ثابت در درون بدنه بود و برای حمل آن از بالهای بزرگ و بدون افتادگی و زاویه اش استفاده می کرد. در هایند C شکل بالها به شکل امروزی در آمد و هر بالچه دارای 3 جایگاه حمل تسلیحات (Hard Point ) بود ( در مدلهای قبلی 2 جایگاه در هر بال بود ).

[Only registered and activated users can see links]

مهمات این هلیکوپتر در زیر بالچه ها نصب می شوند. هر بالچه شامل سه جایگاه حمل مهمات است که در مجموع شامل 6 جایگاه می شود. مهمات نیز ترکیبی از انواع مختلف است که بر اساس ماموریت و نوع ادوات زمینی دشمن انتخاب می شوند. برای مثال تا 8 فروند موشک ضد تانک AT-6، مسلسل پرقدرت 30 میلی متری با 750 تیر فشنگ و دو محل پرتاب راکتهای 57 میلی متری. همچنین در مواقعی که ماموریت ترابری برعهده ندارد، می تواند یک جایگاه اضافی حمل مهمات نیز تعبیه کند.
روسیه، انواع مختلفی از میل ۲۴ را با توسعه ی نمونه ی اولیه تولید کرده و آن را به بسیار از کشورهای جهان صادر کرده است.


گونه های مختلف هلیکوپتر Mi-24
1- مدل Mi-24D/HIND D: ایجاد پشتیبانی هوایی نزدیک
2- مدل Mi-24V/HIND E: ایجاد پشتیبانی هوایی نزدیک با سیستم های بهبود یافته نسبت به مدل D
3- مدل Mi-24P/HIND F: ایجاد پشتیبانی هوایی نزدیک. دارای دو مسلسل نصب شده در داخل برجک و وزن خالص 8200 کیلوگرم که می تواند تا میزان 12000 کیلوگرم افزایش یابد.
4- مدل Mi-24R/HIND G-1: دارای مکانیزمی جهت بدست آوردن نمونه های هوا و خاک، ***** هوای مخصوص و جایگاه مخصوص پرتاب افشانه های درخشان منحرف کننده ی موشک (Flare).
5- مدل Mi-24K/HIND G-2: دارای سیستم عکاسی- اکتشافی و هدفگیری دقیق مسلسل. یک دوربین عکاسی پرقدرت و با زوم بالا در داخل کابین خلبان نصب شده است. دارای مسلسل، راکت انداز ولی بدون سیستم هدفیاب.
6- مدل Mi-25: نوع صادراتی مدل D.
7- مدل Mi-35: مدل صادراتی نوع E.
8- مدل Mi-35M: در این مدل به جای مسلسل پرقدرت 30 میلی متری، از دو مسلسل 23 میلی متری استفاده شده است و آخرین و پیشرفته ترین مدل برای صادرات محسوب می شود.
9- مدل Mi-35P: نوع صادراتی مدل F با تجهیزات الکترونیک ضعیف شده.
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

مشخصات فنی
از سال ۱۹۷۴ تا کنون مدل های مختلفی از این بالگرد ساخته شده است که شامل MI-24 A/B/C است که مدل های پایه محسوب می شوند و در در این مدلها خدمه در کنار هم قرار می گیرند. امروزه دیگر هیچ کدام از انواع A، B و C در نیروی هوایی روسیه وجود ندارد و همگی آنها به سطح مدل D یا E ارتقاء یافته اند.
کشور سازنده: روسیه
شرکت سازند: MIL
تاریخ ساخت: 1976 برای مدل D.
وظائف: تهاجمی، عملیات ضدتانک، هدفگیری نیروهای پیاده ی دشمن.

پرنده های مشابه: هلیکوپتر AH-1 کبرا (تمامی مدلها)، هلیکوپتر UH-60 موسوم به Black Hawk، هلیکوپتر AH-64 موسوم به آپاچی و هلیکوپتر Mangusta A129. ملخها: ملخ اصلی 5 تیغه و موتور انتهایی با 3 تیغه.
ابعاد مخلها: تیغه ی اصلی= 3/17 متر و تیغه ی انتهایی= 9/3 متر.
عرض: 5/6 متر
طول: 5/17 متر و در حالت کار ملخها= 6/21 متر.
ارتفاع: 4 متر و در حالتی که چرخها باز باشند= 5/6 متر
ابعاد محل در مدل ترابری: طول= 5/2 متر، عرض= 5/1 متر و ارتفاع= 2/1 متر.
وزن: حداکثر= 11500 کیلوگرم، وزن عادی= 11100 کیلوگرم، وزن خالص=8500 کیلوگرم.
سوخت: مخازن داخلی= 1840 لیتر، مخازن اضافی داخلی= 1227 لیتر و مخازن خارجی= 500 لیتر.
موتور: دو موتور توربوشفت ساخت Isotov هریک به قدرت 2200 اسب بخار.
حداکثر سرعت: 335 کیلومتر بر ساعت.
سرعت کروز (گشت زنی): 295 کیلومتر بر ساعت.

برد پروازی: در حالت بارگذاری عادی=450 کیلومتر، با مخازن سوخت داخلی= 950 کیلومتر.
ارتفاع پروازی: 4500 متر.
پرواز ایستا: بدون تاثیر جاذبه ی زمین =حداکثر در ارتفاع 1500 متری و با تاثیر جاذبه ی زمین= 2200 متر.
میزان اوج گیری: 15 متر بر ثانیه.
حداکثر شتاب کششی قابل تحمل: 1/75g
بارگذاری استاندارد: 8 سرباز یا 4 برانکارد. تسلیحات خارجی= 1500 کیلوگرم و بارگذاری در مقرهای خارجی غیر از مهمات= 2500 کیلوگرم.
تسلیحات:
4 مسلسل 7/12 میلی متری با برد موثر 1500 متر.
زوایای نواخت مسلسل: 20 تا 60 درجه به سمت بالا و 120 درجه به سمن پائین.
نوع گلوله ی مسلسلها: HEFI, APT, Duplex, DuplexT
میزان شلیک: حداکثر تا 4500 تیر در دقیقه و به انتخاب خلبان می تواند کمتر نیز شود.
دو مسلسل بسیار پرقدرت 30 میلی متری از نوع GSh-30K، با برد موثر 4000 متر.
زوایای نواخت: نامعلوم.
نوع گلوله ی مسلسلها: HEFI, HEI, APT, APE, CC
میزان شلیک: بین 300 تا حداکثر 2000 یا 2600 گلوله.
ترکیبی از 2 تا 8 فروند موشک ضد تانک از نوع AT-2C یا AT-6C.
2 تا 4 مقر پرتاب راکتهای 80 میلی متری S-8 با نواخت شلیک 20 فروند در هر ثانیه.
2 تا 4 مقر پرتاب راکتهای 57 میلی متری S-5 با نواخت شلیک 32 فروند در هر ثانیه.
940 تیر فشنگ برای مدلی که دارای مسلسل 23 میلی متری نوع GSh-23L باشد.
4 بمب 250 کیلوگرمی از نوع FAB-250
2 بمب 500 کیلوگرمی
500 لیتر بنزین در مخازن سوخت خارجی
تسلحیات قابل حمل در انواع مختلف:
مدل D:
4 مسلسل 7/12 میلی متری (قابل نصب بر روی بالچه ها)
راکت اندازهای 57 میلی متری و موشکهای ضدتانک AT-2C/ SWATTER.
مدل E:
4 مسلسل 7/12 میلی متری (قابل نصب بر روی بالچه ها)
دو مسلسل ثابت 30 میلی متری در سمت راست بدنه
راکت اندازهای 57 میلی متری، موشکهای ضدتانک AT-6C.
همچنین نیروهای سوار شده در قسمت بار، می توانند از طرق پنجره های کابین به بیرون شلیک کنند.
سنسورهای نصب شده (در مدلهای برای روسیه فقط): سیستم هدایت لیزری و FLIR و RWR.
سیستم های الکترونیک هوایی (آویونیک):
سیستم هدف یاب با نمایشگر تلویزیونی ATGM، هدایتگر لیزری، سیستم FLIR، سنسور اطلاعات آب و هوا، و سیستم انتقال دهنده ی فرامین به موشک هدایت شونده.
در مدل D از انواع بسیار ابتدایی سیستم های آویونیک استفاده شده است.
در برخی از مدلهای صادراتی مانند E و Mi-35، سیستم های پرواز در شب و انطباق با شرائط آب و هوایی (مه آلود یا بارانی یا برفی)، سیستم های بهتر آویونیک، رادار هواشناسی، خلبان خودکار، نمایشگر سربالا (HUD) و مکان یاب جهانی (GPS)، قابلیت حمل مهمات بیشتر، نصب شده است.
قابلیت حمل مهمات بیشتر و سیستم های آویونیک جدید نظیر HUD، با کمک فنی شرکت فرانسوی Sextant Avionique فراهم آمده است.
تمهیدات برای افزایش بقاپذیری بالگرد:
ملخ اصلی و ملخ انتهایی مجهز به سیستم الکتریکی مخصوص جهت جلوگیری از یخ زدگی.
مخفی کننده ی حرارت ناشی از اگزوز موتورها جهت جلوگیری از رهگیری توسط موشکهای شانه پرتاب.
کابین، بدنه و ملخ ها از تیتانیوم ساخته شده اند و به گلولهایی تا کالیبر 20 میلی متر، کاملن مقاوم هستند.
گیرنده ی اخطار راداری بسیار پیشرفته به جهت مصون ماندن از رهگیری توسط رادارهای دشمن.
سیستم پیشرفته ی تشخیص دوست از دشمن IFF به جهت عدم اصابت اشتباهی توسط نیروهای خودی.
خدمه: یک خلبان و یک افسر مهمات که پشت سرهم می نشینند.
قیمت: نامعلوم

کشورهای دارنده:

حداقل 43 کشور (عمدتا مدل D) که عبارتند از:
ارمنستان، افغانستان، الجزائر، آنگولا، بلاروس، کامبوج، چین، کوبا، جهوری چک، اتیوپی، گرجستان، آلمان شرقی، مجارستان، ایران (100 فروند مدل E)، عراق (50 فروند مدل D)، لیبی، مغولستان، نیکاراگوا، کره شمالی، پرو، لهستان، اسلواکی، یمن جنوبی، اوکراین و ویتنام.
میل ٢۴ در ایران
در ارتباط با به خدمت گیری این نوع هلیکوپتر در ارتش ایران، هنوز خبر موثقی، منتشر نشده است.
در سال 1361 (مرحله ی سوم عملیات بیت المقدس و آزاد سازی خرمشهر)، یک هلیکوپتر Mi-24D عراقی به دلیل پیشروی سریع نیروهای ایرانی، غافلگیر شد و به اشتباه در پشت خطوط نیروهای ایرانی فرود آمد. خدمه اسیر شدند و هلیکوپتر توسط نیروهای ایرانی به موزه ای در تهران انتقال یافت.
نبرد کبراهای ایرانی و هایندهای عراقی
آنچه در پی می آید خاطره ای است از زبان ستوان ‏یکم خلبان علی چراغلو در مورد برتری خلبانان کبرای ایران بر هایندهای عراقی در جریان جنگ تحمیلی.
من استاد خلبان هلیکوپتر 206 هستم. این هلیکوپتر به علت کوچک بودن، دارای قدرت مانور خوبی است و به همین دلیل برای ماموریتهای شناسایی و پرواز در مناطق سخت و کوهستانی بیشتر از این نوع هلیکوپتر استفاده می‏شود. به من ماموریت داده شده به همراه یکی از فرماندهان نیروی زمینی، باتلاق هورالهویزه را شناسایی کنیم.
از آنجا که خط اول نیروهای عراقی در مقابل باتلاق بود و آنها دارای پدافند قوی بودند، لذا شناسایی آن منطقه از رو به رو بعید به نظر می‏رسید و ما برای رعایت اصل ایمنی، مجبور بودیم که باتلاق را دور بزنیم. زمانی که به پشت خطوط عراقی‏ها رسیدیم، ناگهان متوجه شدیم که سه فروند هلیکوپتر سنگین Mi-24 Hind عراقی هایند به طرف ما در حال پروازند. بلافاصله توسط رادیو به قرارگاه مرکز هوانیروز در منطقه اطلاع دادم و خود نیز با سرعت هرچه تمام از همان راهی که آمده بودم برگشتم.
وقتی از مقابل نیروهای خودی می‏گذشتم متوجه سه فروند هلیکوپتر کبرا شدم. بلافاصله با آنها تماس گرفتم و موقعیت هلیکوپترهای عراقی را گزارش دادم. لحظاتی بعد، خلبانان کبرا در مقابل هلیکوپترهای عراقی صف ‏آرایی کردند و آماده‏ی درگیری شدند. من به دستور فرمانده منطقه و به منظور پشتیبانی هوایی در همان جا مستقر شده و به تماشای جنگ هوایی بین هلیکوپترهای کبرا و هایندهای عراقی پرداختم.
هلیکوپترهای عراقی و کبراهای ایران رو به ‏روی هم قرارگرفته بودند. خلبان یک کبرا که به من نزدیکتر بود، «ستوان باقر کریمی» بود. او به آرامی به هایند عراقی نزدیک می‏شد و خلبان هلیکوپتر عراقی هم با دستپاچگی به او تیراندازی می‏کرد ولی ستوان کریمی اعتنایی نمی‏ کرد و همانطور به سمت هلیکوپتر عراقی می‏ رفت و لحظه به لحظه به هایند نزدیکتر می‏شد.
وضعیت طوری بود که نیروهای دو طرف نمی ‏توانستند از زمین وارد عمل شوند چون تیراندازی آنها این خطر را داشت که اشتباهاً هلیکوپترهای خودی را هدف قرار دهند. لذا نیروهای دو طرف دست از کار کشیده و به تماشای جنگ هوایی بین این شش هلیکوپتر پرداختند. من نیز از فرصت استفاده کرده و خود را به میدان درگیری کبرای خلبان کریمی نزدیکتر کردم طوری که صورت باقری را می‏دیدم که چسبیده به دوربین نشانه‏روی موشک بود.
کمی دورتر نیز نبرد نزدیک دو هایند عراقی و دو کبرای ایرانی در جریان بود. هر دو صحنه بسیار نفس‏گیر و تماشایی بود و ما نمی‏‎دانستیم نظاره‏ گر کدام‏یک باشیم. از آنجا که فرکانس رادیویی ما با یگانهای زرهی نیروی زمینی یکی بود در رادیو می‏‎ شنیدم که همگی نیروهای زرهی ایران درگیر تماشای این نبرد هوایی هستند و مرتب در رادیو می‏گفتند: بزن، بزن.
هلیکوپترها به هم نزدیک شده بودند. ستوان کریمی هنوز به پیش می‏ رفت و فاصله‏اش با هایند عراقی خیلی کمتر شده بود. نفس‏ها در سینه حبس شده بود و کسی کاری انجام نمی ‏داد و همه منتظر نتیجه بودند.
ناگهان هیند عراقی که به کبرای ستوان کریمی نزدیک بود خواست گردش کند و از خط آتش کبرا دور شود که در یک لحظه موشک تاو هلیکوپتر کبرای خلبان کریمی رها شد و درست به وسط هلیکوپتر عراقی اصابت کرد و هلیکوپتر عراقی در آسمان آتش گرفت و قبل از رسیدن به زمین کاملن متلاشی شد به طوری که چند لحظه ‏ی بعد تقریباً آثاری از هلیکوپتر عراقی دیده نمی‏ شد.
کمی دورتر، دو هلیکوپتر دیگر کبرا نیز موفق شده بودند دو هایند عراقی را با موشکهای تاو در هوا منهدم کنند. من به اتفاق هلیکوپترهای کبرا که دیگر مهمات نداشتند به طرف پایگاه خود حرکت کردیم و در راه توسط رادیو گزارش جنگ هوایی را به قرارگاه ارسال کردم.
وقتی در پایگاه نشستیم مورد استقبال پرسنل هوانیروز و مقامات مستقر در قرارگاه قرار گرفتیم. فردای آن روز، این خبر در رسانه‏ های کشور، بازتاب حمعی وسیعی پیدا کرد و هر کدام به نحوی، شجاعت خلبانان کبرا را ستوده بودند.


منابع:
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
ماهنامه جنگ افزار

Alireza_Mahan23
28/10/2009, 10:41
هلیکوپتر تهاجمی تایگر ، ببر اروپایی :


[Only registered and activated users can see links]
موشكهاي هوا به هواي ميسترال واستينگر:


[Only registered and activated users can see links]


هليكوپتر تهاجمي تايگر جهت استفاده نيروهاي نظامي دو كشور فرانسه و آلمان در سه مدل پايه ساخته شده است.
كه شامل دو نوع ضد تانكHAC (فرانسه)وUHT (آلمان)و يك نوع پشتيباني رزمي براي فرانسه به نام HAPمي باشد.ا
لبته يك مدل باقابليت شناسايي براي ارتش استراليا و نوع ديگر بر پايه HAPبراي ارتش اسپانيا نيز تدارك ديده شده است.پروژه طراحي اين هليكوپتر متعلق به يوروكوپتر(يكي از شاخه هاي فرعيEADS)بوده و ازپيمانكاران اصلي اين پروژه مي توان به دايملر كرايسلر از آلمان و ماترا از فرانسه و كاسا از اسپانيا اشاره كرد.
در طراحي و ساخت اين هليكوپترجهت كاهش وزن تقريباً در هشتاد درصد بدنه از مواد كامپوزيتي استفاده شده كه سازه اصلي از كولارو ورق هاي كربن و پانل ها نيز از سازه هاي لانه زنبوري نومكس با پوسته كربن و كولار ساخته شده اند.
كابين خلبان و افسر تسليحات مجهز به نمایشگرهای رنگی چند منظوره و همچنین نمایشگرHead-Up برای خلبانان بوده و سایت نشانه گیری نصب شده روی کلاه خلبان و افسر تسلیحات نیز از تجهیزات استاندارد است.از تجهیزات ناوبری موجود در کابین خلبان می توان به رادار داپلر،ارتفاع سنج رادیویی و سیستم مکان یابی جهانی اشاره کرد.
هلیکوپترهای تایگر با استفاده از دوموتور توربوشفتMTR390 با قدرت 1285 شفت اسب بخار به پرواز در می آیند. هلیکوپتر ضدتانک تایگر هر دو نوع تایگر ضدتانکHAC,UHT مجهز به سایت نشانه گیري osiris دوربینIRCCDو مسافت یاب لیزری و همچنین دوربین مادون قرمز نصب شده روی دماغه با زاویه میدان دید سی در چهل هستند.
این هلیکوپتر می تواند چهار موشک هوابه هوای (میسترال یا استینگر)را با خودحمل کند که موشک های میسترال با سرجنگی 3کیلوگرمی بردی برابر 6کیلومترواستینگر با سرجنگی یک کیلوگرمی بردی برابر 5 کیلومتر دارد.
در ماءموریت های ضدتانک مهمترین اسلحه تایگر موشک اروپاییHOT3یا موشک تریگات بوده که در هر لحظه فقط یک اسلحه می تواند فعال باشد.
برد موشک تریگات برابر 500 تا 5000 متر است در حالی که برد موشک تریگات در حدود 4000 متر می باشد.تایگرهای سفارشی ارتش استرالیا به موشک های هلفایر و راکت های 70 میلیمتری مجهز خواهند شد.
هلیکوپتر پشتیبانی رزمی تایگر نوع پشتیبانی رزمی هلیکوپتر تایگر مجهز به یک توپ 30 میلیمتری با نواخت 750تیر در دقیقه برای درگیری های نزدیک و راکتهای 68 میلیمتری بود ه و همچنین جهت مقابله با تهدیدهای هوایی توانایی شليك موشک های هوا به هوای میسترال را دارد.این هلیکوپتر دارای سایت نشانه گیریStrixنصب شده درسقف با پایدارکننده ژیروسکوپی علاوه بر انواع دوربین های مادون قرمز ومسافت یاب لیزری مجهز به سایت نشانه گیری اپتیکی نیز است.
اولین پرواز هلیکوپتر تایگر در سال 1991 انجام گرفت و تولید سری آن نیز از سال 2002 شروع شده است.فرانسه و آلمان هرکدام80 فروند سفارش داده اند که تحویل آنها از اواخر سال 2004 شروع شده است.
مطلب مربوط به ماهنامه نوآور شماره 7 مي باشد.

Alireza_Mahan23
30/10/2009, 22:57
هليكوپتر ((AH-64D )) :

طرح مشترك كمپاني بوئينگ و سيكورسكي به عنوان اولين هليكوپتريكه علاوه برعمليات تهاجمي توانايي انجام ماموريت هاي شناسايي را نيز دارد و همچنين اولين هليكوپتر پنهانكار ؛نسل پيشرفته از پرنده هاي ارتش امريكاست.

((كمانچي)) براي خدمت در گردان هاي هليكوپتري تهاجمات سبك طراحي شده وبيشتر بعنوان مكمل براي اپاچي در ميادين نبرد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

پيشرانه هاي كمانچي دو دستگاه موتور پيشرفته ي توربو شفت T800-801 با قدرت 1440 شفت اسب بخار ساخت LHTEC بوده كه با توجه به بدنه ي با مقاومت كم در برابر هوابسيار سريعتر از اپاچي كه از نظر اندازه نيز از كمانچي بزرگتر است پرواز ميكند.سرعتكروز اين هليكوپتر حدود 310 كيلومتر بر ساعت ميباشد.مهمترين نقش كمانچي جستجوي نيروهاي دشمن و مشخص كردن انها براي هليكوپتر اپاچي در تمام شرايط جوي و شب است.براي نيل به اين هدف كمانچي به انواع سنسور مادون قرمز شده است كهميتوان به سيستم ديد روبه روي مادون قرمز FLIR و سيستم اطلاعات پروازي head up يكپارچه شده با كلاه خلبان اشاره كرد كه در پرواز هاي نزديك به سطح زمين قابليت فوقالعاده اي را به خلبان ميبخشد البته اين هليكوپتر در عمليات هاي تهاجمي سبك نيزميتواند نيروهاي پياده را همراهي كند.بطور كلي دو ماموريت ديده باني و تهاجمي هوابه هوا و هوا به زمين براي اين پرنده در نظر گرفته شده است.

تجهيزاتعملياتي كمانچي شامل سيستم ديد در شب براي خلبان:نمايشگر نصب شده روي كلاهخلبان:سيستم الكترواوپتيكي شناسايي هدف و سيستم هاي اويونيك:ناوبري:شناسايي ومخابرات كاملا يك پارچه شده است.

سيستم هاي هدف يابي شامل FLIR :فاصله يابو نشانه گذاري ليزري و سيستم رادار موج ميليمتري longbo از همان نوع نصب شده روياپاچي به همراه سيستم تلويزيوني پيشرفته است.از جمله سيستم هاي بي نظير ان ميتوانبه خط انتقال داده ها اشاره كرد كه با اتصال كمانچي به هليكوپتر هاي ديگر و مركزفرماندهي ؛اين پرنده را با شبكه ي ماشين هاي جنگي موجود در ميدان هاي ابرد ديجيتالييكپارچه ميكند.مقطع راداري كمانچي كمتر از مقطع راداري موشكهلفاير است .براي كاهش مقطع راداري تمام تسليحات كمانچي در محفظه هاي داخلي حملميشوند حتي توپ 20 ميليمتري هليكوپتر در مواقعي كه مورد استفاده قرار نميگيردچرخيده و پشت برجك جاي ميگيرد.تمام بخش كناري كه از مواد مركب است صاف و بدون انحنابوده و در ساختمان برجك و پوشش موتور نيز از همين رويه پيروي شده است.

مقطعراداري كمانچي از روبه رو 360 بار كمتر از اپاچي بوده يعني اين هليكوپتر 5 برابربيشتر از اپاچي ميتواند به دشمن نزديك شود.

علاوه بر پنهانكاري راداريكمانچي توانايي پنهانكاري صوتي را نيز داراست.روتور اين هليكوپتر نصف روتور ديگرپرنده هاي هم كلاس صدا دارد.روتور اصلي 5 تيغه؛فن و روتور دم كمترين تداخل اغتشاشهوا را دارند.

به طور كمانچي ميتواند 40٪بيشتر از اپاچي به هدف نزديك گردد بدون اينكه مورد شناسايي صوتي واقع گردد.

جهت جلوگيري از شناسايي توسط سيستم هاي گرماياب و يا موشك هاي هدايت شوندهي گرمايي شركت سيكورسكي طرح بينظير را براي بدنه ي كمانچي تدارك ديده است. در اينطرح هواي سرد ورودي موتور با هواي گرم اگزوز تركيب شده و دماي ان را پايين مياورد؛سپس گاز اگزوز سرد شده از طريق دريچه هاي روي تيرك دم خارج ميشود.تعمير ونگهداري اين جنگنده ي هوايي حتي در خطوط مقدم ميدان هاي نبرد و قابليت حمل اسان وسريع با هر هواپيماي ترابري نيروي هوايي از ديگر مشخصه هاي اين هليكوپتر است.

توپ 20 ميليمتري؛راكت هاي 70 ميليمتري هايدرا ؛ موشك ضد تانك هلفاير(اتشجهنم) و موشك هوا به هواي استينگر از تسليحات قابل حمل توسط كمانچي است.

برد اين هليكوپتر با مخازن سوخت داخلي 262 ناتيكال مايل وبا مخازن سوخت خارجي كه در صورت لزوم روي بالچه هاي جدا شونده نصب ميشوند به 1260ناتيكال مايل افزايش ميابد.

كمانچي قرار بود جايگزين AH-1 كبرا‌ ؛ OH-6A كييوز ؛ OH-58A/C كيوواوارير شود كه به دليل هزينه هاي سنگين اين طرح متاسفانه لغوشده و به تاريخ پيوست
منبع fas.org

Alireza_Mahan23
30/10/2009, 23:00
اولین طرح های گروه هلیکوپتری کاموف،که شامل چند جایروپلن و هلیکوپتر های کاموف 8 و 10 با پروانه های هم محور بود،چندان جلب توجه نکردند.هر چند اصلاحات زیادی بر روی این طرح ها انجام شد،فقط ناوگان صید نهنگ تعداد انگشت شماری از آنان را به کار گرفت.در واقع،مدتها قبل از آنکه اولین پیشنمونه کاموف-10.ام پس از فرود واژگون شود کاموف،علاقه خود را از دست داده بود، و توجهش به طرحی جلب شده بود که خلبانی آن،به جسارت و مهارت کمتری نیاز داشته باشد.

طرح جدید کاموف،هلیکوپتری دو نفره بزرگتری با کابین بسته،ارابه فرود چرخ دار و پروانه های هم محور برای نیروی دریایی شوروی سابق بود.کاموف اینبار هم از سیستم پروانه کاموف10.ام ، اما با قطر کوچکتر و سرعت کمتر،استفاده کرد.پیش نمونه طرح جدید،به نام کاموف-15، در اوایل 1952 پرواز کرد،و پس از پایان آزمایش های پروازی،در 1955 وارد خدمت شد.ماموریت اصلی کاموف-15، ارتباطات،آموزش و شناسایی بود.مدل کاموف-15.ام برای اموری مثل مسافربری/پست،کشاورزی و حتی آمبولانس هوایی به کار گرفته شد، ولی در نوع آمبولانس هوایی(مشابه مدل دو نفره) فقط قادر به حمل یک نفر مجروح بود.کاموف 15 دو دم عمودی(مجهز به سکان کنترل)،بدنه ای کوتاه،و چارچوبی فلزی با پوششی از تخته چندلا داشت.بر خلاف هلیکوپتر های غربی،صندلی خلبان کاموف-15 در سمت چپ کابین قرار میگرفت.کاموف-15 با مدل های اولیه کامن.اچ-43،که در اواخر 1950 به خدمت نیروی دریایی ایالات متحده درآمد،شباهت های زیادی داشت.

در ماه مه 1959 یک خلبان آزمایشی با یک فروند کاموف-15 توانست با سرعت 170.4 کیلومتر بر ساعت، رکورد جهانی پیمودن یکسره مسیر 500 کیلومتری را برای هلیکوپتر های بین 1 تن تا 1.75 تن را بدست آورد.با وجود تکنولوژی نسبتا پیشرفته کاموف-15، این هلیکوپتر در خارج از شوروی کمتر شناخته شد و هیچگاه به خارج صادر نشد.
انواع مدلها:

Ka-15,Ka-15U,Ka-15M

مشخصات فنی:

نیروگاه
- یک موتور پیستونی سوپر توربوشارژ ایوچنکو AI-14V
-دو پروانه هم محور سه تیغه ای
- تیغه ها از جنس چوب با مقاطع توخالی پر شده با فوم پلاستیک
توان موتور : 255 hp
سرعت دورانی پروانه ها: 330 rpm
ابعاد
قطر پروانه اصلی: 9.9 متر
طول بدنه: 6.2 متر
ارتفاع کلی: 3.35 متر
وزنها
وزن خالی: 968کیلوگرم
بیشترین وزن ناخالص: 1.4 تن
عملکرد پروازی
بیشترین سرعت افقی: 150 کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز خدمتی: 3 کیلومتر
برد: 310 کیلومتر

منبع:پی.سی.پدیا

Alireza_Mahan23
31/10/2009, 18:55
بالگردی تیز پا به نام غزال/Gazelle /

هليكوپتر گازل (غزال) در فرانسه و توسط شركت SUD Aviation كه بعدا به Aerospatiale تغيير نام پيدا كرد طراحي و ساخته شد.
اين پرنده در اصل براي رفع نياز نيروي هوايي و هوانيروز فرانسه به يك هليكوپتر سبك وزن كارآمد طراحي و ساخته شد ولي در ادامه نظر ارتش بريتانيا را چنان به خود جلب كرد كه اين كشور در شركت Westland اقدام به تاسيس خط توليد اين هواگرد نمود.
اين قرار داد در فبريه سال 1967 به امضا رسيد و قرار شد تا كمپاني وستلند اقدام به توليد تحت ليسانس 292 فروند غزال و 48 فروند پوما در خاك بريتانيا كرده و در عوض به كمپاني Aerospatiale نيز اجازه مونتاژ 40 فروند هليكوپتر لاينكس(Lynx) براي نيروي دريايي فرانسه را بدهد.

[Only registered and activated users can see links]


تا قبل از رونمايي اصلي از غزال اين هليكوپتر دستخوش چندين مورد تغييرات شد. براي مثال اين پرنده اولين هليكوپتري بود كه روتور عقبش درون محفظه بود كه اين كار باعث كاستن از ميزان صداي هواگرد ميشد و همچنين تيغه هاي روتور اصلي آن از جنس مواد مركب بود كه امروزه به شكل گسترده اي از اين مواد استفاده ميشود.

[Only registered and activated users can see links]


اين پرنده به عنوان يك هليكوپتر سبك وزن ضد تانك در خدمت نيروهاي مسلح فرانسوي بود كه به موشك هاي ضد زره هات مجهز شده بود و گونه اي از آن براي پشتيباني سبك نفرات پياده طراحي شده بود كه از يك تيربار 20 م م همانند نمونه ضد هواگردش كه به موشك هاي فروسرخ كوتاه برد ميسترال مجهز بود بهره ميبرد و آخرين گونه از آن كه براي ماموريت هاي شناسايي به كار گرفته ميشد مجهز به يك سيستم تصوير برداري فروسرخ بود كه به Gazelle Viviane معروف شد.
اين هليكوپتر در خطوط مقدم ارنش فرانسه جاي خود را به تايگر داد اما كماكان در نقش ترابري سبك به كار گرفته ميشود.

[Only registered and activated users can see links]


همان طور كه قبلا ذكر شد اين هواگرد در چند نوع گوناگون در ارتش بريتانيا خدمت كرد كه از جمله آنها ميتوان به گونه SA.341D كه به Gazelle HT.3 معروف شد اشاره كرد كه در خدمت نيروي هوايي بريتانيا بود و به عنوان هليكوپتر آموزشي انجام وظيفه ميكرد.
گونه ديگر SA 341E بود كه براي مقاصدي مثل ارتباطات و جابجايي VIP استفاده ميشد كه به Gazelle HCC.4. معروف بود و نمونه ديگري كه براي آموزش خدمه دريايي به كار گرفته شده بود SA 341C نام داشت كه در بريتانيا به Gazelle HT.2 شهرت داشت كه اكنون همه اين مدل هاي آموزشي با هليكوپتر Squirrel HT1 جايگزين شده است.

[Only registered and activated users can see links]


نمونه اي ديگر كه براي سپاه تفنگداران هوابرد بريتانيا ساخته شده بود SA 341B نام داشت كه براي انجام ماموريت هايي از قبيل پست ديدباني هوايي و هدايت آتش توپخانه و همچنين هدايت جنگنده ها براي حملات زميني و تخليه مجروحان و رله ي ارتباطي و فرماندهي و كنترل ميدان جنگ استفاده ميشد و Gazelle AH.1 نام داشت.

سوابق عملياتي

فرانسه:
اين كشور در اصل اين هواگرد را براي انجام مقاصد نظامي خود از جمله ضد زره و ماموريت هاي تحت كنترل سازمان ملل به عنوان نيروهاي حافظ صلح طراحي كرد كه از جمله موارد كاربرد آن ميتوان به جنگ اين كشور در الجزاير و ماموريت هاي صلح باني در چاد (دهه 1980) و يوگوسلاوي (دهه 1990) و جيبوتي (سالهاي 91و92) سومالي(93) و ساحل عاج(از سال 2002 تا كنون) اشاره داشت و همچنين اين هواگرد در عمليات طوفان صحرا در نقش ضد زره و در مقابل تانك هاي ارتش عراق به كار گرفته شد.

[Only registered and activated users can see links]


عراق:
اين كشور در دهه هاي 1970 و 1980 ميلادي تعداد زيادي از اين هواگرد به همراه ميزان قابل توجهي موشك هاي هات را به خدمت گرفت و از آنها در جنگ عليه ايران استفاده نمود البته پس از آن و در جريان جنگ اول خليج به دليل برتري هوايي نيروهاي ائتلاف نتوانست از آنها بهره اي ببرد.

[Only registered and activated users can see links]


سوريه:
اين كشور در طي جنگ سال 1982 لبنان به شكل موثري از اين پرنده ها بر ضد نيروهاي زرهي اسراييل استفاده كرد و تلفات زيادي به انه واترد اورد در الي كه تلفات خود اين پرنده ها در حد معمول بود.

بريتانيا:
اين كشور در نبردهاي فالكلند و كويت و عراق و كوزوو از اين پرنده ها استفاده كرد اما نمونه مسلح آن كه به يك مسلسل و غلاف هاي راكت مسلح شده بود فقط براي جنگ فالكلند اآماده شده بود كه در اين نبرد هم به كار گرفته نشد.
همچنين اين كشور براي گشت هوايي بر فراز ايرلند نيز از همين پرنده استفاده ميكند.

لبنان:
غزال توسط نيروي هوايي لبنان در خلال جنگ با گروه فتح الاسلام در اردوگاه نهر البارد به كار گرفته شد.

ايرلند:
سپاه تفنگداران هوايي اين كشور از اين پرنده براي مقاصد آموزشي بهره ميبرد.


[Only registered and activated users can see links]


كشورهايي كه گونه نظامي آن را در اختيار دارند:

آنگولا/بوسني/كامرون/چين/اكوا� �ور/مصر/فرانسه/گابون/گينه/عراق/اردن/كني ا/كويت/لبنان/مونته نگرو/مراكش/قطر/روآندا/سنگال/صربستان/سو ريه/ترينيداد و توباگو/تونس/امارات/بريتانيا


[Only registered and activated users can see links][Only registered and activated users can see links]


مشخصات فني:
خدمه: 2 نفر
گنجايش(بجز خدمه): 3 نفر
طول:11.97 متر
شعاع روتور اصلي: 10.5 متر
ارتفاع: 3.15 متر
وزن خالي: 908 كيلوگرم
پيشرانه: يك موتور توربو شفت Turbomeca Astazou IIIA با توان 440 كيلو وات يا 590 اسب بخار
حداكثر سرعت: 310 كيلومتر بر ساعت
سرعت كروز: 264 كيلومتر بر ساعت
برد: 670 كيلومتر
سقف پرواز: 5كيلومتر
نرخ صعود: 9 متر بر ثانيه

منبع: Blaze

Alireza_Mahan23
31/10/2009, 18:56
بالگرد تهاجمي شرف ! بنا بر گزارش Air International journal توليد بالگرد تهاجمي جديدي كه محصول يك پروژه مشترك ايران-اوكراين-افريقاي جنوبي است آغاز گرديده . در طراحي اين بالگرد تجربيات ايران در استفاده از بالگرد كبرا و MI-24 وتجربيات افريقاي جنوبي در مقابله با بالگردهاي MI-24 آنگولا نقش بالائي داشته ، در ايران اين طرح به موازات و در ارتباط با توليد ايران-140 پيگيري شده و اين امر هزينه نگهداري اين بالگرد را به ميزان قابل توجهي تنزل خواهد داد ، اين بالگرد توسط هواپيمائي نيروي زميني ارتش و سپاه پاسداران با موفقيت آزمايش شده ، نام ايراني اين بالگرد ANSAT/Sharaf 2 و ماموريت اصلي آن انهدام تانك و ادوات زرهي دشمن ذكر گرديده .

شرف مجهز به يك توپ 20 ميليمتري ،موشك ضد زره طوفان و موشك ضد ذره Shturm است

به نوشته اين مجله هم اكنون تعدادي از اين بالگرد دراختيار ارتش وسپاه پاسداران ايران قرار گرفته.

Alireza_Mahan23
31/10/2009, 18:59
کبرا نخستین هلیکوپتر عملیاتی در جهان غرب بود که به طور اختصاصی برای ماموریتهایتهاجمی ساخته شد، و از همین رو، نیای همه هلیکوپترهای هجومی و ضد تانک امروزین بهشمار می رود. از اوایل دهه ی 1960 میلادی و در جریان جنگ ویتنام استفاده گسترده ازهلیکوپترهای مسلح رواج یافت. محدودیتهای هلیکوپترهای همه منظوره که با اصلاحاتی تبدیلبه ماشین های جنگی شده بودند، منجر به تلاش برای تکمیل هلیکوپترهایی با ماموریتهای ویژهشد.هلیکوپتر کبرا با قدرت آتش و مانورپذیری بی سابقه ای که از خود نشان داد، از هنگام جنگویتنام در تمامی عملیات نظامی آمریکا حضور داشته است. کبرا هنوز هم در واحد تفنگداراندریایی آمریکا و نیز در نیروهای مسلح هشت کشور دیگر – از جمله ایران – به پرواز ادامه میدهد.واحد تفنگداران دریایی خواستار نمونه ی دوموتوره ی کبرا بود، و از همین رو بود که هلیکوپتر ایاچ – 1 ج یا "کبرای دریایی" تکمیل شد.ای اچ – 1 یا "هیوی کبرا"، نواده هلیکوپتر ترابری/همهمنظوره یو اچ – ا "هیوی" به شمار می رود و برای اولین بار در میانه دهه 1960 برای خدمت درنیروی زمینی آمریکا تکمیل شد، زمانی که نیاز مبرمی به یک هلیکوپتر مسلح سبک و سریعحس می شد که اختصاصاً برای حمل جنگ افزار طراحی شده باشد و بتواند با دقت زیاد بههدفها ضربه بزند.در نمونه اولیه کبرا، موتور؛ انتقال قدرت و دیگر اجزای اصلی "هیوی" حفظ شده بود، اما بدنهپهن "هیوی" جای خود را به بدنه ای باریک با صندلیهایی پشت سر هم داد. شرکت بل، اینهلیکوپتر جدید را با سرمایه گذاری خودش تکمیل کرد.در همان هنگام شرکت "لاکهید هلیکوپتر" به سفارش ارتش آمریکا، هلیکوپتر "ای اچ – 56 ای"یا "شاین" را برای پاسخگویی به نیاز به یک "سیستم پیشرفته پشتیبانی آتش هوایی" ساختو نخستین نمونه آزمایشی آن را در سال 1967 بیرون داد. اما ارتش آمریکا خواهان هلیکوپتریبود که سیستم کنترل آتش و ناوبری آن به پیچیدگی "شاین" نباشد. نیاز شدید به استفاده ازهلیکوپترهای زرهپوش مسلح در جنگ ویتنام، و موفقیت هلیکوپتر ساخت شرکت "بل"، باعثشد ارتش آمریکا پیش نمونه ها و نیز انواع تولیدی این هلیکوپتر را سفارش دهد و تولید "شاین"را بایگانی کند.آنچه در این هلیکوپتر جدید از هیوی کبرا به ارث رسیده بود، بدنه باریک با کابین های پشت سرهم (تیرانداز در جلوی خلبان)، موتور "لایکامینگ تی – 53"، بالکهای جانبی با مقرهای حملسلاح، و برجک تیربار زیر پوز بود. "ای اچ – 1 جی" یا همان کبرای جدید، از ملخ های پهن تر وبدنه ی باریکتری سود می جست که سرعتی دو برابر یو اچ – 1 به آن می بخشید.هوانیروز (ايران) در تجهیز ناوگان خود دست به خریدهای گسترده دیگری نیز زد، از جمله 66فروند هلیکوپتر ترابری سنگین دو ملخی "سی اچ – 47 سی" یا "چینوک".کارآیی کبرا سبب شدکه تفنگداران دریایی آمریکا نیز خیلی زود به استفاده از آن در جنگ ویتنام بپردازند و نمونهخاصی از آن را در سال 1968 سفارش بدهند. واحد تفنگداران دریایی خواستار نمونه ی دوموتورهی کبرا بود، و از همین رو بود که هلیکوپتر ای اچ – 1 ج یا "کبرای دریایی" تکمیل شد. این نمونهدارای دو موتور توربوشفت "پرت اند ویتنی تی 400" بود که پیشرانه آن را افزایش می داد. کبرایدریایی همچنین از یک تیربار پوز جدید بهره می برد، یعنی تیربار سه لوله 20 میلیمتری "اکسام – 197".ای اچ – 1 جی برای انجام این ماموریتها طراحی شد:- اسکورت مسلح هلیکوپترهای حامل نفرات و بار- سرکوب آتش دشمن در منطقه نبرد- شناسایی مسلحانه- نشانه گذاری هدف برای هواپیماهای تهاجمی- حمله دقیق به هدفهای زرهی- دفاع از خود و هلیکوپترهای دیگر در برابر آتش هوابه هوای دشمننخستین هلیکوپترهای ای اچ – 1 ج از مجموع 67 فروند،در سال 1971 به تفنگداران دریاییآمریکا تحویل داده شدند و تا پایان جنگ ویتنام در عملیات رزمی شرکت جستند.موفقیت عملیاتی کبرا، کشورهای مختلفی را بر آن داشت تا این هلیکوپتر را به کار گیرند. درنتیجه، نیروهای مسلح اسرائیل، ترکیه، یونان، بحرین، ژاپن، اردن، پاکستان، کره جنوبی، تایوان وتایلند نیز سفارش خرید کبرا دادند.هواپیمایی نیروی زمینی ایران (هوانیروز) در طول دهه ی 1970 میلادی برنامه گسترش عظیمیرا در دستور کار خود نهاد که در نهایت آن را به بزرگترین نیروی هلیکوپتری منطقه و چهارمیننیروی بهره برداری کننده از هلیکوپترهای نظامی در جهان بدل ساخت.هوانیروز نخست 300 فروند هلیکوپتر ترابری / همه منظوره "بل 214 ای" را که به "اصفهان"شهرت یافت سفارش داد. در پی آن، بیش از 200 فروند هلیکوپتر تهاجمی کبرا از نوع ای اچ – 1ج در دستور کار قرار گرفت. هوانیروز در تجهیز ناوگان خود دست به خریدهای گسترده دیگری نیززد، از جمله 185 فروند هلیکوپتر "آگوستا – بل 206" ساخت ایتالیا، حدود 100 فروندهلیکوپتر "آگوستا – بل 205"، و 66 فروند هلیکوپتر ترابری سنگین دو ملخی "سی اچ – 47سی" یا "چینوک".جدیدترین نمونه ی کبرا به نام "ای اچ – 1 دبلیو" یا "سوپرکبرا" با توانایی های هوا به هوایبیشتر هم اکنون در واحد تفنگداران دریایی آمریکا خدمت می کند.در دهه ی 1970 میلادی،حکومت پیشین ایران در پشتیبانی از نیروهای مسلح عمان در مبارزه با شورشیان ظفار فعالیتیگسترده داشت. شماری از هلیکوپترهای کبرا و اصفهان هوانیروز در جریان عملیات در ظفارسرنگون شدند، اما بخش اعظم ناوگان هلیکوپتر هوانیروز دست نخورده ماند تا پس از انقلاب1357 و در جریان جنگ هشت ساله ایران و عراق، عملیات رزمی تمام عیار را تجربه کند.در جریان سال نخست جنگ، هلیکوپترهای کبرا در کنار جنگنده های نیروی هوایی، نقش مهمیدر جلوگیری از پیشروی ستونهای زرهی و مکانیزه عراق ایفا کردند. در چند مورد نیز کبراهایایران درگیر نبرد هوایی با هلیکوپترهای تهاجمی "می –24" روسی نیروی هوایی عراق شدند.بنا به برخی گزارشها در این درگیریها، شش فروند هلیکوپتر عراقی و ده فروند کبرا سرنگون شدند.در عملیات "توفان صحرا" برای آزادی کویت در سال 1991، کبرا های آمریکایی در نقش پشتیبانینزدیک هوایی به کار گرفته شدند. حدود 78 فروند کبرای تفنگداران دریایی آمریکا، 1273 ماموریترزمی انجام دادند که تنها یکی از آنها در شرایط غیررزمی سرنگون شد. نیروی هوایی اسرائیل نیز در جریان حمله به واحدهای زرهی و استحکامات سوریه در دره بقاع لبنان، بهره گیریگسترده ای از کبراهای خود کرد. کبراهای اسرائیلی در این عملیات دهها تانک روسی "تی – 72" ارتش سوریه و نیز خودروهای زرهی دیگر را منهدم کردند.جدیدترین نمونه ی کبرا به نام "ای اچ – 1 دبلیو" یا "سوپرکبرا" با توانایی های هوا به هوایبیشتر هم اکنون در واحد تفنگداران دریایی آمریکا خدمت می کند. یک نمونه آزمایشی چهارملخی با تجهیزات الکترونیک پیشرفته تر و مقدورات پروازی افزونتر نیز ساخته شده است.

مشخصات فنینوع: هلیکوپتر تهاجمی / پشتیبانی ضد زرهحداکثر سرعت: 226 کیلومتر بر ساعتحداکثر برد: 507 کیلومترطول: 16.18 متربلندی: 4.09 مترقطر ملخ: 13.41 متروزن خالی: 2993 کیلوگرمحداکثر وزن برخاست: 4536 کیلوگرمپیشرانه: دو موتور توربوشفت "پرت اند ویتنی تی 400"تسلیحات: یک برجک "جنرال الکتریک یونیورسال" برای تیربار سه لوله ی 20 میلیمتری "ام 197"،قابلیت حمل هشت موشک ضد تانک "تو"، موشکهای هوابه هوا و مقره های راکت انداز.

منبع : واشنگتن پريزم

Alireza_Mahan23
31/10/2009, 19:02
kingofmasada ارابه شیطان یا گوزن ماده روسی ([Only registered and activated users can see links]) 28-10-2008, 20:14 [Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: عرابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 28-10-2008, 20:25
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: عرابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 28-10-2008, 20:30
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: عرابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 28-10-2008, 20:31
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: عرابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 28-10-2008, 20:36
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: عرابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 28-10-2008, 20:39
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: عرابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 28-10-2008, 20:47
[Only registered and activated users can see links] FOXBAT Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 00:04
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 09:11
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 10:17
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 10:30
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 11:20
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 11:27
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 11:47
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 11:51
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 11:55
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 12:00
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 12:11
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 13:34
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 13:37
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 13:51
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 14:09
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 14:42
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 14:59
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 15:00
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 15:05
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 15:10
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 15:48
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 16:09
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 17:01
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 17:11
[Only registered and activated users can see links] sajjad_sd2000 Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 29-10-2008, 21:49
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 30-10-2008, 13:13
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 30-10-2008, 13:15
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 30-10-2008, 13:21
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 01-11-2008, 17:29
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 01-11-2008, 17:33
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 01-11-2008, 17:35
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 04-11-2008, 13:30
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 04-11-2008, 15:08
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 04-11-2008, 16:29
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 04-11-2008, 16:48
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 08-11-2008, 15:25
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 09-11-2008, 12:05
[Only registered and activated users can see links] kingofmasada Re: ارابه شیطان یا گوزن ماده... ([Only registered and activated users can see links]) 30-01-2009, 22:39

Alireza_Mahan23
31/10/2009, 19:05
تصاویر برنامه 2091 بالگرد تهاجمی تیزتک ساخت ایران[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

([Only registered and activated users can see links] ir%2Fvb%2Fnewreply.php%3Fdo%3Dnewreply%26p%3D17025 4)

Alireza_Mahan23
31/10/2009, 19:08
AH-1 W\Z
هلكوپتر كبرا از پايدارترين تجهيزات نظامي آمريكاست كه 30 سال در نيروهاي مسلح آن كشور به خدمت مشغول است و طرح اوليه اش بالگردهايي ترابري هيويي UH-1 گرفته شده است.
ماموريت هاي اصلي آن پشتيباني هوايي نزديك CAS و حفاظت از هلكوپترهاي ترابري است. و براي سالها تنها هلكوپتر تهاجمي غرب به شمار مي رفت كه مي توانست با موشكهاي هوا به هوا و ضد رادار مسلح شود.
خلبان بر روي صندلي عقب و كمك خلبان و مسئول تسليحات بر روي صندلي جلو مي نشينند.
هلكوپتر كبرا در مدلهاي گوناگوني چون Z\W\T\S\Q\J\G\F عرضه شده است كه در حال حاضر تنها دو مدل آخر در آرتش ايالات متحده ( سپاه تفنگداران دريايي) حضور دارند.
سوپر كبرا AH-1W محصول سال 1985 كمپاني بل است و به عنوان هلكوپتر تهاجمي در سپاه تفنگداران دريايي ايالات متحده و نيروهاي مسلح تايوان (بيش از 60 فروند) و تركيه به خدمت گرفته شده است ، اين هلكوپتر در عمليات آزاد سازي عراق در سال 2003 مشاركت فعال داشته است و به خوبي كارايي اش را در محيط هاي خشن با حرارت زياد و شن هاي فراوان اثبات نموده است.
سوپر كبراها در جنگ با عراق در سال 1991 بيش از 97 دستگاه تانك ، 104 نفربرزرهي ، 16 سنگر و 2 سايت توپ ضد هوايي را نابود ساختند.
180 فروند از هلكوپترهاي AH-1W قرار است به مدل جديدتر AH-1Z Viper (ويپر هم به معناي افعي و هم به معناي سياه و شرور است) ارتقا يابند ، اين ارتقا از جمله شامل نصب پره ها (تيغه هاي) 4 تايي است
استفاده از پره هاي چهارتايي به جاي پره هاي دوتايي به كار رفته در سوپر كبرا به افزايش سرعت ، نرخ صعود در ارتفاع ، كاهش لرزش و افزايش بار مفيد قابل حمل مي انجامد.
سپاه تفنگداران دريايي همچنين سفارش 180 فروند AH-1Z را داده است
در AH-1Z كه نخستين پرواز خود را در سال 2000 پشت سر گذاشته است از موتور T700-401C استفاده خواهد شد.
در چهارچوب يك برتامه ي آزمايشي در سال 2005 ميلادي 5 فروند از سوپر كبرا ها به مدل جديد ارتقا يافته و بر روي عرشه ناو آبي خاكي USS Bataan تحت آزمايش و بررسي قرار گرفتند.
مراحل آزمايشي در سال 2006 پايان يافت و نخستين فروند از سفارش سپاه تفنگداران دريايي به طور رسمي در سال 2007 به اين نيرو تحويل گرديد و مابقي نيز تا سال 2013 به ايشان تحويل داده خواهد شد.
در سال 2000 دولت تركيه نيز خواهان دريافت 145 فروند شاه كبرا(ورژن طراحي شده براي تركيه بر اساس مدل Z) گرديد كه قرار بود در اين كشور توليد شوند اما اين برنامه لغو گرديد.
كمپاني گرومن مسئول تهيه ي ابزارها و تجهيزات شاه كبرا است كه شامل 2 كامپيوتر اصلي ، سيستم كنترل دقيق پرواز است و هر خدمه از 2 صفحه نمايشگر رنگي از كريستال مايع با ابعاد 4.2×4.2 در مقياس اينچ
بهره مي برند كه كليه اطلاعات فرماندهي و كنترل پرواز و تسليحات را در اختيار خدمه قرار مي دهند.
افعي كبرا از يك سيستم ارتباطي جديد موسوم به RT-1824 بهره مي برد كه كليه سيستم هاي UHF/VHF, COMSEC و مودم را به صورت يكپارچه ارائه مي دهد.
افعي كبرا از يك سيستم ناوبري اينرسايي و جي پي اس بهره مي برد و همچنين از يك ريز سيستم جهت پرواز در ارتفاع پست كه بر اساس يك نقشه ديجيتالي از عوارض زمين عمل مي كند.
يك پارچه سازي سيستمها و سيستمهاي ويژه عمليات در شب توسط كمپاني TopOwl تهيه شده است كه مسئوليت مشابهي را در تايگر، رويواك و NH90 به عهده داشته است.
كبراهاي سپاه تفنگداران دريايي مي توانند موشكهاي ماوريك ، هاليفاير(AGM-114 ) با برد 7 كيلومتر و تاو BGM-71) ) با برد 3 كيلومتر را حمل نمايند و مجهز به سيستم هدف ياب ليزري و سيستم شليك fire-and-forget هستند.
اين كبراها همچنين مي توانند موشكهاي كوتابرد هوا به هواي AIM-9L سايدواندر با برد 15 كيلومتر ، FIM-92 استينگر ( گونه ي هوا به هوا مخصوص بالگرد) و موشكهاي ضد تشعشع LAU-7 Sidearm را شليك نمايند كه برد آن 15 كيلومتر است.
علاوه بر موشكها طيف وسيعي از راكت هاي 70 و 127 ميليمتري نيز توسط اين هليكوپترها قابل شليك است
در شاه كبرا يك سيستم افزايش دقت شليك براي استفاده از گونه هاي هدايت شونده ي اين راكتها موسوم به
(APKWS), نصب شده است.
براي فواصل نزديك كبراها از يك تيربار 20 ميليمتري گاتلينگ مجهز به 750 دور مهمات با برد بيش از 2 كيلومتر استفاده مي كنند كه مي تواند توسط هر يك از دو خدمه كنترل شود.
شاه كبراهاي سپاه تفنگداران دريايي با 16 موشك هاليفاير ، 6 موشك سايدواندر و راكتهاي 70 ميليمتري در دو حالت 7 و 19 تايي بارگذاري مي شوند.
سيستم هدف گيري سوپركبراها موسوم به (NTS), براي عمليات شبانه است كه محصول مشترك كمپاني هاي
امريكايي و اسرائيلي است و مي تواند اهداف رو به صورت خودكار شناسايي ، مسافت سنجي و هدف گيري نمايد و البته همزمان به تصوير برداري ويديويي از اهداف اقدام نمايد.
اما اين سيستم با محصول جديد لاكهيد مارتين در Viper ها موسوم به AN/AAQ-30 يا (TSS) جايگزين خواهد شد كه داراي يك نمايشگر 4 بعدي ، نمايشگر رنگي ، سيستمهاي هدف ياب و فاصله ياب ليزري و سيستم ارتباطي L-3 مي باشد و دقت و برد آن نسبت به گونه ي قبلي افزايش يافته است.
هر دو مدل (NTS) و (TSS) قابليت نمايش اطلاعات بر روي كلاه خدمه ي بالگرد را دارا هستند.
رادار AN/APR-39(XE2) كبراي جديد همانند نمونه ي بكار رفته در آپاچي لانگبو يك رادار موج ميليمتري است كه به طورت خودكار اهداف متحرك را در شعاع 8 كيلومتري و اهداف ثابت را در شعاع 4 كيلومتري شناسايي و هدف گيري مي نمايد اين رادار محصول مشترگ گرومن و لاكهيد است
سيستمهاي اخطار موشك AN/AAR-47 و AN/AVR-2A وظيفه ي حفاظت از بالگرد را به عهده دارند
و همچنين سيستم جنگ الكترونيك AN/ALQ-144A محصول كمپاني BAE نيز در شاه كبرا موجود است.
علاوه بر اين سيستم AN/ALE-39 نيز براي تامين وضعيت دفاع از خود بالگرد بوسيله ي چف و فيلر
محصول كمپاني BAE و لاكهيد مارتين در نظر گرفته شده است.
دو موتور توربوفن جنرال الكتريك T700-GE-401 هر كدام 1690 اسب بخار انرژي توليد مي كنند و در شرايط اضطراري افعي كبرا مي تواند تنها با يك موتور به عمليات رزمي بپردازد.
طول بالگرد 13.9 متر ، ارتفاع 4.2 متر و عرض از دو سر تيغه يا پره برابر با 14.63 متر است.
وزن خالي 12200 پوند ، حداكثر وزن برخاست 16800 پوند ، حجم سوخت قابل بارگيري در مخازن داخلي 2755 پوند ، حجم مهمات قابل بارگيري 3914 پوند است.
حداكثر سرعت 210 نات ، حداكثر برد 350 مايل دريايي ، حداكثر نرخ صعود در ارتفاع 3740 فوت در دقيقه و حداكثر زمان پايداري 3 ساعت و نيم مي باشد.
دامنه ي قشار جي وارده بر بالگرد برابر با حداقل 0.5- و حداكثر 3.2+ جي مي باشد.
(مشخصات براي افعي كبرا AH-1Z مي باشد)

[Only registered and activated users can see links] ... /AH-1Z.jpg ([Only registered and activated users can see links] .net%2Fphotopost%2Fdata%2F524%2FAH-1Z.jpg)

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links] elicopters%2FAH-1Z%2520Cobra.jpg)

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links] .com%2Fah1z_super-cobra.jpg)

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links] dc%2Farmy%2Fah1z-4.jpg)


منبع گلوبال سيكوريتي و ايرفورس تكنولوژي

Alireza_Mahan23
04/11/2009, 12:53
Bell 204 / 205 UH-1H Huey Bell 204 / 205 UH-1H Huey UH-1 باید به راستی مشهورترین بالگرد ترابری جهان نامید که تاکنون 16000 فروند از آنو خانواده اش به عنوان پر تولیدترین بالگرد جهان از ان ساخته شده است. هیویی که چهره آشنای آسمانها و برای حدودسه دهه ستون فقرات هوانیروز ارتش امریکا بود که با وجود بیش از جهار دهه از زمان ساختش همچنان در حال خدمتمی باشد. بسیاری می گویند که هیویی بر روی شانه های بل شکل گرفت ولی اکر از من بپرسید می گویم این کمپانی بل استبر شانه های هیویی شکل گرفته و اگر امروز این کمپانی یک چهره جهانی است تنها بخاطر هیویی و خانواده هیویی کهفداکارانه در جنگهای بسیاری برای بیش از پنجا ارتش جهان جنگیده است همچنان سر پا و آماده انجام ماموریت . جنگ ویتنام پاناما جنگ باعراق در سالهای 1991، 2003 اشغال نظامی افغانستان، حضور در بالکان، جنگ ایران وعراق برای 2 طرف، نبردهای اعراب و اسرائیل در سالهای 1973و 1982 برای اسرائیل و دهها نبرد کوچک و بزرگ دیگر در جهان ازهیویی یک سرباز کار کشته ساخته است.برای بررسی تاریخچه این بالگرد کارآمد و خانواده آن باید به سال 1955 باز گردیم. در ان سال کمپانی بالگرد سازی بلطرحی را با نام بل47 که بعدها XH-40 نام گرفت را به ارتش آمریکا ارائه کرد تا بتواند نیازهای تمام نشدنی این ارتش رابرای به خدمت گرفتن بالگرد برآورده کند. سرانجام در سال 1958 ارتش آمریکا تصمیم به خدمت گرفتن این بالگرد به عنوانبالگرد ترابری و حمل و نقل خود گرفت. اولین مدل تولیدی این بالگرد UH-1A نام داشت که بسیار به طرح آزمایشی XH-40شبیه بود. این مدل از یک دستگاه موتور T53-L-1A با توان 770 اسب بخار استفاده می کرد. بالگرد UH-1 شامل انواع مختلفی می شود که شامل بل 204، بل205، بل 214 می شود. بل 204 در خدمت نیروی زمینی بل 204 نام سری اول بالگردهای هیویی است که توسط بل ساخته شد. بالگردهای سری بل 204 شامل انواع UH-1A که 183 فروند از آن ساختهو از سال 1961تحویل ارتش شد، UH-1B از سال 1961 توسعه پیدا کرد و با شروع و با شروع جنگ ویتنام در کنار مدل قبلی در ویتام به خدمت گرفتهشد این مدل از موتور کارآمدتر T53-L5 با توان 960 اسب بخار استفاده می کرد دارای پروانه بلندتر و عریضتر نسبت به مدل قبلی بود. در مجموع 1033فروند از این مدل ساخته شد، UH-1C ملقب به کشتی جنگی ازسال 1965 تحویل ارتش امریکا شد و در مجموع 766 فروند از آن ساخته شد.این مدل دارای یک دستگاه موتور T53-L11 بود که با 1100 اسب بخار قدرت می گرفت. این سه مدل تنها مدلهای به خدمت گرفته شده از بالگردهایهیویی از سری 204 بودند که تحویل هوانیروز ارتس آمریکا شدند. البته در سال 1969 بل بالگرد UH-1M رانیز مورد آزمایش قرار داد که مخصوص جنگهایشبانه بود. این مدل دارای دوربین دید در شب برای خدمه و یک سیستک جلونگر فرو سرخ بود. البته هرگز معلوم نشد که این مدل در ارتش آمریکا بهخدمت گرفته شد یا نه و یا اصلآ عملیاتی شد؟ ولی از شواهد پیداست که تعدادی از این مدل در سال 1969 در ویتنام به کار گرفته شد. UH-1ها از بدوورود به ویتنام به انواع راکت انداز و نارنجک انداز مسلح شدند که از جمله آنها می توان به نارنجک اندازهای M-5 که در دماغه UH-1B/C نسب می شودمی توانست 220 گلوله 40 میلیمتری در دقیقه شلیک کند. این مدل در واقع مدل اتوماتیک نارنجک انداز M-75 بود که توسط نیروی زمینی استفادهمی شود و راکت اندازهای M-6E3 که داری لانچر 24 تایی بود. البته این دو سلاح امروزه دیگر از خدمت خارج شده است. مسلسلهای 6 لوله M-134و M60C نیز ازجمله تسلیحات هیویی بودند امروزه هیویی از راکت اندازهای هایدار 70 استفاده می کنند. در ان زمان ارتش آمریکا بالگرد ضد تانک یا پشتیبانی هوایی نداشت از این رو با مسلح کردن هیویی این نقش را به انها دادند.هیویی های مسلح به طور معمول از هیویی های غیر مسلح در هنگام پیاده کردن نفرات یا سوار کردن انها پشتیبانی می کردند و یا برای کمک به پیشروینیروهای زمینی دست به حمله به ویتکونگها می زدند. اگر چه این بالگرد ثابت کرد که برای این نقش طراحی نشده است ولی به صورت چشمگیری تلفاتبالگردها در ویتنام کاهش پیدا کرد. UH-1C اصلیترین بالگرد پشتیبانی در ویتنام بود که همواره در کنار AH-1G کبرا به عملیات می پرداخت و حتی تعدادی از آنها برای شلیک موشکهای ضد تانکیچون تاو، کبرا و AS-11 بهسازی شدند. اگر چه کبرا در ویتنام به صورت ضربتی برای پشتیبانی هوایی بخدمت گرفته شد تا جایگزین هیویی در این نقش شود ولی تعداد کم این بالگرد باعث شد تا هیویی همواره در کنار کبرا به نقش پشتیبانی هوایی به پردازد. مجله جنگ افزار ___________

Alireza_Mahan23
04/11/2009, 13:08
هلیکوپتر چینیwz-10 این بالگرد تهاجمی که تاکنون اطلاعات و تصاویر بسیار کمی از آن پخش شده است WZ-10(وزالگ زیشنگ 10)است که در جمهوری خلق چین در دست تکمیل است. این بالگرد که وظیفه اصلی آن ایفای نقش ضد تانک مکنون در شرکت صنایع هوایی چانگی(CIAC)در دست تکمیل است. بعد از وقایع میدان تیان ان من چینی ها استراتژی سیاسی خود را تغییر دادند.چینیها بر این باور بودند که با تکیه بر یک ارتش قدرتمند میتوانند انقلاب را صادر کنند ولی وقایع تیان ان من نشان داد نسل جوان چینی زیاد در بند انقلاب فرهنگی و سایر انقلاب ها نیست به همین دلیل چینیها تصمیم گرفتند تا معیارهای انقلابی خود را بهمراه کالا به خارج از کشور صادر نمایند.یکی از زمینه هایی که در صادرات کالا برای چینی ها بسیار مهم است صادرات تجهیزات نظامی می باشد.چینی ها سالهاست که با استفاده از مهندسی معکوس اقدام به ساخت کالاهای نظامی مانند تانک ، هلیکوپتر و غیره می نمایند.قیمت پایین این کالاها و البته کمک هایی نیز که توسط چینیها برای خرید به کشور های خریدار پرداخت میشود باعث شده است تا کالاهای چینی در بازار مشتریان خودش را کسب نماید. در مورد تاریخچه پیدایش بالگرد WZ-10 اطلاعات چندانی وجود ندارد چرا که این پروژه درشرایط کاملا محرمانه ای پیگیری شده است. احتمالا برنامه WZ-10در سال 1998 و با هدف جایگزین کردن WZ-9 که در ارتش آزادی بخش چین در حال خدمت می باشند آغاز شد است . یک احتمال دیگر این است که برنامه WZ-10در سایه برنامه باالگرد میان اندازه چین(CHM)انجام شده باشد . برنامه CHM در سال 1994 و با حضور موسسات تحقیقاتی 602 و608 آغاز شده بود . به احتمال زیاد شرکتهایی همچون یوروکاپتر(طراحی روتور) پرت اند ویتنی(موتورPT56) آگوستا وستلند(سامانه انتقال قدرت) در چارچوب برنامه CHM اطلاعات ارزشمندی را در اختیار چینی ها گذاشته اند که در WZ-10از این اطلاعات استفاده کامل شده است . طبق برنامه زمانی چینیها WZ-10باید در سال 2008 وارد خدمت می شد که از در خدمت بودن آن تا کنون اطلاعاتی در دست نمی باشد. تصاویر معدودی که جدیدا در اینترنت از این بالگرد به نمایش درآمده میتواند تصویری کلی از WZ-10 به کارشناسان ارائه نماید. آنچه از تصاویر برمی آید این است که WZ-10 یک بالگرد رزمی به شکل متعارف بالگردهای امروزی است که دارای خلبان و افسر سامانه جنگ افزاری میباشد که در کابین پشت سرهم آن جای میگیرند . چرخانه(روتور) اصلی این بالگرد دارای ترکیب پنج پره میباشد. ضمن اینکه چرخانه دم آن چهار پره است . دو موتور بالگرد داخل غلافی دربسته در پشت کابین خلبان قرارگرفته اند و یک پوشش ضد تشعشع فرو سرخ روی آنها نصب شده است . مهمات اصلی بالگرد شامل یک توپ نصب شده در دماغه (احتمالا با کالیبر 30 میلیمتر) و دو جایگاه نصب جنگ افزار در زیر بالها میباشد . هر یک از این جایگاهها دارای یک یا دو نقطه سخت سازی شده هستند که در کل حمل دو تا چهار موشک را ممکن میسازد . این موشکها معمولا از نوع ضد تانک و به احتمال زیاد از نوع HJ-9 (همتای موشک های آمریکایی تاو )هستند ضمن اینکه احتمالا امکان نصب موشکهای جدیدHJ-10 (همتای موشک های آمریکایی هلفایر) نیز بر روی آنها وجود دارد و بنابراین به نظر میرسد WZ-10 از توان بالایی برخوردار باشد. WZ-10برای درگیریهای هوا به هوا نیز میتواند از موشک TY-90 استفاده نماید. مشخصات خدمه:2نفر طول:1/14 متر ارتفاع: 85/3 متر وزن خالی:5540 کیلوگرم محموله قابل حمل:1500کیلوگرم بیشینه وزن برخاست:6000کیلوگرم موتورها:دو دستگاه توربوشفت احتمالا از نوع پرات اند ویتنیPT53-07C بیشینه سرعت:بیش از 270 کیلومتر بر ساعت سرعت پیمایش:230 کیلومتر بر ساعت برد افقی: 800کیلومتر سقف پرواز خدماتی:6000 متر آهنگ صعود :بیش از یک صد متر بر ثانیه منبع :/[Only registered and activated users can see links] سایت مجله هوایی عکس ها : گوگل

Alireza_Mahan23
04/11/2009, 13:09
قوي ترين هليكوپتر جهان هليكوپتر چند منظورهMi-26 :

[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]


[Only registered and activated users can see links]


سنگين ترين و پر قدرت ترين هليكوپتر جهان است كه توانايي جابجايي بارهايي تا وزن 20 تن را دارد .اين هليكوپتر با آنكه در گونه هاي نظامي نيز توليد شده است ولي به طور استاندارد هيچ گونه تسليحاتي ندارد .شركت ميل روسيه بعنوان طراح و توليد كننده اصلي اين هليكوپتر به شمار مي رود. دو شركت روستوف و كازان نيز بعنوان مونتاژ كننده هاي نهايي هستند كه كارخانه روستوف توليد كننده هليكوپتر Mi-26 است. Mi-26 از طريق در بارگيري بزرگ در قسمت دم بدنه بارگيري و تخليه مي شود.قابليت هاي بارگيري و حمل بار اين هليكوپتر مشابه هواپيماي ترابري c-130 هركولس بوده و دو برابر بيشتر از هليكوپتر بوئينگ يعني شينوك توانايي حمل بار دارد. Mi-26 مجهز به دو موتور توربوشفت ZMKB پروگرس D-130 (لوتارف) بوده كه هر كدام توانايي توليد نيرويي برابر با ده هزار شفت اسب بخار را دارند. اين هليكوپتر به گونه اي ساخته شده كه اگر يكي از موتورهاي آن از كار افتاد بتواند به كمك سيستم تقسيم نيرو و موتور ديگر به پرواز خود ادامه دهد. حداكثر سرعت پرواز اين هليكوپتر برابر 295 كيلومتر بر ساعت و لي سرعت معمول كروز آن برابر با 255 كيلومتر بر ساعت است. يكي از حادثه هاي Mi-26 در 19 آگوست 2003 يك فروند هليكوپتر Mi-26 نظامي روسيه در نزديكي پايگاه نيروي هوايي خانكالا توسط يك فروند موشك دوش پرتاب ايگلا ساخت روسيه كه توسط جدايي طلبان چچن شليك شده بود، منهدم شد. در اين سانحه 127 نظامي بدشانس روس جان خود را از دست دادند، بدشانس به اين دليل كه موشك مذكور به يكي از موتور هاي هليكوپتر آسيب وارد كرده بود و خلبان به سختي توانسته بود هليكوپتر را بنشاند اما از بخت بد آنها،محل فرود يك ميدان مين بود كه باعث كشته شدن اكثر سرنشينان هليكوپتر شد. منبع : ماهنامه نوآور

Alireza_Mahan23
04/11/2009, 13:09
هلي كوپتر هاي ترابري Eurocopter Puma AS 332 :
[Only registered and activated users can see links]

[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]این هلیکوپتر توسط واحد اروپایی یوروکوپتر ساخته شده است. و اولین پرواز خود را در تاریخ آوریل ۱۹۶۵به انجام رسانده است.اولین نمونه ی بهینه سازی شده ی آن نیز به نام سوپر پوما در تاریخ سپتامبر ۱۹۸۷ به پرواز در آمد. در مجموع از این هلیکوپتر برای عملیاتهای هلی برد وجابجایی استفاده می گردد. بعضا در مواردی نیز از آن استفاده های دیگری نیز به عمل آمده است.در مورد ظرفیت این هلیکوپتر با توجه به مدلهای آن نیز ظرفیت متغیر است. در مدلهای AS 332 L ظرفیت این پرنده در حدود ۱۷ نفر نشسته و در مدلهای AS 332 L2 این مقدار ظرفیت به ۲۴ نفر نشسته خواهد رسید. در مدلهای AS 332L حداکثر قدرت پروازی KW 1325 و وزن خالی این مدل ۴۳۷۰ کیلوگرم است و در صورت فول بودن ظرفیت وزن هلیکوپتر به ۹۰۰۰ کیلو گرم خواهد رسید. در مدلهای AS 332 L2 این وضعیت به ۴۶۸۶ کیلوگرم به صورت خالی و ۹۳۰۰ کیلوگرم به صورت پر خواهد رسید. حداکثر سرعت نیز در هر دو مدل به ۲۷۷ کیلومتر در ساعت می رسد. در پایان با توجه به اینکه مدلهای جدیدتری جایگزین این مدل گردیده اما AS 332 توانسته در خیلی از ارتشهای جهان امتحان خود را به خوبی پس دهد